Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Detaily

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Základné parametre

Detaily

Obsah je zabalený v štandardnej kartónovej škatuli, potlačenou základnými informáciami o klávesnici. V príslušenstve nájdete návod, samolepky s logom Asus ROG, podperu pre zápästie a dvoje kliešte  Tie sú určené pre demontáž čiapoček tlačidiel a spínače.

Na výber je iba jeden typ rozloženia klávesov, a to americký. Pre toto rozloženie je typický jednoriadkový Enter s predĺženým ľavým Shiftom. Klávesnicu Flare II Animate s európskym rozložením Asus v ponuke nemá. No nie je vylúčené, že sa to zmení ako v prípade klávesnice ROG Strix Scope RX. K dispozícii je 112 klávesov, z toho je šesť multimediálnych a dva so špecifickou funkciou. Pod klávesami je hliníkový plát, ktorý spevňuje telo klávesnice tak, že pri hraní ani písaní nejaví žiadne náznaky prehýbania. K prehnutiu je treba vynaložiť značne veľkú silu. 

Vrchná časť tlačidla (keycap) je z dvojitého plastu PBT, ktorý je odolný aj pri intenzívnom používaní. Kvôli použitému materiálu sú keycapy na dotyk drsné, vďaka čomu sa prsty nešmýkajú a vám to dodá istotu správneho stlačenia. Popisy kláves sú vypálené laserom, no bez českých alebo slovenských znakov. Ak by vám ale niečo zo spomenutého nevyhovovalo, tak s kliešťami určenými pre keycapy ich viete jednoducho a bez boja vymeniť.

   

Všetky väčšie klávesy ako Backspace, Enter, Shift alebo Space sú kvôli stabilite osadené trojbodovým spôsobom. V strede je spínač a na oboch stranách podpera. Čiže ak stlačíte klávesu kdekoľvek, reaguje rovnako presne ako by ste ju stláčali priamo v strede.

Pod keycapmi sa nachádza jedna z najhlavnejších častí klávesnice, spínače. Tie Asus použil svoje s označením ROG NX Red. Tie sú oproti radu s označením RX čisto mechanické, nie opto-mechanické. Spínače sú lineárne a teda sú pre herné použitie najvhodnejšie. K aktivácii je nutné prekonať odpor 40 gramov (1,8 mm) ale k stlačeniu na doraz (4 mm) je potreba vyvinúť silu rovnajúcej sa 55 g. Modularita klávesnice ROG Strix Flare II vám dovolí vymeniť všetky, alebo len konkrétne spínače. S pribalenými kliešťami dokážete spínače vybrať a môžete osadiť tie, ktoré vám viac vyhovujú. Tie si ale musíte kúpiť zvlášť. Pasujú tam všetky spínače kompatibilné so značkou Cherry MX. Je skvelé mať možnosť vymeniť spínače, no za všetko sa niečím platí. Toto obralo klávesnicu o vodeodolnosť.

   

Vo vnútri pod hliníkovým plátom je umiestnená pena tlmiaca zvuky, ktorá by mala podľa výrobcu vylepšovať akustiku pri používaní klávesnice.

Veľkým lákadlom pre mnohých môže byť integrovaný displej LED, nazvaný AniMe Matrix. Pozostáva z 312 programovateľných LED, cez ktoré môžete zobrazovať rôzne animácie, vlastné obrázky, texty, alebo si pri počúvani hudby môžete nastaviť audio vizualizáciu. Taktiež je možné nahrať vlastný obrázok cez obslúžnu aplikáciu, ako napríklad aj vlastnú fotku. No nájsť tu správnu aby na displeji vyzerala rozoznatelne, môže byť už ťažšie. Mimo týchto vecí zobrazuje aj aktuálne dianie. Napríklad zmenu hlasitosti, jasu ale aj samého režimu podsvietenia. K tým praktickejším veciam, ktoré dokáže zobraziť patrí zobrazenie notifikácie e-mailu, kapacity batérie na notebooku alebo zobrazovanie aktuálneho času a dátumu.

      

Tak ako pravej vrchnej časti klávesnice patrí displej, tak ľavú stranu obsadili primárne multimediálne klávesy. Okrem nich sú tu aj tlačidlá pre zmenu intenzity podsvietenia klávesnice a tlačidlo na blokovanie klávesu Windows. Multimediálne klávesy sú vyvýšené a začínajú otočným valčekom pre zmenu hlasitosti. Ak ho stlačíte, môžete kompletne stlmiť všetky zvuky a následným stlačením vrátiť do pôvodného stavu. Musím ale povedať, že jeho stlačenie je dosť neisté. Pri pokuse intuitívne stlmiť zvuky sa mi skôr podarí hlasitosť zvýšiť, pretože ako tlačidlo je dosť tuhé a skôr sa pretočí. A to teda s reproduktormi v noci sranda nebýva. Vľavo od valčeka je páčka na prepínanie medzi skladbami. Síce reaguje už pri prejdenej krátkej dráhe, no odpor kladie primeraný na to, aby ste o tom vedeli, že prepínate. Z boku páčky je tlačidlo pre zastavenie alebo spustenie hudby či videa.

   

Pri klávesách s dvoma funkciami je zvykom, že sekundárna funkcia je označená na bočnej časti keycapu. Inak to nie je ani pri Flare II. Tá ich síce nemá také množstvo ako recenzovaná klávesnica ROG Strix Scope RX, no ani ich vďaka pridaniu multimediálnych kláves toľko nepotrebuje. Nanešťastie Asus označenia pre druhotnú funkciu na keycapoch ochudobnil o podsvietenie. Ich rozmiestnenie po klávesnici je ale intuitívne. Prvá várka kláves so sekundárnymi funkciami sa nachádza pod multimediálnymi. K tlačidlám jedna až šesť sú priradené profily klávesnice. Všetky je možné prispôsobiť k rôznym účelom využívania. Tie sa následne uložia na internú pamäť klávesnice a zostanú s vami aj pri použití v inom zariadení než ste ich nastavili. Cez kláves Escape jednoducho a rýchlo zresetujete všetky profily do pôvodného nastavenia. 

Druhá funkcia ľavého Altu je vytváranie makier aj bez pomoci obslužnej aplikácie.

Cez klávesy ľavej a pravej šípky si viete meniť režim pre aktuálne podsvietenie klávesnice. Pri statickom podsvietení nie je možné meniť farby na priamo, ale je potrebné použiť obslužnú aplikáciu. Nastavenie ale zostane uložené v klávesnici a viete ho tak použiť aj inde ako na počítači, kde je nainštalovaný softvér. Šípky ukazujúce smer hore a dole slúžia k pridaniu alebo ubratiu jasu pre displej AniMe Matrix. Viac by sa mi ale páčilo, keby menili jas podsvietenia klávesnice, nie displeja.

Okrem podsvietených kláves dostanete podsvietenú aj bočnú stranu smerom k používateľovi. Na plynulé rozptýlenie svetla z LED je tu odnímateľný (pomocou magnetov) difúzny pásik. Vytiahnuť sa dá z dôvodu, ak by ste chceli využiť podperu pre zápästia. Tá sa ľahko cez magnety pripne ku klávesnici a drží dostatočne silno. Ak by ste mali obavy pri použití podpery, že prídete o bočné podsvietenie tak nemusíte. Cez svetelný tunel v podpere prenikne podsvietenie až na jej bočnú stranu. Vrchná časť podpery je pravdepodobne z umelej kože, na dotyk príjemná a mäkká pre zápästie. Jediné, čo mi na nej prvé dni prekážalo, bol vygravírovaný nápis „REPUBLIC OF GAMERS“. Mal som stále pocit, že medzi rukou a podperou niečo je.

      

Sklon klávesnice bez nožičiek je 5,50 stupňa, čo je pre vaše zápästia z ergonomického hľadiska dobré, aby ste ich pri používaní nemali prilíš vykrútené. 

Ani pri tomto modeli Asus nezabudol na spodnú stranu po výzorovej stránke. Lemuje ju vygravírované logo ROG spolu s desiatkami, možno až stovkami malých drážok. Stabilitu na stole drží päť protišmykových gumičiek. Kladú dostatočne veľký odpor aby sa po povrchu nešmýkali ani keď ste v zápale z hrania. 

Výklopné nožičky vám zdvihnú zadnú časť klávesnice presne o 13mm. Taktiež majú na sebe protišmykové gumičky. Tie sú ale menej poddajné a nebrzdia až tak dobre ako gumičky, ktoré klávesnica využíva pri sklopených nožičkách. Pravdepodobne to spôsobuje ich samotná hrúbka, ktorá je pri nožičkách výrazne menšia.

   

Kábel má celkovú dĺžku dva metre. Na hrúbku má niečo málo pod sedem milimetrov čo z neho nerobí najflexibilnejší kábel ale vďaka opletu nie je ani veľmi tuhý. Vstup kábla do klávesnice je pogumovaný. Tuhosť na tomto mieste je v poriadku, kvôli zamedzeniu veľkým pohybom vo vnútri klávesnice. Na konci kábla sú dva porty USB typu A. Jeden slúži k napájaniu klávesnice, druhý je pre rozbočovač portu USB na klávesnici. Takto budete mať vždy jeden port USB zozadu základnej dosky hneď poruke, aj keď sa jedná iba o pomalší štandard USB 2.0.

      

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *