MSI MEG X670E Ace: Naozaj extrémna doska, ktorá má… všetko

Záver

Moderné základné dosky pre platformy AMD sme doposiaľ netestovali a všetka pozornosť bola venovaná doskám s čipsetmi Intel. To sa teraz, minimálne na nejaký čas, zmení – do testov bude pribúdať viac dosiek AMD X670(E) a B650(E), ktoré však budú mať vysoko nastavenú latku. Začíname totiž so špičkovou základnou doskou MSI MEG X670E Ace, ktorú „len tak“ nejaká iná neprekoná.

Záver

Suverénne najlepšie vybavená doska, akú sme tento rok testovali. Zároveň je MSI MEG X670E Ace i najdrahšia, ale oproti Asus ROG Maximus Z690 Hero iba o „drobné“. Cenové porovnanie naprieč platformami je pomerne nešťastné, ale iné základné dosky s čipsetmi AMD zatiaľ na porovnanie nemáme. Čo však máme, je kopa výsledkov testov, na základe ktorých môžeme X670E Ace tlačiť na piedestál.

Napájacia kaskáda je úplne šialená (v tom najlepšom zmysle slova) a výrazne naddimenovaná aj s ohľadom na potreby najvýkonnejšieho procesora, ktorý môžete do tejto dosky momentálne nainštalovať. S Ryzen 9 7950X s PPT na 230 W bez chladičov VRM sme v najteplejšom bode (na napäťovom regulátore) namerali iba 56 °C, v priemere potom 51 °C. To sú výsledky, ktoré jasne nabádajú k manuálnemu pretaktovaniu alebo cez PBO. MSI MEG X670E Ace úzke hrdlo nebude, s chladením samotného CPU to už bude zložitejšie (bez poriadneho skladaného vodníka sa nepohnete). Napájacia kaskáda tejto dosky je veľmi efektívna a to v rátane správy napájania. Nameraná spotreba na kábloch EPS je s R9 7950X totiž „iba“ 218 W. Uvidíte, že dosky, ktoré budeme postupne dopĺňať takto dobre vychádza obvykle nebudú a pomer cena/výpočtový výkon bude u nich slabší.

Na výkonnostné nedostatky sme v žiadnom zo stoviek testov nenarazili. Azda len rýchlosti slotov M.2 sú oproti platforme Intel (Zx90/B660) podpriemerné a po teste prvej dosky s čipsetom AMD ťažko konštatovať, čo to je alebo nie je na tejto platforme bežné. To všetko sa ukáže. Síce sú tie rýchlosti u slotov M.2 relatívne nižšie, ale nejde tu o zásadné rozdiely. Výrazne navrch oproti mnohým iným doskám má X670E Ace, čo sa týka priepustnosti ethernetu. Vďaka podpore 10 Gb adaptéra môžeme konštatovať rýchlosť sťahovania okolo 1,1 GB/s. Nahrávanie je o trochu pomalšie, 955 MB/s. Úzke hrdlo tu však môže byť aj sieťová karta druhej testovacej zostavy.

Chladič SSD na slote M.2 s podporou PCI Express 5.0 patrí k najefektívnejším a za pochvalu stojí aj jeho obzvlášť rýchla montáž, ku ktorej netreba žiadne nástroje (stačia šikovné prsty). Veľa plusových bodov MSI MEG X670E Ace zbiera za ultimátnu výbavu. Okrem vecí, ktoré sme už spomenuli, tak sú to dva interné konektory USB-C gen. 2×2 s prídavným napájaným (aby boli schopné dodať 60 W), jedenásť rýchlych interných konektorov, z ktorých žiadny nie je pod 10 Gb štandard (3.2 gen. 2) a k tomu rozširujúca karta pozíciami na dve SSD M.2 s podporou rozhrania PCIe 5.0.

Vyzdvihnúť treba aj nadštandardné možnosti pripojenia a regulácie ventilátorov: Osem konektorov a sedem zdrojov tepla, od ktorých sa môže odvíjať vývoj otáčok a na záver znovu pripomenieme to hlavné – extrémne robustnú napájaciu kaskádu a celkovo efektívny chod. Teda až mimo záťaže, kde je relatívne vysokých 30 W. Či je to spôsobené vlastnosť dosky alebo procesora, zistíme neskôr.

Hoci je MSI MEG X670E Ace technický perfektná doska, nejde o vhodný hardvér pre každého. Na bežné použitie, pri ktorom osadíte procesor, nastavíte pamäťový profil (EXPO) a viac vás nezaujíma, predstavuje celkom určite zbytočný luxus bez ohľadu na to, aký procesor použijete. Do zostavy ladenej v duchu čo najvyššieho výkonu, aký je v súčasnosti dostupný, s touto doskou ale nezakopnete.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. doska za 890€.. ked k tomu daju aj 7700x a NH-D15 v cene, tak preco nie. V opacnom pripade to je nonsense, to nikto s kladnym IQ nekupi.

    1. Tých 890 eur je zrejme len predvianočná nenažranosť niektorých obchodov. MSRP je pod touto sumou, tak snáď po novom roku…

    2. Nepříjde mi to tolik. Když uvážím, kolik může stát samotná karta s rozdělovačem PCI-E Gen5… Výbava je pěkná.

      1. Jasné, za 16 990 Kč to pri tejto výbave nie je zase až také strašné. Vzľadom na o dosť vyššie ceny v obchodoch sme si u zastúpenia MSI znovu overovali, či sa noazaj jedná o MSRP a či náhodou nejde o sumu bez dane. Ale je to koncová cena, za ktorú sa tá doska minimálne u nás zatiaľ kúpiť asi nedá, ale snáď po novom roku trochu spadne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *