GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W

Unikly údaje o power limitech pro GPU Nvidia Lovelace

Koncem léta nebo začátkem podzimu přijdou na trh první grafiky GeForce RTX 4000 s novou architekturou Nvidie (která se jmenuje buď Lovelace, nebo Ada – ještě není úplně jisté, co je oficiální). V dřívějších dobách z Nvidie před vydáním unikaly informace o chystaných GPU zřídka, u RTX 4000 ale je takových průsaků docela dost. Aktuálně tu máme nové informace o spotřebách karet, u nichž to bohužel zase vypadá na hodně vysoká čísla.

Informace opět pocházejí od leakera s přezdívkou Kopite7kimi, který byl dosud nejspolehlivějším zdrojem – poskytoval informace o modelech grafik Ampere, později potvrzené, s velkým předstihem. Údaje, které o chystaných GeForce RTX 4000 zatím vynesl, se postupně měnily, což však může odrážet to, jak se postupně měnily nebo konkretizovaly plány Nvidie.

Power Limit čipů AD102, AD103, AD104 a AD106

Nyní Kopite7kimi uvádí, jaké by měly dle současných plánů být limity spotřeby (Power Limit) pro grafiky Lovelace. Hodnoty Power Limitu nemusí být stejné jako oficiální celková spotřeba karty, asi by mohly být nastavené výš. Je proto možné, že grafiky budou mít při referenčních parametrech nižší TDP (spotřebu karty) než následující Power Limity. Tyto Power Limity jsou mimochodem údaje pro všechny komponenty karty, tedy nejen GPU, ale i paměti, VRM a všechno ostatní.

Nejvýkonnější GPU z generace Lovelace, čip AD102, vypadá nejhrozivěji. Údajně má mít Power Limit až 800 W (ještě před dvěma lety, před vydáním grafik Ampere, jsme považovali za rozumné maximum 300 W…). To neznamená, že takto vysoko půjdou všechny karty. Na tomto čipu totiž Nvidia založí model GeForce RTX 4090, ale zřejmě by ho také mohla používat extrémní grafika Titan, kterou prý firma opět chystá, poté, co ji v generaci Ampere vynechala. 800W hodnota tedy může patřit k Titanu a GeForce RTX 4090 pro normálnější klientelu by mohla být rozumnější (ale pořád by v horším případě mohla třeba dolézt až k 600 W). Na druhou stranu to z těchto čísel alespoň vypadá, že Nvidia snad opustila úvahy o rovnou 900W kartě, které prý také existovaly.

Druhý čip v řadě, AD103, který má pohánět model GeForce RTX 4080, má mít Power Limit až 450 W. Předchozí zpráva od Kopite7kimi kartě RTX 4080 přisoudila TDP 420 W, takže buď se spotřeba nenavýšila, nebo na tom je vidět, že spotřeba uváděná ve specifikacích jako „Total Graphics Power“ (Nvidia jí říká TGP, my ze setrvačnosti píšeme TDP) opravdu může být menší než Power Limit.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti ukázaná během prezentace na CES 2022. Již tato karta má TDP 450 W (zdroj: Nvidia)

Na AD103 mají být opět založené nejvýkonnější grafiky Lovelace pro notebooky – tedy (mobilní) GeForce RTX 4080 či možná 4080 Ti. Kopite7kimi uvádí, že ty budou mít uměřenější apetit, jako maximální Power Limit pro ně má platit „jen“ 175 W (také ovšem pamatujeme časy, kdy bylo normální maximum notebookových GPU 100 W a Nvidia si zakládala na tom, že mají výkon „srovnatelný“ s desktopovou verzí). Power Limit dnešního modelu GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky by také měl být 175 W (150 W TDP + 25 W Dynamic Boost 2.0), takže zde se možná spotřeba zvyšovat nebude.

Karty s čipem AD104, na kterém bude založena například GeForce RTX 4070 pro desktop, nebudou o moc zaostávat. Mobilní verze má také mít až 175W Power Limit a desktopové karty mají mít Power Limit až 400 W. U těchto poměrně masově prodávaných modelů je tedy pravděpodobný značný nárůst spotřeby. Zatímco GeForce RTX 3070 měla slušné 220W TDP, model RTX 4070 by asi mohl být o hodně výš. Přímo 400 W to, jak už bylo řečeno, nemusí být (to by ale pak eventuálně mohl brát nějaký model RTX 4070 Ti).

Nižší mainstream s kartami GeForce RTX 4060 by asi měl být založený na čipu AD106. Pro ten Nvidia nyní prý plánuje Power Limit 260 W (přitom GeForce RX 3060 má TDP 170 W). Mobilní verze bude mít Power Limit 140 W.

Kopite7kimi v tweetu uvádí, že si nemyslí, že tyto limity spotřeby budou kartami využité beze zbytku – to znamená, že TDP mohou být nižší. Myslí si to i web VideoCardz, podle kterého by tyto Power Limity možná mohly odpovídat tomu, co bude maximální povolená spotřeba při přetaktování, nebo by tyto hodnoty mohly uvádět strop spotřeb pro nereferenční grafiky s továrním přetaktováním – tedy to, jak vysoko mohou výrobci zvýšit TDP, zatímco referenční karty by měly TDP nižší.

V generaci Ampere byly Power Limity u referenčních karet, zdá se, stejné jako TDP (u RTX 3090 Ti 450 W, u RTX 3090 350 W, u RTX 3080 320 W), ale u předchozích generací to vždy neplatilo. Nicméně nereferenční verze mívají Power Limity zvýšené, takže je možné, že čísla od Kopite7kimi uvádějí hodnoty pro OC karty, a ne pro rozumnější referenční konfigurace.

Nicméně asi vše nasvědčuje tomu, že po plošném zvýšení spotřeb u generace Ampere toto Nvidia udělá u generace grafik Lovelace znovu. Pomůže to sice k dosažení vyššího výkonu, ale zhoršení spotřeb každé dva roky se nezdá být moc rozumným trendem. Nvidia ovšem má na trhu dominantní postavení a zřejmě dokáže určovat, co bude bráno jako standard.

Zdroje: Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5

Z konference AMD Financial Day 2022, která proběhla ve čtvrtek, už jsme tu probrali to, co firma řekla nového k Zenu 4 a Ryzenům 7000 (zejména prozrazení IPC). Teď se podíváme na plány budoucích procesorů, tzv. roadmapy. Firma totiž prozradila tyto plány prakticky pro všechny segmenty trhu, a to po dlouhé době, kdy jsme od ní žádné roadmapy neviděli a byli jsme odkázáni jen na nejisté úniky. Celý článok „AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia zase chystá grafiky Titan, GeForce RTX 4080 s TDP 420 W

Psali jsme o tom, že Nvidia si ponechává u grafik příští generace s architekturou Lovelace otevřená vrátka pro výrazné zvýšení spotřeb, které by dovolilo přidat výkon a možná získat rozhodující výhodu proti konkurenčním Radeonům. Model RTX 4060 v této generaci například má mít vyšší spotřebu než GeForce RTX 3070. Vypadá to, že výrazně vyšší spotřeba bude i u RTX 4080. A Nvidia prý chystá model Titan, který to možná také vyhrotí. Celý článok „Nvidia zase chystá grafiky Titan, GeForce RTX 4080 s TDP 420 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *