Kovový filter Akasa trhol „plasťáky“ v testoch o poriadny kus

Hliníkový filter z ocele

Otestovali sme prachový filter, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti plastových a nylonových filtrov. Má vysokú mechanickú odolnosť, jednoducho sa čistí a pritom sa vyznačuje aj nízkou reštriktivitou, takže výrazne nemení zvuk ventilátora a nezvyšuje jeho hlučnosť. Oproti plastovým filtrom už ani „nesyčí“. Tento prídavok tak v databáze výsledkov rozširuje posledný typ prachového filtra, s kovovou mriežkou.

To, že prachové filtre zhoršujú vlastností ventilátorov viete. Z našich testov máte už i predstavu o tom, ktorý typ sa ako správa. Vedľa nylonového, plastového či penového filtra chýba v porovnaní ešte „kovový“. Ten sa na rozdiel od predošlých v skrinkách nevyskytuje (prípadne iba veľmi výnimočne) a predstavuje tak vyložene voliteľné príslušenstvo. Také, po ktorom môžete siahnuť, pokiaľ filter nemáte a potrebujete alebo v prípade, keď chcete pôvodný filter z nejakého dôvodu nahradiť.

Jeden takýto kovový filter si teraz rozoberieme – Akasa GRM120-AL01-BK. Výrobca o ňom tvrdí, že je z hliníku, ale to je iba rámček. Mriežka je už feromagnetická, vyrobená zrejme z ocele. Nejde však o žiadnu nevýhodu, len je zaujímavé, že základ „hliníkového“ filtra je vlastne vyrobený z iného materiálu. To je ale nakoniec aj dobre, pretože je konštrukcia tvrdšia. Vďaka hliníkovému rámčeku zase filter s celkovou hmotnosťou 16 g (týka sa 120 variantu) zvyšuje hmotnosť ventilátora iba symbolicky.

Mriežka, teda plocha pred ventilátorom, je tvorená lankami. Tie majú hrúbku približne 0,2 mm a sú poprekladané tak, že medzi nimi vznikajú okienka, respektíve malé štvorčeky (s plochou zhruba 0,36 mm2), cez ktoré prúdi vzduch. Vyhotovenie hodnotíme veľmi pozitívne, práca je to precízna. Jednotlivé lanká sú vyviazané rovnako ako je to u tenisových rakiet, číže sú poprepletané a poprepletané sú naozaj poriadne. Štruktúra výpletu je jednotvárna a solídne je aj ukončenie po stranách.

   

Výplet si dobre drží svoj tvar (nikde sa nič nevlní, neprepadá ani nevydúva) a nebol by k tomu potrebný ani rámček. Ten síce mriežku drží po stranách ale viac-menej len preto, aby bolo cez neho možné filter nainštalovať k ventilátoru. Montážne diery totiž nie sú prirodzene v site (aby sa nerozpadlo), ale v rohoch rámčeka. Rozteč stredov montážnych dier je štandardná, v prípade testovaného formátu na 120 mm ventilátory je to 105 × 105 mm. Dostupné sú ale aj menšie formáty na 80 či 92 mm ventilátory a takisto 140 mm. Celý filter je farbený, načierno. Takáto povrchová úprava je i ochrana proti korózii.

Na merania sme použili ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM. Jednak preto, že sa jedná o pomerne populárny a dobre rozšírený ventilátor. Navyše je z vyššej cenovej kategórie a dá sa predpokladať, že jeho majiteľov bude zaujímať, ako si poradí s prachovými filtrami. Nielen filtre, ale aj iné prekážky budeme síce používať v rámci štandardných testov ventilátorov, ale vhodný je aj samostatný článok s trochu upravenou metodikou.

Na testy filtrov používame ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM s nainštalovaným tesniacim rámčekom

Prietok aj tlak meriame vo veternom tuneli tak, ako sme opisovali v metodike na testy ventilátorov, trochu inak ale meriame hlučnosť. Tú v týchto testoch mriežok nezarovnávame na rovnakú hladinu, ale máme fixné hladiny prevádzkových napätí testovacieho ventilátora. Je to z dôvodu, aby bolo z testov mriežok (ale aj prachových filtrov, ktoré máme už otestované) vidieť nárast hlučnosti, ktorý je spôsobený väčším mechanickým odporom, pokiaľ sa pred alebo za rotor postaví prekážka. NF-A12x25 PWM tak používame s 9 V (~ 1650 ot./min), 7 V (~ 1330 ot./min) a 5 V (~ 980 ot./min). Pri maximálnom výkone sme netestovali, pretože málokto bude prebíjať prachové filtre rýchlosťou okolo 2100 ot./min, pri ktorých je, prirodzene, hlučná aj Noctua.

Vyšších hladín hluku vo výsledkoch sa nezľaknite. Sú také preto, že na dostatočne vysoké rozlíšenie aj pre veľmi nízke otáčky parabolickým límcom okolo hlukomera zvyšujeme citlivosť snímania. Rovnaký prípravok používame aj pri hĺbkovej analýze zvuku, kde hladinu hluku m meriame v rozsahu 20–20 000 Hz na 240 frekvenciách. Viac k tejto problematike sa dočítate v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku. Ak vás zaujímajú testy ventilátorov a zatiaľ neviete čítať spektrografy, odporúčame si doplniť prehľaď, bude sa vám hodiť.

Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.

    Keby neexistoval nylonový filter tak toto je super.
    Čo som si rozklikol obrázky tak vyzerá to tak že nylonový ma minimálne polovičnú veľkosť dier pričom vplyv na výkon je merateľný ale tipujem že pocitovo alebo teplotne zanedbateľný takže u mňa jednoznačne vyhráva nylonový filter.
    Ja filtre sem tam vysávam vysávačom a raz za čas v sprche ich prestriekam takže v tomto tiež má nylonový filter malé plus za to že určite nezkoroduje.

    1. Někdo ale může přivítat tužší rámeček, který umožní pod něj umístit měkký izolační materiál, třeba kvůli nějakým malým nerovnostem.

      1. Dobrá poznámka, to mi nenapadlo. Plastové filtre nemávajú často žiadny rámček (minimálne tie, čo bývajú pod zdrojom) a rámček nylonových je obvykle mäkký, gumený.

      1. Inak dosť je aj rozdiel medzi tými nylonovými. Mám jeden z lacný z aliexpressu a ten mám oveľa menšie dierky (voľným okom sa skoro nedajú vidieť) ako ten čo mám na skrinke od Fractalu.

        1. Jasné, aj na plastové filtre sa vyrážajú rôzne veľkosti dierok. Konkrétne filtre sme do testov vybrali z ohľadom na to, aby boli v rámci svojho typu čo najefektívnejšie z pohľadu zachytávania prachu. To znamená, že aj ten nylonový filter máme poriadny (s veľmi jemným sitom). Testovať nejaký horší s ohľadom na aerodynamické vlastnosti ale asi netreba, keďže ani ten hladký lepšie ventilátory príliš neobmedzuje. Fractal Design na tomto evidentne šetrí, nylonový filter s hrubým sitom… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *