Je pôvodný Torrent priveľký? Už sú zmenšeniny Compact a Nano

Torrent Compact a Torrent Nano rozširujú najnovší modelový rad skriniek Fractal Design

Dobre prievzdušné skrinky Torrent sú už tri. Jeden variant poznáte už z našich testov a ďalšie dva nesú označenie Torrent Compact a Torrent Nano. A ako už kompletné názvy skriniek napovedajú, tak cieľom bolo zmenšiť rozmery. Predsa len pilotná skrinka Torrent má oproti Torrent Nano dvojnásobný objem. Základných čŕt, ktoré sériu skriniek Torrent charakterizujú, sa však Fractal Design nevzdal.

Na skrinku Torrent z augusta minulého roka Fractal Design nadviazal dvoma novými prírastkami – Torrent Compact a Torrent Nano. Variant Compact je v porovnaní s prvou skrinkou Torrent menší o tretinu a variant Nano je v porovnaní s variantom Compact trojštvrtinový. Fractal Design tým ponuku obohatil o tri podobné skrinky, ktoré dávajú používateľovi celkom dobré možnosti výberu podľa priestorových možností. Najväčšia je teda už dobre známa skrinka Torrent bez prívlastku a teraz si priblížime tie dve menšie.

Rozdiel medzi variantom Compact a Nano je najmä vo výške. Skrinka Torrent Compact je so svojimi 467 mm o 93 vyššia než celkovo menší Torrent Nano. Okrem toho, že je táto skrinka menšia, tak je o 33 mm úspornejšia aj do hĺbky, má 417 mm. Šírka obidvoch skriniek je už rovnaká – 222 mm.

Tak Torrent Compact ako aj Torrent Nano sú dostupné v štyroch vyhotoveniach. Tri z toho sú čierne: S ARGB LED a svetlým temperovaným sklom, bez osvetlených prvkov a s tmavým temperovaným sklom a posledný je aj bez temperovaného skla a má tradičnú plechovú bočnicu. A na výber je potom aj biela s čírim sklom.

Predný panel je tvorený rebrovanou mriežkou, ktorá je pre ventilátory výrazne menšia prekážka, než drvivá väčšina riešení u iných skriniek. Pred ventilátormi je totiž k dispozícii podstatne väčšia plocha a dobré je i to, že má táto mriežka smerom k ventilátorom i pomerne vysoké rebrá. Tie svojich spôsobom fungujú ako aerodynamický tunel, ktorý na vstupe pred rotormi čiastočne laminarizuje vzduch, čo zvyšuje efektivitu ventilátorov. Tento typ mriežky bude znižovať prietok a naopak zvyšovať hlučnosť (stále je to prekážka, ktorá do nejakej miery zvyšuje mechanický odpor) iba symbolicky.

Ventilátory na vstupe skrinku Torrent Compact sú dva k žiadnemu výstupnému. Jeho pozíciu (výduchu) má zastúpiť zdroj, ktorý je vzhľadom na dnešné pomery umiestnený už netradične – vzadu hore. A pretože sú na vstupe dva veľké 180 mm ventilátory (Dynamic GP-18 alebo Prisma AL-18), v skrinke bude vždy panovať pretlak. Časť používateľov bude takémuto návrhu kvitovať, časť nie. Záleží, či je vyššie na rebríčku priorít to, aby sa do skrinky menej prášilo (na to je podtlak dobrý) alebo chcete dosiahnuť čo najlepší chladiaci výkon pri čo najnižšej hlučnosti (vtedy je zase lepší podtlak systémového chladenia).

Torrent Compact má dostatočnú výšku i hĺbku aj na základné dosky formátu E-ATX so šírkou do 274 mm. S takouto veľkou doskou však už nemôžete v rámci spodnej pozície rozšíriť systémové chladenie o 180 mm ventilátory (do je možné iba s doskami do formátu Micro ATX), ale musíte siahnuť po menších (120 a 140 mm). Radiátor kvapalinového chladiča aj s ventilátormi sa na spodok zmestí vždy, podporované sú 240 a 280-milimetrové formáty. Dopredu môžete nainštalovať až 360 mm alebo i 280 mm.

Najmenší Torrent Nano vpredu podporuje už „iba“ radiátory do 240 mm, v spodnej pozícii do 280 mm a vzadu 120mm tak ako aj Torrent Compact. Použiť ale môžete aj vežovitý chladič do výšky 165 mm. A tu je pozoruhodné, že hoci majú obe skrinky rovnakú šírku, tak Torrent Compact oficiálne podporuje až 174 mm vysoké chladiče. Je to ale daň za to, že má zase o 9 mm užší priestor na správu kabeláže za základnou doskou. Torrent Nano má až 29 mm a toto navýšenie oproti väčšej skrinke je zrejme i preto, že v Torrent Nano operujete na menšej ploche. Tá je teda objem dobieha väčšou hĺbkou.

Skrinka Torrent Nanos a už dodáva iba s 180 mm jedným ventilátorom na vstupe. Ten môže byť Dynamic GP-18 alebo Prisma AL-18 v závislosti od konkrétneho variantu skrinky. Prismy má iba ten osvetlený (s RGB v označení). Výrazne užšia je tu i podpora základných dosiek obmedzená na formáty Mini-ITX a Mini-DTX. Grafická karta sa ale zmestí dlhá, podľa špecifikácií s PCB až do 335 mm.

Výbava externých portov je u obidvoch noviniek rovnaká, a síce jeden konektor USB 3.2 gen. 2 typ C, dva konektory USB 3.2 gen. 1 typ A a dva audio konektory na 3,5 mm jacky. Nové skrinky Torrent sa už pomaly naskladajú. Koncové ceny pre variant Compact sa pohybujú v rozmedzí 160–200 eur a Nano je naprieč všetkými vyhotoveniami o zhruba 30 eur lacnejší.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Focus 2 sú nové skrinky Fractal Design z nižšej triedy

Fractal Design v ostatných dňoch nezaháľa a vydáva jednu skrinku za druhou. Rad sa konečne dostal už aj na cenovo dostupnejšie skrinky Focus. Za Focus 2 zaplatíte síce viac než za Focus G (Mini), nárast ceny by mal zodpovedať vyššiemu kvalitatívnemu štandardu. A stále sa jedná o skrinky, ktoré sa držia pod sto eurami. V základnom variante (bez temperovaného skla, s dvoma plechovými bočnicami a neosvetlenými ventilátormi) výrazne. Celý článok „Focus 2 sú nové skrinky Fractal Design z nižšej triedy“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením

Fractal Design sa očividne rozhodol všetky svoje skrinky previesť aj do menších prevedení. Aktuálne v kompaktných vyhotoveniach vydal skrinky Define 7 Mini, do ktorej osadíte základnú dosku do formátu Micro ATX. Aj keď sa rozmery zmenšili, tak v ostatných smeroch sa neškrtalo a táto nová skrinka si drží vysoký kvalitatívny štandard. Taký, na aký sme u skriniek radu Define zvyknutí. Celý článok „Fractal Design Define 7 Mini: Menšia je už i skrinka s odhlučnením“ »

 •  
 •  
 •  

Efektne aj efektívne: Test Fractal Design Aspect 12 RGB PWM

Rotor zo starej školy s jedným malým aerodynamickým vylepšením, odstránené nedostatky série ventilátorov Dynamic a prídavok v podobe osvetlenia ARGB LED. Nájdu sa aj negatíva, no pri vhodne zvolenej aplikácii sa im môžete elegantne vyhnúť. Celkovo ale patria Aspecty Fractal Designu funkčne k tomu odladenejšiemu, čo je v súčasnej ponuke svietiacich ventilátorov k dispozícii. Celý článok „Efektne aj efektívne: Test Fractal Design Aspect 12 RGB PWM“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *