Doplnok: Výkonnostné testy MSI MAG B660M Mortar WiFi s Core i5

Core i5-12400 v B660M Mortar WiFi

Ako sme sľúbili, tak urobíme. Všetky základné dosky budeme testovať s dvoma procesormi – s výkonným, ktorý dosku poriadne potrápi a so slabším, z ktorého výsledkov sa ukáže zase niečo trochu iné. A síce to, ako drahšia alebo drahá doska výkonnostne (ne)pomôže lacnejšiemu procesoru z nižšej triedy. Môžu drahšie dosky v testoch procesorov naozaj zvýhodňovať lacnejšie modely, ako sa niektorí nazdávajú?

Poznámka (predtým, než sa začítate…): Tento článok nadväzuje na Väčší test menšej základnej dosky MSI MAG B660M Mortar WiFi. Jedná sa len o malé rozšírenie, ktoré bude v rámci ďalších analýz základných dosiek neoddeliteľnou súčasťou hlavnej publikácie s kompletným zoznamom testov.

Možno si spomeniete na blog Z testlabu HWC #2: Hľadá sa ideálna doska na testy procesorov. Ten vznikol na tom základe, že sme sa stretávali s názormi, ktoré svojim spôsobom podrývali relevantnosť testov lacných procesorov na drahých doskách. Asi preto, že by im tie drahšie dosky mali nejako „pomáhať“. Vysvetlenie, prečo by sa tak tomu malo diať, sme však nenašli ani v tematickom článku na root.cz, ktorý na tomto predpoklade (že je použitie drahších dosiek na testy lacnejších procesorov nevhodné) vystaval svoje jadro.

Isteže, môže sa stať, že na drahšej doske bude vykazovaný vyšší procesorový výkon, ale môže to byť aj naopak. Každopádne čispety výrobcov tretích strán tu už nemáme a tieto rozdiely nebudú dané použitým čipsetom, ale napríklad nastavením správy napájania, FSB a podobne. Drahšie dosky mávajú vďaka robustnejším napájacím kaskádam aj rôzne technológie na podporu vysokých frekvencií (trebárs ako je Multicore Enhancement), ale vo východiskových nastaveniach nám nie je známa jediná vec, pre ktorú by na drahšej doske mali byť dosahované lepšie výkonnostné výsledky napríklad Core i3, v porovnaní s fungovaním na lacnejšej doske.

Dôvody, prečo používame na všetky procesory naddimenzované základné dosky sme podrobne vysvetľovali už v článku vyššie. V skratke tu len poznamenáme, že kľúčové na objektívne porovnávanie je, aby bola použitá vždy rovnaká doska a pokiaľ možno taká, ktorá nebude (napríklad pre prehrievanie VRM) obmedzovať výkon najvýkonnejších procesorov danej platformy. A pre objektívne porovnávania spotreby je veľmi dôležité aj to, aby naprieč rôzne výkonnými procesormi (napríklad medzi Core i3 s 50 W a Core i9 s 350 W) bola efektivita napájania (VRM) čo najpodobnejšia. Na takej úrovni, aby výrazne nedeformovala realitu.

V rámci testov základných dosiek budeme s lacnejším procesorom realizovať „iba“ výkonnostné testy. Bolo by pekné to mať komplet, aj so spotrebou, ale to nám už nevychádza z časového hľadiska. V prvom rade nás ale bude zaujímať, ako rôzne dosky môžu ohýbať procesorový výkon s ohľadom na lacnejší model triedy Core i5-12400. Jedná sa o procesor s natívne 6-jadrovým čipom (jeho S-Spec kód je SRLY5).

Tak ako pri testoch procesorov i v rámci testov dosiek sú nastavenia napájacích limitov bez obmedzení. Testovaná základná doska MSI MAG B660M Mortar WiFi má ale aj prednastavený profil, ktorý má PL1 nastavený na 65 W. To je limit pre dlhodobú záťaž. Pre krátkodobú (tau, 56 sekúnd) je to 169 W. To je o trochu viac než je Intelom odporúčaných 117 W, ale na tom zase až tak nezáleží. Ci5-12400 sa cez sto wattov nedostane ani v režime bez obmedzení v napájaní.

Skôr ide v prípade vyššej hodnoty PL2 o akúsi rezervu pre výkonnejšie Core i7. Tieto prednastavené profily na B660M Mortar WiFi síce nie sú vždy rovnaké, ale pre nejakú skupinu procesorov môžu byť. S Core i9-12900K je ale prednastavený profil „boxovaného chladiča“ nastavený trochu nezmyselne na 241/241 W (PL1/PL2), ale to zrejme i preto, že sa s K procesormi žiadny boxovaný chladič nedodáva (ale PL1 na 125 W pre Ci9-12900K vývojári teda doladiť mohli).

Výrazné pretaktovanie zamknutých procesorov cez BCLK MSI MAG B660M Mortar WiFi nepodporuje, nemá totiž externý generátor taktu. Ten je výsadou drahších základných dosiek, o ktorých pojednáva tento článok Jana Olšana. Teraz vás už ale čaká 19 kapitol výkonnostných testov. Tie zatiaľ nemá zmysel nejako komentovať, keďže nemáme žiadnu dosku na porovnanie, ale postupom času sa nazbierajú… a bude to atraktívnejšie štúdium.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

 •  
 •  
 •  

MSI oficiálne o chybách RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X

Firma MSI zverejnila stanovisko, v ktorom stojí, že grafické karty RTX 4070 Ti Ventus 3X vyšli naozaj s nedoladeným BIOSom, ktorý spôsobuje, že nie je dosahovaný maximálny výkon tejto grafickej karty. Ponúka sa tu už však záplata, ktorá by mohla všetko vyriešiť. Aj keď… poďme sa k tejto téme trochu vrátiť a pokúsiť sa prebrať možné technické príčiny, ktoré spôsobujú výraznú fluktuáciu vo výkone najlacnejšej trojventilátorovej MSI RTX 4070 Ti Super. Celý článok „MSI oficiálne o chybách RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X“ »

 •  
 •  
 •  

MSI RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X: Veľký chladič bez prirážky

Najväčšie hardvérové zmeny oproti neSuper kartám sa týkajú modelov GeForce RTX 4070 Ti Super. Iné (v porovnaní s RTX 4070 Ti) je GPU, veľkosť pamäte GDDR6X či šírka pamäťovej zbernice. RTX 4070 Ti Super máme na rozbor v jednom z najlacnejších nereferenčných vyhotovení, Ventus 3X a bude to aj o „opravách renomé“. To si MSI v tom rade grafických kariet v minulosti pošramotilo, teraz už ide ale o technicky veľmi atraktívne riešenie. Celý článok „MSI RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X: Veľký chladič bez prirážky“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (12) Pridať komentár

 1. Musím sa priznať, buď je to nedokončený test alebo nepochopil som o čo ide, čo je zámer.
  Buď recenzia dosky, je popis, porty, rýchlosti portov a testovať to len s jedným procesorom, alebo recenziu len procesorov na jednej a tej istej doske.
  Kapitola 3. „Metodika: ako meriame spotrebu“ a už nikde som nenašiel odmeranú spotrebu.
  Príde mi nezmysel merať dosku s 2 rôznymi procesormi, má sa dať jeden, ten hraničný a ukázať maximálnu zátaž.
  A procesory merať proti sebe, aby nerozhodovali rôzne dosky.
  Sorry Ľubo Sámak, vôbec nechápem vo co go.

  Pri teste, recenzií dosky by som očakával popis čo má, aké súčiastky, ich kvalita, meranie kavlity zvukového výstupu, napäatie a zátaž na USB portoch, teplotu a iné veci, na ktoré si teraz ani nespomeniem, ale testovať rôzne dosky a udávať aké výsledky dosiahnú v nej tie isté procesory?
  Je to doska so zabudovanou Wifi a test wifi nikde.
  Fakt, netuším o čom toto všetko malo byť, sorry.

   1. 🙂 Článok, reklama, potom Dvojtest monitorov MSI, MSI doplnilo ponuku dosiek Z690 a až tretí Väčší test menšej základnej dosky MSI MAG B660M Mortar WiFi

    a márne hľadám odkaz na predchádzajúci článok na úvodnom liste, odkaz na predchádzajúcu recenziu. Ako sorry, takto sa to do psej matere nerobí.

    Hlavne ak vydáš recenziu počas schvaľovania okupačnej zmluvy s USA.

    1. Prečítal som väčšiu časť (vynechal som testy hier) Väčší test menšej základnej dosky MSI MAG B660M Mortar WiFi a musím napísať, Výkonnostné testy MSI MAG B660M Mortar WiFi s Intel Core i5 je zbytočný článok. Recenzia dosky je urobená, recenzia procesora tiež, porovnávať rozdiel medzi i5 a i9, podľ mňa je zbytočná strata času. Nedá to nikomu nič. Nikto nebude vyberať dosky podľa +- percento či menšej odchýlke vo výkone procesora, ale podľa výbavy, podľa toho čo od nej požaduje, podľa ceny, rovnako ako procesor.

     Vždy som to tak robil. Vybral som si procesor podľa výkonu aký budem požadovať a potom dosku podľa toho čo potrebujem. Už len z princípu nejakej normy od výrobcu procesora, ktorý poskytuje výrobcom všeobecné zapojenie, prototyp, neočakávam žiadne zmysluplné rozdiely vo výkone procesora. Rozodiely vo výkone sú skôr medzi inými chipmi,napríklad pridané radiče, realtek, intel, via, a pod. či je to priamo na pciex a aj to, či na čipset alebo procesor, alebo pridné porty sú usb hub a ani neviem čo, ale tie dosky, výkon procesor – pamäť, potom ako v ktorom programe sa to na inej doske prejaví, to mi príde ako úplne zabitý čas. Keď zapnem kódavanie videa, je to CPU-RAM, ten ej všad rovnaký, RAMky by mali byť všade rovnaké, ich zapojenie je výrobcom CPU štandardizované, odchýlky minimálne.
     Možno mi budeš chcieť dokázať opak, ale myslím si, že pri teste 2., 3. dosky zistíš že pravda je skôr na mojej strane. Nechávam si priestor na omyl, ale keď procesory testujú rôzne redakcie, používajú rôzne dosky, odchýlky medzi tým sú na úrovni štatistickej chyby, alebo použia inej RAM, ani každé CPU toho istého typu nemá vždy presne tú istú kvalitu, frekvenciu, ale zisťovať to je k ničomu. Má to vplyv len pri extrémnom pretaktovávaní. Inak procesory aby prešli testom, musia spĺnať dopredu zadefinovanú maximálnu odchýlku.
     Ale ak sa podarí nájsť extra zlú dosku, ktorá urobí vo výkone CPU odchýľbu nad 5% pri i9 (slabé napájanie zistené z recenzie dosky) aj i5 (požiadavka nižšieho napájania), zablahoželám.

     1. Moja chyba. Źe ide o doplnok som dostal donadpisu i úvodného textu. A jasné, tie s meraniami spotreby, frekvencií a tak boli, smaozrejme, mätúce a už sú odstránené. Tie som už tiež vymazal. Oddelene to vyšlo len preto, že som výsledky Core i5 nestihol zapracovať do prvého článku (u neho už bol veľký tlak na vydanie…), ale inak to bude vždy všetko pokope, to znamená aj s výkonnostnými testami Core i5.

      Súhlasím, že je zbytočné výkon testovať aj s Core i5, ale tých narážok na to, ako sú tie testy procesorov „pekné“, len „škoda“, že testujete lacný procesor na drahej doske bolo viac, než je zdravé. Píšu sa o tom aj články, ako zavádzajúce to je a podobne. Takže preto robím túto zbytočnú nezbytočnú prácu. Je možné, že časom, keď to všetci pochopia, tak tie výkonnostné testy s lacnejším procesorom z metodiky vyhodím. V tomto vám opak dokazovať rozhodne nechcem, sme na rovnakej lodi.

      Testy WiFi… viem. Je to jedna z vecí, ktorú sme na začiatok v časovej tiesni nedokázali zapracovať v požadovanej kvalite a tieto merania doplníme až časom. Rovnako ako aj merania efektivity pasívov VRM, keďže tá termovízia o efektivite chladenia nereferuje. Časom všetko vyladíme a ako celok to už pre vás snáď bude dávať zmysel. 🙂

      1. Vďaka za odpoveď. Teraz všetko dáva zmysel. Ku recenzií tam nebudem dávať komentár, je super! Teším sa na ďaľšie recenzie, aj lacnejších procesorov (aj celeron má svoje miesto, napríklad v NAS). Predpokladám, že pri doskách, to budú skôr tie drahšie kúsky, aby človek vedel, či sa oplatí priplatiť si alebo nie.
       Wifi som spomenul preto, že som nad tým uvažoval, pri ITX doske. Pri mATX, tam je v pohode USB Wifi do 20Eur. Nezvyknú sa prenášať, ani montovať za monitor, televízor. Až by ma zaujímalo, koľko ľudí, v percentách, si zvolí wifi verziu a koľko tú istú dosku bez wifi. Ja mám pár usb wifi, keď potrebujem, vytiahnem zo šuplíka, natočím anténku a vždy to vyšlo lacnejšie, efektívnejšie. Inak ku recenzií nemám čo vytknúť 🙂

       Čakám kedy naskladnia i3-12100, čo som pozeral veľkoobchodné eshopy, termín sa posuval opakovane. 16.2.2022 bude masívne bombardovanie Ukrajiny Ruskom, ich invázia a deň na to, prídu na sklad i3-12100. Očakávam, že tie i3 budú mať menšie meškanie ako to masívne bombardovanie a bleskové obkľúčenie Kyjeva aby si tam Rusi dosadili svoju vládu.
       Furt niečo mešká :/

       Minulý rok som písal, že do Vianoc chcem niečo nové… :/ 😀

       Mimo tému, ale že úplne, keď sa chcte zblázniť, otestujte nejaké UPS. Boli aj lacnejšie, teraz sú tak okolo 50 eur, nie je to veľa na pokus, ale jedna pekná recenzička, ako dlho to dokáže utiahnúť 1PC a 2 monitory, či to píska, prejavy, strata, koľko taká prevádzka UPS bude stáť, by nebolo zlé. Premýšľam nad tým. Minulý rok v našej oblasti pribudlo krátkych výpadkov, prišiel som o časť práce, poškodil sa mi jeden disk, stále váham či UPS áno, či nie, či réžia nebude 10-20W nonstop, olovený akumulátor životnosť 2-3 roky, potom nový: To len tak, ak nebudete vedieť čo s voľným časom počas krásnych zimno-jarných dní, keby nebolo dosiek, procesorov, vetrákov, grafík, a iných vecí na test 🙂

       1. Díky za tip (tie UPS), ale tento rok si potrebujem už trrchu oddýchnuť. Neznamená, že bude vychádzať menej testov, naopak (tých bude viac), ale tie stavby nových metodík, vyrávbanie prípravkov, ladenie xy vecí, je vyčerpávajúcejšie, než sa môže zdať. Takže na testy UPS nehovorím nie, ale výhľadovo ich nevidím. Jedine teda, že by sa ich chopil niekto iný a aj to by asi musel byť niekto noví, ambiciózni, s odhodlaním. Btw, keď už ste spomenuli Core i3-12100, tak tento týždeň, čo bude, vydáme testy. Ale už teraz vás radšej pripravím na to, že to bude F (a teda testy orientovné čisto na CPU). Nejakú schopnú metodiku na iGPU tento rok už ale do kopy snáď dám…

        1. V pohode, UHD 730 nie je žiaden trhač, testov grafiky je na youtube z minulej generácie viac ako dosť.
         Iné to bude pri nových procesoroch s výrazne výkonnejšími grafikami s DDR5.

         S tým UPS, heh, to aby ste si dohodli s niekym zápožičku a aspoň polroka, rok s tým pracovali, nech sa ukáže životnosť akumulátora. Samozrejme, nie je to nič dôležité, ani niečo čo by riešilo 99% ľudí. Tak mi napadlo, že kto chce skúsenosti, možno pokladne vo veľkých obchodoch ich majú. Ale to je jedno.

         Opýtam sa iné, Alder Lake notebooky, nie je info kedy by mali byť i3, i5?
         Výkon tých procákov podľa stolných bude viac ako dostatočný, pevné disky mám externé cez USB3, poriešil by som si s tým všetko, aj tú UPSku. Možno nejaká dobrá firma vám niekedy nejaký zapožičia na test. Keď nič iné, otestujete aspoň procesor. Predsaj len, počítam tak s 800 až 1200 Eurami (chcem dotykovú obrazovku), len tak sa procesor vymeniť nedá, to napájanie pri mobilných, tam si užijete hluk, aj teploty, aj prepad výkonu, blbý nákup veľa zle investovaných peňazí. Preferujem HP, ale všade je Acer, Lenovo.

         Tam už by bola otázka, či zvládnete aj video recenzie. Neviem ako je to po finančnej stránke, ale recenzie notebookov mávajú niekoľko tisíc, desiatok tisíc videní, pokiaľ človek príde medzi prvými.
         Dám daľšiu myšlienku, youtube kanál, aj pri recenziách venilátoro dávať na web video so záznamom zvuky a pod. Pár ľudí by to mohlo prilákať. Dosť vecí hľadám na youtube. https://www.youtube.com/channel/UC7aRBY0Q-2aB2X93u8hLJsw/featured

         Aj od iných redakcií, hľadám na youtube a potom si prečítam recenziu, ak ma to zaujme. Potom youtube čas od času odporuči nové video z toho kanálu, aj keď ho nemám v odbere. Pri tej investícií do meracej techniky, toto by už mali byť drobáky. Najmä ak investujete do eng verzie. Unboxing ani nespomínam. Ale i tak si občas pozriem 10 min. otváranie škatule, keď popis na webe je len jedna fotka, pár údajov.
         Aby som to zaklincoval, keď neviem čo, zapnem na TV youtube, zabijem tak niekedy aj 2-3 hodiny. Pri PC by som toľko nevydržal.

         Táto doska má zatiaľ 6 videí https://www.youtube.com/results?search_query=MSI+MAG+B660M+Mortar+WiFi , od pár stoviek, po niekoľko tisíc videní, ale keby to ku vám prilákalo postupne niekoľko desiatok nových čitateľov, možno stoviek. Len treba poriešiť ako byť medzi prvými. Nemusíte tam exhibovať, len urobiť zábery, dať nejaké údaje, odkázať na textovú recenziu.

         Ja by som vás len úkoloval (v zmysle, vymýšľam nové a nové veci ktoré by som chcel, aj keď toto je prioritne hw coolng web) :))

         1. „Tam už by bola otázka, či zvládnete aj video recenzie.“ Schopnostne v tom nevidím problém, morálne už áno. Išlo by to proti mojej životnej filozofii a presvedčeniu.

          Jasné, videoprezentácia je špeciálne v konzumnej spoločnosti pohodlnejšia, stráviteľnejšia, ale my chceme primárne osloviť na inú cieľovú skupinu. Fakt sa nemám potrebu s nikým prebíjať v počtoch zhliadnutí. Mne je jedno, aký majú naše testy dosah a budem ich v textovej podobe robiť aj pre jedného človeka. Staviame to na iných princípoch a ak chcem výhľadovo niečo dokázať tak to, že tvrdá práca a objektívne informácie porazia formu, ktorá úspešne ohlupuje svet. A keď to fungovať raz nebude, tak ako som už viackrát niekde v diskusii uviedol, pekne poďakujem za priazeň a uzavrieme to. Viete, že sa snažím často vo veľa veciach vyhovieť, zaujíma ma názor čitateľov na obsah článkov, ale videá fakt nie (trpel by som pri ich tvorbe). Tie, navyše, na všetky tie informácie, ktoré servírujeme do tých xy kapitol, ani nevstrebú. Ale chápem, že ste to viac-menej, to video, mysleli len ako „upútavku“.

          Možno vás teraz trochu naštvem, ale takto „testov grafiky je na youtube z minulej generácie viac ako dosť“ by to čitateľ HWC úplne vnímať nemal. Testy na YT sa presnosťou a precíznosťou s našimi rovnať fakt nemôžu (a kto nevidí rozdiel, tak je holt nenáročný a nemá predstavu, čo všetko za presnými meraniami stojí… prečo sa v dnešnom svete často rozchádzajú závery k rovnakej veci? Pretože tá nepresnosť meraní je… fatálna), tam sa klade dôraz na iné veci. Ale tieto témy radšej nerozoberajme. Okrem toho, že je to off topic, tak mi to nerobí dobre, takéto úvahy a viem sa pri nich aj celkom rozohniť. 🙂 Čitateľov máme dosť a dosah na SK/CZ trhu, čo sa týka hardvérových testov, v spolupráci so Cnews.cz suverénne najväčší.

          PS: To by ma už viac bavili tie podcasty. Načo video? Tento formát zabil aj úžasné rozhlasové hry. A len preto, že väčšina ľudí je pohodlnejšia, než je vhodné a prirodzene nad tým, čo konzumujú, ani príliš nerozmýšľajú a „všetko“ je dobré, hlavne, že to nevyžaduje (to video napríklad) žiadnu interakciu diváka a namáhanie mozgu (ten sa čítaním a výberom iba tých informácií, ktoré čitateľa zaujímajú, aspoň trochu namáha). Neberte to prosím osobne, nenarážam na Vás, to by som si nedovolil. Vy šikovne prepínate medzi oboma platformami a za Vaše vecné a prínosné komentáre, ktoré obohacujú naše testy, som veľmi vďačný. Ale za niektoré veci bojovať budem, neústupne.

          1. 1. neviem akú máte čítanosť, ak ste s ňou spokojný, nepotrebujete viac aby ste si niekoho zaplatil ja s tým nemám problém 🙂
           2. robíte recenzie ventilátorov, no zas sa nehrajte na chrumkavého, že je lepšie čítať o zvuku ventilátora ako ho počuť, že? 😀
           Robíte veľa fotografií, detailov viac ako modelky pre lidl, ale podľa mňa, ak by bol nejaký fanatik ktorý by sa rozhodoval podľa recenzií o kúpe ventilátora, tak sa osobne, keď som chcel vedieť či kúpiť alebo nekúpiť chladič, či stačí dodaný, našiel som si na youtube videá kde je pri záťaži zaznamenaný.

           Rovnako keď si vyberám mobil, či tablet, zaujíma ma zvuk, nájdem na gsmarena recenziu, kde sú číselné údaje, porovania, ale pozriem si recenziu, kde ten mobil (alebo BT box, alebo hocičo) hrá hudbu.

           Napríklad samsung galaxy watch 4. Nevedel som si ani predstaviť, ako funguje telefonovanie pomocou nich. Našiel som si video recenziu.
           Spravíte 42 kapitol testu ventilátora a nikde nie je zvukový záznam. Pritom to nahrávate mikrofónom, graf zverejníte.

           Keď si vyberám mobil, hľadám na nete vzorku natočeného videa, originál fotografie. To je výhoda oproti recenziám v časopisoch. Nemusíte len čítať, môžte počuť, vidieť.

           Nechcem nikoho nútiť do video recenzií, ani upútavok, len mi príšlo zvláštne, zameriavať sa na zvukový prejav ventilátorov a nezverejniť ani sekundu z neho. Je to článok o doske, pri tej stačia fotky. Upútavky nechcete, nemám s tým problém. Ale prirýchlo ste odmietli audio/video. Nie je to nič proti ničomu, vložiť krátky wav súbor pod graf pri ventilátoroch. Z môjho pohľadu riešim blbosť, ale ak ste sa dali na tak podrobné testovanie ventilátorov, ja by som si napríklad rád pozrel ako vyzerá a znie ten duniaci poliak, alebo vibrujúci už neviem kto.

           Ok, nechajme to tak. Počkám si na recenziu tej i3, najmä na spotrebu, doma ju neodmerám tak ako vy, aby som vedel aké je minimum a aké maximum, uvažujem nad ITX skrinkou, nechcem zbytočne poddimenzovať zdroj, alebo naopak vybrať 300W a potom bude v maxime spotreba pod 100 🙂

          2. 2. Spektrografy. Zvukové nahrávky ako také sú mimoriadne zavádzajúce, podľa nich sa zvukový prejav ničoho objektívne fakt posudzovať nedá. Stroskotáva to už na základnej veci, a to je úroveň hlasitosti reprodukcie zvuku na strane prijímateľa. Preto na vyjadrenie toho, ako ventilátor znie, používame spektrografy, v ktorých nič nechýba. Samozrejme je treba vedieť ich prečítať. Je to podobné ako pri monitoroch. Fotiť nejakú farebnú škálu na displeji a na základe fotky či videa posudzovať farebné pokrytie či presnosť jednotlivých kanálov je tiež nezmysel, pretože je záznam (fotka), skreslený a nároční používateľ sa musí naučiť orientovať v CIE diagramoch. To isté platí pri zvuku, ktorého znenie sa má správne vyhodnocovať zo spektrografu, nie zo zvukovej nahrávky. Tá je vždy klamlivá a nikdy sa nedá brať vážne. Preto tie nahrávky ani nezverejňujeme, nebol by som vnútorne ok s tým, že každému „hrajú“ inak. Naozajstný fanatik, pre ktorého je pri výbere ventilátora kľúčová farba zvuku sa bude, verím, rozhodovať podľa spektrografov.

 2. či mi bude stačiť pribalený alebo do tých 30 Eur ventilátor, práve rozhodlo toto video https://www.youtube.com/watch?v=yhKBABCfmpk 🙂
  podpichujem, pozerám recenzie i videá, zapĺňam košík, dosku kúpim GB, B660, sranda že takmer tú najlacnejšiu ale zatiaľ mATX, lebo gaming verzie majú až 2 video výstupy, kým lacnejšia 4, recenzia MSI, vztiahnem ju i na GB 🙂

  Keď všetko pokúpim, žiaľ skôr ako 2 týždne to nevidím, budem otravovať s testami notebookov 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *