Väčší test menšej základnej dosky MSI MAG B660M Mortar WiFi

Ako to vyzerá v BIOSe

Zatiaľ čo iní na plnohodnotné testy základných dosiek dávno rezignovali, tak my ich práve rozbiehame. Testy s rôzne výkonnými procesormi, bez limitov napájania, ale aj s limitmi nastavenými podľa Intelu. A keď testovať výkon, tak aj v rámci slotov M.2, USB či ethernetu. Analýza spotreby musí byť na úrovni jednotlivých vetiev a termovízia s testami zahrievania (vrátane meraní efektivity chladičov SSD) vo veternom tuneli sú jasná vec.

Ako to vyzerá v BIOSe

Vstupenka do BIOSu je tradične cez klávesu Delete. Základná navigácia je prehľadne rozdelená na šesť sekcií – Settings, OC, M-Flash, OC Profile, Hardware Monitor a Beta Runner.

Poďme si v rýchlosti preletieť základné veci. V rámci nastavení PCI je možné jednoducho povoliť Resizable BAR pre grafické karty. Túto možnosť ale nepoužívame a nechávame ju vypnutú. Ako už viete z testov grafických kariet, tak ReBAR sa dynamicky vyvíja, s čím súvisia aj zmeny vo výkone a takéto nestále prostredie je na porovnávanie základných dosiek, samozrejme, nežiaduce.

Doska má aj modul TPM, ktorý je vo východiskových nastaveniach povolený, takže nič špeciálne nemusíte v BIOSe nastavovať ani pred inštaláciou operačného systému Windows 11.

   

Cez kartu „OC“ je možné si procesor i pamäte prispôsobiť podľa vlastných podriem. Okrem správy (vypínania/zapínania jednotlivých P či E jadier procesora, povolenia XMP sú k dispozícii aj podrobné nastavovania frekvencií a časovania pamätí. To sú všetko známe veci, s ktorými ste sa už určite viackrát stretli. Za pozornosť však stoja voľby okolo „CPU Cooler Tuning“.

Po osadení procesora vás BIOS prvýkrát uvíta oknom s rázcestím, na ktorom sa musíte rozhodnúť pre nastavenie limitov napájania. Aby to bolo dostatočne jednoduché pre každého, tak MSI vytvorilo tri profily podľa orientačného výkonu chladiča.  Vychádza sa tu z predpokladu, že kvapalinový chladič (pre ten sú limity PL1 a PL2 úplne odomknuté na 4096 W) bude výkonnejší ako vežovitý chladič (prostredný profil) a ten výkonnejší ako boxovaný chladič. Tu však treba dodať, že limity PL1/PL2 nie sú rovnaké pre všetky procesory.

Napríklad režim „box chladiča“ s Core i9-12900K je pomerne zvláštny a tak PL1 ako i PL2 nastaví na 241 W. Lepšie tento režim (pre boxovaný chladič) funguje s Core i5-12400, kde PL1 už nastaví na úroveň TDP (65 W) a PL2 na 169 W. Všetko (vrátane dĺžky časového limitu pre PL2) je ale možné si doladiť manuálne a teda aj pre Core i9-12900K nastaviť limity napájania podľa odporúčaní Intelu tak, ako pre testovacie účely robíme my, kde sa PL1 rovná TDP/125 W a PL2 241 W.

   

Potom sú tu i nastavenia, podľa ktorých môžete predefinovať hodnoty pre Thermal Velocity Boost či stanoviť vrchnú hranicu teplôt VRM. Užitočné to môže napríklad v rámci mimoriadne tichých zostáv, kde je chladič CPU výrazne naddimenzovaný, ale teploty na MOSFEToch už môžu byť niekedy (napríklad v lete) kritické.

   

Prostredie „Hardware Monitoru“ na reguláciu ventilátorov je intuitívne a funkčné. Krivku PWM je možné si pohodlne upraviť pre každý zo štyroch dostupných konektorov. Vývoj otáčok, respektíve intenzity PWM môže byť potom závislí od jedného z piatich teplotných snímačov. Medzi nimi „CPU socket“ či MOS, s ktorými má zmysel laborovať vtedy, ak je cieľ mať vždy pod kontrolou aj napájaciu kaskádu a jej okolie.

Okrem regulácie PWM je na výber stále ešte aj DC, teda lineárna regulácia zmenou fixného napätia. Medzi voľbami sú aj položky step up/down time, cez ktoré viete spomaliť cyklus PWM, čím sa dá zamedziť nežiaducim zmenám rýchlosti ventilátorov pri krátkodobo vyššej záťaži, ako sú typicky inicializácie aplikácií a podobne.

   

A nakoniec ešte pohľad na režim EZ, do ktorého prejdete stlačením klávesu F7. Všetky kľúčové veci, či už čo sa týka možností nastavení (XMP, TPM, priority bootovania, …) alebo monitoringu (frekvencie CPU, RAM, teploty, otáčky, …) sú pekne pokope na jednej obrazovke. V tomto okne je možné i prepínanie medzi pamäťovými profilmi (XMP). To je alternatívne možné aj cez kartu OC, ktorá je ale všeobecne určená skôr pokročilejším používateľom.

   

K UEFI nemáme prakticky žiadne výhrady – všetko funguje správne, spoľahlivo, reakcie sú rýchle… čo viac si priať? Isteže, pri prehnaných očakávaniach by sa niečo určite našlo, ale v rámci cenovej kategórie je pre túto dosku všetko dostatočné aj čo sa týka podrobnosti ladenia všetkého druhu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. chcel by som len upozornit, ze v mobile v rezime na vysku, reklama prekryva tlacidlo dalsia kapitola. firefox 96.3.1

      1. Hmmm, vďaka za upozornenie. Toto sme už historicky riešili a asi sa to teda vracia… opravíme.

  2. Chybí mi, že nemůžu měření limitované spotřeby vztahovat k výkonu s limity ve zvolených aplikacích (CB, SOTTR, audio encoding). Mimo, v nabídce desek jsem nedávno zaregistroval i dva dp v konektorové výbavě, pane to už je pohádka.

    1. Já to věděla. 🙂

      Dolpnené. Trochu sa tým komplikuje proces vytvárania grafov, preto to tam nebolo. Okrem toho, že sa grafia musia generovať z mustru zvlášť, tak do nich treba doplneniť značky „no PL/Intel PL“, čo už s kompletným názvom dosky často nevychádza (príliš dlhé). Ale že bude v týchto piatich bez výrobcu a modelového radu v popise, čert to ber…

      Dva DisplayPorty s tým, že jeden je náhrada za HDMI? Alebo 2× DP + HDMI?

        1. Na tento segment dosiek Asusu som trochu zabudol. Základ pracovného počítača so 65-wattovým AL je to, zdá sa, veľmi pekný. A za 120 eur… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *