Doska ASRock B650E Taichi – trhač(ka) viacerých rekordov

ASRock B650E Taichi v detailoch

Čipset AMD B650E je síce do určitej miery kompromisné riešenie, ale základná doska ASRock Taichi, ktorá je na ňom postavená, pôsobí ultimátnym, dojmom. A nejde iba o „pocit“, naozaj taká je… procesorové VRM sa nám pri štandardnom postupe nezmestilo do termovízneho snímku. Zopár múch a vecí, ktoré možno uznáte za vhodné doladiť má, ale tie sa týkajú obvykle iných vecí, ako je skromnejšia čipsetová výbava.

Kombinácia drahej, high-endovej dosky s čipsetom AMD B650E sa na prvý pohľad môže javiť zvláštne, ale pokiaľ si uvedomíte, že konektivita vyššieho čipsetu X670E (teda dvoch čipov B650E) je nad rámec toho, čo dokážete uchopiť, tak to začína dávať zmysel. Často možno nenarazíte ani na limity možností čipsetu B650E.


ASRock B650E Taichi

V hierarchii základných dosiek ASRock pre platformu AMD AM5 je model B650E Taichi lacnejší derivát X670E Taichi. Na základné veci, v ktorých je rozdiel, budeme v texte narážať.

Na šírku má táto doska až 267 mm, čo pri výške 305 mm znamená, že sa jedná o formát E-ATX. Ten sa používa tam, kde plocha PCB menších dosiek ATX nestačí, aj keď niektoré miesta sú trochu pustejšie, ako by ste možno čakali. Porty SATA sú tu iba štyri (pokiaľ potrebujete viac, tak X670E Taichi ich má osem) a sloty M.2 na SSD iba tri (na X670E Taichi sú štyri). To sú obmedzenia dané na úrovni čipsetu, ktorý má, prirodzene, konečný počet liniek PCIe a ten je nižší ako u variantu X670E. Na B650E Taichi môžete zabudnúť aj na pripojenie druhého páru portov USB 3.2 gen. 1 na prednom paneli skrinky.

Čo sa týka podpory rozhrania PCI Express 5.0 pre grafickú kartu, tak B650E Taichi má iba jeden takýto slot. Na X670E Taichi PCIe 5.0 podporujú dva sloty. Tá má obidva pripojené k CPU. Na doske B650E Taichi je druhý slot PCIe ×16 pripojený iba k čipsetu, teda pomalšími linkami PCIe 4.0. Má to ale aj jednu výhodu, a síce v tom, že sa linky pri použití obidvoch slotov neprerozdeľujú (×8/×8) a vždy je k dispozícii plný počet liniek.

   

Tak ako sa na špičkovú dosku sluší a patrí, je aj súčasťou B650E Taichi backplate. Ten nielen chráni PCB pri montáži (existujú prípady, kde SMD ťuknete do dištančného stĺpiku a je po zábave…), ale takisto sa podieľa na ochladzovaní VRM (Vcore a SOC). V kontakte s PCB je cez hrubú teplovodivú vložku.

Na napájacej kaskáde pútajú nadmernú pozornosť dve veci. Jedna je enormný počet 27 fáz a na druhú sa musíte pozrieť zbližša. Na ozdobnom kryte medzi pasívom a externými I/O konektormi, je vedľa nápisu „Taichi“ malá mriežka. Za ňou sa schováva malý, axiálny 40-milimetrový ventilátor. Pokiaľ podľa jeho označenia (T124010SH) začnete pátrať po jeho parametroch, tak z datasheetu zistíte, že má dvojité guľôčkové ložiská (teda slušné, trvácne) a dosahuje rýchlosť 7000 ot./min. S ňou sa však v praxi nestretnete.

   

Ventilátory na doskách sú strašiak, ale hlavne asi preto, že si používatelia vykresľujú nereálne scenáre o tom, „ako to bude hlučné“, nebude. Ventilátor zasadený medzi rebrá pasívu je na odvrátenie situácií, ktoré môžu pri agresívnom pretaktovaní spôsobiť možné prepady výkonu vplyvom prehrievania napäťových regulátorov. K takýmto scenárom má však veľmi ďaleko aj situácia s procesorom Ryzen 9 7950X, ktorý naráža na limity PPT. Ani vtedy ventilátor nespína a chod je chladiča VRM je pasívny.

K činnosti sa nám ventilátor nepodarilo dostať ani v podmienkach mimo veterný tunel, bez systémového chladenia, keď pasívnym chladičom klesá efektivita. Ventilátor, samozrejme, funguje a jeho správanie môžete v BIOSe upraviť (napríklad v rámci toho, aby ste aktívnym chladením znížili zahrievanie a predĺžili tým životnosť základnej dosky), ale rozhodne sa ho nemusíte obávať.

Aktívne chladenie je tu pridaná hodnota. Síce zaberá nejaký priestor, ktorý sa mohol využiť pre väčší pasív, ale ten je už takto dostatočne veľký (so 484 g bez ventilátora) a pomerne pekne členitý, takže má aj nadštandardnú plochu rebier. Tých pár centimetrov štvorcových by už asi bolo i pomerne zbytočných, zatiaľ čo odstránenie ventilátora by mohlo byť pri pretaktovaní „na krv“ znamenať, že chladič nedosiahne takého vysokého chladiaceho výkonu, aby teploty VRM udržal pod kritickou hranicou.

Napájacia kaskáda, ako už bolo spomenuté, je robustná (je to poriadny zástup súčiastok), ale použité napäťové regulátory Renesas RAA210040 nepatria k úplnej špičke, respektíve sú stavané na výrazne nižšiu prúdovú záťaž, takže sa zahrievajú viac ako napríklad Infineony TDA21490 na doske MSI MEG X670E Ace.

Nadštandardnú šírku PCB doska ASRock B650E Taichi využíva aj na netradičnú montáž jedného z troch dostupných slotov M.2 na SSD. Slot s podporou rozhrania PCIe 5.0 je umiestnený medzi 24-pin ATX a sloty DIMM (pozdĺž nich). Okrem toho, že je v týchto miestach priestor na podporu dlhých 110 mm SSD, tak je tu aj veľký pasív, ktorý bežné 80 mm SSD presahuje, ale montáž je prispôsobená tak, aby ho na ne bolo možné použiť. Jedná sa síce o hliníkový monolit, ale väčší (s hmotnosťou 76 gramov)a hlavne pekne rebrovaný, takže efektivitou je porovnateľný aj s takým kalibrom, ako je Axagon CLR-M2XL. Chladiče SSD sú celkovo účinné, vrátane druhého, ktorý je zdieľaný pre druhý a tretí slot M.2.

Jedným z ťahákov B650E Taichi je prítomnosť radiča Intel JHL8340 Thunderbolt 4 s podporou USB4. Ale pozor, síce sa na rôznych miestach dočítate o spätnej kompatibilite USB4 so staršími štandardami USB, tu to úplne neplatí. USB 3.2 gen. 2×2 je nepodporované. Pokiaľ k externému konektoru USB-C pripojíte zariadenie s podporou tohto rozhrania (typicky externé SSD), tak bude využívať iba 10 Gb/s (namiesto 20 Gb/s). To môže niekoho odrádzať vzhľadom na to, že mnohé základné dosky USB 3.2 gen. 2na zadnom paneli I/O majú. V tomto prípade je to iba cez interný konektor.

Keď sme spomínali, o koľko má B650E Taichi čoho oproti X670E Taichi menej, tak je určite spravodlivé to aj trochu otočiť a poukázať na to, v čom má navrch – v skoro trojnásobnom počte (8) externých konektorov USB 3.2 gen. 1, keď už je interná výbava (USB 3.2 gen. 1) slabšia. Je to vďaka externým radičom ASMedia ASM1074. Externých portov USB je na B650E Taichi celkovo viac (až 12 oproti 10 na X670E Taichi), ale na zadnom paneli sa musíte zaobísť bez druhého portu USB4 a stačiť musia aj tri (namiesto piatich na X670E Taichi) 10 Gb porty USB 3.2 gen. 2.

Intel Killer E3000? Tento sieťový adaptér v skutočnosti používa čip Realtek RTL8125, ale nad ním je zvláštna softvérová vrstva Rivet Networks (teraz Intel) slúžiaca napríklad na priorizáciu packetov, čo sa môže hodiť na vyšší „výkon“ aj v hrách. V kontexte eternetu je možno škoda, že ASRock upustil od 10-gigabitových adaptérov Aquantia, ktoré v minulosti na svojich v tejto triede pretláčal. Dá sa ale rozumieť tomu, že ASRock 2,5 Gb pripojenie podporované čipsetom vyhodnotil ako dostačujúce.

ASRock počíta aj so zostavami bez grafickej karty, teda s uplatnením iGPU v procesore, preň je vyvedený konektor HDMI, ale 8K@60 Hz (HDCP 2.3) je podporované aj cez konektor USB-C. S čím sa naopak nepočíta, je pripojenie audio systému s viacerými samostatnými satelitmi. Hoci sa ASrock chváli DAC ESS Sabre9218 a kondenzátormi WIMA z audiofílnej techniky a kodek je Realtek ALC4082, tak 3,5 mm jackysú iba dva (line out a mikrofón). Viackanálové systémy (do 5.1) sa však dajú pripojiť cez optický výstup S/PDIF.

A čo by to bolo za „hernú“ dosku bez prvkov RGB LED? Jeden svetlovod je na kryte čipsetového chladiča, v jeho spodnej polovici (zrejme, aby ho nezatienili aspoň nižšie grafické karty) a druhý je takisto v pravom spodnom kvadrante, ale zozadu. Nasmerovaný je na plech skrinky, aby došlo k efektu mäkkého rozptýlenia svetla.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Nektere testy jsou zbytecne, napr. de-kompilace/komprimace/simulace vse testuje jedno a to same, chlazeni a napajeni.

    Uvital bych u desek testovat spise:
    1. vykon raid (1,0,5)v pomeru single storage
    2. umi deska bootovat z raidu ?
    3. je mozne svazat do jednoho raid svazku vsechny M2 sloty ? (a nabootovat z toho ?)

    Jako, deska kteera je zjevne cilena jako pracovni stanice / domaci serverik s masivni storage netestovat vubec zadne moznosti storage, a namisto vymlasknout fps v TotalWar Troy to je vysmech. Nebo jste se nekde zasekli :-]. Proste, chlapci, testujete traktor jezdenim po dalnici.

    1. Ďakujem za spätnú väzbu, ale s niektorými poznámkami príliš nesúhlasím. Prečo sú zbytočné testy chladenia a napájania? Osobne to považujem za kľúčové (špeciálne na HWCooling.net :)). Samozrejme, že sú dôležité aj tie testy okolo RAIDu, ktoré opisujete, ale úplne všetko sa na zariadeniach s takým veľkým množstvom možností, ako majú základné dosky, otestovať nedá. Už takto máme suverénne najpodrobnejšie testy dosiek, aké sú dostupné na internete.

      Chápem, že niektoré testy sa vám javia ako zbytočné, ale i ta duplicita niektorých aplikácií, ktoré testujú „testujú to isté“ je dôležitá… každý program je napísaný inak. Ale jasné, každý považuje za dôležité niečo iné a preto sa snažíme mať vždy čo najširší súbor testov. Holt Vaše očakávania kompletne nepokrýva, môže byť… to, čo ma na testovaní (všeobecne, nielen dosiek fascinuje) je vzájomné porovnanie merateľných vecí, ktoré sa nejakým spôsobom dajú dostať do porovnávacích grafov a je možné nad nimi rozjímať s nejakou analýzou. To vysvetľuje to, prečo mi príliš netrhá žily overovania fungovania nejakých funkcií, ktoré zodpovedajú napríklad druhému a tretiemu bodu. Jasné, pre niekoho sú to dve z troch vecí, ktoré ho pri doske zaujímajú, ale znovu, rýpať sa vo všetkých veciach do hĺbky, aby nikto k ničomu nemohol mať výhrady, je pri základných doskách nemožné aj keby som sa venoval iba testom základných dosiek.

      Inak neviem, či s práve B650E hodí na „masivni storage“, medzi doskami E-ATX je výbava konektorov pre interné úložiská ťažko podpriemerná a asi by sa našli aj mATX, ktoré budú na tom v tomto smere lepšie.

      Ono je všeobecne pomerne zložité navrhnúť metodiku, ktorá otestuje všetko na všetkých doskách. Už len pre tie rôzne špecifiká každého modelu. Z principu veci tak nejkaé vzácne funkcie budú v komparatívnych testoch vždy chýbať, keďže aspon mojim vnímaním sveta sa snažím klásť dôraz na to, aby boli metodiky z 98 % postavené na testoch, ktoré bude možné realizovať na drvivej väčine dosiek (a všeobecne produktov, pokiaľ dôjde napríklad aj na grafické karty a tak).

      „vymlasknout fps v TotalWar Troy to je vysmech“ Niekto si zase povie, že je tam tých herných testov málo, pretože ho zaujímajú iba hry a to, ako môže doska, respektíve jej východiskové nastavenia, ohýbať fps.

      A… „testujete traktor jezdenim po dalnici“ Neviem teda, či takýto úsudok je logicky správny po implikácii akýkoľvek premís, z ktorých možno vychádzať. Pokiaľ by to bola fakt vyložene WS doska postavená napríklad na X399, tak tam sa už dá baviť o vhodnosti sledovaných vecí s ohľadom na cieľovú skupinu, ale takéto modely netestujeme (práve preto, že si dobre uvedomujem, že pre ne nemáme relevantnú metodiku).

      1. Otestovat platfformu na vsechny mozne hry a porovnat ADM socket4 vs socket5 je jiste zajimave.
        Testovat stejny pocet aplikaci se vsemi deskami je k nicemu, pac platforma se bude chovat stejne. Pro vice desek tedy. Namerene odchylky na jedne aplikaci, v ramci platformy pak budou stejne pro vseechny aplikace na teto platfforme.

        BTW uvedl jsem se v omyl, na zacatku clanku v tabulce vlastnosti desky pisete:
        – 3× M.2 (1× PCIe 5.0 ×4: 30–110 mm + 2× M.2 PCIe 4.0 ×4: 80 mm)
        tedy pet ( slovy 5 ) M2 disku. O peti take mluvim me prvni reakci. Nicmene na
        https://www.asrock.com/mb/AMD/B650E%20Taichi/index.asp
        uvadi ze PCI5 jen jeden. Nikoli tri jak jste se asi uklepl.

        Celkem tedy souhlasi negativa uvedena na konci clanku ze ma deska jen 3 ( t r i ) M2 sloty.
        V tom pripade ovsem, deska nema moc co nabidnout.
        Za danou cenu je to predrazeny nesmysl.

        1. Jakou úvahou jsi dospěl k pěti??? Je to dokonale srozumitelné, L’ubo se neuklepl. Rozvedl v závorce rozhraní trojice M.2 slotů.

        2. „Testovat stejny pocet aplikaci se vsemi deskami je k nicemu, pac platforma se bude chovat stejne. Pro vice desek tedy.“

          Ak som tomu správne porozumel, tak sa celkom určite mýlite. Platforma (ak je ňou myslený napríklad súbor všetkých dosiek AM5) sa rozhodne rovnako správať nebude. Je tam toľko odlišností, ktoré formujú výkon… od rôznych východiskových nastavení správy frekvencií (niektoré dosky pre záťaž nastavujú negatívny offset pre násobič, iné nie…), prístup k pamäťovému subsystému (čo doska, to iná kombinácia frekvencií pamäťového radiča a pokročilého časovania pamätí), rôznych kvalitatívnych vlastností PCB (to sa zase prejavuje napríklad v rýchlostných testoch USB či SSD).

          O troch PCIe 5.0 nepíšem nikde, podľa mňa tie materiály neprechádzate s dostatočnou pozornosťou. By ste potom vedeli aj to, aké sú rozdiely medzi doskami „rovnakej platforme“. A trochu ma to teda mrzí, keďže všetko tieto veci v testoch rozoberáme do najmenších detailov, aby človek vedel, prečo pravdepodobne je dosahovaný taký či onaký výsledok.

          1. 3 vs 5 slotu M2 jsem zvrzal sam. Prekoukl jsem se v uvodni tabulce tech. spec.

            Jak se rika, prani otcem myslenky. Koukam po nejake zajimave desce s vice M2 sloty.

            Ano, take mate pravdu v tom ze jsem necetl prilis pozorne. Tak 2-3 minuty na celou recenzi.

            Kazdopadne, vykonostni rozdil zakl. Desek jedne platformy (chipsetu) bude tak maly ze predpokladam aplikacni rozdily ( napr. FPS pro CyberPunk) na urovni statisticke chyby.

            Pokud by bylo mozne, snizte mnozstvi testu pro zakl. Desky stejneho chipsetu a pridejte testy storage ( raid) popr konektivity.
            Tematicky hardwareCOOLING tedy napr. Jde provozovat vsechny osazene M2 sloty nebo se to upece ?
            Specialne nove PCI5 M2 topi nad ocekavani ‚dobre‘.

            Diky za vas cas

            Ano,

            1. Jakmile do formulky někde zaneseš konfiguraci RAID 1, bude zápis na úrovni nejpomalejšího rozhraní v cestě. A pak mě zajímá, jaký smysl bude mít boot disk nastavený na RAID 0, vyšší rizoto selhání za rozdíl ve výkonu na úrovni statistické chyby (start systému). RAID 0 mi dává smysl jen jako disk pro pracovní data nezávislá na boot (a lze jej ošetřit softwarově na úrovni operačního systému).

            2. Jasné, v poriadku. 🙂

              Máte úplnú pravdu v tom, že rôznorodosť čipsetov v rámci rovnakej platformy (napríklad AM5) nemá vplyv na výkon procesora ani grafickej karty. To poznamenávame pomerne často a vlastne som kvôli premise, že „lacnejšie procesory by sa nemali testovať, pretože dosahujú iný výkon ako na lacnejších“ istý čas všetky základné dosky testoval z dvoma procesormi z dvoch výkonnostných tried, aby sme tento nezmysel, ktorí šíria ľudia z neaktualizovanými skúsenosťami z čias, keď bol severný mostík rôznych výrobcov ešte na základnej doske, vyvrátili.

              Južný mostík má prirodzene určitý vplyv iba na výkon zariadení, ktoré sú k nemu pripojené, t.j. typicky sa môžu trochu líšiť rýchlosti slotov M.2 či portov USB, čo je z našich testov dobre vidieť. Napriek tomu rôzne základné dosky majú vplyv na rýchlosť procesora. A pokojne môže nastať situácia, kde sú na podstatne lacnejšej doske dosahované „lepšie“ (v zmysle rýchlosti) výsledky ako na drahšej. Stačí nazrieť na porovnanie tejto dosky ASRock B650E Taichi s Gigabyte A620M Gaming X.

              Rozdiel v rýchlosti, malý, ale jasne merateľný (najmä z dôvodu iného prístupu k pamäťovému sybsystému, čo je z výkonnostného hľadiska kľúčové). „Štatistická chyba“ sa na výsdkoch podieľa zanedbateľnou mierou aj pri takto malých rozdieloch. Na presnosti výstupov si fakt potrpíme a pre ich získanie robím prvé posledné, či už ide o testovanie v naozaj konštantných, kontrolovaných podmienkach, používanie serióznych meracií prístrojov namiesto zavádzajúcej softvérovej diagnostiky alebo o viacnásobnú opakovateľnosť testov a vychádzanie z priemerov. Takže zmysel testovať xy aplikácií zmysel má už len z toho dôvodu, aby bolo vidieť, kde sa prejaví a kde neprejaví vplyv rôznych továrenských nastavení rôznych vecí. Myslieť si, že po aktivácii pamäťového profilu a správneho dimenzovania VRM (tak, aby pri danej záťaži nedochádzalo k jeho prehrievaniu a stratám výkonu touto cestou) bude s rovnakým procesorom dosahovaný rovnaký výpočtový alebo herný výkon, je utopia. Na rôznych doskách sú v určitých situáciách dosahované aj rôzne frekvencie CPU, pokiaľ človek nezájde do pokročilejších nastavení a napríklad neodstaví negatívny ofset pre AVX záťaž.

              Počet testov znižovaním už prešiel. Metodika pre základné dosky vychádza z metodiky pre procesory. Pri doskách testujeme polovičný počet hier a aj to iba v polovičnom pošte rozlíšení (v 1080p, kde sa viac prejaví vplyv rozdielneho výkonu CPU a v 2160p s ohľadom na možné rozdiely v dostupnom výkone pre grafickú kartu).

              „Jde provozovat vsechny osazene M2 sloty nebo se to upece ?“ v zmysle zdieľaných chladičov, keď sa nepoužije jedno SSD v jednom slote, ale bude chladič čeliť dvom či trom SSD, na ktoré má dosah? Jasné, to by bolo zaujímavé, ale nejaké konečné závery by sa tu robili ťažko, záleží na tom, aké SSD a pri akej záťaži sa bude chladiť, no. Pomerne dobrú orientáciu o efektivite chladiča ale dávajú aj testy s jedným SSD. Aj z nich sa dá odhadovať, ktorý návrh si s viacerými SSD poradí lepšie či horšie.

              Nad rozšírením testov s ohľadom na možnosti RAIDu budem uväzovať, ale nič nesľubujem. Momentálne nejde o prioritu a vidím to len v rovine „keď bude čas na doplnenie niečoho“.

    2. Určitě umí bootovat z RAID (podporu měla už AM4), ale jen z úplně základních typů (0, 1, 10 pokud si obstaráš rozšiřující kartu asi tak v ceně desky :-D), což použitelnost výrazně limituje. Pořád je to jen spotřebitelská deska, byť z vyššího spektra nabídky, rozhodně ne opravdový traktor.

        1. Nemyslím si, že se to bude týkat vyšších řad čipsetů. U základních modelů je to ovšem očekávatelné.

          1. Tvuj predchozi prispevek rika ze „Určitě umí bootovat z RAID“ ale ted pripousits rikas ze levnejsi modely asi neumi. Ty jsi asi dobrej pacient.

            O tom prave jsou testy, overit jestli marketingove povidacky se potkavaji s realitou.
            Overit jestli slovo „podpora RAIDu“ znamena ze to fakt funguje pro plne pouziti.

            1. Bavíme se snad zejména o konkrétní desce, z jasně daného spektra nabídky. Nad tím, jestli je RAID na spotřebitelských deskách „pro plné použití“, se můžeme každopádně zasmát a snahu testovat takové konfigurace pro vlastní klid úplně shodit ze stolu 😉

              1. To je skvele. Ted uz staci abys oznacil co znamena ‚ spotrebitelska deska‘.

                Testy slouzi k tomu aby oloupaly marketingovy nanos a poskytli ctenari skutecne porovnatelne vysledky, tak aby za co nejnizsi cenu dostal max muziky.

                Tve rady bohuzel, smeruji presne opacne. Na zaklqde ceny urcis jakesi nove marketingove razitko, kterym vyresis vse.

                Myslim ,drahy paciente, ze bys mel dnes pozadat o dvojitou davku sedativ.

                1. Ano, já to vyřeším snadno, jsem možná jediný ochotný platit za obsah na hwc a svým hlasem jsem právě rozhodl, že testy RAID, jsou bez patřičných, server-grade, řadičů úplný nesmysl. Zkus mě přehlasovat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *