MSI MEG X670E Ace: Naozaj extrémna doska, ktorá má… všetko

MSI MEG X670E Ace v detailoch

Moderné základné dosky pre platformy AMD sme doposiaľ netestovali a všetka pozornosť bola venovaná doskám s čipsetmi Intel. To sa teraz, minimálne na nejaký čas, zmení – do testov bude pribúdať viac dosiek AMD X670(E) a B650(E), ktoré však budú mať vysoko nastavenú latku. Začíname totiž so špičkovou základnou doskou MSI MEG X670E Ace, ktorú „len tak“ nejaká iná neprekoná.

Základné dosky na novej platforme AMD (AM5) sú dostupné od septembra a teda prišli necelý rok po alternatívnych doskách s Intel LGA 1700, ktorých máme podrobne otestovaných už dvanásť. Podobnú databázu časom vybudujeme aj pre dosky s čipsetmi AMD. A možno i väčšiu, keďže rôznych čipsetov AMD je viac (a ani po januárovom vydaní Intel B760 to nebude inak), X670, X670E, B650 a B650E.

Rozdiely vo výbave medzi jednotlivými čipsetmi sme rozoberali v rámci samostatného článku. Pre potreby testov MSI MEG X670E Ace teda len uvedieme, že čipset X670E, na ktorom ja postavená, sa skladá z dvoch čipov (+ „severný mostík“ v procesore) a jedná sa o najvybavenejší variant zo všetkých. A základná doska MSI MEG X670E Ace týchto možností veľmi dobre využíva.


MSI MEG X670E Ace

Séria základných dosiek MSI „Ace“ medzigeneračne výrazne naberá na výbave a dalo by sa poznamenať, že postupne preskákala do úplne inej triedy (než v ktorej bola kedysi napríklad Z390 Ace). Veľký skok je to i oproti X570 Ace. MSI MEG X670E Ace predstavuje elitnú základnú dosku so všetkým, čo k nej patrí a celkovo zatieni aj staršiu X570 Godlike z vyššieho modelového radu.

Oproti X570 Ace doska narástla, X670E Ace je už formátu E-ATX. Na šírku má až 277 mm (t.j. plus 33 mm oproti doskám ATX). Do mnohých skriniek sa táto doska zmestí, ale uistite sa, či v tej vašej už PCB základnej dosky nebude prekrývať priechodky na kabeláž.

Hoci sa jedná o veľkú dosku, tak vzdialenosť medzi päticou CPU a prvým slotom PCI Express ×16 je pomerne malá. Od stredu procesorovej pätice po stred slotu PCIe je to 86 mm. Niektoré dosky mávajú i o centimeter viac. Tento menší odstup je tu i preto, že MSI tu priestor nad slotom PCIe nevyužíva na umiestnenie slotu M.2, ako to výrobcovia základných dosiek často robia. Ani takéto rozloženie by však nemalo zhoršovať kompatibilitu s väčšími dvojvežovými chladičmi. Tie sa zmestia, ale demontáž grafickej karty spod nich bude pre menej priestoru zložitejšia. Obzvlášť, keď X670E Ace má iba obyčajnú poistku, ktorú musíte stlačiť priamo na slote. Podobný mechanizmus, ako je napríklad Q-realease Asusu s odisťujúcim tlačidlom na dobre dostupnom mieste, by tu bol užitočný.

   

Zo zadnej strany má doska ochranný plech, ktorý kopíruje veľkú časť plochy PCB: Zámerne nepíšem o „backplate“, pretože ten je od tohto plechu oddelený. Po demontáži veľkého krytu, ktorý je užitočný najmä z dôvodu, aby PCB chránil pred poškriabaním a trochu ho i spevňoval, je to potom ešte niečo, k čomu sa výraz backplate hodí lepšie. A síce kovový „L“ profil  , do ktorého sa skrutkujú pasívy VRM. Tento hliníkový plátok navyše absorbuje i teplo, keďže je s PCB v kontakte cez teplovodivé vložky.

Chladič na druhej strane, ktorý je priamo v kontakte puzdrom napäťových regulátorov a cievok, je navrhnutý veľmi rozumne – efektívne. Na robustnej základni sú nastohované tenké rebrá, a že ich je naozaj dosť. Vyžarovacia plocha je tak obrovská a na lepšiu distribúciu tepla je použitá aj heatpipe, vďaka ktorej sú efektívne využívané aj tie časti pasívu, po ktorými sa napäťové regulátory tak výrazne (než inde) nezahrievajú.

A keď už sme pri tých napäťových regulátoroch: MSI siahlo po Infineon TDA21490. Prúdová záťaž na jednu fázu je tak 90 A. Tých fáz má doska ale toľko (25), že sa všetky z obvyklej kratšej vzdialenosti kompletne ani nezmestia do termovízneho záberu. Celková prúdová kapacita je tak 2250 A, pričom pre CPU je to 1980 A. Vzhľadom na PPT u najvýkonnejšieho z procesorov Ryzen 7000 (Ryzen 9 7950X), 230 W je takýto návrh vhodný aj na masívne pretaktovanie. Cez PBO, ale i ručne, pre nadšencov. Na X670E Ace je možné aktivovať aj režim LN2 na extrémne taktovanie. Na úplnosť treba dodať, že riadiaci čip (ovládač) napájacej kaskády je Infineon XDPE192C3B.

   

Rozloženie niektorých prvkov základnej dosky je pomerne neobvyklé. Dva 8-pinové napájacie konektory pre procesor sú umiestnené napríklad vpravo hore a medzi 24-pinovým konektorom ATX a slotmi DIMM (na pamäte typu DDR5) sa zmestil ešte prvý slot M.2 na SSD. Ten podporuje rozhranie PCI Express 5.0 a má na sebe chladič s poistkou, ku ktorej netreba skrutkovač. Zvrchu má chladič posuvný patent na uvoľnenie z vrchného stĺpika. Na spodku drží dvoma výstupkami ležiacimi na drážkach v tvare „U“.

Potom má doska ešte ďalšie tri sloty M.2. Tie už nie sú vyvedené z CPU, ale z južného mostíka čipsetu. Všetky podporujú PCIe 4.0 (ale žiadny z nich SATA) a SSD aspoň do dĺžky 80 mm. Do spodného (M.2_4) osadíte aj SSD s nadštandardnou dĺžkou 110 mm. Tento slot má chladič s integrovaným osvetlením ARGB LED, ktoré sa pripája cez pevný (bezkáblový) proprietárny konektor.

Na MSI MEG X670E Ace je veľa možností, ktoré lacnejším doskám obvykle chýbajú. Jedna z nich je centrálny vypínač/prepínač na osvetlenie ARGB LED, hneď vedľa neho je prepínač medzi dvoma BIOSmi, ktoré môžete na doske mať. Na lepšiu kontrolu nad zahrievaním ľubovoľnej časti je možné k doske pripojiť aj dva teplotné snímače, ktoré sa budú hlásiť v aplikáciách na monitorovanie základnej dosky.

   

Interné konektory USB-C 3.2 gen. 2×2 sú dva a oba s podporou power delivery. Z predného panelu počítačovej skrinky tak môžete eventuálne napájať úspornejší notebook. Aby to mohlo fungovať, treba pripojiť 6-pinový konektor vedľa 24-pinu ATX. Použijete na to konektor s označením PCIe, teda rovnaný, aký je na externé napájanie grafickej karty. Treba upozorniť ale na to, že pre vyššiu prúdovú záťaž musí byť vhodne uspôsobená aj kabeláž skrinky. Pri nevyhovujúcich vodičoch sa na špecifikovaných 60 W nedostanete.

Výbava externých konektorov zahŕňa až tri porty USB-C. Dva z toho sú 20-gigabitové (štandard 3.2 gen. 2×2) a jeden 10-gigabitový (3.2 gen. 2) podporuje zase DisplayPort 1.4. Iný videovýstup táto základná doska nemá. Ale zato sa našlo miesto až pre osem rýchlych portov USB typu A so štandardom 3.2 gen. 2. Pomalšie (3.2 gen. 1) a pomalé (2.0) MSI externe na zadný panel nevyviedlo. Vyvedené sú zato dva konektory SMA na antény WiFi a v plnej zostave je i počet audio konektorov (päť 3,5 mm jackov a optický S/PDIF). Zvukový adaptér je postavený na čipe Realtek ALC4080 a DAC/HPA ESS ES9280AQ.

Medzi veci, ktoré môžeme smelo označiť za nadštandardné a zriedkavé, patrí aj 10-gigabitový ethernet (adaptér Marvell AQC113CS-B1-C). A na čo je tlačidlo „Smart“? To záleží na používateľovi. Priradiť sa mu dajú rôzne funkcie. Okrem resetu základnej dosky aj „Safe Boost“, „Turbo Fan“ a môže ísť aj o vypínač osvetlenia.

Najvýraznejšie osvetlenie (s dračím logom) je na kryte medzi VRM a externými konektormi základnej dosky. Na spodnom chladiči SSD potom svieti text „Ace“ a na čipsetovom chladiči je zase osvetlený trojuholník symbolizujúci príslušnosť k triede produktov MEG.

Skoro by sme zabudli na rozširujúcu kartu do slotu PCI Express ×16 na pripojenie dvoch SSD M.2 vo všetkých formátoch, od 40 do 110 mm.

Podporované sú iba SSD s podporou PCIe (vrátane očakávaných modelov s týmto rozhraním v piatej generácii) a vzhľadom na veľký, 390-gramový pasív s aktívnym ochladzovaním, zvládne vysokú záťaž SSD aj v nepriaznivých podmienkach (slabší prietok systémového chladenia, vyššia teplota okolitého vzduchu a podobne). Ventilátor je ale možné vždy vypnúť, na karte je na to i prepínač. Na sledovanie zahrievania povrchu SSD sú pod každým slotom teplotné snímače.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

 •  
 •  
 •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

 •  
 •  
 •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. doska za 890€.. ked k tomu daju aj 7700x a NH-D15 v cene, tak preco nie. V opacnom pripade to je nonsense, to nikto s kladnym IQ nekupi.

  1. Tých 890 eur je zrejme len predvianočná nenažranosť niektorých obchodov. MSRP je pod touto sumou, tak snáď po novom roku…

  2. Nepříjde mi to tolik. Když uvážím, kolik může stát samotná karta s rozdělovačem PCI-E Gen5… Výbava je pěkná.

   1. Jasné, za 16 990 Kč to pri tejto výbave nie je zase až také strašné. Vzľadom na o dosť vyššie ceny v obchodoch sme si u zastúpenia MSI znovu overovali, či sa noazaj jedná o MSRP a či náhodou nejde o sumu bez dane. Ale je to koncová cena, za ktorú sa tá doska minimálne u nás zatiaľ kúpiť asi nedá, ale snáď po novom roku trochu spadne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *