Väčší test menšej základnej dosky MSI MAG B660M Mortar WiFi

Záver

Zatiaľ čo iní na plnohodnotné testy základných dosiek dávno rezignovali, tak my ich práve rozbiehame. Testy s rôzne výkonnými procesormi, bez limitov napájania, ale aj s limitmi nastavenými podľa Intelu. A keď testovať výkon, tak aj v rámci slotov M.2, USB či ethernetu. Analýza spotreby musí byť na úrovni jednotlivých vetiev a termovízia s testami zahrievania (vrátane meraní efektivity chladičov SSD) sú jasná vec.

Záver

Dosku MSI MAG B660M Mortar WiFi sme prehnali stovkami testov a hoci zatiaľ nemáme s čím porovnávať, zdá sa, že ide o veľmi dobrý kus hardvéru. Nenarazili sme na nič, s čím by si neporadila (a veruže skúšaná bola tvrdo) a aj keď porovnáme niektoré výsledky s výsledkami MEG Z690 Unify z testov procesorov, tak táto výrazne lacnejšia doska nepočína zle a dokonca je výkon na nej často o chlp vyšší pri súčasne nižšej spotrebe. To ukazuje na veľmi slušnú efektivitu aj keď je toto porovnávanie naprieč metodikami trochu pokútne. Nebol totiž použitý ten istý kus procesora ani pamätí, odlišný chladič CPU. Ale je to zatiaľ jediný odrazový mostík. Čoskoro však už pribudnú ďalšie dosky na porovnanie, ktoré už budú testované za rovnakých podmienok. Potom sa ukáže, ako efektívna B660M Mortar WiFi naozaj je. Správa napájania je v záťaži vždy efektívna.

Horšie je to mimo záťaž v nastavení bez limitov napájania procesora. Spotreba v nečinnosti je vtedy veľmi vysoká, až 40 W. Naproti tomu s nastavením PL1 (125 W) a PL2 (241 W) podľa odporúčaní Intelu, klesne spotreba mimo záťaže skoro na tretinu, na 16 W i s Core i9. Vyššia spotreba v nečinnosti však nemusí byť vždy a vzťahuje sa to zrejme iba na výkonnejšie K modely, ku ktorým doska aj v rámci iných nastavení (okolo úsporných funkcií a podobne) pristupuje agresívnejšie než voči úspornejším CPU, s ktorými je spotreba bez ohľadu na voľbu profilu PL rovnako nízka.

Na základe podrobných meraní spotreby v rámci 24-pinového konektora ATX môžeme konštatovať, že bez ohľadu na nastavenie napájacích limitov je odber z +12 V, +5 V a 3,3 V konštantný. Na +5 V a +3,3 V sa dokonca odber ani príliš nemení – v intenzívnej procesorovej záťaži je rovnaký ako v nečinnosti. To ukazuje na to, že pamäte DDR5 i čipset mimo záťaže neprechádzajú do úsporných stavov. Pri čipsete to krížovo potvrdzuje aj zahrievanie, ktoré sa vplyvom záťaže tiež príliš nemení (a je na B660M Mortar WiFi okolo 50 °C). Na +12 V vetve ATX konektoru sa už odber mení podľa záťaže grafickej karty. Týmito vodičmi sú totiž napájané sloty PCI Express.

Za kvalitu napájacej kaskády sa MSI u B660M Mortar WiFi hanbiť rozhodne nemusí. 250 W Ci9-12900K doska zvládne aj bez chladičov VRM. Maximálna teplota je už síce na 90 °C a v horších podmienkach (než sú naše testovacie), by už situácia mohla byť horšia, ale aj tak je to dobrý výsledok. S chladičmi bude navyše zahrievanie minimálne o 15 °C nižšie. A hlavne táto doska má fungovať primárne s procesormi nižších tried (Core i5 a Core i7), ktoré majú výrazne nižšiu spotrebu. Napriek tomu je B660M Mortar nespáli ani limitmi napájania neobmedzovaná najvýkonnejšia Core i9.

Pri testoch rýchlosti slotov M.2 sme nenaznamenali žiadne rozdiely vo výkone, rýchlosť s SSD Samsung 980 Pro je prakticky rovnaká. Väčší chladič na prvom slote chladí ale prirodzene lepšie. Ten rozdiel v zahrievaní bude ale do určitej miery spôsobený aj horšou polohou spodného SSD pod grafickou kartou (aký má vplyv umiestnenie SSD vplyv na jeho zahrievanie sme sa venovali v rámci tematického článku i zvlášť). Rýchlosti všetkých portov USB sú v poriadku, ale zastavili sme sa pri pomalšom nahrávaní (125 MB/s) sieťového adaptéra. Sťahovanie je už v poriadku, podľa očakávaní – na hranici 2,5 Gb priepustnosti (295 MB/s). Tak uvidíme, ako sa budú v tomto smere správať iné sieťové čipy než je 8125BG.

Otázku, ako dobrá je doska MAG B660M Mortar WiFi budú postupom času objasňovať výsledky ďalších dosiek. Zatiaľ môžeme ale určite pochváliť za efektivitu napájania v záťaži (a s nastavením Intelom odporúčaných limitov napájania i mimo nej), za výbornú výbavu v čele s robustným VRM, nadštandardne rýchlymi portami USB vrátane 3.2 gen. 2×2 a troch 10-gigabitových (kompromisné 5 Gb porty sa na zadný panel ani nemá) či moderné videovýstupy. Cena okolo 210 eur/5100 Kč je pritom na dosku s podporou pamätí DDR5 pritom ešte vcelku príjemná.

Avízo: Koncom týždňa ešte testy MAG B660M Mortar WiFi doplníme o výkonnostné merania s procesorom Core i5-12400. Zapracovať ich naraz sme nestihli a možno to bude na začiatok aj lepšie mať to oddelene, rozhodené medzi dva články.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. chcel by som len upozornit, ze v mobile v rezime na vysku, reklama prekryva tlacidlo dalsia kapitola. firefox 96.3.1

      1. Hmmm, vďaka za upozornenie. Toto sme už historicky riešili a asi sa to teda vracia… opravíme.

  2. Chybí mi, že nemůžu měření limitované spotřeby vztahovat k výkonu s limity ve zvolených aplikacích (CB, SOTTR, audio encoding). Mimo, v nabídce desek jsem nedávno zaregistroval i dva dp v konektorové výbavě, pane to už je pohádka.

    1. Já to věděla. 🙂

      Dolpnené. Trochu sa tým komplikuje proces vytvárania grafov, preto to tam nebolo. Okrem toho, že sa grafia musia generovať z mustru zvlášť, tak do nich treba doplneniť značky „no PL/Intel PL“, čo už s kompletným názvom dosky často nevychádza (príliš dlhé). Ale že bude v týchto piatich bez výrobcu a modelového radu v popise, čert to ber…

      Dva DisplayPorty s tým, že jeden je náhrada za HDMI? Alebo 2× DP + HDMI?

        1. Na tento segment dosiek Asusu som trochu zabudol. Základ pracovného počítača so 65-wattovým AL je to, zdá sa, veľmi pekný. A za 120 eur… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *