Nová levná grafika od Nvidie: chystá se GeForce GTX 1630

nvidia chystá něco proti levným kartám Radeon RX 6400 a 6300

Schyluje se k vydání GeForce RTX 4000, což budou dosud nejrychlejší herní GPU v nabídce Nvidie. Firma ale podle všeho chystá nějaké nové grafiky také na opačném konci nabídky. Vypadá to, že by mohla vydat opravdu levné karty, které by přinesly novou architekturu do zanedbaného pásma, kde teď jsou jen staré karty GeForce GT 1030 a kde novější technologie opravdu chybí. Zvlášť poslední dva kryptobublinové roky.

Podle webu VideoCardz chystá Nvidia kartu na cenové příčce, do které už docela dlouho nesáhla. Nebude to bohužel grafika s architekturou Ampere, ale ještě pořád s Turingem, tedy s 12nm GPU předešlé architektury z roku 2018. Model by se měl jmenovat GeForce GTX 1630, takže by se cenově zařadil pod karty GeForce GTX 1650, což teď jsou nejlevnější z moderních modelů Nvidie.

Je to zároveň řada grafik, která ještě nemá jednotky pro akceleraci raytracingových efektů a AI (tj. jednotky Tensor Core pro neuronové sítě), takže tato nová karta pravděpodobně nebude podporovat DLSS. Pravděpodobně by měla být založená na čipu TU117. Ale v grafikách GTX 1650 Nvidia občas používá i zmetky z výroby čipů TU116, a dokonce i TU106, takže nelze vyloučit ani to, že GTX 1630 může využívat tato větší GPU v ořezané formě.

Specifikace karty ještě nejsou známé. Počet shaderů by asi mohl být někde mezi 512 a 768 a TDP pod 75 W, pravděpodobná je ale 64bitová sběrnice pamětí (ale to jen spekulujeme).

Informace je stará údajně jen několik dní, ale je pravděpodobné, že návrh karty bude hodně vycházet z chladičů a PCB grafik GTX 1650, takže by snad rozjezd výroby nemusel trvat dlouho (déle něž 2–3 měsíce). VideoCardz tvrdí, že si obzvlášť ověřoval, zda jsou tyto informace pravdivé, a podle jeho zdrojů je vydání tohoto modelu prý určitě v plánu. Zatím nicméně není řečeno, za jak dlouho se karty na pultech objeví.

GPU Turing z grafiky GeForce GTX 1650. Jde ale jen o vizualizaci, ve skutečnosti pouzdro vypadá trošku jinak (a obvody nejsou vidět, jelikož jsou na spodní straně čipu)

GeForce GTX 1630 má zřejmě být reakcí na Radeony RX 6400, případně ještě levnější Radeon RX 6300, který je možná také v přípravě, a levné modely grafik Arc on Intelu. Model GTX 1630 by zřejmě měl v nabídce konečně nahradit dosud prodávané GeForce GTX 1050 Ti z roku 2016, které Nvidia doteď prodává v segmentu pod kartou GeForce GTX 1650 z roku 2019.

Eventuální náhrada GeForce GT 1030?

Označení GTX 1630 by bylo zvláštní tím, že Nvidia ještě nikdy kartě „třicítkové kategorie“ neříkala GeForce GTX, vždy to byla jen GeForce GT nebo jenom GeForce. Toto by asi mohlo znamenat, že by grafice pořád mohlo zbýt dost herního výkonu (i když ten samozřejmě bude nižší než u GTX 1650), a snad by mohla být pořád zachovaná aspoň 4GB paměť. Na druhou stranu by „GTX“ mohlo také mluvit o tom, že karta bude o něco dražší než dnešní lowendový model GeForce GT 1030 s architekturou Pascal.

Je ale možné, že GTX 1630 bude odsouvat z trhu tuto starší kartu a nahradí ji postupně během letošního nebo příštího roku, takže by i zde konečně došlo k modernizaci. Bylo by to dobře, protože GT 1030 nemá hardwarový enkodér videa, nemluvě o celkově starší výbavě (včetně multimédií) a i dost nízkém 3D výkonu. Pokud GTX 1630 bude mít čip TU117, nebude sice podporovat akceleraci AV1, ale bude alespoň poskytovat videoenkodér generace Volta s podporou kódování do HEVC, byť bez B-snímků (v tomto čipu nebyl pro úsporu enkodér generace Turing).

Asus GeForce GT 1030

Tip: Test grafické karty, o kterou těžaři kryptoměn nestojí: Asus GT 1030 SL 2G BRK

Momentálně v našich obchodech jsou GeForce GT 1030 od nějakých 2500 Kč a GTX 1650 od 5500 Kč, takže by snad cena GTX 1630 mohla být při vydání mezi třemi a čtyřmi tisíci. Doufejme ale, že jak vymizí přetrvávající efekty nedostatku GPU za kryptohorečky, tyto ceny celkově klesnou a tyto karty by mohly být časem někde mezi 2000 a 3000 Kč (vzpomeňme, že při uvedení stála GTX 1650 jen 149 $ / 4200 Kč…).

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Paměť LPDDR5X už je 2× rychlejší než DDR5, běží na 10,7 GHz

Desktopovým PC, či přesněji pamětem DDR5, které jsou v nich používané, zase ujíždí výkonnostní vlak oproti notebookům a mobilům založeným na pamětech typu LPDDR. Je to bohužel trend poslední doby a ač se chvíli zdálo, že ho DDR5 přeruší, mobilní paměti teď zase mají prakticky o polovinu vyšší propustnosti. Samsung teď přišel dokonce s pamětí, která překoná efektivní frekvenci 10 GHz, což opět zvýhodní mobilní procesory. Celý článok „Paměť LPDDR5X už je 2× rychlejší než DDR5, běží na 10,7 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI

Objevila se docela zajímavá zpráva. Pomocí modifikace se podařilo rozběhnout funkci PCI Express Resizable BAR (či ReBAR) na grafikách Nvidia generace Turing (GeForce RTX 2000 a GTX 1600), které ji normálně nepodporují. Můžete si na nich tak o něco zlepšit výkon ve hrách. Je to však docela komplikovaný hack, a ačkoliv je to technicky zajímavá věc, nelze ho úplně doporučit, pokud nejste experti, které nerozhodí „bricknutá“ deska. Celý článok „Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské procesory Loongson už mají IPC jako nejlepší jádro Intelu

Čína má už víc než dvacet let vývoj vlastních procesorů Loongson, které začínaly na začátku tisíciletí jako nelicencovaná kopie MIPS. Tato instrukční sada mezitím v podstatě skončila, ale Loongson vytrval a přetvořil ji nedávno na vlastní nazvanou LoongArch. Teď firma přišla se zajímavou novou generací 3A6000, jejíž jádra mají velmi vysoké IPC, výkon na 1 MHz se rovná nejmodernějším CPU Intel. IPC ovšem není všechno… Celý článok „Čínské procesory Loongson už mají IPC jako nejlepší jádro Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Vedle FSR a XeSS bude absence vlastní alternativy vypadat trochu blbě. Jakkoli jsou tyhle modely cíleny na odlišné případy použití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *