Cooler Master SickleFlow 120 ARGB: Až na ten strašný rapot…

Detaily Cooler Master SickleFlow 120 ARGB

Mohlo ísť o veľmi dobrý, cenovo dostupný ventilátor s osvetlením. Vyhotovenie rotora SickleFlow 120 ARB je navyše efektívne, na výbornej úrovni, ale všetky dobré vlastnosti zabíja jediná – extrémne hlučný motorček. Je taký hlučný, že by bola vhodná spiatočka na výstupnej kontrole výroby. Nejde totiž o bežné vrčanie či rapkanie, ktoré je počuť iba z krátkej vzdialenosti (a z väčšej sa stráca). Tento zvuk neunikne nikdy nikomu.

Výrobca o SickleFlow 120 ARGB tvrdí výrobca, že sa má jednať o „univerzálnu“ konštrukciu. To znamená, že ventilátor je podľa slov Cooler Masteru vhodný tak na systémové chladenie (teda ako ventilátor zabezpečujúci cirkuláciu vzduchu v skrinke) ako aj na rebrá chladičov CPU.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Oproti starším ventilátorom Cooler Master MF120R a SickleFlow X najnovší SickleFlow 120 ARGB sľubuje vyššiu efektivitu. Prepracované lopatky a rámček majú zabezpečiť väčší prietok aj tlak pri nižšej hlučnosti. Okrem aerodynamickejšieho tvaru lopatiek sa má na nižšej hlučnosti podieľať aj redukcia nežiaducich turbulencií na úrovni rámčeka. Napríklad vstupnú hranu má výrazne zaoblenú a vzduch, ktorý ňou prechádza, tak vytvára menší hluk.

SickleFlow 120 ARGB sa vyznačuje aj veľmi dlhým stredným časom medzi poruchami. Inými slovami, životnosť má byť naozaj vysoká. A to ani nie pre kvalitu ložísk, ale pre poriadne utesnenie puzdra. Prach okolia neprichádza do kontaktu s mazivom, a to tým pádom netvrdne. Teda nie až tak, ako u, povedzme, bežných ventilátorov. SickleFlow 120 ARGB nemá oficiálne žiadny stupeň krytia voči vniknutiu prachových častíc, ale to môže byť aj preto, aby sa ventilátor zbytočne nepreplácal (certifikáciou, ktorá niečo stojí). V prostredí herných a domácich počítačov to nemá veľmi zmysel.

Jedna vec pre vyššiu životnosť je teda to, že by sa mal prach výrazne menej miesiť s mazivom (a to tým pádom tak rýchlo netvrdne), druhá to, že aj olej samotný má menší priestor na vytekanie. Vzhľadom an tieto zabezpečenia s MTBF až 160 000 hodín trochu ale nekorešponduje krátka, iba dvojročná záruka. Samotné ložiská („rifle“ postavené na báze klzných) nie sú totiž ktovieako úžasné, ale po odfiltrovaní nečistôt majú určite dlhoveký potenciál. Ventilátory sa nekazia preto, že by sa snáď vydrali ložiská, ale preto, že sa pre zmenenie vlastností maziva (či jeho úbytok) zvýšilo trenie.

   

Rotor pôsobí dobrým dojmom. Lopatky charakterizuje veľká plocha a podobné zakrivenie, aké poznáte zo 7-čepeľových ventilátorov Gentle Typhoon. Povrchová úprav lopatiek a je hladká, listy sú pevné, ale z akého materiálu sú vyrobené už Cooler Master neuvádza. Celkovo však ventilátor vzbudzuje robustný dojem. Jeho hmotnosť (152 g) je na pomery formátu (120/25 mm) nadpriemerná.

Plast má mliečnu štruktúru, aby mohol viesť svetlo z LED. Tie sú v počte šiestich umiestnené na koreňoch lopatiek, respektíve okolo motorčeka. Pripojenie je digitálne (ARGB) a používa štandardný 3-pinový konektor na 5 V.

Ventilátor má vyvedené konektory, jeden na osvetlenie RGB, druhý na motorček. Káble sú solídne, opletené a takto napohľad ventilátory SickleFlow 120 ARGB vzbudzujú dojem vyššej ceny, než za akú sa predávajú. Okrem kusového predaja sú dostupné aj trojbelenia s ovládačom ARGB. Ten je v cene, respektíve súprava troch ventilátorov s ovládačom vychádza o 3–4 eurá lacnejšie na kus, ako keby ste ventilátory kupovali samostatne po jednom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Nie je to náhodou chyba kusu alebo nejaká zlá séria? Fakt je Cooler Master schopný vydať niečo také?

    1. Kusová chyba to nie je určite. Všetky ventilátory z trojbalenia sa správali rovnako a potom sme pre každý prípad objednali ešte kus z iného zdroja a žiadna zmena. Uvidíme časom, možno sa potichu vymení motorček. Napríklad také MF120 Halo zhruba z rovnakého obdobia sú v poriadku, nerapocú. Cooler Master vydal ale už teda podstatne horšie veci, ako je SickleFlow 120 ARGB. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *