Grafiky Intel Arc vyžadují PCIe Resizable BAR, prý kvůli výkonu

Grafiky Arc nepodporují jakkoli desky a CPU, mají zvláštní požadavky

Intel teď definitivně vkročil na trh samostatných grafických karet pro hráče, byť je to jen s levným modelem Arc A380 v Číně. Intel sice již předtím zkusil terén grafikou Iris Xe, ale ta bizarně nefungovala s většinou PC vyjma pár vybraných počítačů. Až nynější novinka by měla být skutečně standardní karta. Nicméně má také asi svoje zvláštnosti, podle Intelu totiž vyžaduje, aby deska a procesor podporovaly PCIe Resizable BAR.

Dokumenty ke grafice Intel Arc A380 překvapivě uvádějí, že grafiky Intelu mají jisté požadavky, což ve specifikacích karet Nvidia a AMD (s výjimkou požadavků na napájení) obvykle nevidíte. Intel uvádí, že od základní desky, do které byste chtěli kartu Arc A380 instalovat, se vyžaduje logicky slot PCI Express 3.0 (nebo novější) ×16. I když pravděpodobně by měl stačit i fyzicky takto dlouhý slot s pouhými osmi aktivními linkami, protože GPU by snad mělo mít rozhraní jen PCIe 4.0 ×8.

Vedle toho ale také Intel uvádí druhý požadavek: že deska musí podporovat funkci Resizable BAR (či také ReBAR a podobně). To je funkce, která se začala objevovat na přelomu roku 2020 a 2021 – jde o označení pro technologii rozšiřující přístup k paměti grafické karty ze strany procesoru. Jako první s ní přišlo AMD pod označením Smart Access Memory, ovšem poté funkci v aktualizacích BIOSu přidala také NvidiaIntel právě pod označením PCIe Resizable BAR. Její aktivace obvykle zlepšuje výkon grafické karty.

Grafiky Intel Arc vyžadují podporu PCIe Resizable BAR (zdroj: Intel)

Intel podle dokumentů podporuje provoz grafik Arc jenom v počítačích, které PCIe Resizable BAR podporují. Oficiálně musí mít procesor Intel Core 10., 11. nebo 12. generace, tedy Comet Lake, Rocket Lake, nebo Alder Lake. Deska musí tedy logicky být něco se socketem LGA 1200 a čipsetem generace 400 či 500, nebo LGA 1700 s čipsetem řady 600 (nebo novější).

Platformy podporované pro provoz grafických karet Intel Arc (zdroj: Intel)

Je k tomu však připojena poznámka, že „další platformy nebo základní desky“ mohou také podporovat grafiky Arc série A (tedy generace Alchemist), pokud podporují PCIe Resizable BAR / Smart Access Memory. Intel skutečně uvádí přímo toto označení používané na platformě AMD, takže karty můžete použít s procesorem Ryzen (přičemž AMD podporu poskytuje i na Ryzenech 3000 a deskách platformy X470 a B450).

Proč je tato funkce vyžadována? Jde asi o výkon, protože dle dokumentu „musí být Resizable BAR zapnutý, aby grafika Intel Arc série A dosahovala ve všech aplikacích optimální výkon“. Intel tedy tímto požadavkem asi chce dosáhnout, aby v testech karty měly co nejlepší možné skóre. Je možné, že rozdíl ve výkonu s ReBAR a bez je u jeho grafik relativně velký.

PCIe Resizable BAR je oficiálně požadovaný kvůli výkonu (zdroj: Intel)

Pokud ale jde jen o výkon, pak je celkem pravděpodobné, že toto nebude úplně tvrdý požadavek. Zatím proto spíš čekáme, že grafika vám bude normálně fungovat i v PC, které PCIe ReBAR neumí zapnout kvůli starší desce a procesoru. Snad Intel nebude blokovat fungování ovladačů nebo něco podobného. Asi se zde nebavíme o nepodpoře v tom smyslu, že karta vůbec nefunguje, ale o nepodpoře v tom smyslu, že výrobce na takovouto konfiguraci odmítá dát záruku funkčnosti a odpovídajícího výkonu. Je možné, že Intel si tím, že podporuje jen zapnutý PCIe ReBAR, usnadňuje práci při vývoji a testování ovladačů, protože ve hrách musí kontrolovat a optimalizovat jen jednu variantu kódu místo dvou.

S AMD Smart Access Memory je přístupná celá paměť najednou, což může zlepšit výkon (zdroj: AMD)

V dokumentu se píše, že „podpora pro více platforem“ bude přidána v budoucnu, takže je asi možné, že se třeba tento požadavek v budoucnu rozvolní. Ale toto také může mluvit o dalších platformách, které ale budou požadavek na PCI ReBAR splňovat. Pokud se ukáže, že karty neoficiálně budou fungovat i bez PCIe ReBAR (s „nepodporovaným statusem“), bude zajímavé otestovat, zda to nevede k nějaké velké degradaci výkonu nebo případně k chybám ve hrách.

Mimochodem, Intel také uvádí, že karty Arc jsou podporované pod operačním systémem Windows 10 až od verze 20H2 a Windows 11, nezmiňuje podporu Linuxu (která ale pravděpodobně eventuálně bude existovat v open source ovladačích). OS ovšem musí být 64bitový a používat rozdělení oddílů GPT.

Grafika Gunnir Arc A380 Photon 6G OC (zdroj: Gunnir, via: VideoCardz)

Zdroje: Intel, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aktualizace zlepší spotřebu Radeonů RX 7900 v klidu a při videu

Když se tento měsíc začaly prodávat první z nové generace grafických karet AMD Radeon s architekturou RDNA 3, objevila se u nich v testech nectnost v podobě vyšší spotřeby během přehrávání videa a při nečinnosti (tedy ve Windows mimo hry a náročné aplikace vytěžující GPU). Dobrá zpráva je, že to není napořád. Nové ovladače spotřebu snížily a další zlepšení má ještě přijít. Nemusí to ale znamenat, že se horší spotřeba eliminuje úplně. Celý článok „Aktualizace zlepší spotřebu Radeonů RX 7900 v klidu a při videu“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 XT nemá 300W TDP, AMD ho před vydáním zvýšilo

Včera se začaly prodávat Radeony RX 7900 XT a RX 7900 XTX, první modely nové generace grafických karet od AMD s architekturou RDNA 3. AMD jejich parametry oznámilo víc než před měsícem začátkem listopadu, kdy také sdělilo jejich parametry. Došlo ale k ne zrovna obvyklému jevu. Firma před vydáním pozměnila dříve oznámené specifikace, a to u levnější z obou karet, Radeonu RX 7900 XT. Celý článok „Radeon RX 7900 XT nemá 300W TDP, AMD ho před vydáním zvýšilo“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené

Ještě než AMD tento měsíc oznámilo první grafiky generace Radeon RX 7000, kolovaly docela dlouho různé úniky o tom, jaké by jejich GPU mohla mít specifikace. Vypadá to, že tato sága se teď v jistém smyslu uzavírá. Navi 31 už samozřejmě bylo odhaleno, AMD teď ale víceméně oficiálně potvrdilo také parametry dvou dalších GPU, které najdete v levnějších kartách – Navi 32 a Navi 33. Počty jejich jednotek totiž vykecalo v ovladačích. Celý článok „Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *