Asus ROG Strix Flare II Animate: Ktoré spínače? Kde aké potrebujete

Metodika testovania

Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

Metodika testovania

Otestovať kľúčové parametre klávesníc, ako napríklad reakčné časy tlačidiel, input lag či mechanický odpor klávesov, je pomerne zložité. Vieme, ako by sa tieto veci dali otestovať, ale testy klávesníc nebudeme robiť zase až tak často, aby dával vývoj náročnej metodiky zmysel. Čo sa však dá otestovať veľmi jednoducho, je hlučnosť klávesov. Na to používame hlukomer Voltcraft SL-100, ktorý je od testovaných klávesov vzdialený vždy zhruba 30 cm.

Hladinu hluku meriame pri najpoužívanejších klávesoch. Jednak teda pri medzerníku, ktorý pre svoju dĺžku a typ použitých spôn znie inak ako ostatné klávesy a je často hlučnejší. Zvlášť meriame aj klávesy Enter a Backspace, ktoré sa svojim tvarom od väčšiny klávesov takisto odlišujú. A nakoniec štvorlístok „herných“ WASD. Pri meraní hladiny hluku je snaha stláčať klávesy vždy rovnakou priemernou silou aj rýchlosťou. K zisteniu koľko klávesov je možné stlačiť súčasne používame aplikáciu AquaKey.

Z merateľných vecí zaznamenávame aj spotrebu. Nejde síce o nič zásadné, ale vďaka externej karte USB nazývanej Sonnet Allegro a power metru PCIe vlastnej výroby vieme tento údaj odmerať veľmi rýchlo a presne. Pre výpočet čistej spotreby klávesnice samozrejme zohľadňujeme aj spotrebu samotnej karty USB, ktorú odčítavame. Pri analýze spotreby je zaujímavé, aký podiel z celkovej spotreby má klávesnica ako taká a koľko spotrebujú samotné LED pri polovičnom a maximálnom jase.

Okrem spotreby podsvietenia LED meriame v rovnakých režimoch (s intenzitou na 50 a 100 %) aj jeho jas. To v truhlici, ktorej všetky vnútorné steny sú polepené zrkadlovou fóliou. To pre vyššiu citlivosť a dosiahnutie vyššieho rozlíšenia. Svetlo sa nakoniec vyodráža do stropného otvoru so snímačom luxmetra. Ten používame UNI-T UT383S. Z týchto meraní sa dá ľahko zistiť efektivita podsvietenia – spotrebu na jednotku luxu. Tento pomer sa výrazne odvíja aj od spôsobu, akým sú LED tienené, a to či už konštrukciou spínača (či jeho puzdra) alebo svetlovodivým popisom klávesy.

   

Nakoniec digitálnym sklonomerom meriame aj sklon klávesnice. Ten je takisto zapisovaný do grafov. Nie preto, že by ho nebolo možné uvádzať aj do úvodnej tabuľky so špecifikáciami, ale preto, aby sa naprieč testami dali jednoducho porovnávať sklony jednotlivých klávesníc.



Vymeniteľné mechanické spínače, ktoré môžete i rôzne kombinovať, a LED diplej s možnosťou personalizácie textu robia z ROG Strix Flare II Animate pomerene výnimočnú klávesnicu. Podobne ako väčšina drahších modelov má i táto poriadnu (a pohodlnú) opierku pod zápästia. Celkovo sa tu príliš nešetrilo, vyhotovenie je robustné a aj v rámci tejto klávesnice Asus obišiel spínače tretích strán a použil svoje vlastné.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *