Fractal Design rozbieha predaj XXL ventilátora Prisma AL-18

Fractal Design Prisma AL-18: 180-milimetrový ventilátor s hrúbkou 38 mm

Ventilátor Fractal Design Prisma AL-18 PWM si premiéru si odbil v skrinke Torrent. Nad čím rozmýšľať budú mať po novom takisto majitelia iných skriniek. Tento 180 mm ventilátor je v ponuke už aj ako samostatný produkt. Osloviť prichádza najmä takých používateľov, čo usilujú o čo najvyšší prietok pri čo najnižšej hlučnosti. Základná podmienka však prirodzene je, aby sa do vašej skrinky vôbec dal nainštalovať.

Najväčšiu zásluhu na efektívnom chladení skrinky Fractal Design Torrent majú najmä väčšie ventilátory, než bývajú obvyklé. Reč je najmä o 180-milimetrových ventilátoroch Prisma AL-18. Tie pri nižších otáčkach nižšej hlučnosti prečerpajú viac vzduchu než menšie formáty, a to hlavne pri nižšej hlučnosti.

Prisma AL-18 majú pracovný rozsah rýchlostí „iba“ 300–1200 ot./min, ale uvádzaný prietok je až 73,27–249,56 m³/h. To je výrazne viac, než mávajú bežnejšie a ešte relatívne tiché 120 či 140 mm modely. Vyšší prietok je dosahovaný aj tým, že má ventilátor na výšku až 38 mm (t.j. o 15 mm viac, než je obvyklé pre 120/140 mm ventilátory), čím sa takisto zväčšuje plocha lopatiek. Vo výške statického tlaku (0,44–2,50 mm H2O) už 180 mm ventilátor FD oproti menším alternatívam takú výhodu nemá, hoci na jendotku hladiny hluku bude na tom stále o trochu lepšie.

Viac než na radiátoroch sa ale zrejme počíta s použitím na cirkuláciu vzduchu v skrinke. Slabšie to je v tomto prípade aj s podporou skriniek, ale na zopár modelov, kde sa budú dať 180 mm Prismy uchytiť, natrafíte. A možno sa nájde aj zopár nadšencov, ktorí si upravia aj nepodporované, ale inak dostatočne široké skrinky. Vzdialenosť stredov montážnych dier je 165 mm. Toto rozpätie oproti 140 mm ventilátorov je teda o širšie v rovnakom pomere, v akom je väčší rotor, teda o 40 mm.

To, že majú ventilátory Prisma AL-18 vstavané RGB LED osvetľujúce rotor, ste si už všimli z obrázku. Na úplnosť k tomuto dodáme, že použitých je 120 LED s digitálnym 5 V pripojením cez 3-pinový konektor, ktorý nájdete s výnimkou najlacnejších modelov na všetkých súčasných základných doskách.

Fractal Design prízvukuje aj na prítomnosť statorových vzpier, ktoré majú znižovať turbulentné prúdenie a tým zvyšovať chladiacu efektivitu. Na zníženie vibrácií sú potom zase v rohoch gumené podložky. Ložiská sú LLS. Táto skrátka označuje Long-Life Sleeve Bearing, takže sa bude jednať o nejakým spôsobom vylepšené klzné, ktorým Fractal Design pomerne verí. Strednú dobu medzi poruchami totiž uvádza viac než dvojnásobnú (90 000 hodín), v porovnaní s tou, ktorá býva u „bežných“ ventilátorov s klznými ložiskami.

Ventilátory Fractal Design Prisma AL-18 PWM sú už dostupné i v obchodoch. Jeden kus (FD-FAN-PRI-AL18-PWM) sa dá kúpiť od 42 eur, ale k dispozícii je aj balenie s dvoma ventilátormi (FD-FAN-PRI-AL18-PWM-2P) od 74 eur, ktoré sa záujemcov o dva ventilátory vyjde výhodnejšie.

Príslušenstvo obidvoch balení obsahuje samorezné skrutky (pre inštaláciu do skrinky) a takisto skrutky s M4 závitom, ktoré budete potrebovať na montáž radiátora kvapalinového chladiča. Nejaký spojovací materiál síce dostanete aj k radiátoru, ale tie nemusia mať vyhovujúcu dĺžku pre profil ventilátorov Prisma AL-18 PWM.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *