BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono

Merania statického tlaku...

Tak, a teraz sa ukáže, za čo stoja drážky na celej ploche lopatiek, ktorými sú typické ventilátory BeQuiet! Podľa geometrie sme mali najprv obavy, že by sa výsledky mohli uberať podobným smerom ako u Arctic BioniX F120. Je to ale o dosť lepšie a 120-milimetrové Pure Wings 2 pri veľmi tichom chode dokonca dosahujú špičkový pomer cena/výkon. Z otestovaných ventilátorov zatiaľ najlepší.

Merania statického tlaku…

Konečne nastal čas, aby sme sa po dráhe tunela trochu posunuli. Tesne za ventilátorom je umiestnená sonda na snímanie statického tlaku. Jej poloha je zvolená s ohľadom na maximálnu efektivitu meraní. Inými slovami sú snímače umiestnené v miestach najvyššieho tlaku (hoci ten je v nezúženej časti tunela prakticky všade rovnaký).

Na meranie statického tlaku v tuneli slúži Fieldpiece ASP2, ktorý je pripojený k manometru Filedpiece SDMN5. Ten umožňuje merania aj v milimetroch vodného stĺpca, ale my meriame v milibaroch. To je pre tento merací prístroj základná jednotka s jemnejším rozlíšením. A až z nej namerané hodnoty prepočítavame do mm H2O, aby bolo možné jednoduché porovnanie s tým, čo uvádzajú výrobcovia.

Interná časť sondy na meranie statického tlaku vnútri tunela…

Zatiaľ čo sme pri meraniach hladiny hluku písali, že sa naše výsledky nedajú porovnávať s parametrami, tak v tomto prípade to už neplatí. Pokiaľ si výrobcovia ventilátorov parametre neprikrášľujú, tak by mali uvádzať približne také hodnoty tlaku, aké vychádzajú aj nám. Najvýraznejšie odchýlky môžu vznikať iba na úrovni rôznej presnosti meracích prístrojov, ale to sú zanedbateľné percentá.

… a externá časť vedúca k manometru

Čím väčší je rozdiel udávaných hodnôt výrobcom oproti našim, tým menej špecifikácie zodpovedajú realite. Ak sú udávané hodnoty výrazne vyššie, je to určite zámer, ktorý má ventilátory na trhu umelo zvýhodniť. Pokiaľ ale výrobca uvádza nižšiu hodnotu tlaku než my, ukazuje to skôr na inú vec. A síce na slabšiu tesnosť meracieho prostredia. Čím menej tesný tunel je, tým nižší tlak prirodzene nameriate. Toto je jedna z vecí, ktorú sme ladili mimoriadne dlho, ale nakoniec sme vytesnili všetky slabé miesta. Či už sa jedná o priechod pre samotnú sondu, príruby okolo anemometra, dokonca bolo potrebné v strede zatesniť aj samotný rámček anemometra, ktorý sa skladá z dvoch dielov. Bezchybne tesná musí byť nakoniec aj záklopka na konci tunela. Statický tlak sa totiž meria pri nulovom prietoku vzduchu.

Najvzdialenejší člen od ventilátora – uzáver na merania statického tlaku

Je tu ale jedna vec, ktorá často tlak ventilátorov trochu znižuje. A to sú vystúpené antivibračné podložky v rohoch či inak vystúpené rohy. Inými slovami, keď ventilátor na vstupe perfektne nesadne k montážnemu rámčeku a po obvode sú malé škáry, tak i to má vplyv na to, čo nameriate. Do tohto sme už ale nezasahovali, pretože sa už jedná o kvalitatívne vlastnosti ventilátora. Rovnako „odstávať“ a dosahovať o trochu slabšie vlastnosti, než na aké ma potenciál pri lepšom vyhotovení, bude aj po aplikácii u koncového používateľa.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu.
    Mne z tých testov vychádza ako priemerný systémový ventilátor za priemernú cenu s príjemným zvukovým prejavom. Na Fluctus sa výkonom vzhľadom k hladine zvuku vôbec nechytá pri zamýšľanom použití (šesťuholníková mriežka), to je až taký veľký rozdiel v „príjemnosti“ zvukového prejavu že Fluctus získal iba Approved a tento Smart buy?

    1. Presne túto otázku som pred vydaním riešil tiež. Na Pure Wings 2 bolo pôvodne ocenenie „Approved“, ale po záverečnej bilancii sme ho nakoniec povýšili. Pokúsim sa vysvetliť.

      V prvom rade je treba poznamenať, že ide vždy iba o symbolické ocenenia a netreba im prideľovať vyššiu váhu, než naozaj majú – podstatné sú čiastové výsledky a to, aby ich vedel každý aplikovať pre svoju situáciu. Pre niekoho môže byť za určitých, atypických okolností „rozumná kúpa“ aj Arctic BioniX F120, ktorému sme na základe súhrnného pohľadu udelili negatívne ocenenie „Stay Away!“. V prípade Pure Wings 2 a Fluctus 120 PWM by sme asi mohli hovoriť o prísnom „Approved“ pre SPC a o „Smart buy!“ Pre BeQuiet! s odretými ušami. Skôr či neskôr však určite minimálne pre testy komponentov postavené na veľmi silných metodikách zavedieme nejaký systém kritérií, ktoré budú k tomu či onomu oceneniu smerovať podľa bodového zisku za čiastkové vlastnosti.

      Nebyť nízkej ceny, cca 20 % pod Fluctus 120 PWM (za menej než 13,90 eur ventilátor SilentiumPC skladom a vo väčšom počte kusov nevidím nikde), tak na Pure Wings 2 to ocenenie nedáme. Smart buy! je v našom ponímaní najmä o nízkej cene, tá má veľkú váhu. To, že je Fluctus v praktickom nasadení, na mriežke, výkonnejší a dosahuje cez ňu vyšší prietok, je dobrý argument. Tie priepastné rozdiely sú vďaka jeho vyššiemu statickému tlaku, ale to až pri vyšších otáčkach, teda mimo optimálne nastavenia systémových ventilátorov. Pri veľmi nízkych otáčkach, ktoré do praxe dávajú najväčší zmysel, je odskok Fluctus 120 výrazne menší. Zvuk Pure Wings 2 je príjemnejší vždy, aj na hexamriežke (aj keď práve tu je ten rozdiel veľmi malý a je fakt, že Fluctus 120 PWM tu celkovo ťahá za dlhší koniec povrazu) a plastovom filtri. Pure Wings 2 by som ale ako čisto systémový ventilátor nebral. Hoci na radiátore výkonnostné zázraky neurobí, ale nemá vo zvuku žiadne výrazne špičky, slasť pre uši:

      … a Fluctus 120 PWM takto tlačí na 180 Hz:

      Na mriežke sa zase v optimálnom prevádzkovom pásme na Pure Wings 2 akusticky nechytá ani Noctua NF-P12 redux s intenzívnymi 329 Hz…

      … ventilátor BeQuiet! je akusticky trochu ine kafé:

      Výkon je, samozrejme, kľúčový ukazovateľ, ale v momente, keď nepredstavuje úzke hrdlo, tak náročných používateľov viac zaujíma akustika. Arctic P12 tento Pure Wings 2, počítam, výkonnostne rozseká na márne kúsky, a to ešte pri polovičnej cene. Ak bude ale dunieť a najmä vibrovať viac než Arctic BioniX P120 ARGB (to počítam, že pre by sa pre eventuálne lacnejší motor a celkovo lacnejšiu výrobu diať mohlo), tak sa mile rád uskromním s niečim výkonnostne relatívne slabším. Navyše čím viac ventilátorov s nejakým modelom správania v počítači je, tým výraznejší je i konečný rozdiel.

      Ale áno, máte v pravdu v tom, že by niekto dokázal obhájiť aj opačné rozdanie ocenení. A síce Fluctus so „Smart buy!“ a Pure Wings 2 s „Approved“. Jednoznačné by to bolo až na základe vyhodnotenia podľa toho bodového systému, kde by čiastkové vlastnosti mali stanovené rôzne váhy a konkrétne ocenenie by bolo udelené na základne exaktného vzorca. Do budúcna niečo určite vymyslím.

      Ďalšia vec je i to, že iný pohľad na veci je po otestovaní 10. ventilátora a zase iný, keď je ich v databáze už napríklad 30. Keď máme relatívne málo údajov (pretože je v kategórii otestovaných iba zopár komponentov), tak „Approved“ dávam niekedy ako možnosť, ktorá sa môže neskôr meniť. Pri ventilátoroch som to v texte takto síce tuším nikdy neuvádzal, ale pri základných doskách (kde je to snáď ešte zložitejšie pre dosiahnutie spravodlivého ocenenia) už takéto eventuality spomínané boli. Tak možno časom, s rastúcou databázou, niektoré ocenenia „Approved“ prehodnotíme a vo vzácnych prípadoch ich povýšime aj u ventilátorov.

  2. jednu nevýhodu by som doplnil – tie vlnkované lopatky dobre chytajú a držia prach a fakt blbo sa čistia, ináč samé chválospevy 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *