Nová levná grafika od Nvidie: chystá se GeForce GTX 1630

nvidia chystá něco proti levným kartám Radeon RX 6400 a 6300

Schyluje se k vydání GeForce RTX 4000, což budou dosud nejrychlejší herní GPU v nabídce Nvidie. Firma ale podle všeho chystá nějaké nové grafiky také na opačném konci nabídky. Vypadá to, že by mohla vydat opravdu levné karty, které by přinesly novou architekturu do zanedbaného pásma, kde teď jsou jen staré karty GeForce GT 1030 a kde novější technologie opravdu chybí. Zvlášť poslední dva kryptobublinové roky.

Podle webu VideoCardz chystá Nvidia kartu na cenové příčce, do které už docela dlouho nesáhla. Nebude to bohužel grafika s architekturou Ampere, ale ještě pořád s Turingem, tedy s 12nm GPU předešlé architektury z roku 2018. Model by se měl jmenovat GeForce GTX 1630, takže by se cenově zařadil pod karty GeForce GTX 1650, což teď jsou nejlevnější z moderních modelů Nvidie.

Je to zároveň řada grafik, která ještě nemá jednotky pro akceleraci raytracingových efektů a AI (tj. jednotky Tensor Core pro neuronové sítě), takže tato nová karta pravděpodobně nebude podporovat DLSS. Pravděpodobně by měla být založená na čipu TU117. Ale v grafikách GTX 1650 Nvidia občas používá i zmetky z výroby čipů TU116, a dokonce i TU106, takže nelze vyloučit ani to, že GTX 1630 může využívat tato větší GPU v ořezané formě.

Specifikace karty ještě nejsou známé. Počet shaderů by asi mohl být někde mezi 512 a 768 a TDP pod 75 W, pravděpodobná je ale 64bitová sběrnice pamětí (ale to jen spekulujeme).

Informace je stará údajně jen několik dní, ale je pravděpodobné, že návrh karty bude hodně vycházet z chladičů a PCB grafik GTX 1650, takže by snad rozjezd výroby nemusel trvat dlouho (déle něž 2–3 měsíce). VideoCardz tvrdí, že si obzvlášť ověřoval, zda jsou tyto informace pravdivé, a podle jeho zdrojů je vydání tohoto modelu prý určitě v plánu. Zatím nicméně není řečeno, za jak dlouho se karty na pultech objeví.

GPU Turing z grafiky GeForce GTX 1650. Jde ale jen o vizualizaci, ve skutečnosti pouzdro vypadá trošku jinak (a obvody nejsou vidět, jelikož jsou na spodní straně čipu)

GeForce GTX 1630 má zřejmě být reakcí na Radeony RX 6400, případně ještě levnější Radeon RX 6300, který je možná také v přípravě, a levné modely grafik Arc on Intelu. Model GTX 1630 by zřejmě měl v nabídce konečně nahradit dosud prodávané GeForce GTX 1050 Ti z roku 2016, které Nvidia doteď prodává v segmentu pod kartou GeForce GTX 1650 z roku 2019.

Eventuální náhrada GeForce GT 1030?

Označení GTX 1630 by bylo zvláštní tím, že Nvidia ještě nikdy kartě „třicítkové kategorie“ neříkala GeForce GTX, vždy to byla jen GeForce GT nebo jenom GeForce. Toto by asi mohlo znamenat, že by grafice pořád mohlo zbýt dost herního výkonu (i když ten samozřejmě bude nižší než u GTX 1650), a snad by mohla být pořád zachovaná aspoň 4GB paměť. Na druhou stranu by „GTX“ mohlo také mluvit o tom, že karta bude o něco dražší než dnešní lowendový model GeForce GT 1030 s architekturou Pascal.

Je ale možné, že GTX 1630 bude odsouvat z trhu tuto starší kartu a nahradí ji postupně během letošního nebo příštího roku, takže by i zde konečně došlo k modernizaci. Bylo by to dobře, protože GT 1030 nemá hardwarový enkodér videa, nemluvě o celkově starší výbavě (včetně multimédií) a i dost nízkém 3D výkonu. Pokud GTX 1630 bude mít čip TU117, nebude sice podporovat akceleraci AV1, ale bude alespoň poskytovat videoenkodér generace Volta s podporou kódování do HEVC, byť bez B-snímků (v tomto čipu nebyl pro úsporu enkodér generace Turing).

Asus GeForce GT 1030

Tip: Test grafické karty, o kterou těžaři kryptoměn nestojí: Asus GT 1030 SL 2G BRK

Momentálně v našich obchodech jsou GeForce GT 1030 od nějakých 2500 Kč a GTX 1650 od 5500 Kč, takže by snad cena GTX 1630 mohla být při vydání mezi třemi a čtyřmi tisíci. Doufejme ale, že jak vymizí přetrvávající efekty nedostatku GPU za kryptohorečky, tyto ceny celkově klesnou a tyto karty by mohly být časem někde mezi 2000 a 3000 Kč (vzpomeňme, že při uvedení stála GTX 1650 jen 149 $ / 4200 Kč…).

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia GeForce GTX 1630 je tu. Výkon 60 % GTX 1650, stejná cena

V květnu se náhle objevily informace o tom, že se Nvidia chystá přidat do nabídky levných grafických karet nový model GeForce GTX 1630 (ovšem odvozený od již starších GPU Turing / GeForce GTX 1600). Vydání této karty se nakonec opozdilo asi o měsíc proti původně uváděným datům, ale dnes byla opravdu oficiálně vydána a objevily se již i recenze. Bohužel to ale vypadá, že nová „levná“ karta ve skutečnosti má docela vysokou cenu. Celý článok „Nvidia GeForce GTX 1630 je tu. Výkon 60 % GTX 1650, stejná cena“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia GeForce GTX 1630 vyjde nakonec až za dva týdny

Před týdnem jsme psali, že by do konce tehdy dobíhajícího měsíce měla vyjít nová levná grafika Nvidie, GeForce GTX 1630. Tehdejší informace zněla, že se karta má objevit v obchodech 31. 5., ale to se nakonec nestalo. Nvidia údajně vydání posunula o dva týdny a něco. Tato karta se tedy stále chystá a nešlo o nějakou kachnu, pouze byl posunut začátek prodeje. Její cena je ale stále s otazníkem. Celý článok „Nvidia GeForce GTX 1630 vyjde nakonec až za dva týdny“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce GTX 1630 už příští týden. Specifikace nové levné grafiky

Vypadá to, že nová levná grafika Nvidie, o které jsme teprve v pátek psali, vyjde o dost dřív, než to mohlo vypadat. Web VideoCardz k ní už zjistil prakticky všechny parametry, takže máme lepší představu o tom, kam by asi mohla cenově a výkonem zapadat. Zejména ale píše, že by její uvedení mělo být prakticky za rohem, zřejmě zřejmě se ho dočkáme ještě na konci aktuálního měsíce. Celý článok „GeForce GTX 1630 už příští týden. Specifikace nové levné grafiky“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Vedle FSR a XeSS bude absence vlastní alternativy vypadat trochu blbě. Jakkoli jsou tyhle modely cíleny na odlišné případy použití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *