AMD vydalo Radeon RX 6600. Raytracingová grafika v 132W TDP

Ořezaná, ale také úspornější verze Navi 23 vydána

Drby, podle nichž měla nová grafika Radeon s architekturou RDNA 2 vyjít 13. 10., se přesně trefily a firma ten den vypustila kartu Radeon RX 6600. Je dosud nejlevnějším modelem této generace, což ovšem v dnešní situaci nemusí moc znamenat. Je to také zatím nejúspornější grafika co do spotřeby, která podporuje raytracingové efekty. Má totiž TDP jen 132 W, což by mohlo být atraktivní pro kompaktní, tichá nebo pasivní herní PC.

Radeon RX 6600 je založený na stejném základě, jako model RX 6600 XT vydaný v srpnu, tedy 7nm čipu Navi 23 se 128bitovou sběrnicí a 2048 shadery. V tomto případě má ale čip některé jednotky a konfigurace je úspornější s nižšími takty.

GPU je ořezané na 1792 shaderů a 112 texturovacích jednotek, což je 28 CU (takže je také přítomných 28 jednotek ray Accelerator pro ray tracing). Takt GPU je 2044 MHz (Game Clock) až 2491 MHz (Boost). Dnes už nepříliš důležitá základní frekvence je pro informaci 1626 MHz. GPU tak má při typických herních taktech mít okolo 7,3 TFLOPS teoretického matematického výkonu proti 9,7 TFLOPS u karty RX 6600 XT – vychází to tedy asi na 75 % hrubého výkonu. Pokud bychom ale porovnávali frekvence boostu, vychází to 8,93 proti 10,6 TFLOPS (84 % výkonu vyššího modelu).

AMD Radeon RX 6600: oficiální specifikace (Zdroj: AMD)

Také paměťová propustnost je snížená, ale ne o tolik. Sběrnice zůstává zachovaná 128bitová a je na ní osazeno stejných 8 GB paměti GDDR6, ta ale zde běží na nižší efektivní frekvenci, jen 14,0 GHz. Propustnost je tedy snížena o 12,5 % na 224 GB/s. Na druhou stranu má ale GPU zachováno všech 64 jednotek ROP a stejnou 32MB Infinity Cache, která pomáhá dosáhnout vyššího výkonu, než by normálně tato propustnost umožňovala.

Její relativně malá kapacita (proti 96 MB v Radeonu RX 6700 XT a 128 MB v highendových kartách s čipem Navi 21) ale znamená, že se to projeví hlavně v rozlišení 1080p, pro něž je tedy tento model doporučen. Ve vyšších rozlišeních nastane o něco horší propad výkonu, než je obvyklé.

Model by měl mít zachované všechny technologie, tedy vedle ray tracingu zůstává například hardwarové dekódování videa ve formátu AV1. Podporované jsou výstupy DisplayPort 1.4 s DSC, ale také HDMI 2.1 včetně adaptivní obnovovací frekvence.

AMD Radeon RX 6600 (Zdroj: AMD)

Zatím nejúspornější raytracingové GPU

Jak už bylo řečeno, určitým tahákem této grafiky může být spotřeba. Zatímco Radeon RX 6600 XT má TDP 160 W, tento model RX 6600 AMD stáhlo jen na 132 W. Kartu přitom bude nabízet jako protivníka modelu GeForce RTX 3060 od Nvidie, jenž má spotřebu/TDP 170 W – tedy o skoro 29 % vyšší. Karty by asi většinou měly mít přídavné napájení jedním osmipinem (tolik říkají specifikace), i když přetaktované verze mohou asi přidat další konektor.

Cenově přímo proti RTX 3060?

Ono zacílení na GeForce RTX 3060 je úplně přímé. AMD totiž nastavilo stejnou oficiální cenu, a to 329 dolarů. To by znamenalo při dnešním kurzu a s připočtením 21% DPH 8700 Kč, nebo 344 eur. Bohužel se zdá, že kvůli k obecné nedostatkovosti a z toho plynoucímu předražení všech GPU budou ceny karet začínat spíš až někde kolem 20 000 Kč.

Při stejné oficiální ceně je Radeon RX 6600 o něco pomalejší než GeForce RTX 3060, takže je možné, že časem se jeho cena ustálí na o něco nižších úrovních. Například podle recenze ComputerBase má RX 6600 asi 98 % výkonu RTX 3060 s rozlišení 1080p a asi 94 % v 1440p. Karta jako ostatní modely RX 6600 má větší propad výkonu při zapnutí ray tracingu, pak dosahuje jen asi 69 % výkonu RTX 3060. To, že je cena stejná, jako u o něco výkonnější grafiky Nvidie, nejspíš AMD bude „svádět“ na znatelně nižší spotřebu Radeonu.

AMD Radeon RX 6600 (Zdroj: AMD)

V prodeji by grafika měla být od 13. 10., a to v nereferenčních provedeních od různých výrobců. Referenční provedení v designu AMD, které figuruje na ilustračních snímcích, nebude vyráběno a nabízeno. Jde víceméně jenom o virtuální fešácký návrh pro propagační účely.

Nereferenční karty AMD Radeon RX 6600 různých výrobců (Zdroj: AMD)

V otázce dostupnosti v obchodech opět bohužel platí onen rozdíl mezi teorií a praxí vzešlý ze současné situace, kdy celý polovodičový průmysl nestíhá poptávku po čipech a po grafikách je navíc k tomu ještě zvýšená poptávka ze strany těžařů kryptoměn. Momentálně u nás vypadá Radeon RX 6600 skoro nebo úplně vyprodaně a nově přicházející várky asi budou také rychle mizet.

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *