Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Asus RTX 3080 Noctua Edition

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory.

Samostatných (aftermarket) chladičov na grafické karty sa od Noctuy v budúcnosti pravdepodobne nedočkáte, no v rámci hotových grafických kariet budú pribúdať. Pod hlavičkou Asusu vyšiel druhý, respektíve tretí model (keď budeme rozlišovať rôzne taktované RTX 3070 NE), ktorý je osadený chladičom Noctua. Tentokrát iba vo variante s navýšenými frekvenciami GPU – RTX3080-O10G-NOCTUA.

Oproti RTX3070-O8G-NOCTUA/RTX3070-8G-NOCTUA spotreba RTX3080-O10G-NOCTUA zrástla zhruba o sto wattov – CEO Noctua Roland Mossig píše o 340 W. Celkové rozmery RTX 3080 NE (Noctua Edition) sú pritom menšie, než boli u RTX 3070 NE. S 306,2 × 144,8 × 82,6 mm je novinka hlavne o 5 mm nižšia. Je to síce malý rozdiel, ale dostatočný na to, aby bolo možné použiť piaty slot PCI Express na inštaláciu inej rozširujúcej karty. RTX 3070 NE ešte zasahovala do jeho osi, RTX 3080 NE ju už tesne míňa.

Chladič znovu stavia na najlepších ventilátoroch, ktoré Noctua má, na NF-A12x25 PWM. Jedná sa o 120-milimetrové ventilátory s vysokým profilom 25 mm a s maximálnou rýchlosťou 2000 ot./min. Pri nízkej intenzite PWM ale vypínajú a prechádzajú do pasívneho režimu. Dá sa povedať, že ventilátory s týmito vlastnosťami sú exkluzívne používané do chladičov grafických kariet. Medzi modelmi v samostatnom predaji si totiž musíte vybrať, či chcete vyššiu rýchlosť (do 2000 ot./min) alebo polopasívny chod, ale s rýchlosťou končiacou na 1200 ot./min (NF-A12x25 LS PWM). Pasívny režim sa týka nižšej záťaže, respektíve je do momentu, kým GPU nepresiahne 50 °C.

Tak ako u RTX 3070 sa i tu vychádzalo z grafickej karty Asus TUF, voči ktorej Noctua uvádza všetky zlepšenia. Vo východiskových nastaveniach, v bežných podmienkach, má byť chladič Noctuy tichší o 4,5 dBA pri súčasnom znížení zahrievania pamätí o 14 °C a GPU o 3 °C. V zhoršených podmienkach, typicky so poddimenzovaným systémových chladením alebo v mieste s vyššou teplotou vzduchu okolia môžu byť eventuálne dosahované i maximálne otáčky. Pri nich je bude ale variant RTX 3080 karta s chladičom Noctua podstatne tichší (o 8,6 dBA) a pritom teploty VRAM majú byť nižšie o 12 °C, GPU potom o jeden stupeň Celzia.

Pri „strednej“ rýchlosti chladičov (t.j. 1750 ot./min pre Noctuu a 2150 otáčok TUF) majú byť rozdiely podobné ako pri nižších otáčkach „automatickej regulácie“. Najviac sa podľa interných testov výrobcu chladič Noctua od TUF vzďaľuje v pásme veľmi nízkej hlučnosti. Pri 1150 ot./min má byť RTX 3080 NE o 2,3 dBA tichšia ako TUF RTX 3070 s tým, že zahrievanie pamätí sa má znížiť až o 22 °C. Porovnanie teplôt napájacej kaskády však Noctua už neuvádza, tam ten rozdiel taký zásadný zrejme nebude.

      

Trik vo výraznom znížení teplôt pamätí aj pri nižšej hlučnosti chladiča tkvie v tom, že pasív RTX 3080 NE má zväčšený coldplate, ktorý je v kontakte nielen z GPU, ale aj s VRM. Z neho je potom teplo systémom heatpipe odvádzané do pasívu s veľkou chladiacou kapacitou. Naproti tomu TUF RTX 3080 používa na chladenie pamätí malé, od hlavného pasívu oddelené hliníkové profily.

RTX 3080 Noctua Edition má dva BIOSy, pre režime „performance“ má špecifikovaný boost GPU na 1815 MHz, teda 105 MHz nad referenčným. O koľko nižšie sú frekvencie BIOSu „silent“ parametre neprezrádzajú. Je ale celkom dobre možné, že v niektorých prípadoch už bude aerodynamický hluk veľmi pomalých ventilátorov prebíjať zvuk cievok. To je zrejme i jeden z dôvodov, prečo Noctua začala na pomalšej RTX 3070. U výkonnejších grafických kariet treba počítať aj s hlučnejšími cievkami, čo je vec, ktorá špičkových chladičoch nepoteší. A veruže sú aj RTX 3080 s tichšími cievkami, než má TUF RTX 3080 O10G Gaming, z ktorej RTX 3080 Noctua Edition vychádza. Ale je možné, že nejde o úplne identický návrh PCB.

Cena grafickej karty RTX3080-O10G-NOCTUA by sa mohla pohybovať okolo 1200 eur. Ak teda nebude prirážka výrazne vyššia ako medzi TUF RTX 3070 a RTX 3070 NE.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *