Unikly fotky chladiče pro GeForce RTX 4090 Ti Founders Edition

Referenční chladič nové generace grafik Nvidia vyfocen

Novinkou tohoto týdne je zvěst, že nová generace grafických karet nastoupí ne v září, ale už zřejmě v červenci, kdy má Nvidia vydat (nebo aspoň představit) novou architekturu Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000. A vypadá to reálně, protože úniky se začínají sypat. Po specifikacích se objevila i fotografie chladiče, který by měl patřit nejvyššímu modelu GeForce RTX 4090 nebo 4090 Ti v provedení Founders Edition přímo od Nvidie.

Tento leak poněkud připomíná překvapivý únik chladiče Founders Edition určený pro tehdy ještě jen očekávanou GeForce RTX 3080 před dvěma roky. Fotky se opět objevily na čínském webu Chiphell. Nelze asi úplně vyloučit, že to jsou nějaká falza. Ale výroba podobného podvrhu by asi byla docela náročná, což snižuje šanci, že by se do takové práce někomu chtělo. Nic moc nenasvědčuje tomu, že nejde o skutečnou maketu nebo prototyp.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – pasiv (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Podle fotek bude Nvidia používat stejnou koncepci chladiče, jakou zavedla u Founders Edition karet RTX 3080 a RTX 3090, tedy charakteristický pasiv s diagonálním žebrováním a ventilátory z horní i ze spodní strany. Konkrétní provedení je velmi podobné tomu, který dostala nově vydaná GeForce RTX 3090 Ti, ale jsou zde odlišnosti.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – základna (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Například žebrování je, zdá se, hustější (je jich o něco víc). Zejména je také změněná základna, která bude přenášet teplo z GPU do pasivu. Chladič RTX 3090 Ti měl menší základnu a paměti byly chlazené až baseplatem okolo (můžete srovnat s fotkami TechPowerUpu). Uniklý chladič má mnohem širší základnu, která přímo zasahuje i na paměti. Chlazení GDDR6X by se mohlo zlepšit.

Opět tedy bude použita koncepce, kdy jeden ventilátor ve spodní části karty normálně profukuje pasiv (ovšem pak část vzduchu vytlačuje záslepkou ven ze skříně), zatímco druhý ventilátor na horní straně karty vysává vzduch z pasivu pod sebou skrz zadní část karty. Teplý vzduch z této části chladiče tedy stoupá dál nahoru do skříně do prostoru CPU, odkud ho skříňové ventilátory snáze dostanou pryč.

Schéma fungování chladiče grafik Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Je třeba říci, že tato koncepce „okna“ v zadní části karty nebyla úplně vynálezem Nvidie, ale obrácená montáž ventilátoru a celkové provedení a kombinace prvků originální jsou.

RTX 4090 nebo RTX 4090 Ti?

Na snímcích ukázaných na Chiphellu je i rámeček s označením modelu, podle kterého patří chladič na grafiku GeForce RTX 4090 Ti. To je zajímavé, protože včera jsme tu měli specifikace „GeForce RTX 4090“ bez Ti a podivovali jsme se, že podle nich karta používá relativně hodně ořezanou verzi čipu AD102. Možná tedy opravdu nebude nejvyšším modelem a už se chystá i tato RTX 4090 Ti s ještě vyšším výkonem.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – rámeček (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)
Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – označení (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Ovšem také je možné, že na snímcích je jen návrh chladiče vzniklý před delším časem, kdy značení ještě nebylo jasné a ono „RTX 4090 Ti“ (není-li to ovšem přephotoshopované 3090 Ti…) je hlavně provizorní ukázka toho, jak by popisek na rámečku vypadal.

Více: Specifikace GeForce RTX 4090: „jen“ 16 128 shaderů a 450 W? Je 2× rychlejší než RTX 3090

Před dvěma lety byl únik tohoto hodně charakteristicky vypadajícího chladiče ze začátku dost zpochybňován, ovšem pak se jeho použití potvrdilo. Nvidia v poslední době pro každou generaci použila nový vzhled (Pascal, Turing a Ampere měly vždy nový design karet Founders Edition, jen generace Maxwell v roce 2014 převzala design od GeForce GTX Titan generace Kepler), ale zrovna podoba zavedená s Ampere je možná nejpovedenější a hodná dalšího dvouletého funkčního období.

Zdroje: Chiphell, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni

Už jsme psali o specifikacích nových grafik Radeon RX 7900 XT a XTX a o jejich architektuře RDNA 3 (i s dodatkem). Objevila se k nim ale ještě jedna zajímavost. Už ne přímo v architektuře nebo týkající se přímo samotných GPU, ale v chlazení, které budou mít referenční grafiky podle návrhu AMD (které ale mohou prodávat i tradiční výrobci karet). To bylo příjemným překvapením u generace RX 6000 a v generaci 7000 bude mít zajímavý zlepšovák. Celý článok „Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni“ »

 •  
 •  
 •  

Raijintek to s chladičmi GPU nevzdáva, chystá Morpheus 8069

Samostatné chladiče grafických kariet v ostatnom čase príliš nepribúdajú. Vplyv na to majú na to dozaista aj nereferenčné grafické karty, ktorých súčasťou je aj slušný chladič. Raijintek v nich ale stále vidí určité rezervy a pripravuje novú revíziu Morpheusa – 8069. Veľký pasív, veľké ventilátory, vysoké TDP (360 W) a tichý chod aj pri výkone, ktorý je inak (so vstavanými chladičmi) „počuť“. Celý článok „Raijintek to s chladičmi GPU nevzdáva, chystá Morpheus 8069“ »

 •  
 •  
 •  

Jaká bude Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition? Uniklo foto

Tento týden se v hardwarovém světe nejvíc pozornosti soustředilo na odhalení nových desktopových procesorů AMD, Ryzenů 7000 (a platformy AM5). Ale vedle to se chystá i nová generace grafik Nvidia s architekturou Lovelace, a teď na internet utekla fotografie vzorku karty GeForce RTX 4080 a možná finálního designu chlazení, které Nvidia použije u karet Founders Edition. Je to docela brzy, možná tedy tato karta vyjde dřív, než se čekalo. Celý článok „Jaká bude Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition? Uniklo foto“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *