Kovový filter Akasa trhol „plasťáky“ v testoch o poriadny kus

Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku

Otestovali sme prachový filter, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti plastových a nylonových filtrov. Má vysokú mechanickú odolnosť, jednoducho sa čistí a pritom sa vyznačuje aj nízkou reštriktivitou, takže výrazne nemení zvuk ventilátora a nezvyšuje jeho hlučnosť. Oproti plastovým filtrom už ani „nesyčí“. Tento prídavok tak v databáze výsledkov rozširuje posledný typ prachového filtra, s kovovou mriežkou.

Farba zvuku

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Vďaka za dobrý test.

  Keby neexistoval nylonový filter tak toto je super.
  Čo som si rozklikol obrázky tak vyzerá to tak že nylonový ma minimálne polovičnú veľkosť dier pričom vplyv na výkon je merateľný ale tipujem že pocitovo alebo teplotne zanedbateľný takže u mňa jednoznačne vyhráva nylonový filter.
  Ja filtre sem tam vysávam vysávačom a raz za čas v sprche ich prestriekam takže v tomto tiež má nylonový filter malé plus za to že určite nezkoroduje.

  1. Někdo ale může přivítat tužší rámeček, který umožní pod něj umístit měkký izolační materiál, třeba kvůli nějakým malým nerovnostem.

   1. Dobrá poznámka, to mi nenapadlo. Plastové filtre nemávajú často žiadny rámček (minimálne tie, čo bývajú pod zdrojom) a rámček nylonových je obvykle mäkký, gumený.

   1. Inak dosť je aj rozdiel medzi tými nylonovými. Mám jeden z lacný z aliexpressu a ten mám oveľa menšie dierky (voľným okom sa skoro nedajú vidieť) ako ten čo mám na skrinke od Fractalu.

    1. Jasné, aj na plastové filtre sa vyrážajú rôzne veľkosti dierok. Konkrétne filtre sme do testov vybrali z ohľadom na to, aby boli v rámci svojho typu čo najefektívnejšie z pohľadu zachytávania prachu. To znamená, že aj ten nylonový filter máme poriadny (s veľmi jemným sitom). Testovať nejaký horší s ohľadom na aerodynamické vlastnosti ale asi netreba, keďže ani ten hladký lepšie ventilátory príliš neobmedzuje. Fractal Design na tomto evidentne šetrí, nylonový filter s hrubým sitom… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *