Fractal Design Meshify 2 Lite RGB a Meshify 2 RGB: Ide to i lacnejšie

Exteriér na nerozoznanie

V poslednom období Fractal Design predstavuje skrinky ako na bežiacom páse. Dnes sa na svetlo sveta dostal model zo zabehnutej série Meshify 2. Novinka je s prívlastkom RGB, kde sa o osvetlenie starajú ventilátory série Aspect. Pozoruhodná je ale aj okresaná verzia s označením Meshify 2 Lite (RGB) s prijateľnejšou cenou. Čoho všetkého sa musela pôvodná verzia vzdať, aby vznikla verzia Lite, vám ukážeme v podrobnom porovnaní oboch skriniek.

Základné parametre


Exteriér na nerozoznanie

Každý, kto si myslel, že sa bude šetriť na dodávanom príslušenstve, mal pravdu. Verzia Lite do vienka dostala iba dve (namiesto šiestich) hybridné pozície na 2,5″ a 3,5″ interné úložiská. Je to z dôvodu, že modularita sa pri oboch verziách líši. S tým sú spojené aj množstvá dodaných skrutiek a antivibračných gumičiek pre disky.

Obsah príslušenstva nie je jediná vec, o ktorú je Lite verzia ochudobnená. Rozdiel hmotnosti 1,3 kg medzi skrinkami sa niekde prejaviť musí, aj keď je exteriér takmer rovnaký. 

Či Lite alebo plnohodnotná verzia, obe majú bočný panel z 2,85 mm hrubého temperovaného skla. Pri oboch je na výber aj kovová ľavá bočnica. Našťastie si aj Lite verzia skrinky Meshify 2 odnáša beznástrojový západkový systém odnímania bočníc. Rýchlo a jednoducho môžete v „črevách“ svojho počítača robiť rôzne úpravy, bez toho aby ste sa trápili so skrutkami. Osobne tento mechanizmus využívam aktívnejšie už viac ako rok a ešte sa mi nestalo, aby sa mi bočnica zasekla alebo nedala vybrať. Keď si na to človek zvykne, tak vidieť skrutky pri skrinke je trochu utrpenie.

   

Atraktívne zakrivenie, logo firmy a zospodu prístup k prachovému filtru spodnej časti. Aj tak by sa dal v rýchlosti opísať predný panel. Vystúpené logo slúži aj ako úchyt pre otváranie prednej časti, ktorá je uchytená pomocou nacvakávacích pántov. Bystrejšiemu oku neuniekne fakt, že jedna z dvojice má priehľadnejší panel ako druhá. 

Lite je ochudobnená o jemný prachový filter, ktorý je zasunutý zo zadnej strany predného panela. Takže jediná ochrana proti prachu je samotný predný panel s otvormi o veľkosti až 1,5 milimetra. Efektivita proti prachu je teda slabšia.

Predný panel je o skrinku prichytený cez plastový rámček. Cez ten sa dostanete k holej konštrukcii skrinky, kde je možné skrutkou zaistiť sklenenú bočnicu. Taktiež sa to dá využiť k iným úpravám skrinky pri verzii Meshify 2, k čomu sa dostaneme neskôr. 

Vrchná časť skriniek sa funkčne odlišuje. Zatiaľ čo Lite ponúka štandardnú mriežku s perforáciou ako je to na vrchu skrinky zvykom pri midendových skrinkách, plná verzia má odnímateľný vrch s perforáciou. Na jej vrchu si môžete všimnúť aj 25,4 mm otvor, ktorý vám dovolí ľahší prístup k plneniu expanznej nádoby vodného chladenia. Pod ňou je ďalší jemný prachový filter, ktorý ale už verzia Lite nedokáže žiadnym spôsobom uchytiť ako tomu bolo vpredu. Priamo na strop oboch skriniek je možné uchytiť ventilátory o veľkosti 3× 120 a 140 mm alebo radiátor vodníkov do veľkosti 360 mm. Lite nie je ukrátená iba o prachové filtre, ale aj o dostupnú šírku radiatorov do vrchnej pozície. Maximum je 121 mm, pričom do plnohodnotnej Meshify 2 sa zmestí radiátor so šírkou do 143 mm. Ani do novej Meshify 2 RGB nenainštalujete 420 mm radiátor. Umožňujú to až verzie skrinky bez RGB LED.

   

Odstrániť vrchnú časť skrinky a mať bezbariérový prístup pri inštalácii hardvéru, to je dominanta plnohodnotných skriniek Meshify 2 aj menších verzií ako Compact. Verzia Lite bohužiaľ o túto výhodu prišla a tak musíte rátať s tým, že pri osadzovaní vám môže strop skrinky mierne prekážať. Priestoru pre manipuláciu má aj tak dosť, od základnej dosky ku stropu to je 44 milimetrov.

Odlišnosť medzi skrinkami na vrchnom I/O paneli je iba jedna a tou je v prípade Lite absencia konektora USB typu C. Predpríprava tu ale je, takže je možnosť ho v prípade potreby dodatočne dokúpiť. Označenie konektora je „Model E“ a doporučená cena je 10,99 eur. Ostatné funkčné časti sa u oboch zhodujú. Dva 3,5 mm jacky pre pripojenie slúchadiel a mikrofónu, tlačidlo na zapnutie. Namiesto tlačidla reštartu sa tu nachádza tlačidlo pre zmenu osvetlenia a dva konektory USB typu A.

Na zadnej strane si obe nové skrinky zachovali rámik pre uchytenie zdroja. Aj keď nie som jeho fanúšik, tak osadzovanie zdroja cez otvor vzadu je vcelku praktický. V strede sa nachádzajú odnímatelné záslepky pre rozšírenie kariet PCI Express, kde Lite je obraná o možnosť uložiť kartu vo vertikálnej polohe. Nad tým všetkým je I/O otvor na základnú dosku a vedľa perforácia na výduchu. Väčšina výrobcov používa na zadnú perforáciu tvar včelích plastov, séria skriniek Meshify má namiesto nich štruktúru, v ktorej sa striedajú štvorce a obdĺžniky. Ostré hrany sú ale aj tu a otvorená plocha je okolo 50 %.

Spodná časť ponúka obrovský prachový filter cez celú plochu pri oboch verziách skriniek. Po jeho odňatí sa dostanete ku štyrom skrutkám pozície na SSD/HDD . Tie viete v rámci možnosti otvorov posúvať vo veľkom rozsahu. Ak ale tieto pozície nepotrebujete, máte možnosť využiť tento priestor na dva 120 alebo 140-milimetrové ventilátory či radiátor vodného chladenia s maximálnou veľkosťou 240 mm pri verzii Lite a 280 mm pri Meshify 2 RGB.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj

Na analýzu elektrických vlastností do externého testlabu zoberieme aj zdroj Fractal Design Anode. Ten síce nijakým spôsobom nezapadá do mozaiky ostatných, keďže sa jedná o zdroj s podporou staršieho štandardu ATX, oproti ostatným má aj výrazne nižší výkon a podľa značky 80 Plus Bronze sa predpokladá aj nižšia účinnosť, ale zase bude dobrý na ilustráciu toho, ako je na tom v porovnaní takáto nízkorozpočtová možnosť. Celý článok „Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod. Celý článok „Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *