AMD potichu uvádí big.LITTLE, čip Phoenix2 se Zenem 4c potvrzený

Nové levnější APU se objevilo ve specifikacích na webu AMD, včetně plochy čipu

Intelu mnozí rádi předhazují hybridní procesory, ale už nějakou dobu zákulisní zprávy ukazují, že svoji verzi „big.LITTLE“ chystá i AMD – takzvaná APU „LITTLE Phoenix“ či Phoenix2, která budou tvořit levnější modely mobilních Ryzenů 7000. Čip Phoenix2 měl obsahovat velká jádra Zen 4 a v roli malých jader Zen 4c, tedy kompaktní modifikaci nedávno uvedenou v serverech. Teď se tento hybrid opravdu objevil a AMD ho oficiálně potvrdilo na svém webu.

O existenci této big.LITTLE verze Ryzenů 7000 už nebyly v podstatě pochyby, ale teď na konci června přišly nezvratné důkazy. Na čínském Bilibili se objevily fotografie BGA verze pro notebooky, která ukazuje znatelně menší čip, než je plnotučné osmijádrové APU Phoenix používané v Ryzenech 7040HS. Současně také už máme doklady, že AMD tento čip použije v rámci mobilních Ryzenů 7000.

Podle leakerů na Twitteru s přezdívkami xinoassasin1 a BusAlexey je big.LITTLE čip použitý v procesoru Ryzen 5 7540U, což je šestijádro. To umožňuje AMD používat v tomto modelu jak zmetky z výroby velkého Phoenixu, tak menší levnější čip Phoenix2. Podle těchto zdrojů bude AMD vyrábět tento procesor v obou verzích, které by měly být víceméně zaměnitelné a mít stejné parametry. Pouzdro je patrně stejné.

Phoenix2 obsahuje dvě velká jádra Zen 4, která v Ryzenu 5 7540U mohou pro jednovláknové aplikace dosahovat taktu až 4,9 GHz, a další čtyři jádra Zen 4c, která mají asi horší dosažitelný takt, ale budou se projevovat hlavně v mnohovláknových aplikacích. Protože oba typy jader mají stejné IPC a podporují identicky všechny instrukce, může AMD zaměnitelně používat jak čipy, kde jsou samá jádra Zen 4, tak takové, kde je část nahrazená Zenem 4c. TDP modelu 7540U by mělo být 15–30 W. GPU čipu Phoenix2 zřejmě má mít 256 shaderů (4 CU), což asi používá i Ryzen 5 7540U.

Vlevo APU Phoenix, vpravo Phoenix2 (zdroj: Bilibili)

AMD přímo nepotvrdilo použití těchto dvou typů čipu v Ryzenu 5 7540U, ale potvrdilo, že Phoenix2 bude v nižších modelech, kde už asi může být používán pouze tento čip. V tomto případě je to už přímo oficiální informace. Firma má totiž na webu specifikace pro Ryzen 3 7440U, což je dle specifikací čtyřjádrový model s architekturou Zen 4 (ovšem reálně z části Zen 4c) a takty 3,0–4,7 GHz. AMD v podrobných specifikacích uvádí údaj o ploše použitého čipu, což je právě místo, kde oficiálně potvrdilo, že je použitý tento menší čip. Klasický osmijádrový Phoenix má totiž plochu 178 mm², ale pro tento Ryzen 3 7440U říkají specifikace 137 mm².

Specifikace procesoru Ryzen 3 7440U na webu AMD

Toto je tedy z oficiálního zdroje plocha čipu Phoenix2; předpokládáme, že je stále 4nm. Zdá se, že měří zhruba 77 % plochy výkonnější verze. Je to výměnou za snížení počtu jader na šest (ale zároveň s nahrazením čtyř jader za kompaktní verzi) a redukci integrovaného GPU ze 768 shaderů na jen 256. Také L3 cache se asi zmenšila z 16 MB na 8 MB (je možné, že jde o 4 MB pro dvě jádra Zen 4 a zvlášť 4 MB pro malá jádra Zen 4c). AMD pravděpodobně také eliminovalo akcelerátor umělé inteligence Ryzen AI, protože ten je slíben jen u vyšších modelů.

Zmenšení čipu není výraznější (jak jste možná čekali) asi proto, že konektivita a součásti integrovaného „čipsetu“ už nejspíš jsou stejné, nebo velmi podobné – tedy počet linek PCIe, obrazové výstupy, porty USB a dvoukanálový paměťový řadič, multimediální akcelerátory a podobně.

Více: Malé velké jádro Zen 4c. AMD se povedlo zmenšit Zen 4 skoro na polovinu, prý bez zhoršení IPC

Detail, že ve specifikacích se uvádí jen architektura Zen 4, stojí za pozornost. Vypadá to tedy, že AMD se nechystá nějak zvlášť upozorňovat na to, že jsou tyto modely Ryzenů 7000 hybridní, a považuje asi v této roli Zen 4c za zcela ekvivalentní velkému Zenu 4. Pokud platí, že IPC je zcela identické a jediný rozdíl je jen ve frekvencích, skutečně mezi oběma verzemi nemusí být žádný rozdíl, pokud se používají v notebooku a nikdo je nebude zkoušet přetaktovávat. To, že se Zen 4 a Zen 4c při určité stejné frekvenci chovají zcela stejně, ale ještě není potvrzeno nezávislými testy, takže ještě uvidíme, jak opodstatněné toto rozhodnutí je.

Zdroje: AMD, Bilibili, VideoCardz (1, 2), xinoassasin, BusAlexey

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *