Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

Súbežne s procesormi Alder Lake-S MSI vydá zrejme 17 dosiek s päticami LGA 1700, zvyšné neskôr

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20).

Dva týždne pred vydaním procesorov Intel Alder Lake-S sa nám tu črtá pomerne ucelený obraz o doskách s najvybavenejšou čipovou súpravou – Intel Z690. Väčšina z nich vyjde ešte do konca roka a niektoré sa spolu s B660 a H610 presunú do Q1/2022 a ponuku budú dopĺňať od januára. Už teraz sa ale ukazujú dosky, ktoré by mali byť k dispozícii snáď od vydania prvej várky výkonnejších CPU s otvoreným násobičom (K a KF).

V rámci príspevku na twitterovskom účte MSI zverejnilo zadný panel troch dosiek. Dve sú zo série MAG a jedna MEG. Na tejto tretej je viditeľná aj časť s označením „Ace“, z čoho je evidentné, o ktorú dosku sa jedná – MSI MEG Z690 Ace. Jej vrchný kryt charakterizuje perforovaný povrch, ktorý bude prospešný na lepšie chladenie, efektívnejší únik tepla z napájacej kaskády. Zvyšné dve dosky budú zrejme MAG Topredo a MAG Tomahawk. Viac než dve dosky z radu MAG totiž možno ani nebudú.

   

Okrem fotiek MSI unikol aj pravdepodobne kompletný zoznam dosiek MSI Z690 na rok 2021. V tomto prípade už nejde o nič oficiálne a zdrojom týchto informácií je známy „leaker“ momomo_us. Jednotlivé modely sa mali objaviť v katalógu ruského obchodu 3Logic, kde nechýbal ani výpis základných parametrov, ako je typ podporovaných pamätí, počty slotov PCI Express či portov USB. Na špecifikácie VRM si ale budete musieť ešte počkať.

Do vydania Godlike (ktoré zrejme prebehne až budúci rok) bude MEG Z690 Ace. Pod ňou sú tri modely Unify, z ktorých dva sú formátu ATX (Z690 Unify a Unify-X) a jeden Mini-ITX (Z690I Unify-X). Písmeno X v názve ukazuje najmä na lepšiu pamätí, respektíve na lepšie možnosti pretaktovania. Doska Unify-X je síce formátu ATX, ale bude mať iba dva sloty DIMM. Toto rozloženie už poznáte aj zo súčasnej generácie dosiek Z590.

Je možné, že dosky Z690 Unify a Unify-X budú mať rovnako robustné VRM ako Z690 Ace (takisto ako to je aj v prípade Z590 Unify/Unify-X a Ace), ale budú za nižšiu cenu najmä pre absenciu osvetlenia ARGB LED.

Veľmi slušne vybavená by mala byť ešte aj Z690 Carbon WiFi. Všetky tieto dosky budú mať podporu pamätí DDR5. Voliteľnú podporu majú mať až dosky Z690 Edge WiFi (DDR4), Z690 Tomahawk WiFi (DDR4) a z lacnejších Pro Z690-A WiFi (DDR4) a Pro Z690-P (DDR4), pričom modely s podporou DDR4 to majú vždy uvedené v názve. Napríklad MAG Z690 Tomahawk WiFi je doska s podporou pamätí DDR5, ale MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 je už stavaná na starší štandard pamätí.

Aktualizácia: Mommo_us zverejnil ďalší dokument, na ktorom sú označenia takmer sto chystaných dosiek s Intel Z690. Dosiek MSI bude určite viac než 17. Potvrdzuje sa aj spomínaná Godlike a zoznam rozšírili najmä nižšie modely – MAG Z690 Torpedo EK X pripravená na zapojenie o vodného okruhu, MAG Mortar Z690M WiFi, ktorý je v radoch MSI ako jediný zástupca formátu Micro ATX, a najchudobnejšie dosky s najvybavenejším čipsetom budú zrejme Z690-S01 a Z690 Plus. Ktoré modely vyjdu (a budú dostupné) do konca roka je však otázne.

Všetky chladiče CoreLiquid s podporou LGA 1700

V súvislosti s príchodom novej platformy a nových požiadaviek na montáž chladičov, MSI oznámilo rozšírenie podpory u svojich kvapalinových chladičov AIO. Novšie modely MEG CoreLiquid S a MAG CoreLiquid C a P sa už montážnym príslušenstvom k LGA 1700 dodávajú.

V prípade, že vlastníte chladič zo série K alebo R, tak si treba o príslušenstvo napísať žiadosť. V rámci neho sa treba tradične preukázať dokladom o kúpe a zadať správny model. To je dôležité najmä preto, že k bloky vodníkov CoreLiquid MAG 360R, 280R a 240R podporujú iný rámček ako CoreLiquid MPG K360 a K240. Nárok na montážnu súpravu máte bezplatne v ľubovoľnom termíne medzi 4. 11. 2021 a 30. 4. 2022. Keď to bude aktuálne, mali by ste v tomto odkaze nájsť objednávací formulár.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů. Celý článok „65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake

Symbióza veľkých a malých procesoroch jadier (big.LITTLE) v desktope si stále nerozumie s protipirátskou ochranou Denuvo. V hrách, ktoré ju používajú, je tak nevyhnutné malé jadrá odstaviť. Možné to je ich ručným povypínaním, elegantnejšie potom cez kláves Scroll Lock už z prostredia OS a teraz je tu ešte jedna nová možnosť, na základných doskách Gigabyte pomocou jednoduchej aplikácie. Celý článok „Gigabyte má aplikáciu na deaktiváciu E jadier Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Alder Lake bez PCIe 5.0, B660 má jen PCIe Gen4

Nedávno jsme psali o podpoře DDR4 v procesorech Raptor Lake, které dle drbů stále budou umožňovat provoz s touto nyní dostupnější pamětí a nebudou vás nutit do DDR5. Dnes to bude pro změnu o nepodpoře. Vypadá to, že ačkoliv procesory Alder Lake přinášejí jako jednu z významných novinek PCI Express 5.0, nebude ho možné použít na všech deskách. Levnější modely patrně budou limitované na PCI Express 4.0. Celý článok „Levnější desky pro Alder Lake bez PCIe 5.0, B660 má jen PCIe Gen4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *