Radeon RX 7900 XT nemá 300W TDP, AMD ho před vydáním zvýšilo

Změna specifikací u grafiky Radeon RX 7900 XT

Včera se začaly prodávat Radeony RX 7900 XT a RX 7900 XTX, první modely nové generace grafických karet od AMD s architekturou RDNA 3. AMD jejich parametry oznámilo víc než před měsícem začátkem listopadu, kdy také sdělilo jejich parametry. Došlo ale k ne zrovna obvyklému jevu. Firma před vydáním pozměnila dříve oznámené specifikace, a to u levnější z obou karet, Radeonu RX 7900 XT.

Zatímco u Radeonu RX 7900 XTX se podle všeho nic nezměnilo, AMD někdy před vydáním přehodnotilo parametry Radeonu RX 7900 XT, tedy levnějšího modelu za 899 $ (u nás teď začíná někde kolem 27 tisíc Kč). Jde o změnu jen v jedné věci – spotřebě. TDP neboli celková spotřeba grafické karty u Radeonu RX 7900 XT nakonec není 300 W, ale podle aktuálního znění webu firmy 315 W.

Je to navýšení o 5 %, které ovšem kazí doteď „kulatou“ spotřebu, s níž se dalo mluvit o tom, že tato grafika (ne už ale RX 7900 XTX) nevybočuje z dřívějších norem. 300 W dlouho bývalo jakýmsi stropem pro normální grafiky. V praxi dalších 15 W není tak moc, karta ale podle recenzí opravdu vykazuje spotřebu někde kolem této hodnoty, takže změna již nabyla účinnosti. Navýšení spotřeby asi nebylo nutné provádět v BIOSu grafik, ale stačilo ho ošetřit v ovladačích.

Specifikace grafiky Radeon RX 7900 XT z webu AMD, ukazující změnu TDP (zdroj: AMD)

Tato změna byla zřejmě udělána proto, aby karta byla schopná udržet pod herní zátěží o něco vyšší takty. Respektive, možná nejde o to, že by frekvence díky tomu byly vyšší, než bylo plánováno původně, ale o to, že toto navýšení TDP bylo nutné, aby GPU v reálu neběželo pod původně plánovanými specifikacemi. Je možné, že originálně zamýšlené TDP se ukázalo být příliš omezující, nebo AMD zjistilo, že kvůli výtěžnosti potřebuje použít o kapku vyšší napětí a navýšení spotřeby provedlo proto.

Kromě TDP se totiž žádné další parametry nezměnily, takt je stále uváděný stejný (Game Clock 2,0 GHz, boost 2,4 GHz) a uváděný teoretický výkon ve výpočtech s přesností FP32 je také beze změn (52 TFLOPS). Pravda, nějaká drobnější změna by se mohla schovat do zaokrouhlení, vzhledem k tomu, že nejsou uvedené takty přímo v MHz.

Doufejme, že u dalších modelů AMD už nafukování TDP potřebovat nebude, raději bychom viděli opak (snižování spotřeb). To ovšem platí i pro konkurenční grafiky Nvidie a ostatně i procesory – jak AMD, tak konkurence.

Zdroje: VideoCardz, AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Detaily Ryzenů 7000 s 3D V-Cache. Jak řeší asymetrická jádra?

V poslední únorový den se začaly prodávat procesory Ryzen 7000 s 3D V-Cache, čili technologií 3D čipletů, které klasickým procesorům přidává větší kapacitu L3 cache. Minulá generace (Ryzen 7 5800X3D) ukázala, že toto prospívá hrám, a vypadá to, že stejné je to nyní. Ryzeny 7000 jsou zaměřené právě na použití v herních počítačích a podle recenzí se zdá, že v této roli překonaly procesory Raptor Lake od Intelu a jsou teď špičkou v herním výkonu. Celý článok „Detaily Ryzenů 7000 s 3D V-Cache. Jak řeší asymetrická jádra?“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější Radeony jako RX 7800 a 7600 prý vyjdou až v létě

AMD vydalo na konci roku výkonné modely nové generace grafik, Radeon RX 7900 XT a XTX. Doteď ale nebyla žádná stopa nebo zprávy o nižších levnějších modelech. Vypadá to, že by se na ně mohlo čekat ještě poměrně dlouho. Podle čínských zdrojů další modely prý vyjdou až na začátku léta, a to jak karty založené na levném monolitickém čipu Navi 33, tak výkonnější modely vyššího mainstreamu s pořád čipletovým 5nm Navi 32. Celý článok „Levnější Radeony jako RX 7800 a 7600 prý vyjdou až v létě“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9

Testy najvýkonnejšieho procesora Ryzen 7000 sme si z viacerých dôvodov nechali nakoniec, ako posledný model „X“, ktorý z tejto generácie rozšíri databázu výsledkov. Ryzen 9 7950X so svojimi 32 vláknami stojí proti 32-vláknovému konkurentovi v podobe Core i9-13900K suverénne, a to i napriek tomu, že má o osem jadier menej. Dokonca by mohol niekto konštatovať, že ide o výhodnejší procesor. Záleží ale na uhle pohľadu. Celý článok „Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *