Cooler Master SickleFlow 120 ARGB: Až na ten strašný rapot…

Hodnotenie

Mohlo ísť o veľmi dobrý, cenovo dostupný ventilátor s osvetlením. Vyhotovenie rotora SickleFlow 120 ARB je navyše efektívne, na výbornej úrovni, ale všetky dobré vlastnosti zabíja jediná – extrémne hlučný motorček. Je taký hlučný, že by bola vhodná spiatočka na výstupnej kontrole výroby. Nejde totiž o bežné vrčanie či rapkanie, ktoré je počuť iba z krátkej vzdialenosti (a z väčšej sa stráca). tento zvuk neunikne nikdy nikomu.

Hodnotenie

SickleFlow 120 ARGB je kontroverzný ventilátor. Vo väčšine aspektov je vzhľadom k cene výborný, ale v jednom aspekte je príšerný. A bohužiaľ je to kľúčový aspekt, ktorým hodnotenie rovno začneme. Ventilátor rapoce a to naozaj poriadne. Motorček väčšiny lacnejších ventilátorov nejakým spôsobom rapká, ale často ide o slabé zvuky, ktoré počujete až s uchom nalepeným priamo na ňom. V prípade SickleFlow 120 ARGB je rapkanie jasne zreteľné aj na veľkú vzdialenosť a nezachráni to ani zakrytovaná skrinka. Intenzita hluku rapkania je totiž na úrovni hluku aerodynamického prúdenia.

Všimnite si v spektrografe kopec so špičkou za 1 kHz (v tomto spektre zvuku je to rapotanie). Vrchol pri voľnobehu presahuje aj najsilnejšiu frekvenciu zvuku (110 Hz), ktorá prináleží aerodynamickému prúdeniu. Rapot je teda hlasitejší než prúdenie vzduchu ventilátora. Takýto scenár nastáva takmer vždy, pokiaľ ventilátor nemá v ceste výrazne reštriktívnu prekážku, s ktorou už (vplyvom väčšieho mechanického odporu) silenejší aerodynamický zvuk nepríjemné rapkanie prebije. Tak či onak je ale tento mechanický zvuk zásadný nedostatok SickleFlow 120 ARGB. Veľká škoda to je najmä preto, že v tejto cenovej kategórii nenájdete veľa ventilátorov s osvetlením RGB, ktoré sú nielen efektné, ale i efektívne. A SickleFlow 120 ARGB rozhodne je aerodynamicky efektívny ventilátor.

Na merania bez prekážok sa nepozerajte, je to presne opačný prípad ako Arctic BioniX F120 (ten si s prekážkami prakticky neškrtol). Na rozdiel od neho SickleFlow 120 ARGB dosahuje na lepšie umiestnenia s prekážkami. Prietok aj statický tlak má s nimi, prirodzene, vždy slabší, ale tie úbytky sú menej výrazné. Aj preto, že zvuk mechanického odporu prekážok býva silnejší ako rapkanie a tým pádom do ladenia na rovnaké dBA prehovára viac aerodynamický zvuk.

SickleFlow 120 ARGB podáva dobré výsledky už i cez nylonový filter, aj keď to skôr vo vyššom rýchlostnom spektre (od 950 ot./min). Čím nižšie otáčky, tým je rapot otravnejší. Obzvlášť, keď sa snažíte o reguláciu na spodnú hranicu počuteľnosti. To vám tento ventilátor neumožní. Kombinácia rapotu s vyššími minimálnymi otáčkami nedovolila ani na nastavenie otáčok podľa najnižšej hladiny hluku (31 dBA), ktorú máme v testoch stanovenú. Na hrubšom radiátore sme nedokázali naladiť ani 33 dBA, minimálna hladina hluku bola vyššia. V takýchto podmienkach (na hrubšiom radiátore) SickleFlow 120 ARGB ale príliš neexceluje ani vo výkonnostných vlastnostiach. Zato na obvyklejšom radiátore, s menšiu hrúbkou, sa statočne pasuje aj s výrazne drahšími ventilátormi, ako sú Asus ROG Strix XF120 či MSI MEG Silent Gale P12. Nadštandardné výsledky ventilátora Cooler Master sme pri vyšších otáčkach zaznamenali aj na šesťuhoľníkovej mriežke a pomer cena/výkon má naozaj slušný. Tak z pohľadu fungovania v skrinke ako i na radiátore. Prezentáciu Cooler Master s univerzálnym použitím teda vyvracať nemusíme. Len večná škoda toho rapkania. A nejde o výrobnú chybu, respektíve takto sa správajú všetky kusy v predaji.

Nižšiu cenu vidieť ale aj na iných miestach (než na stokrát spomínanom rapkaní). To napríklad pri 40–55-percentnej rýchlosti, pri ktorej sa ventilátor vyznačuje vyššími vibráciami. Tie sú paradoxne vyššie než pri maximálnej rýchlosti, čo ukazuje na nedokonalosti s vystredením rotora. To je pri stredných otáčkach slabšie.

Motor je silný, dostatočne naddimenzovanýprevádzková spotreba je primeraná výkonnostným vlastnostiam. Za zmienku stojí aj vysoká efektivita osvetlenia ARGB LED. Z meraní svietivosti jasne vidieť aj medzigeneračné zlepšenie oproti staršiemu typu RGB LED (zastúpené na všetkých ostatných svietiacich ventilátoroch, ktoré mame otestovane). CM SickleFlow 120 ARGB svieti ako Akasa Vegas X7, ale pri tretinovej spotrebe.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Nie je to náhodou chyba kusu alebo nejaká zlá séria? Fakt je Cooler Master schopný vydať niečo také?

    1. Kusová chyba to nie je určite. Všetky ventilátory z trojbalenia sa správali rovnako a potom sme pre každý prípad objednali ešte kus z iného zdroja a žiadna zmena. Uvidíme časom, možno sa potichu vymení motorček. Napríklad také MF120 Halo zhruba z rovnakého obdobia sú v poriadku, nerapocú. Cooler Master vydal ale už teda podstatne horšie veci, ako je SickleFlow 120 ARGB. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *