Unikly fotky chladiče pro GeForce RTX 4090 Ti Founders Edition

Referenční chladič nové generace grafik Nvidia vyfocen

Novinkou tohoto týdne je zvěst, že nová generace grafických karet nastoupí ne v září, ale už zřejmě v červenci, kdy má Nvidia vydat (nebo aspoň představit) novou architekturu Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000. A vypadá to reálně, protože úniky se začínají sypat. Po specifikacích se objevila i fotografie chladiče, který by měl patřit nejvyššímu modelu GeForce RTX 4090 nebo 4090 Ti v provedení Founders Edition přímo od Nvidie.

Tento leak poněkud připomíná překvapivý únik chladiče Founders Edition určený pro tehdy ještě jen očekávanou GeForce RTX 3080 před dvěma roky. Fotky se opět objevily na čínském webu Chiphell. Nelze asi úplně vyloučit, že to jsou nějaká falza. Ale výroba podobného podvrhu by asi byla docela náročná, což snižuje šanci, že by se do takové práce někomu chtělo. Nic moc nenasvědčuje tomu, že nejde o skutečnou maketu nebo prototyp.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – pasiv (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Podle fotek bude Nvidia používat stejnou koncepci chladiče, jakou zavedla u Founders Edition karet RTX 3080 a RTX 3090, tedy charakteristický pasiv s diagonálním žebrováním a ventilátory z horní i ze spodní strany. Konkrétní provedení je velmi podobné tomu, který dostala nově vydaná GeForce RTX 3090 Ti, ale jsou zde odlišnosti.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – základna (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Například žebrování je, zdá se, hustější (je jich o něco víc). Zejména je také změněná základna, která bude přenášet teplo z GPU do pasivu. Chladič RTX 3090 Ti měl menší základnu a paměti byly chlazené až baseplatem okolo (můžete srovnat s fotkami TechPowerUpu). Uniklý chladič má mnohem širší základnu, která přímo zasahuje i na paměti. Chlazení GDDR6X by se mohlo zlepšit.

Opět tedy bude použita koncepce, kdy jeden ventilátor ve spodní části karty normálně profukuje pasiv (ovšem pak část vzduchu vytlačuje záslepkou ven ze skříně), zatímco druhý ventilátor na horní straně karty vysává vzduch z pasivu pod sebou skrz zadní část karty. Teplý vzduch z této části chladiče tedy stoupá dál nahoru do skříně do prostoru CPU, odkud ho skříňové ventilátory snáze dostanou pryč.

Schéma fungování chladiče grafik Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Je třeba říci, že tato koncepce „okna“ v zadní části karty nebyla úplně vynálezem Nvidie, ale obrácená montáž ventilátoru a celkové provedení a kombinace prvků originální jsou.

RTX 4090 nebo RTX 4090 Ti?

Na snímcích ukázaných na Chiphellu je i rámeček s označením modelu, podle kterého patří chladič na grafiku GeForce RTX 4090 Ti. To je zajímavé, protože včera jsme tu měli specifikace „GeForce RTX 4090“ bez Ti a podivovali jsme se, že podle nich karta používá relativně hodně ořezanou verzi čipu AD102. Možná tedy opravdu nebude nejvyšším modelem a už se chystá i tato RTX 4090 Ti s ještě vyšším výkonem.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – rámeček (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)
Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 Ti – označení (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Ovšem také je možné, že na snímcích je jen návrh chladiče vzniklý před delším časem, kdy značení ještě nebylo jasné a ono „RTX 4090 Ti“ (není-li to ovšem přephotoshopované 3090 Ti…) je hlavně provizorní ukázka toho, jak by popisek na rámečku vypadal.

Více: Specifikace GeForce RTX 4090: „jen“ 16 128 shaderů a 450 W? Je 2× rychlejší než RTX 3090

Před dvěma lety byl únik tohoto hodně charakteristicky vypadajícího chladiče ze začátku dost zpochybňován, ovšem pak se jeho použití potvrdilo. Nvidia v poslední době pro každou generaci použila nový vzhled (Pascal, Turing a Ampere měly vždy nový design karet Founders Edition, jen generace Maxwell v roce 2014 převzala design od GeForce GTX Titan generace Kepler), ale zrovna podoba zavedená s Ampere je možná nejpovedenější a hodná dalšího dvouletého funkčního období.

Zdroje: Chiphell, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua zrejme pracuje na chladiči pre grafické karty Asus Strix

Exkluzívne sme sa dostali k informačnému úniku, ktorý naznačuje, že niektorá z ďalších grafických kariet ROG Strix bude mať chladič od firmy Noctua. Titulok by asi pokojne mohol mať bulvárny podtón „vieme prví!“, my ale naopak k tejto veci budeme pristupovať s pokorou. Informácií je málo a skôr je to o indíciách. Ale zdá sa, že otázka momentálne neznie či (ten chladič bude), ale kedy. Celý článok „Noctua zrejme pracuje na chladiči pre grafické karty Asus Strix“ »

 •  
 •  
 •  

Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie

Kvapalinové chladiče typu „všetko v jednom“ na grafické kartám sú (na rozdiel od tých procesorových) stále okrajová záležitosť. Alphacool sa im venuje a treba dodať, že i vo veľmi slušnej kvalite. Nové súpravy Eiswolf 2 sú kompatibilná tak s najväčšími jadrami GeForce 3000 (GA102) ako Radeon RX 6000 (Navi 21). A poradia si aj s niektorými staršími kartami, väčšinou ale iba s referenčnými návrhmi. Celý článok „Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Zdá sa, že chladič RTX 3090 FE bude vskutku obrovský

Oficiálne predstavenie grafík Nvidia Ampere sa nezadržateľne blíži a po ceste k 1. septembru sa objavujú nové detaily toho, ako by mohli tieto karty vyzerať. Unikli fotografie, na ktorých je top model s trojslotovou záslepkou PCI Express. Ten predošlý dizajn „Founders Edition“ výrazne presahuje aj v ostatných osiach. Vyzerá to, že RTX 3090 môže mať na dĺžku až ohromujúcich 340 mm. Celý článok „Zdá sa, že chladič RTX 3090 FE bude vskutku obrovský“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *