Fractal Design Meshify 2 Lite RGB a Meshify 2 RGB: Ide to i lacnejšie

Okresaný interiér

V poslednom období Fractal Design predstavuje skrinky ako na bežiacom páse. Dnes sa na svetlo sveta dostal model zo zabehnutej série Meshify 2. Novinka je s prívlastkom RGB, kde sa o osvetlenie starajú ventilátory série Aspect. Pozoruhodná je ale aj okresaná verzia s označením Meshify 2 Lite (RGB) s prijateľnejšou cenou. Čoho všetkého sa musela pôvodná verzia vzdať, aby vznikla verzia Lite, vám ukážeme v podrobnom porovnaní oboch skriniek.

Okresaný interiér

Vnútro oboch skriniek poskytuje veľa priestoru pre každý hardvér, na ktorý si spomeniete. Obe verzie podporujú dosky od formátu ITX cez M-ATX, ATX až po E-ATX (do šírky 285 mm). Taktiež sú na tom rovnako aj s maximálnou dĺžkou grafickej karty, ktorá môže mať až 450 mm. Vežovité chladiče CPU môžu mať zase výšku do 185 mm. To znamená, že podobne ako pri grafickej karte v praxi neexistuje obmedzenie (všetky chladiče sú nižšie).

Lacnejšia Meshify 2 (Lite) má väčšie, a tým pádom praktickejšie priechody na kabeláž. Sú dostatočne veľké na to, aby ste sa nemuseli obávať či sa tade vaše káble prestrčia. Pri drahšej Meshify 2 je to horšie – u nej už môže byť komplikovanejšia práca s 24-pinovým ATX káblom, pokiaľ ho za konektorom rozširujú kondenzátory.

   
Na porovnávajúcich fotkách nižšie s rovnakou kompozíciou, je vľavo vždy Meshify 2 Lite RGB, vpravo potom Meshify 2 RGB.

Pod stropom už ale verzia Lite gumičky v priechodkách nemá. Kraje otvorov sú ale zaoblené a do káblov zase až tak rezať nebudú. Na výduchu sú osadené 140 mm ventilátory série Aspect. Aj keď to môže vyzerať, že ventilátory sú rovnaké, tak opak je pravdou. Lacnejšia verzia skrinky je osadená 3-pinovou verziou zatiaľ čo drahšia verzia ma ventilátory s reguláciou PWM a vyšším maximálnym prietokom. Najvyššia rýchlosť ventilátorov pri verzii Lite je preto len do 1000 ot./min. Pri Meshify 2 RGB je maximum až 1700 ot./min. Pri rýchlejších ventilátoroch výrobca udáva prietok vzduchu 132,5 m³/h, pričom lacnejšia verzia má byť v tomto takmer polovičná – 69,7 m³/h.

   

V prednej časti skrinky na nasávaní je to s ventilátormi rovnako ako na výduchu s rozdielom, že tu sú až tri. Dokonca pri oboch skrinkách bez osvetlenia sú dodávané na nasávaní ventilátory iba dva. Tu si novinky s podsvietením polepšili a tak máte viac možností ako a kam ventilátory umiestniť. Ak by ste na nasávaní ale chceli použiť radiátor vodného chladenia namiesto ventilátorov, tak môžete do formátu 360 mm. Jediné obmedzenie pri verzi Lite je, že 280/140 mm radiátor môže mať šírku maximálne 145 mm.

Vrchná časť tunela je u oboch skriniek rovnaká, teda až na tie chýbajúce gumené priechodky pri verzii Lite. Perforovaná časť môže poslúžiť okrem lepšieho prúdenia vzduchu aj ako úložisko pre dva 2,5″ SSD. K ich upevneniu však potrebujete držiak, ktorý má skrinka na druhej strane podnosu. Pravá časť je zložená z dvoch plastových krytiek. Ak na ich úkor potrebujete viac priestoru pre radiátor, sú demontovateľné. Každopádne, na väčšiu krytku viete okrem 2,5/3,5″ úložiska umiestniť aj vodnú pumpu. Jediná podmienka je, že potrebujete k tomu multi-držiak (je súčasť príslušenstva Meshify 2 RGB). Výhodou tohto konkrétneho držiaka je, že disky na ňom môžete umiestniť aj na zadnú stranu podnosu alebo aj z vnútornej strany stropu skrinky.

   

Vizuálne najodlíšnejšia časť skriniek medzi modelmi je zadná strana podnosu. Tu dominuje Meshify 2 ako v  modularite, tak aj v dodanom príslušenstve ako napríklad spomínaný multi-držiak. Obe skrinky majú za bočnicou priesotor na káble zdroja až 30 mm. Pedantov na poriadok ale najviac potrápi, ako upratať veľké množstvo káblov z ventilátorov a zároveň ich medzi sebou poprepájať. V tomto môže pomôcť spodný plastový kryt káblov pri drahšej skrinke. To, že Lite dostala len tri sťahovacie pásky na suchý zips namiesto piatich (Meshify 2 RGB), je už maličkosť. V tuneli oboch skriniek je hybridná pozícia na dve 2,5″/3,5″ úložiská. K nemu sa zmestí aj zdroj ATX s maximálnou dĺžkou 250 mm.

   

Drahšia z dvojice skriniek má predinštalovaný rozbočovač na ventilátory, Nexus+ 2. Doň je možné zapojiť 9 ventilátorov, z toho 3 s reguláciou PWM a 6 bez nej (DC). Deväť ventilátorov je zároveń maximum, ktoré do skrinky dostanete. Už sme pod rukami mali aj také rozbočovače, ktoré nepokryli plný počet ventilátorov. Nexus+ 2 je, mimochodom, napájaný cez kábel SATA priamo zo zdroja.

Z Meshify 2 si môžete v prípade potreby urobiť aj menší server. Ľavú časť podnosu jednoducho prehodíte pomocou piatich skrutiek na druhú stranu. Tu sa dajú využiť štyri hybridné držiaky, ktoré má plnohodnotná verzia v príslušenstve naviac. Z opačnej strany kde je bočnica temperované sklo, je stále všetko uhladené. Takúto modularitu verzia Lite nemá.

Na hrúbke plechov sa vo Fractal Design-e nešetrilo ani pri jednej skrinke. Obe majú nezvyčajne hrubé plechy od 0,85 – 0,90 mm. Všetko je pevné, nič sa neohýba. Dokonca ani pri modularnejšej Meshify 2, keď je v rozobratom stave.

Skladanie hardvéru aj v Meshify 2 RGB aj v Meshify 2 Lite RGB bolo jednoduché, ale ak by som napísal, že aj rýchle, to by som klamal. Najviac času zabrali pri oboch skrinkách už spomínané nadpájacie káble z ventilátorov, hlavne ak má správa kabeláže aspoň nejako vyzerať.

Meshify 2 má výhodu v odnímateľnom strope a tým pádom má aj ľahší prístup k vrchnej časti dosky. Lite zas vedie vo veľkosti otvorov pre kabeláž, ktoré sú umiestnené vertikálne v strede skrinky. Káble tu majú viac voľnosti a ľahšie sa v priechodkách s nimi manipuluje.

   

V podsvietení ventilátorov si každý nájde to svoje obľúbené. Obe majú na výber päť režimov v akom môžu svietiť a z toho pri štyroch si viete vybrať z dvanástich farieb daného režimu. Osobne mi príde ku skrinke Meshify 2 (Lite) RGB vhodný iba jeden režim, a to „Northern lights“. Farby sú pevne dané, bledomodrá a do toho sa po okrajoch dookola a veľmi pomaly otáča jemný odtieň fialovej.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *