Arctic BioniX F120: Efektívny ventilátor, čo prehral boj s prekážkami

Montáž a merania vibrácií

Na správanie sa Arctic BioniX F120 sme počas celého testovania prihliadali s otvorenými ústami. Najprv preto, že za určitých okolností má naozaj špičkovú účinnosť, respektíve prietok na jednotku hlučnosti, a to pri nízkej cene okolo desať eur. Takto vyniká ale v teoretických aplikáciách, keď ventilátoru nič nestojí v ceste. Pokiaľ funguje s filtrom, mriežkou či radiátorom, čaro BioniXu je preč. Takýto výrazný obrat nemá obdobu a je naozaj fascinujúci.

Montáž a merania vibrácií

Každý testovaný ventilátor treba prirodzene najprv vhodne pripevniť. Pri tom všetkom, čo chceme merať a pri takej presnosti, aká na relevantné merania musí byť, to záleží aj na najmenších detailoch. Celý systém uchytenia je pomerne zložitý a sme radi, že sme ho doladili k maximálnej spokojnosti. Aj keď to teda znamenalo stovky hodín laborovania. Čo je na tom také komplikované? Je toho viac.

Ventilátory sa inštalujú k multifunkčnému držiaku. Substrát je 2 mm hrubý kovový plát, ku ktorému sa pripevňuje ventilátor, respektíve ventilátor spolu s prekážkou (napríklad s filtrom, šesťuholníkovou mriežkou či radiátorom kvapalinového chladiča).

Držiak na inštaláciu ventilátora a snímaču vibrometra

Pre správny a vždy rovnaký prítlak sú ventilátory doťahované vždy rovnakou silou momentovým skrutkovačom. Keby to tak nebolo, tak by mohli vznikať škáry a vôle v montáži, skrátka nerovné podmienky s nežiaducim skreslením. Napríklad aj pre meranie vibrácií. Navrchu ventilátorového držiaka je aj držiak pre trojosí snímač vibrometra. Ten je už prichytený magneticky cez oceľovú vložku, na ktorú snímač pôsobí silou jedného kilogramu a vďaka dorazu je aj vždy v rovnakom mieste a v rovnakom kontakte so zvyškom konštrukcie. To sú z hľadiska opakovateľnosti meraní základné veci.

Aby bolo možné zachytiť intenzitu v čo najvyššom rozlíšení, nemôže byť podnos držiaka príliš ťažký a zároveň musí byť dostatočné pevný, aby sa nekrútil. Tým by znovu dochádzalo k rôznym skresleniam. Preto sme na výrobu držiaka použili tvrdú (H19) hliníkovú (AL99,5) dosku, ktorej hmotnosť je tak akurát na to, aby nebol významne obmedzovaný voľný pohyb.

Na dosiahnutie čo najjemnejšieho rozlíšenia pre meranie vibrácií sú v montážnych dierach, cez ktoré sa držiak inštaluje k tunelu, mäkké gumené vložky. A hneď za týmito vložkami sú silentbloky s veľmi nízkou tvrdosťou 30 Shore. Tie sú použité aj z toho dôvodu, aby vibrácie ventilátorov neprerážali na kostru tunela. Keby k tomu dochádzalo, tak by sa pri ventilátoroch s intenzívnejšími vibráciami do výsledkov meraní hluku premietla aj táto sekundárna zložka hluku, ktorá sa netýka aerodynamického zvuku ventilátora.

Citlivý montážny mechanizmus umožňuje meranie vibrácií vo vysokom rozlíšení a zároveň zamedzuje prierazu vibrácií na kostru veterného tunela

V tomto je dobré mať ideálne podmienky aj napriek tomu, že sú v praxi nedosiahnuteľné, pretože sa vibrácie ventilátorov budú na kostru skrinky prenášať v nejakej miere vždy. Ale každá skrinka na ne bude reagovať inak, respektíve konečná hlučnosť bude závisieť od viacerých faktorov, počnúc použitými materiálmi. Preto je dobré túto zložku hluku navyše pri testovaní odfiltrovať a do praxe kalkulovať s nameranými intenzitami vibrácií. Čím vyššie tieto vibrácie sú, s tým vyšším prídavkom hlučnosti treba počítať.

Silentbloky sú prirodzene naformátované tak, aby držiak trochu odsadili od zvyšku tunela, inak by nemali zmysel. Vzniká tu tak medzera, ktorá je po celej ploche vytesnená mäkkým penovým tesnením s uzavretou bunkovou štruktúrou (tzn., že je nepriedušná).

Na zamedzenie priechodu vibrácií na konštrukciu veterného tunela je medzi držiakom s ventilátorom a nábežnou hranou potrubia malá medzera, ktorú vytesnuje mäkký penový goliér

Na správne vycentrovanie rotora ventilátorov voči ostatným prvkom obsahuje držiak vystúpený rámček, ktorý kopíruje vnútorný obrys tesnenia. A aby toho nebolo málo, tak sa rámček s testovaným ventilátorom k tomuto tesneniu dotláča malou silou tlačných pružiniek, ktorá je nastavená zase s ohľadom na čo najvyššie rozlíšenie pre meranie vibrácií a zároveň tak, aby vznikal dostatočný prítlak na zachovanie bezchybnej tesnosti.

Vibrácie meriame meracím prístrojom Landtek VM-6380. Ten zaznamenáva rýchlosť kmitania (v mm) za sekundu vo všetkých osiach (X, Y, Z). Na rýchlu orientáciu počítame z nameraných hodnôt 3D vektor a do grafov uvádzame „celkovú“ intenzitu vibrácií. Svoje výsledky si nájdete ale aj vtedy, pokiaľ vás zaujíma iba konkrétna os.

Najkomplikovanejšiu časť tunela už poznáte a v rámci ďalšej kapitoly sa posunieme ďalej. Stále ale zostaneme na začiatku tunela, len odbočíme k perifériám po stranách.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Už je to moc zložité na mňa 🙂
    Teraz keď som to čítal, idem si prisadiť tiež. 92mm Arctic, tým som nahradil inej značky, ktorým som nahradil originál dodaný a to všetko aby boli tichšie, výkonnejšie a procesor chladnejší.
    Arctic mal papierovo väčší výkon, ale teplota procesora narástla o 8-10stC, prišiel mi hlučnejší na maximálnych otáčkach ako predchádzajúca Akasa. Ale ak kúpim ARCTIC Freezer, dúfam že bude všetko v poradku. Sú iné lopatky, aj iný počet. Je fajn vedieť, aký obrovský rozdiel môže byť v reálnom nasadení, oproti údajom „na voľno“.

    1. Čo konkrétne je zložité (až vieme na tom zapracovať a podávať to možno inak)? Tie veci okolo ventilátorov sa budú asi zdať vždy komplikovanejšie ako napríklad témy okolo procesorov, na ktoré sú hardvéristi zvyknutí.

      Tomu, že neškálujú rozdiely v hlučnosti sa nedá čudovať. Papierové údaje „na voľno“ sú nič nehovoriaci údaj a s praxou nemajú do činenia (s prekážkou hlučnosť každého ventilátora narastá v inej intenzite). Papierovo tichší ventilátor môže byť na mriežke či pasíve hlučnejší ako model s papierovo vyššími dBA. V tejto súvislosti je trochu mrzuté, že výrobcovia si nedajú ani tú prácu, aby pri chladičoch CPU uvádzali hlučnosť chladičov (t.j. ventilátor + pasív) a nie iba ventilátorov, ktoré tie chladiče používajú. Človek by očakával, že aspoň firmy, ktoré sú verejnosťou vnímané za etalón (Noctua, BeQuiet!, …) zapracujú… ale asi chýba motivácia, keď masám stačia aj zavádzajúce informácie, dokonca ich asi aj preferujú. 🙂

      PS: Takýto vysoký kontrast medzi reálnym nasadením a údajmi „na voľno“ je snáď ojedinelá výnimka aj v rámci ventilátorov Arctic. P12 PWM (PST) bude za 5 eur (niekde dokonca už od 4,10 eur!) trochu iné kafé.

      1. ináč grammarnazi na 1. strane v predposlednom odstavci (pod detailom vetráka) by veľmi netvrdil, ale radšej bol veľmi tvrdý…

      2. Vďaka za odpoveď. Zložité to nie je v zmysle že niečo nechápem, len doteraz to bolo jednoduchšie, keď si človek kúpil sem tam nejaký ventilátor, podľa údajov na obale, podľa farby, podľa značky a nič viac neriešil.
        Ak to je tak, že pri chladičoch CPU výrobcovia udávajú len údaje ventilátora pri voľnobehu bez prekážok, to som sklamaný. Mne príde logické, že keď udávajú hlučnosť, objem vzduchu a je to predávané ako celok, tak to musí platiť pre celok. Na druhú stranu, za tých cca 20-30Eur chladič hociaký tažší ako ten originál od výrobcu CPU by mal byť lepší.
        Na tretiu stranu, v minulosti čo som videl mega testy chladičov, rozdiely medzi nimi boli neraz výrazne väčšie, ako by mali byť podľa papierových údajov. Rozdiel 10stC, je už dosť.
        Pokiaľ Arctic odflákne ventilátor na chladičoch ako priBioniX F120, no, popozerám zvážim to ešte. Vďaka za info!

        1. Hlučnosť chladiča ako celku (pasív + ventilátor) neuvádza pokiaľ viem žiadny výrobca (ale rád sa nechám vyviesť z omylu, možno niekoho prehliadam…). Väčšina dokonca v špecifikáciach ani riadne nerozlíšuje, že sa udávané hodnoty vzťahujú iba na ventilátor. Prečo by mala používateľa zaujímať hlučnosť ventilátora na voľno, keď s pasívom, s ktorým sa predáva, je iná (vyššia)? Absurdné, ale je to tak, no. A pritom nie je nič jednoduchšie, ako to riadne (t.j. ako celok) odmerať.

          Inak je zaujímavé, že najväčšou zmenou medzi chladičom Freezer 33 (eSports Duo) a Freezer 34 (eSports Duo) je práve vo ventilátoroch. Freezer 33 má BioniXy F120, Freezer 34 už P12. Vývoj štýlom pokus-omyl aj po toľkých rokoch skúseností? Ale zrovna ten Freezer 33 mal viac nedorobkov, ktoré Arctic nechcel, aby sme rozmazávali. 🙂

          1. Ďakujem. Škoda že alza,ale aj atcomp majú takmer len Arctic. Iné značky sú skôr nízkoprofilové a potom už nad cca 35-40Eur. Ako keby Arctic mal monopol. Zhoršila sa to, oproti tomu čo bolo pred rokmi.

            Na druhú stranu, pasív zostáva, ventilátor sa dá vymeniť, použiť lepší aj napr. na základe recenzií, až tak tragické to nakoniec nebude 🙂

            1. Neznižujme zase celú produkciu Arcticu, Freezer 34 bude zrejme fajn a takisto tie kvapalinové Freezer II.
              Čo SilentiumPC Fera 5? Na ATC ten chladič nevidím, ale v Alze je. Pentium aj Core i3 musí zvládať pri minimálnych (170) otáčkach. 🙂

  2. Vďaka za parádny test.
    Čakal som veľa vecí ale toto určite nie. Myslel som že tento typ bude optimalizovaný na hexa mriežku ako výfuk zo skrinky.
    Po pozretí tohto testu neviem kto by ho prečo kupoval. Jedine kvôli kombinácii nízkej ceny, vzhľadu a minimálnej rýchlosti.
    Verím že „P“ varianta dopadne lepšie keď ich chladiče nie sú prepadáky.

    Inak v „Fan speed@12 V/100 % PWM intensity [rpm]“ ho nevidím.

    1. Dobrý postreh, díky! Opravené, v zdrojáku článku zostala cesta ku grafu z predošlého testu. 🙂

  3. Já bych to neviděl tak černě, s drátěnou mřížkou na výdechu může být ještě užitečný. S o 1–2 € nižší cenou pak úplně v pohodě.

  4. Zdravím, když říkáte, že není vhodný před nějaké radiátory, filtry a podobné věci, co když je filtr před ním? Má to taky nějaký vliv na průtok vzduchu? Děkuju

    1. Pekný deň, prietok cez filter je vždy testovaný tak, že je filter pred rotorom. Opačne to zmysel príliš nedáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *