Nylonový vs. plastový prachový filter. Ktorý škodí menej?

Nie je filter ako filter

V drvivej väčšine počítačov sa používajú dva typy prachových filtrov – jemný nylonový a hrubší plastový. To, že plastový filter toho prepustí viac a v tomto smere je menej efektívny, vidieť už odoka, keďže má hrubšie sito. Viete ale ktorý z nich viac degraduje vlastnosti ventilátora a o koľko? Jeden dokonca „syčí“, na čo pekne ukazuje podrobná analýza hluku na úrovni 240 frekvencií zvuku.

Skôr, než vydáme prvé testy ventilátorov, si rozoberieme, aký vplyv na prietok, tlak a hladinu hluku majú prachové filtre. Do prvého testu (trojdielneho seriálu) sme vybrali dva najčastejšie používané typy filtrov v počítačových skrinkách: nylonový a plastový.

Zatiaľ čo nylonový je jasne efektívnejší, čo sa týka zachytávania prachu, tak plastový je považovaný za akúsi lacnejšiu alternatívu. Skrinky z nižších cenových tried ho májú pod zdrojom (v drahších skrinkaćh je na tomto mieste obvykle jemnejší filter z nylonu), ale vyskytuje sa často aj vo vyššej triede. Aj keď to typicky v stropnej pozícii, cez ktorý sa vzduch nasáva iba v atypických prípadoch a skôr býva výstupnými ventilátormi pretláčaný. Hrubšie sito preto zase až tak nevadí.

   

Na obrázku nižšie makro fotografia štruktúry obidvoch filtrov. Mriežka nylonového je podstatne jemnejšia než u plastového. Ten má dierky s priemerom 0,8 mm. Hoci je jeho sito v tomto porovnaní pomerne hrubé, tak sa používajú aj hrubšie filtre (niekedy aj s dierkami presahujúcimi milimeter), ale pri nich je prídavné meno „prachové“ už dosť diskutabilné.

Cez filtre testujeme prietok a tiež dosah na statický tlak. Na merania sme použili ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM. Jednak preto, že sa jedná o pomerne populárny a dobre rozšírený ventilátor. Navyše je z vyššej cenovej kategórie a dá sa predpokladať, že jeho majiteľov bude zaujímať, ako si poradí s prachovými filtrami. Nielen filtre, ale aj iné prekážky budeme síce používať v rámci štandardných testov ventilátorov, ale vhodný je aj samostatný článok s trochu upravenou metodikou.

Na testy filtrov používame ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM s nainštalovaným tesniacim rámčekom

Prietok aj tlak meriame vo veternom tuneli tak, ako sme opisovali v metodike na testy ventilátorov, trochu inak ale meriame hlučnosť. Tú v týchto testoch filtrov nezarovnávame na rovnakú hladinu, ale máme fixné hladiny prevádzkových napätí testovacieho ventilátora. Je to z dôvodu, aby bolo z testov filtrov (a neskôr i mriežok) vidieť nárast hlučnosti, ktorý je spôsobený väčším mechanickým odporom, pokiaľ sa pred alebo za rotor postaví prekážka. NF-A12x25 PWM tak používame s 9 V (~ 1650 ot./min), 7 V (~ 1330 ot./min) a 5 V (~ 980 ot./min). Pri maximálnom výkone sme netestovali, pretože málokto bude prebíjať prachové filtre rýchlosťou okolo 2100 ot./min, pri ktorých je, prirodzene, hlučná aj Noctua.

Vyšších hladín hluku vo výsledkoch sa nezľaknite. Sú také preto, že na dostatočne vysoké rozlíšenie aj pre veľmi nízke otáčky parabolickým goliérom okolo hlukomera zvyšujeme citlivosť snímania. Rovnaký prípravok používame aj pri hĺbkovej analýze zvuku, kde hladinu hluku m meriame v rozsahu 20–20 000 Hz na 240 frekvenciách. Viac k tejto problematike sa dočítate v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku. Ak vás zaujímajú testy ventilátorov a zatiaľ neviete čítať spektrografy, odporúčame si doplniť prehľad, bude sa vám hodiť. Dobré podklady na praktický rýchlokurz ale vytvorili aj tieto testy filtrov. K tomu sa ale vrátime v záverečnej kapitole. Teraz je lepšie si prejsť všetky výsledky testov v druhej a tretej kapitole.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W

Nová generace grafik Nvidia je ještě několik měsíců daleko, ale již se objevují informace o tom, co bude obnášet. A to přesněji řečeno o nejvýkonnějším modelu GeForce RTX 5090. Ten má údajně mít hodně speciální a inovativní konstrukci zcela odlišnou od toho, jak jsou stavěné konvenční grafické karty. Nicméně to také může znamenat komplexitu vedoucí k vysoké ceně, zvlášť vzhledem k tomu, že motivací je i chlazení extrémních spotřeb. Celý článok „GeForce RTX 5090 má tři PCB a chladič schopný chladit až 600 W“ »

  •  
  •  
  •  

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Pozitívne som prekvapený, myslel som že nylonový filter znižuje prietok minimálne na 50% a pri nízkych otáčkach ešte viac.

    Mal som skrinku prakticky bez filtrov (plastový s 1-2mm dierami) a minimálne raz do roku treba vysávať prach a to na vstupe bol 1x92mm fan. Teraz mám 5. rok Fractal Define R. Po roku som zistil že tam skoro prach nie je. Po 2 rokoch som jemnú vrstvu jemného prachu vyfukal stlačeným vzduchom iba kvôli dobrému pocitu. (PC je na zemi, beží cca 12h denne) Neviem či ostatný berú čistenie PC ako oddychovú činnosť (JayzTwoCents raz pri otázkach od čitateľov povedal že prachovkou vnútro PC prejde raz do dňa a raz do týždňa ho čistí) ale pre mňa je nylonový filter základ ktorý skrinka musí mať.

    1. V praxi môže byť úbytok prietoku cez nylonový filter väčší a väčšinou taký aj bude (to isté samozrejme platí aj pre ten plastový). Záleží najmä na tom, do akej miery je prúdenie na vstupe laminánárne, ale napríklad aj na úrovni tesnenia a ďalších x vecí. S iným ventilátorom než NF-A12x25 PWM, ktorý nemá po obvode silikónový rámček, bude pokles prietoku výraznejší. To nakoniec uvidíte s inými ventilátormi aj v štandardných testoch, v rámci ktorých budeme s každým z týchto filtrov testovať všetky ventilátory.

      Nechcel som to takto na rozbeh príliš komplikovať (aby to bolo čo najvstrebateľnejšie) a testujeme pri, dá sa povedať, skoro ideálnych podmienkach. Do budúcna na porovnania určite nasimulujeme ale aj akési zhoršené, hlavne turbulentnejšie modelové situácie. To ale až keď sa s tými testami okolo ventilátorov trochu sžijete a veľa vecí bude jasnejších. Teraz, pri súčasnej miere poznania, by to bolo určite kontrapruktívne, zbytočne mätúce. Aerodynamika je to celkom veda, s ktorou bojujú aj trochu iné konštruktérske kapacity.

    2. Ehm, sakra, teraz som si pri uprávach anglickej verzie článku všimol, že som do textu záverečnej kapitoly z grafov nesprávne odčítal rodziely v prietokoch. Tie straty tam boli pôvodne uvádzané nižšie, ako sú naozaj. S nylonovým je to pri nižších otáčkach do 30 %, s plastovým až do 70 %. Tak sa ospravedlňujem a uvádzam na pravú mieru. V grafoch to bolo správne od začiatku, tak kto sa orientoval podľa nich, v obraze je. 🙂

  2. Nylony se mi doma také maximálně osvědčily, ale plastové filtry své místo uhájí v prašném provozu.

    1. Plastové filtre by som nepodporoval. Našťastie si to nedovolia ani výrobcovia lepších skriniek a v drahších modeloch sú pod zdrojom a aj za vstupnými ventilátormi takmer vždy nylonové filtre.

      Horšie je to s kovovými mriežkami, na ktorých konštrukcii sa nezmyselne šetrí napríklad aj v 500-eurovej Lian Li TR-01A Odyssey. A zrovna Lian Li kedysi k tomuto pristupoval správne (efektívne). Nejdem ale predbiehať, podrobne sa o tom pobavíme v pondeľňajšom teste.

      1. Nylonové filtry v skutečně prašném provozu vyžadují stálou údržbu. Z praxe vím, že se na ni dostane tak jednou za rok, jestli vůbec, a pak dávají smysl plastové filtry. Mimochodem by mě zajímalo, jak by si vedlo řešení v podobě natažené silonové punčochy 😉

        1. Otestujeme? Rozmýšlam, ako to naformátovať, vhodne vyrovnať a uchytiť do prázdneho rámčeka… niečo ale vymyslím. 🙂

          1. Ha! Ja osobne mám už roky rokúce na svojom PC prachové filtre práve zo siloniek. 😀

            Nejaké rady z mojich skúseností… nepochybujem, že by si si poradil, ale možno sa zídu. 😀 Moja prvá verzia bola na „rámčeku na mieru“ vyrezanom z plastu. Neskôr som prešiel na menej prácny systém. Rámček stačí z nejakého dosť tvrdého papiera (https://www.lamitec.sk/spisove-dosky/spisove-dosky-a4-hit-office-hadia-koza-hi017200), natiahnutú silonku po obvode sekundovým kyanoakrylátovým lepidlom prilepíš pásikmi tvrdého papiera a zvyšok pančuchy obstriháš. Len si musíš nájsť niečo s dostatočne veľkým otvorom, na čo tú silonku natiahneš pri tom lepení. 🙂

            A tiež teda… asi nie je silonka ako silonka. Môžete spraviť porovnanie rôznych značiek. 😀 Takým niečím sa určite odlíšite od iných webov, ktoré by vám chceli liezť do kapusty. 😀

            1. Díky za tipy. Už máme otestované, članoček je naplánovaný na piatok.

              Popri získávaní si prehľadu som zistil, že tie silónky sa odlišujú näjmä hrúbkou vlákna. Tak máme otestované tenšie aj hrubšie. 🙂

  3. Výborné predjedlo pred hlavným chodom a super ako „zácvik“ čitateľov. 😀

    Reštriktivita filtrov a perforácií na otvoroch pre fany je môj odveký nepriateľ. 🙂 Minimálne mriežky na výfuku za CPU chladičom som vystrihával vo svojich mašinách pravidelne, ale bolo to len čiastočné riešenie. Dlho som hľadal koncept, ktorý by toto riešil dokonale a problém je vždy hlavne v koncepcii airflow danej skrine. Vlastne celý trh s PC bedňami za posledných cca 10 rokov prešiel vývojom od „zatmelených“ konceptov na spôsob Fractal Define, cez celosklenené akvárka až po mierne precitnutie v posledných rokoch a návrat priedušnejších konceptov.

    Podobným vývojom som si prešiel aj ja ako „ladič“. Odhlučnené modely Fratcalu majú svoje silné stránky, ale voči vzniku nepotrebných pazvukov z prietoku imúnne nie sú. Hlavne plné predné panely s obmedzenou priedušnosťou bočných prieduchov boli náchylné na vznik aero-šumu aj pri vcelku nízkych otáčkach.

    Nakoniec som riešenie našiel v inom koncepte – Jonsbo U5 s koncepciou prietoku podlaha-strop. Keďže skriňa nemusí riešiť dilemu ako dizajnovo zabaliť nasávacie otvory, keďže nie sú na očiach, tak sú omnoho menej reštriktívne. Slabinou bol práve spodný magnetický filter, ktorý má veľmi podobný profil ako tento váš plastový z testu a bolo to cítiť aj na prietoku aj na hluku. To som našťastie poriešil výmenou za okrúhle jemné nylonové Demciflexy. Zadná mriežka padla za obeť dremlu, spodné pozície som tiež kompletne očistil tak, že zostal len čistý otvor a vrch s podobne tvarovanou mriežkou sa dá na jeden klik otvoriť, čo využívam keď hrávam a zvyšuje sa prietok. Prvý krát tak zažívam koncept nulového odporu fanov a subjektívne jer to ozaj akusticky najpríjemnejšia zostava akú som kedy zoskladal. Nie len čo sa týka hlučnosti, ale aj „farby“ zvuku. Riešiť takéto detaily má IMO zmysel hlavne ak človek osádza väčšie množstvo fanov na airflow, kde sa parazitné zvuky z perforácií a filtrov násobia s každým kusom.

    1. No, kovové mriežky na výstupe, ale aj ako držiaky vstupných ventilátorov, sú kapitola sama o sebe. Porovnanie hexamriežky so špirálovou vydám v pondelok. Z tých výsledkov palia oči (a hlavne uši) ešte viac, než je to u filtrov. 🙂

      1. Hej, to je zlo. 🙂 Nie som veľmi fanda tých univerzálnych „koľajnicových“ profilov pre fany, resp. AiO. Kompatibilita je síce super, ale mne keď niečo zbytočne zavadzia pred rotorom, tak ma to brutálne irituje. Preto som aj hľadal skriňu ktorá akceptuje len jeden rozmer vrtule a teda dali sa z toho s malou úpravou vyrobiť čisté otvory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *