Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Asus RTX 3080 Noctua Edition

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory.

Samostatných (aftermarket) chladičov na grafické karty sa od Noctuy v budúcnosti pravdepodobne nedočkáte, no v rámci hotových grafických kariet budú pribúdať. Pod hlavičkou Asusu vyšiel druhý, respektíve tretí model (keď budeme rozlišovať rôzne taktované RTX 3070 NE), ktorý je osadený chladičom Noctua. Tentokrát iba vo variante s navýšenými frekvenciami GPU – RTX3080-O10G-NOCTUA.

Oproti RTX3070-O8G-NOCTUA/RTX3070-8G-NOCTUA spotreba RTX3080-O10G-NOCTUA zrástla zhruba o sto wattov – CEO Noctua Roland Mossig píše o 340 W. Celkové rozmery RTX 3080 NE (Noctua Edition) sú pritom menšie, než boli u RTX 3070 NE. S 306,2 × 144,8 × 82,6 mm je novinka hlavne o 5 mm nižšia. Je to síce malý rozdiel, ale dostatočný na to, aby bolo možné použiť piaty slot PCI Express na inštaláciu inej rozširujúcej karty. RTX 3070 NE ešte zasahovala do jeho osi, RTX 3080 NE ju už tesne míňa.

Chladič znovu stavia na najlepších ventilátoroch, ktoré Noctua má, na NF-A12x25 PWM. Jedná sa o 120-milimetrové ventilátory s vysokým profilom 25 mm a s maximálnou rýchlosťou 2000 ot./min. Pri nízkej intenzite PWM ale vypínajú a prechádzajú do pasívneho režimu. Dá sa povedať, že ventilátory s týmito vlastnosťami sú exkluzívne používané do chladičov grafických kariet. Medzi modelmi v samostatnom predaji si totiž musíte vybrať, či chcete vyššiu rýchlosť (do 2000 ot./min) alebo polopasívny chod, ale s rýchlosťou končiacou na 1200 ot./min (NF-A12x25 LS PWM). Pasívny režim sa týka nižšej záťaže, respektíve je do momentu, kým GPU nepresiahne 50 °C.

Tak ako u RTX 3070 sa i tu vychádzalo z grafickej karty Asus TUF, voči ktorej Noctua uvádza všetky zlepšenia. Vo východiskových nastaveniach, v bežných podmienkach, má byť chladič Noctuy tichší o 4,5 dBA pri súčasnom znížení zahrievania pamätí o 14 °C a GPU o 3 °C. V zhoršených podmienkach, typicky so poddimenzovaným systémových chladením alebo v mieste s vyššou teplotou vzduchu okolia môžu byť eventuálne dosahované i maximálne otáčky. Pri nich je bude ale variant RTX 3080 karta s chladičom Noctua podstatne tichší (o 8,6 dBA) a pritom teploty VRAM majú byť nižšie o 12 °C, GPU potom o jeden stupeň Celzia.

Pri „strednej“ rýchlosti chladičov (t.j. 1750 ot./min pre Noctuu a 2150 otáčok TUF) majú byť rozdiely podobné ako pri nižších otáčkach „automatickej regulácie“. Najviac sa podľa interných testov výrobcu chladič Noctua od TUF vzďaľuje v pásme veľmi nízkej hlučnosti. Pri 1150 ot./min má byť RTX 3080 NE o 2,3 dBA tichšia ako TUF RTX 3070 s tým, že zahrievanie pamätí sa má znížiť až o 22 °C. Porovnanie teplôt napájacej kaskády však Noctua už neuvádza, tam ten rozdiel taký zásadný zrejme nebude.

      

Trik vo výraznom znížení teplôt pamätí aj pri nižšej hlučnosti chladiča tkvie v tom, že pasív RTX 3080 NE má zväčšený coldplate, ktorý je v kontakte nielen z GPU, ale aj s VRM. Z neho je potom teplo systémom heatpipe odvádzané do pasívu s veľkou chladiacou kapacitou. Naproti tomu TUF RTX 3080 používa na chladenie pamätí malé, od hlavného pasívu oddelené hliníkové profily.

RTX 3080 Noctua Edition má dva BIOSy, pre režime „performance“ má špecifikovaný boost GPU na 1815 MHz, teda 105 MHz nad referenčným. O koľko nižšie sú frekvencie BIOSu „silent“ parametre neprezrádzajú. Je ale celkom dobre možné, že v niektorých prípadoch už bude aerodynamický hluk veľmi pomalých ventilátorov prebíjať zvuk cievok. To je zrejme i jeden z dôvodov, prečo Noctua začala na pomalšej RTX 3070. U výkonnejších grafických kariet treba počítať aj s hlučnejšími cievkami, čo je vec, ktorá špičkových chladičoch nepoteší. A veruže sú aj RTX 3080 s tichšími cievkami, než má TUF RTX 3080 O10G Gaming, z ktorej RTX 3080 Noctua Edition vychádza. Ale je možné, že nejde o úplne identický návrh PCB.

Cena grafickej karty RTX3080-O10G-NOCTUA by sa mohla pohybovať okolo 1200 eur. Ak teda nebude prirážka výrazne vyššia ako medzi TUF RTX 3070 a RTX 3070 NE.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *