BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono

Montáž a merania vibrácií

Tak, a teraz sa ukáže, za čo stoja drážky na celej ploche lopatiek, ktorými sú typické ventilátory BeQuiet! Podľa geometrie sme mali najprv obavy, že by sa výsledky mohli uberať podobným smerom ako u Arctic BioniX F120. Je to ale o dosť lepšie a 120-milimetrové Pure Wings 2 pri veľmi tichom chode dokonca dosahujú špičkový pomer cena/výkon. Z otestovaných ventilátorov zatiaľ najlepší.

Montáž a merania vibrácií

Každý testovaný ventilátor treba prirodzene najprv vhodne pripevniť. Pri tom všetkom, čo chceme merať a pri takej presnosti, aká na relevantné merania musí byť, to záleží aj na najmenších detailoch. Celý systém uchytenia je pomerne zložitý a sme radi, že sme ho doladili k maximálnej spokojnosti. Aj keď to teda znamenalo stovky hodín laborovania. Čo je na tom také komplikované? Je toho viac.

Ventilátory sa inštalujú k multifunkčnému držiaku. Substrát je 2 mm hrubý kovový plát, ku ktorému sa pripevňuje ventilátor, respektíve ventilátor spolu s prekážkou (napríklad s filtrom, šesťuholníkovou mriežkou či radiátorom kvapalinového chladiča).

Držiak na inštaláciu ventilátora a snímaču vibrometra

Pre správny a vždy rovnaký prítlak sú ventilátory doťahované vždy rovnakou silou momentovým skrutkovačom. Keby to tak nebolo, tak by mohli vznikať škáry a vôle v montáži, skrátka nerovné podmienky s nežiaducim skreslením. Napríklad aj pre meranie vibrácií. Navrchu ventilátorového držiaka je aj držiak pre trojosí snímač vibrometra. Ten je už prichytený magneticky cez oceľovú vložku, na ktorú snímač pôsobí silou jedného kilogramu a vďaka dorazu je aj vždy v rovnakom mieste a v rovnakom kontakte so zvyškom konštrukcie. To sú z hľadiska opakovateľnosti meraní základné veci.

Aby bolo možné zachytiť intenzitu v čo najvyššom rozlíšení, nemôže byť podnos držiaka príliš ťažký a zároveň musí byť dostatočné pevný, aby sa nekrútil. Tým by znovu dochádzalo k rôznym skresleniam. Preto sme na výrobu držiaka použili tvrdú (H19) hliníkovú (AL99,5) dosku, ktorej hmotnosť je tak akurát na to, aby nebol významne obmedzovaný voľný pohyb.

Na dosiahnutie čo najjemnejšieho rozlíšenia pre meranie vibrácií sú v montážnych dierach, cez ktoré sa držiak inštaluje k tunelu, mäkké gumené vložky. A hneď za týmito vložkami sú silentbloky s veľmi nízkou tvrdosťou 30 Shore. Tie sú použité aj z toho dôvodu, aby vibrácie ventilátorov neprerážali na kostru tunela. Keby k tomu dochádzalo, tak by sa pri ventilátoroch s intenzívnejšími vibráciami do výsledkov meraní hluku premietla aj táto sekundárna zložka hluku, ktorá sa netýka aerodynamického zvuku ventilátora.

Citlivý montážny mechanizmus umožňuje meranie vibrácií vo vysokom rozlíšení a zároveň zamedzuje prierazu vibrácií na kostru veterného tunela

V tomto je dobré mať ideálne podmienky aj napriek tomu, že sú v praxi nedosiahnuteľné, pretože sa vibrácie ventilátorov budú na kostru skrinky prenášať v nejakej miere vždy. Ale každá skrinka na ne bude reagovať inak, respektíve konečná hlučnosť bude závisieť od viacerých faktorov, počnúc použitými materiálmi. Preto je dobré túto zložku hluku navyše pri testovaní odfiltrovať a do praxe kalkulovať s nameranými intenzitami vibrácií. Čím vyššie tieto vibrácie sú, s tým vyšším prídavkom hlučnosti treba počítať.

Silentbloky sú prirodzene naformátované tak, aby držiak trochu odsadili od zvyšku tunela, inak by nemali zmysel. Vzniká tu tak medzera, ktorá je po celej ploche vytesnená mäkkým penovým tesnením s uzavretou bunkovou štruktúrou (tzn., že je nepriedušná).

Na zamedzenie priechodu vibrácií na konštrukciu veterného tunela je medzi držiakom s ventilátorom a nábežnou hranou potrubia malá medzera, ktorú vytesnuje mäkký penový goliér

Na správne vycentrovanie rotora ventilátorov voči ostatným prvkom obsahuje držiak vystúpený rámček, ktorý kopíruje vnútorný obrys tesnenia. A aby toho nebolo málo, tak sa rámček s testovaným ventilátorom k tomuto tesneniu dotláča malou silou tlačných pružiniek, ktorá je nastavená zase s ohľadom na čo najvyššie rozlíšenie pre meranie vibrácií a zároveň tak, aby vznikal dostatočný prítlak na zachovanie bezchybnej tesnosti.

Vibrácie meriame meracím prístrojom Landtek VM-6380. Ten zaznamenáva rýchlosť kmitania (v mm) za sekundu vo všetkých osiach (X, Y, Z). Na rýchlu orientáciu počítame z nameraných hodnôt 3D vektor a do grafov uvádzame „celkovú“ intenzitu vibrácií. Svoje výsledky si nájdete ale aj vtedy, pokiaľ vás zaujíma iba konkrétna os.

Najkomplikovanejšiu časť tunela už poznáte a v rámci ďalšej kapitoly sa posunieme ďalej. Stále ale zostaneme na začiatku tunela, len odbočíme k perifériám po stranách.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu.
    Mne z tých testov vychádza ako priemerný systémový ventilátor za priemernú cenu s príjemným zvukovým prejavom. Na Fluctus sa výkonom vzhľadom k hladine zvuku vôbec nechytá pri zamýšľanom použití (šesťuholníková mriežka), to je až taký veľký rozdiel v „príjemnosti“ zvukového prejavu že Fluctus získal iba Approved a tento Smart buy?

    1. Presne túto otázku som pred vydaním riešil tiež. Na Pure Wings 2 bolo pôvodne ocenenie „Approved“, ale po záverečnej bilancii sme ho nakoniec povýšili. Pokúsim sa vysvetliť.

      V prvom rade je treba poznamenať, že ide vždy iba o symbolické ocenenia a netreba im prideľovať vyššiu váhu, než naozaj majú – podstatné sú čiastové výsledky a to, aby ich vedel každý aplikovať pre svoju situáciu. Pre niekoho môže byť za určitých, atypických okolností „rozumná kúpa“ aj Arctic BioniX F120, ktorému sme na základe súhrnného pohľadu udelili negatívne ocenenie „Stay Away!“. V prípade Pure Wings 2 a Fluctus 120 PWM by sme asi mohli hovoriť o prísnom „Approved“ pre SPC a o „Smart buy!“ Pre BeQuiet! s odretými ušami. Skôr či neskôr však určite minimálne pre testy komponentov postavené na veľmi silných metodikách zavedieme nejaký systém kritérií, ktoré budú k tomu či onomu oceneniu smerovať podľa bodového zisku za čiastkové vlastnosti.

      Nebyť nízkej ceny, cca 20 % pod Fluctus 120 PWM (za menej než 13,90 eur ventilátor SilentiumPC skladom a vo väčšom počte kusov nevidím nikde), tak na Pure Wings 2 to ocenenie nedáme. Smart buy! je v našom ponímaní najmä o nízkej cene, tá má veľkú váhu. To, že je Fluctus v praktickom nasadení, na mriežke, výkonnejší a dosahuje cez ňu vyšší prietok, je dobrý argument. Tie priepastné rozdiely sú vďaka jeho vyššiemu statickému tlaku, ale to až pri vyšších otáčkach, teda mimo optimálne nastavenia systémových ventilátorov. Pri veľmi nízkych otáčkach, ktoré do praxe dávajú najväčší zmysel, je odskok Fluctus 120 výrazne menší. Zvuk Pure Wings 2 je príjemnejší vždy, aj na hexamriežke (aj keď práve tu je ten rozdiel veľmi malý a je fakt, že Fluctus 120 PWM tu celkovo ťahá za dlhší koniec povrazu) a plastovom filtri. Pure Wings 2 by som ale ako čisto systémový ventilátor nebral. Hoci na radiátore výkonnostné zázraky neurobí, ale nemá vo zvuku žiadne výrazne špičky, slasť pre uši:

      … a Fluctus 120 PWM takto tlačí na 180 Hz:

      Na mriežke sa zase v optimálnom prevádzkovom pásme na Pure Wings 2 akusticky nechytá ani Noctua NF-P12 redux s intenzívnymi 329 Hz…

      … ventilátor BeQuiet! je akusticky trochu ine kafé:

      Výkon je, samozrejme, kľúčový ukazovateľ, ale v momente, keď nepredstavuje úzke hrdlo, tak náročných používateľov viac zaujíma akustika. Arctic P12 tento Pure Wings 2, počítam, výkonnostne rozseká na márne kúsky, a to ešte pri polovičnej cene. Ak bude ale dunieť a najmä vibrovať viac než Arctic BioniX P120 ARGB (to počítam, že pre by sa pre eventuálne lacnejší motor a celkovo lacnejšiu výrobu diať mohlo), tak sa mile rád uskromním s niečim výkonnostne relatívne slabším. Navyše čím viac ventilátorov s nejakým modelom správania v počítači je, tým výraznejší je i konečný rozdiel.

      Ale áno, máte v pravdu v tom, že by niekto dokázal obhájiť aj opačné rozdanie ocenení. A síce Fluctus so „Smart buy!“ a Pure Wings 2 s „Approved“. Jednoznačné by to bolo až na základe vyhodnotenia podľa toho bodového systému, kde by čiastkové vlastnosti mali stanovené rôzne váhy a konkrétne ocenenie by bolo udelené na základne exaktného vzorca. Do budúcna niečo určite vymyslím.

      Ďalšia vec je i to, že iný pohľad na veci je po otestovaní 10. ventilátora a zase iný, keď je ich v databáze už napríklad 30. Keď máme relatívne málo údajov (pretože je v kategórii otestovaných iba zopár komponentov), tak „Approved“ dávam niekedy ako možnosť, ktorá sa môže neskôr meniť. Pri ventilátoroch som to v texte takto síce tuším nikdy neuvádzal, ale pri základných doskách (kde je to snáď ešte zložitejšie pre dosiahnutie spravodlivého ocenenia) už takéto eventuality spomínané boli. Tak možno časom, s rastúcou databázou, niektoré ocenenia „Approved“ prehodnotíme a vo vzácnych prípadoch ich povýšime aj u ventilátorov.

  2. jednu nevýhodu by som doplnil – tie vlnkované lopatky dobre chytajú a držia prach a fakt blbo sa čistia, ináč samé chválospevy 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *