Väčší test menšej základnej dosky MSI MAG B660M Mortar WiFi

MSI MAG B660M Mortar WiFi v detailoch

Zatiaľ čo iní na plnohodnotné testy základných dosiek dávno rezignovali, tak my ich práve rozbiehame. Testy s rôzne výkonnými procesormi, bez limitov napájania, ale aj s limitmi nastavenými podľa Intelu. A keď testovať výkon, tak aj v rámci slotov M.2, USB či ethernetu. Analýza spotreby musí byť na úrovni jednotlivých vetiev a termovízia s testami zahrievania (vrátane meraní efektivity chladičov SSD) sú jasná vec.

Procesory Alder Lake sme v testoch dvakrát chválili, najprv Core i9-12900Kpotom Core i5-12400. Isteže, nesú so sebou aj nejaké negatíva, ale tie najväčšie sa týkajú platformy ako celku. Špeciálne pokiaľ má obsahovať pamäte DDR5, ktoré sú v prepočte na jeden gigabyte oproti DDR4 výrazne drahšie. Aspoňže sa už dajú kúpiť (v novembri a v decembri boli na maloobchodnom trhu prakticky nedostupné) a od januára je možné ušetriť základnými doskami B660, ktoré sú v porovnaní s doskami Z690 predsa len lacnejšie.

Možnosti dosiek B660 sú chudobnejšie (menej liniek PCIe 3.0/4.0, menej portov USB i SATA, bez ručného pretaktovania zmenou násobiča), ale pre väčšinu typov PC zostáv majú všetkého tak akurát. Nič vám možno chýbať nebude ani na MSI MAG B660M Mortar WiFi, ktorú si podrobne rozoberieme v testoch.


MSI MAG B660M Mortar WiFi

Jedná sa o dosku formátu Micro ATX. Šírka je zachovaná podľa dosiek ATX (244 mm) a MAG B660M Mortar WiFi je iba skrátená na výšku (244 mm). Stále sa však nad seba zmestili tri sloty PCI Express, z ktorých dva sú šesťnástkové. Ale pozor, spodný je vyvedený z južného mostíku (B660) podporuje iba štandard 3.0 ×4. K procesoru je pripojený až vrchný slot PCIe, ktorý už podporuje PCIe 4.0 a pripojený je šestnástimi linkami. Medzi týmito slotmi je potom PCIe 3.0 ×1, takže k doske pohodlne pripojíte napríklad aj lepšiu zvukovú kartu. To bude zaujímavé pre tých, ktorý sa neuspokoja s priemerným vstavaným riešením v podobe zvukového adaptéra postaveného na kodeku Realtek ALC1200.

Sloty M.2 na SSD sú tu dva, jeden je pripojený k CPU, druhý k čipu B660. Tu je to už ale bez rýchlostných obmedzení a oba majú podporu PCI Express 4.0 s tým, že spodný má jednu linku PCIe zdieľanú s jedným konektorom SATA. To znamená, že po obsadení tohto slotu M.2 SSD budete mať k dispozícii z pôvodných šiestich konektorov SATA už „len“ päť, nad čím sa zrejme väčšina používateľov pozastavovať nebude.

   

Doska nemá žiadne špeciálne konektory, prepínače a dokonca ani osvetlenie ARGB LED. Výbava je zameraná rýdzo prakticky a drahšie veci s okrajovým použitím by ste hľadali márne. Z interných konektorov USB je k dispozícii jeden typu C (gen. 2, s teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s), jeden 19-pinový pre dva porty USB štandardu 3.2 gen. 1 (5 Gb/s) a dva pre štyri externé porty USB 2.0.

Kvantitatívne podobná, ale rýchlejšia je v tomto smere aj výbava portov USB na zadnom paneli. Ten má tiež štyri porty USB 2.0 (typicky na pripojenie periférií, ktoré nekladú vysoké nároky vysoké prenosové rýchlosti) a zvyšné konektory sú už všetky veľmi rýchle. Tri (červené) porty USB sú 10 Gb štandardu 3.2 gen. 2 a USB-C je dokonca 3.2 gen. 2×2 s teoretickými 20 Gb/s. MSI sa na toto rozhranie zameriava viac než ostatní výrobcovia, čo je dobre. Tým pádom si môže doska pripísať plus pre fotografov, kameramanov a aj používateľov z iných odborov, ktorí na pravidelnej báze presúvajú väčšie množstvo súborov.

Dobre vybavená a pripravená na fungovanie s dvoma monitormi aj cez iGPU je doska aj po stránke videovýstupov. Cez HDMI 2.1 je pri 60 Hz podporované rozlíšenie do 4096 × 2160 px a DisplayPort 1.4 dokonca pri 60 Hz zvládne zobrazovať až 7680 × 4320 px. Potom je na I/O paneli konektor RJ-45 pre 2,5 Gb pevnú sieť, dva konektory SMA na externé antény WiFi (sú v rámci príslušenstva) a nakoniec typická súprava šiestich zvykových konektorov, v rámci ktorých je aj optický výstup S/PDIF.

Najväčšie chladiče má B660M Mortar WiFi prirodzene na napájacej kaskáde pre CPU a iGPU. Sú to pomerne veľké hliníkové monolity, u ktorých nemožno uprieť snahu o zväčšenie plochy ich povrchu. Tieto pasív sú pre efektívnejšie chladenie pomerne členité. MOSFETy obsiahnuté v rámci zložitejšieho integrovaného obvodu Renesas ISL99360 sú robustné, s maximálnou prúdovou kapatcitou 60 ampérov. Tie si bez väčších ťažkostí poradia aj s najvýkonnejšími procesormi, ktoré je možné do tejto dosky fyzicky osadiť.

   

MSI počíta s tým, že budete chcieť použiť výkonné SSD a obidva sloty M.2 sú vybavené chladičmi. Chladič slotu M.2, ktorý je bližšie k procesorovej pätici, je o trochu väčší.

V súvislosti so slotmi, rozložením a všeobecne s kompatibilitou komponentov na základnej doske je vhodné poznamenať ešte jednu vec. A síce, že od stredu procesorovej pätice po stred/kontakty prvého slotu PCIe ×16 je to 83 mm. Hoci nejde o veľmi krátku vzdialenosť, ale aj napriek tomu sa väčšie chladiče môžu (minimálne sponami na ventilátory) opierať o grafickú či inú rozširujúcu kartu PCI Express.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. chcel by som len upozornit, ze v mobile v rezime na vysku, reklama prekryva tlacidlo dalsia kapitola. firefox 96.3.1

      1. Hmmm, vďaka za upozornenie. Toto sme už historicky riešili a asi sa to teda vracia… opravíme.

  2. Chybí mi, že nemůžu měření limitované spotřeby vztahovat k výkonu s limity ve zvolených aplikacích (CB, SOTTR, audio encoding). Mimo, v nabídce desek jsem nedávno zaregistroval i dva dp v konektorové výbavě, pane to už je pohádka.

    1. Já to věděla. 🙂

      Dolpnené. Trochu sa tým komplikuje proces vytvárania grafov, preto to tam nebolo. Okrem toho, že sa grafia musia generovať z mustru zvlášť, tak do nich treba doplneniť značky „no PL/Intel PL“, čo už s kompletným názvom dosky často nevychádza (príliš dlhé). Ale že bude v týchto piatich bez výrobcu a modelového radu v popise, čert to ber…

      Dva DisplayPorty s tým, že jeden je náhrada za HDMI? Alebo 2× DP + HDMI?

        1. Na tento segment dosiek Asusu som trochu zabudol. Základ pracovného počítača so 65-wattovým AL je to, zdá sa, veľmi pekný. A za 120 eur… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *