Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách

2,5-gigabitová LAN na karte PCI Express

Kúpa sieťovej karty je v niektorých prípadoch elegantnejšia možnosť ako výmena celej základnej dosky. Do takýchto situácií má Axagon pre domácich používateľov na karte PCI Express napríklad 2,5-gigabitovú kartu v podobe PCEE-G25. Tú sme vystavili veľkému porovnaniu s integrovanými adaptérmi. A ešte predtým, než sa do neho pustíte, jedna otázka: Dokážete odhadnúť, akú môže taká jednoduchšia sieťová karta spotrebu?

Na začiatok niečo k segmentácii sieťovej karty PCEE-G25. Axagon ju vidí hlavne ako upgrade pomalších gigabitových riešení alebo ako náhradu za poškodený, typicky integrovaný sieťový adaptér na základnej doske. Nevylučuje sa ani špecifické použitie v menších (prevažne hobby) serveroch či v NASoch, hoci treba mať stále na zreteli, že PCEE-G25 s takýmito ambíciami neprichádza, keďže sa jedná o jednoduchý hardvér bez pokročilých možností správy.

Axagon je malá, jednoslotová, 70 mm krátka 2,5-gigabitová karta s jedným konektorom RJ-45. Podpora rozhraní je od PCI Express 1.0a po 5.0. Na pripojenie je slot PCIe ×1. Menšie fyzicky rozmery konektora umožňujú inštaláciu do slotov, ktoré sú na základných doskách nevyužité. Teda, pokiaľ ich vôbec majú. Keby ale aj nemali, tak sa dajú stále použiť dlhšie sloty PCIe ×16/×8/×4.

Pomerne pozoruhodná je tu prítomnosť chladiča (hliníkový, dobre členitý pasív s hmotnosťou 10 g). Ten pri porovnateľných a často ani na rýchlejších čipoch na základných doskách nebýva. V podstate ho nepotrebuje ani táto karta a slúži iba ako prevencia pred prehriatím v nepriaznivých podmienkach s horším chladením (či všeobecne vyššou teplotou vzduchu okolia). Axagon sa tu inšpiroval „profesionálnymi“ sieťovými kartami, ktoré chladič obvykle majú. Jeho upevnenie na karte Axagon je cez push-piny s pružinkou a v kontakte s čipom je pasív teplovodivú vložku.

   

Okrem štandardnej záslepke PCIe, ktorá je na karte predinštalovaná, je v príslušenstve aj kratšia, nízkoprofilová. S ňou je možné použitie v skrinkách s výškou 2U. Ale znovu, predovšetkým v rámci desktopových zostáv, typicky v kancelárskom či v multimediálnom prostredí.

Základom sieťovej karty je čip Realtek RTL8125GB, ktorý poznáte aj z mnohých základných dosiek. Jedná sa o ekvivalent k Intel I225-V.

Podrobné špecifikácie sieťovej karty PCEE-G25 nájdete v tabuľke na axagon.eu.

Metodika

Rýchlosť testujeme kopírovaním 10 GB veľkého súboru medzi SSD Samsung 980 Pro (1 TB) a Patriot Hellfire (480 GB). To v rámci lokálnej siete, kde na jednej strane je Sonnet Solo10G (a na druhej testovaný sieťový adaptér). Rýchlosť sťahovania či nahrávania uvádzaná v megabajtoch za sekund vychádza z podielu celkovej veľkosti súboru k času, ktorý bol potrebný na jeho prenos. Výsledky zapisované do grafov sú aritmetickým priemerom troch priechodov.

Pomocou bočníka PCIe (z testovacej metodiky na grafické karty) sme na sieťovej karte Axagon odmerali aj spotrebu. To v lokálnej sieti, s pripojením sieťovej karte Sonnet, a potom aj s pripojením k internetu/routeru Asus RT-AC53. S výnimkou jedného režimu sú ovládače vždy vo východiskových nastaveniach. Online meriame aj s EEE (Green Ethernet).

Sieťová karta je testovaná na základnej doske Asus ROG Z790-A Gaming WiFi II v slote PCIe 3.0 ×1.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (5/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, májovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (5/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

 •  
 •  
 •  

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (37) Pridať komentár

 1. nj, 19€.. odhliadnime od toho, ze kazda slusna doska davano ma 2,5Gbit LAN.. hlavny problem je v switchoch. Kolko stoji taky 2,5G switch? Taky lacnejsi je napr. Qnap QSW-1105-5T, co je prosim 5 portovy 2,5G switch za skromnych 124€. Kolko stoji 1Gbit podobny switch? klasicky dobou overeny Zyxel GS-105B v3 – 18€ :O

   1. Cez LAN kable sa daju prepojit pocitace bez switchu. PC cez 1gbit na router s internetom a cez 2,5mbit s NAS, ktore je tym odpojene od internetu.

     1. Niečo ako bezpečnosť dát ti nič nehovorí? A napríklad to, že mať jeden počítač s viacerými LAN kartami? Ale to je tvoja vec. Niekto potrebuje pracovať s dátami a považuje za dôležité aby neboli prístupné z internetu.

    1. Problem tohoto reseni je, ze data na NAS jsou prostupne jen pro jeden PC (max dva pokud ma NS dve sitovky). Ale pokud jsi v nejake merici laboratori, vyrarbis tam giga dat ktere na miste zpracovavas, je to dobre reseni. V okamziku kdy v tom labaku budes mit pocitace tri, jsi v koncich.

     1. Sieťoviek môžeš mať viacero, sú aj dvojportové na jeden slot (ATX dosky majú až 7 slotov), dá sa použiť v podstate neobmedzený počet USB-LAN a tiež nie je problém použiť switch, alebo router.

      Ja som chcel uviesť len príklad, kde má význam 2,5gbit sieťovka – použiť počítať eko externé rýchle dáta úložisko pre jeden stroj, ale inak nie je problém byť pripojený aj na router, na switch, aj cez wifi. Len na doma, mne pri prepočtoch a prieskume vyšlo, že jediný kto zaťažuje domácu sieť som ja, že gbit domáca sieť stačí, stačí len posilniť wifi (zrýchliť).

      Pri terajších cenách 2,5gbit routerov a switchov, sú predražené, podľa mňa 99% rodín to nevyužije.
      Ale mať mimo pracovný stroj iný počítač ako externý disk s napr. 6timi 20TB diskami, ktoré sú že naozaj hlučné (nemôžem používať ani 12TB externý WD, keď som ho mal na stole, dunel mi stôl) a žravé (musel som kvôli tomu kúpiť nový zdroj, ono akože spotreba do 10W, ale ha, dočítaš sa až v podrobnej špecifikácií, že pri štarte špičková spotreba je 30W, mne normálne 400W zdroj nezvládol na jednom kábli 16TB seagate s 500GB, to bolo zapnutie, vypnutie, zapnutie, vypnutie) a mať to v podstate lacno prepojené cez 2,5gbit lan (karta-karta) čo dá rýchlosti ako keby disky boli pripojené priamo cez SATA, je super!

      Samozrejme, môžeš mať to pripojené cez sieťovku na doske do sieťového routeru, alebo cez wifi, alebo môžeš mať aj 7 sieťových PCIex kariet, podľa dosky, aj USB LAN, to nie je problém. Len som chcel napísať jednu z možností, kde ja osobne som využil 2,5gbit kartu. Na prepojenie 2 počítačov, z toho jedej slúži len ako externý disk, chovajúci sa ako keby bol interný (u mňa je namapovaný ako sieťová jednotka, disk D).

      Do siete nie je zapojený preto, prečo málokto s okolím zdieľa svoj disk v počítači, notebooku. Keď už, zdieľa sa adresár. Miesto externého USB disku, som si urobil externý súkromný LAN 2,5gbit disk.

      Nič nebráni v tom, druhý LAN kábel dať do domáceho routeru, nastaviť zdielanie zložiek, atď.
      Na také to domáce spoločné zálohovanie-zdieľanie, máme externý disk pripojený cez USB port na routery.
      Každý má aj svoj 5TB 2,5″ externý disk, kam si zálohuje svoje dáta (aby ich každý mal pod svojou kontrolou).

      Predpokladám, že firma ktorá bude potrebovať vysoké rýchlosti, nebude riešiť rozdiel ceny medzi gbit a 2,5gbit switchom. Aj tak to dá do nákladov ako spotrebák.

 2. Vcelku prekvapenie. Vzhladom na chladic som cakal 10W spotrebu a ta karta ma okolo 0,5W, menej ako microSD karta.

  Keby mali rozum, daju do predaja lacnejsiu verziu bez chladica. Nebolo by od veci, keby bola aj dvojportova verzia.
  Vdaka tej nizkej spotrebe, nemal by byt problem pre USB 2,5mbit LAN adapter. Sice som nedavno kupil TP-Link – nic moc teda, stabilita v 100% dostupnosti ani nahodou nie je, ale vazne neviem, preco je trh zaplaveny predrazenymi 1gbit, ked Cinske minipc maju po 2 az 4 2,5mbit LAN, len ak chcem tu nieco kupit, len jeden port a aj to 1gbit.

  Tiez Axagon dal cerveny zbytocny chladic aby bola cena 2 az 3 nasobna oproti 1gbit kartam, za vzhlad. Pri tej spotrebe absolutne neodvovoditelne. USB flaska ma vacsiu spotrebu pri zapise ako tato lanka.

  1. Použitie chladiča ma tiež prekvapilo a bola to jedna z vecí, na ktorú sme sa Axagonu pýtali. Má slúžiť iba ako prevencia (zrejme do veľmi nepriaznivého prostredia). Nevieme, ako sa ten prťavý čip zahrieva, aj keď má teda spotrebu pod jeden watt, tak koncentrácia stratového tepla je na veľmi malej ploche. Pri tejto sieťovej karte sa k tomu už vracať nebudeme, ale pri testovaní nejakej základnej dosky dáme ten Realtek RTL8125GB pod termovíziu a uvidíme, aká sa zahrieva apsoň jeho puzdro.

   S chladičom a bez chladiča sú gigabitové varianty. PCEE-GIX chladič má, PCEE-GRL už nie (ale tam je to Intel I210AT vs. Realtek RTL8111L…). Pritom bezchladičový variant je novší, tak možno aj v tomto prípade skôr či neskôr pribudne. Možno i vďaka tejto diskusii. Axagon robí rôzne rozhodnutia aj na základe spätnej väzby, pokiaľ dáva zmysel. Takže 2,5 GbE bez chladiča a o 3? eurá nižšia cena? 🙂

   1. Vidím od nich reklamu na boku na webe, mám od nich nejaké veci, ale to s tým chladičom je lebo také si vybrali. Nakupujú od OEM výrobcov. Chladič je tam len aky to vyzeralo lepšie ako 1gbit karta. KArta sama o sebe, čip vo veži bude smerom dolu, žiaden prach a žiadne prehrievanie nehrozí. Oproti tomu mnohé SSD a NVMe disky majpú vyššiu spotrebu a sú bec chladiča. RAMky majú tiež spotrebu vo Watoch, tiež mnohé bez chladičov. Ide len o dizajn.

     1. Ale aj tam je to nejaká dočasná akcia (z 19 eur), ktorá končí o pár hodín, nie (dokonca tam beží aj nejaký časový odpočet)?

      PS: Banery nemajú vplyv na žiadne informácie v článku a ani na obsah diskusií. 🙂

       1. Hmm… neviem úplne, ako tá ochrana proti spambotom funguje, respektíve alé linky pustí a aké nie, ale áno, deje sa to. Vieme o tom a chceme, aby to bolo výhľadovo viac user-friendly.

        Zvláštne je, že Váš komentár v redakčnom systéme nevidím medzi komentármi „na schválenie“ (obvykle tam bývajú). Snáď sa nám to výhľadovo poradí vyladiť nejako lepšie. Pre neregistrovaných to bude asi zložitejšie, k registrovaným je to benevolentnejšie už teraz (prejde viac URL alebo sa komentár minimálne uloží a schválime ho). Berte to ako tip do budúcna. Vždy ma mrzí, keď niekto takto príde o informácie, ktoré môžu byť pre ostatných užitočné. :/

        1. Som si to vyskúšal nižšie. Neoznámilo ani spam, len akože odoslalo ale nezobrazilo. Keď som vložil druhý krát, zonámilo že už ste sa vyjadrili? Nie je to dôležité,ale asi toto bude prípad v tom, že to bude v redakčnom systéme na schválenie. Keď je viacej linkov, tak to rovno ide do spamu.
         To je v pohode. Ak niekto bude grafoman s množstvom linkov, pravdepodobne môže príspevky vetviť.
         To čo som písal je skôr extrém, založený na tom, že pred nejakou kratšou dobou som sa zaoberal domácou sieťou, pohral sa s tým, ale inak asi nič dôležité. Len vykecávačka.
         A dával som linky na ali na aj dvojportové karty, atď.

         A poďakoval za recenziu. Ten chip podľa výrobbcu má mať spotrebu pod 700mW, oproti predchodcovi polovičnú. Vaše výsledky sedia s tvrdením výrobcu. Skvelá práca!
         A šok! Ukazalo sa, ten chladič je imidžovka, aby karta vyzerala veľmi pekne. Pekná naozaj je. Do 2é Eur, koľko stojí teraz, dobrá kúpa. 2 roky záruka, dodanie do 24 hodín podľa obchodu. Rýchlosť v norme, rozšírený chip. Pre mňa bola predražená, keď som ju minulý rok pozeral a stála viac ako 30 Eur. Teraz už je v pohode cena.

         Roob má však pravdu, tie 2,5gbit switche a routre, pekne predražené. Pomohlo by, keby veľkí predajci dovážali viac techniky, nie len tie zabehnuté značky. Dovtedy tieto 2,5gbit karty budú mať skôr význam na prepojenie medzi PC, alebo nakoniec len v 1gbit móde. Sám som chcel celú domáciu sieť dať na 2,5 či 5gbit ale cenovo to vyšlo ako nezmysel. Najefektívnejšie je zrýchliť wifi, LAN sieť gbitové a v mojom prípade, prepojiť priamo počítače cez 2,5gbit kartu aj to len z dôvodu, že často presúvam veľké video súbory, stovky GB, inak stačí gbit.

         Testovaná karta je dobrá, recenzia super, ale domáce využitie otázne. Kúpi ju niekto, kto potrebuje kartu ale rozhodne sa trochu priplatiť za rýchlejšiu verziu, do budúcnosti.

         1. Segmentácia na trh „domácich používateľov“ sú tvrdením Axagonu.

          Čo sa týka testov sieťových kariet, tak nejaké jednoduchšie (optimálne postavené na iných čipoch, než je RTL8125GB) ešte otestujeme. Na zložitejšie, kde pre nejaké, povedzme hodnotenie, sa vyžaduje väčší vhľad do problematiky a ten nemáme, špecializujeme s ana iné veci. To porovnanie (hoci iba rýchlostné s očakávateľnými výsledkami) s integrovanými riešeniami ma ale lákalo. Do budúcna sa možno ešte nejakú kartu pridá a bude sa dať porovnávať už aj tá spotreba. 🙂

          PS: Príspevok s viacerými odkazmi prechádzal moderáciou, ručne sa v redakčnom systéme schvaľoval.

    1. Súhlasím, v bežných zostavách s fungujúcim systémovým chladením k žiadnemu prehrievaniu dochádzať nebude. Nepriaznivým prostredí myslím fungovanie s nadmernou teplotou vzduchu okolia. Tá môže byť v pasívnych systémoch bez ventilátorov dosahovaná aj v domácom prostredí. Ale zase, prehrievať sa ten Realtek asi len tak nebude. SSD majú síce násobne vyššiu spotrebu, ale nevieme, aké je porovnanie koncentrácie tepla na jednotku plochy. Zoberte si napríklad, aké je ťažké uchladiť jednojadrový boost napríklad Ryzen 9 7950X tak, aby nedochádzalo k frekvenčnému obmedzovaniu. Na spotrebu okolo 50 W vtedy nemusí stačiť ani chladič s TDP 300 W.

 3. Nelze, v herním PC zabírá všechny sloty moderní grafická karta. 🙂

  Tohle je do pracovních kompů s nějakou jednoduchou grafikou nebo bez ní (iGPU). My třeba máme v práci PC se třema síťovkama. Jedna slouží na intranet, druhé dvě jsou na připojení strojů, které jsou k tomu přes síťové rozhraní napojeny.

  1. Do posledného slotu PCIe na základnej doske ATX sa jednoslotová karta musí snáď zmestiť aj pod 87,5 mm vysokú (či hrubú) RTX 4080S Noctua edition. 🙂

   Inak pekný príklad z reálneho sveta k tomu použitiu viacerých sieťových adaptérov v jednej zostave. Sú na tieto účely vhodné aj takéto jednoduché lacné karty? Nevyžadujú sa v praxi na správu pokročilejšie ovládače/administrátorské rozhranie?

   1. Niektoré dosky majú ako prvý slot ten krátky a až pod ním ten dlhý. Ćlovek sa až pýta, prečo ich to nenapadlo skôr.

    Do dlhého spamovéhop príspevku som napísla i toto (výsek a rozším to, či to prejde):

    Realtek RTL8125 vyzerá byť naozaj veľmi úsporný chip https://www.guru3d.com/story/realtek-rtl8125-2-5gbps-lan-card-with-low-power-consumption/. Chladič podľa mňa, nepotrebuje žiaden. Treba však priznať, vyzerá dobre, obal predáva, človek má pocit, že cena je adekvátna.
    Do 20 Eur, ako stojí teraz na alze, je to taká cena, mám ju ráno, nebudem čakať 3 týždne pre úsporu 5-10 Eur. Je tam aj záruka 2 roky. Nemám výhrad. Ale ako píše Roob vyššie, tie 2,5gbit routre a switche sú cenovo prepálené. https://sietove-karty.heureka.sk/axagon-pcee-g25/#prehlad/

    U mňa 2,5gbit slúži len na PC-PC, prepojenie na NAS, mimo router.
    Málo ľudí vie, že ak potrebujú kopírovať dáta z jedného PC do druhého, stačí ich priamo prepojiť LAN káblom, aby ak to bude niekto čítať a potrebuje občas medzi počítačmi skopírovať veľa, rýchlo a bezpečne dáta bez pripájania do siete, USB-LAN – USB-LAN. Vtip je aj v tom, že LAN kábel môže byť mnohonásobne dlhší ako je USB štandard. Mne to napadlo v celku neskoro, až keď som riešil neustále mnou preťaženú domácu sieť.

    Je to len o domácej sieti, ale ono tá karta nie je zas tak jednoduchá a ani tak lacná. Ćo som sa bavil s chalanmi čo majú na starosti siete, všeobecne za stabilnejšie sa považuje intel. Realtek je lacnejšia alternatíva, ale má problémy s ovládačmi, nie každý model zvláda 24/7. Ale ako som dal vyššie link, z číny PC, ale aj dosky pre tzv. priemyselné použitie používajú úplne tie isté chipy. Z toho čo popísal RedMaX, tam naozaj stačí to najlacnejšie. Dôležité aby to bolo funkčné. V tom sa už profesne nevyznám, u mňa doma je to len o kopírovaní dát a už len USB-LAN môžem mať niekoľko, jeden centrálny PC priamo prepojený s LAN s inými PC a vo windows nastaviť aj možnosť premostenia internetu, či ten druhý PC bude mať internet alebo nie.

    Chcem sa pohrať s PfSense, ale na Slovensku majú len tie najjednoduchšie miniPC a ešte aj dosky s integrovaným CPC majú len jednu sieťovku. Objednáte z číny a za 150 Eur máte moderný N100 so 4x 2,5gbit sieťovkami a s USB portami, máte ústredný server na čokoľvek, použiteľný aj ako NAS, ak použijete externé disky.

    Čo sa týka u nás firemnej LAN siete, sieťové karty sa používajú zabudované v PC, rozdiel je skôr vo switchoch, routeroch (kupujú sa dlink, ale sú aj tp-linky). U nás sú desiatky, skôr stovky PC a žiadna špeciálna sieťová karta. Priemyslené základné dosky, podľa mňa sú skôr do strojov, na obsluhu strojov, ako riadiacia jednotka, ale ničím špeciálne LAN chipy http://www.mii.sk/produkty/priemyselne-pc-systemy/zakladne-dosky.html Ten software, to riadenie, to robia výrobcovia strojov na mieru. Už je to dávno, ale sústruhy niektoré ešte komunikujú cez COM port. Alebo stále je to štandardná COM (sériová) komunikácia, ale použijú USB či iný konektor. Videl som aj prístroj, ktorý na prepojenie používal D-SUB konektor. Aby vám potom mohli predať „priemyslený“ kábel za 200 Eur, kde len prekrížili vo vnútri dva kábliky, aby ste nemohli použiť obyčajný VGA kábel.

    Tá Axagon karta určite nebude zlá, či nekvalitná. Najviac bude záležať na ovládačoch. Mal som realtek aj intel, klasické i do M.2 slotu a dá sa povedať, aj realtek a aj intel vedia dodávať modely, ktoré dokážu fungovať nonstop a aj model, ktorý po nejakom čase stratí spojenie, na stroj sa cez VNC, RDP nedá pripojiť, zmizne zo siete.
    Musel som v notebooku meniť realtek kartu za intel, lebo čo deň, to odpojenie. Pritom ju dodal HP. A iné notebooky, s realtek, ale od Asusu ale aj od HP, žiaden problém. Aj v NAS aj v stolnom PC mám realtek. Len musím dodať, problém to bol s M.2 Wifi, nie s LAN. Teraz skúšam nonstop mať zapnuté TP-Link USB-gbit LAN s realtek chipom. Na všetkých PC s intelom funguje na USB3.0 ale na jednom jedinom PC s AM4, ktorý som chcel použiť na NAS (aby som nemusel kupovať novú dosku), funguje jedine cez USB2.0. Pritom doska mýá relatek chip, fungovala v ňom aj PCIex LAN karta, len v tp-linku je inakší realtek chip.

    Pre priemyselné využitie považujem za najdôležitejšie, mať čo najviac rovnakých komponentov. Príde nejaká jedna blbá modifikácia a koniec. Nevidím žiaden dôvod, prečo by testovaná Axagon LAN karta mala byť v niečom problémová. Používa dosť rozšírený realtek chip, ovládače od XP vyššie, stačí použiť originál realtek ovládače.

    Je to dobrá karta. Keď ju zlacnili z prehnaných minuloročných 30+ na 20 a menej Eur, nemám ju, ale je pekná, cena do 20 je akurát, je to generická karta, nemal by byť s ňou žiaden problém.

    1. „Priemyslené základné dosky, podľa mňa sú skôr do strojov, na obsluhu strojov, ako riadiacia jednotka, ale ničím špeciálne LAN chipy“

     Ono i v těch strojích se dají použít herní desky a vyjde to levněji, osobní zkušenost.

     To samé platí o těch síťovkách, pokud tam nejsou nějaké složité konfigurace a je přes to „jenom“ potřeba posílat rychle data, tak stačí obyčejná síťovka bez administračního rozhraní. I komerční firma šetří peníze tam, kde není potřeba něco náročnějšího. V podstatě je to ten princip přímého propojení bez zátěže na síťové prvky, ke kterým se navíc připojují další PC, takže když má firma stovku a víc připojených počítačů, tak musí investovat do těch společných prvků sítě, tam se na tom šetřit nedá.

    2. Ještě bych upozornil, že „herní“ nebo-li problémová firma Killer je dnes součástí Intelu. Tudíž já bych dnes pro jistotu raději Realtek než Intel, pokud by kvalita síťovky měla být na úrovni toho Killeru. 🙂

     A osobně mám na desce taky 2,5Gb, ale nevyužiju to. Jak už je tu nakonec psáno. Není to tak dlouho, co jsem kupoval router a s porty na 2,5Gb byl neskutečně drahý, takže jsem si řekl, že to nepotřebuju. V modem/routerech od poskytovatelů nakonec 2,5Gb taky zásadně není. Router za mě to je investice na 10+ let, takže mě to vlastně nezajímá.

     Pro domácí účely je 2,5Gb dobré k NASu, ten ale nevedu. Propojení PC napřímo sice může být zajímavé, ale zase to naráží na nutnost dalšího kabelu a ty se taky snažim minimalizovat, málokdy doma posílám z PC na PC tolik dat, abych to potřeboval a když, tak to naplánuju na noc. 🙂

     1. — stačí obyčejná síťovka bez administračního rozhraní

      Díky.

      Kamarát, zanietený správca (siete, na strednej škole), mi často básni a sieťových adaptérov, s ktorými sa dá ísť cez vzdialený prístup na úroveň BIOSu servera. 🙂

      1. Ho požiadajte o článok či rozhovor. To by zaujímalo aj mňa. Ale to už je hardcore, budovanie infraštruktúry, neviem či niekto z nás by niekedy také niečo využil. Pokiaľ viem, sieťari sú dosť dobre platení. Tiež spolužiak zo strednej, tentoraz môj, po skončení VŠ šiel do Británie projektovať siete, aj kabeláže zapájal, atď. (už je to pár rokov) a mal plat v tej dobe cez 10k libier mesačne.
       To už je hardcore, môj mozog to nedával. Ale mimo chrbticovej siete, šli bežné zariadenia.

       Ho ukecajte na článok, urobte s ním rozhovor. Alebo s niekým iným, bolo by to fajn osvieženie z iného sveta. Zo sveta profesionálnej techniky. To mi pripomenulo, ako serverové disky ľudia kupujú do PC (vrátane mňa, Exos) a firmy, miesto profesionálnych diskov kupovali bežné disky, lebo výmena vadného disku za nový bola lacnejšia ako kupovať predražený firemný disk.
       Teraz v diskoch sme v situácií, že firemné 3,5″ disky majú 5 ročnú záruku, výrazne nižšiu cenu za GB, ako disky pre spotrebiteľov, kde je záruka len 2 ročná pri očakávanej menšej záťaži.

       1. Na článok by to nebolo, nemá s tým skúsenosti. To „básni“ (o takej sieťovej karte), bolo len na úrovni, ako by mu to uľahčilo prácu, pokiaľ by škola vedela/bola ochotná na takéto veci vyhradiť peniaze. 🙂

        1. Detský sen 🙂
         Ak bol článok, možno ho zrecyklovať, ak nie, tak možno rozdiel medzi profi a bežnými grafickými kartami. Viem že tam sú nejaké funkcie zapnuté resp. vypnuté, ale T400 sa dal akúpiť aj na alze, hry sa na tom hrať dajú, teraz ste mali článok https://www.hwcooling.net/nvidia-rtx-2000-ada-70w-verze-rtx-4060-neni-bohuzel-pro-hrace/ a ja stále nie celkom rozumiem, v čom je ten zázrak. CAD/CAM systémy sa bežne prevádzkujú na bežných grafikách, hry by mali ísť na všetkých (rozumiem pokiaľ sa GPU používa na výpočty a nemá ani video výstup), ale vysvetlenie profesionála, lebo je možné videť profi grafikov, ako kreslia, animujú na notebookoch.

         Podobne aj sieťové karty, možno niekoho z univerzity osloviť. Samozrejme ak by o to bol záujem mimo tejto diskusie. Lebo mnoho vecí čo pred rokmi bolo tzv. profesionálne a pre BUF, zlepšujúcou sa výrobou ako keby to strácalo význam. pochopím aj špeciálne monitory. Nie len pre grafiku, kalibráciu, ale aj medicínske, kde sú iné rozmery, rozlíšenie. Inak teším sa na recenziu RTX 3050 6GB. Ak ju budete mať. Spotreba do 70W, u AMD je RX 6400, u intelu A380, RTX 4050 by bola lepšia, ale podľa článku, možno o rok. Cena do 190 Eur, mne nepríde vysoká, v porovnaní s ostatnou ponukou na trhu.

         Keď sa budete nudiť, tak test scaneru, Epson Perfection V39II. Za posledné roky jediná novinka. Canon Lide mám z každej generácie, nič moc kvalita (vrátane prachu vo vnútry z výroby), ale recenzie zahraničné PCMag a spol pozitívne.

         1. Vďaka za tipy na články. To prvé (tematicky článok k rozdielom medzi hernými a profi grafickými kartami) by som si predstaviť vedel. Nejaké pokročilejšie testy sieťových kariet alebo skenerov, to Vás asi budem musieť sklamať. Cieľ je držať sa a zveľaďovať zabehnuté tety, „core“ vecí“, ktorú už takto nestíhame v takej miere (pokiaľ ide napríklad o testy ventilátorov, v ktorých nemáme príliš konkurenciu…) ako by sme si priali.

          Odborných testov budete na internete nachádzať výhľadovo čoraz menej, masy tiahne bizár, bulvár, entertaitment. Práca na tom sa ufinancovať dá, pri serióznych testoch je to o dosť horšie (snáď to po 15 rokoch praxe prevažne v hardvérových médiach môžem takto konštatovať :)), no.

          1. Na sieťové karty by som sa vykašlal, jedine že by to bolo platené alebo ako spestrenie. To skôr test wifi, tam sú obrovské rozdiely.
           Ćo by som chcel, tak test piko zdrojov https://www.alza.sk/lacne-pc-zdroje/18849164.htm#f&cst=null&cud=0&pg=1&pn=1&prod=38937&sc=804 aj tí čo si ich kúpili, tak recenziu nenapíšu, alebo stojí za nič.
           Od alzy nie že tam nik neodpovedá, ešte aj otázky mazali. Neviem či sa má význam tým zaoberať, ale keby vám darovali nejaké na testy, atď. to viete sám najlepšie ako to funguje, čo je možné čo nie. Len že v ponuke je to už veľmi dlho a nikto nič.
           Alza nie je schopná odporúčiť ani vhodný zdroj ku tomu. Doslova serú na to. Do tichého PC by sa mi to hodilo, možno ku Ryzen 8600G.

           Stránka výrobcu je teraz pre mňa nedostupná, pamätám si však, keď som to pozeral, že asi 12V vetvu to malo slabú. Neviem čo presne, len že ten deklarovaný výkon nemali podľa mňa dobre rozložený, ale to sa možno mýlim.
           Teoreticky aj 120W by mal byť dostatočný. Doska + AMD APU do 65W, NVMe disk, RAM, 1-2 SSD, či 3,5″HDD. Nemám s tým skusenosti.

          2. Platené recenzie, nebláznite. 🙂 Niečo také u nás priestor fakt nemá. Spolupráce s firmami platené sú, ale predmetom kúpy a predaja sú tie banery, ktoré ste spomínali.

           WiFi sa v rámci testov základných dosiek skôr či neskôr merať asi bude. Po analýze zvukových adaptérov je to jedna z mála čiastkových vecí, ktorú metodicky nemáme pokrytú. Ale verím, že je to len otázka času a bude aj to.

           Na testy zdrojov vlastné vybavenie nemáme. Aj za testami zdrojov ATX sme nedávno museli vyraziť do Nemecka. Pokiaľ sa tam v budúcnosti ešte niekedy vrátime, tak možeme odmerať aj zopár picoPSU. Potom by sa s Vami eventuálne dalo prebrať, ktoré modely sú relevantné. Každopádne ani v tomto smere nič nesľubujem, uvidíme…

         2. Tak už zjevně podle odkazované novinky můžeš identifikovat několik zjevných odlišností profi grafik:
          • úspornější form factor
          • větší paměť s podporou ECC
          • obvykle více jednotek pro enkódování a dekódování
          Dále pak například:
          • vetší počet pokročilejších výstupů (12bit barevná hloubka) pro použití s vysoce spec. monitory
          • plná podpora a rošířené možnosti virtualizace

          Jakousi přidanou hodnotu s sebou nese certifikace pro konkrétní software, dost často je to ale jen druh softwarového omezení. To nemusí vzniknout záměrně, ale může vzniknout v důsledku omezených kapacit vývojářů.

          Běžnému uživateli ty grafiky nic nenabízí, naopak. Typicky tyto karty trpí selháními po dlouhotrvající vysoké zátěži. Zpravidla totiž vlivem chlazení přizpůsobeného pro jiný form factor degradují spoje mezi plošným spojem a čipy (známé z mobilních zařízení). Zpravidla mají také nižší takty a spolu s pokročilejší ochranou paměti v důsledku často i výrazně nižší výkon ve hrách.

          Aby jejich testování dávalo nějaký smysl, musely by proběhnout zásadní úpravy metodiky. To by HWC ale musel mít výrazně lepší podpora vydavatelů software.

     2. Viete prosím rozviesť „problémová firma Killer“? Na rozšírenie obzorov (aspoň teda mojich, osobných) by to bolo skvelé. V čom Intel Killer E3000 potenciálne rizikový oproti Intel I225-V (či Intel I226-V)?

      1. Netušim a doufám, že se to nikdy nedozvím. 🙂

       Měl jsem starší Killer E2400 na desce od MSI. I s E2500 bylo spousta problémů, stačí zadat názvy na google a vyjedou toho milióny. Například mně driver E2400 shazoval PC do modré smrti. Hrozná šitka a nikdy více. Na vině bych řekl, že byla firma Killer Gaming, která k tomu pro výrobce desek nebyla schopná vydat funkční ovladač a ten se musel stáhnout na webu Qualcommu, neboť to bylo postavené na Qualcomm Atheros čipu. Spolu s novou funkcí Windows – automatický update ovladačů, to bylo dost k vzteku.
       Takže do budoucna, proč si komplikovat život, když mi ho Realtek nikdy nekomplikoval a pro moje potřeby ty čipy od nich fungují spolehlivě.

       1. Ja som mal Killer E2500 na Gigabyte Z270 Gaming K3 a v pohode, nepamätám si nejaké problémy spôsobené sieťovkou.
        Ale verím že Windows update mohol narobiť paseku. Raz mi bez opýtania preinštaloval ovládače Radeon len tak, z ničoho nič bez opýtania, verzia bohvie odkedy, ešte horšie že zmizol Adrenaline takže žiadny autoupdate ale musel som ručne nanovo sťahovať inštalátor zo stránky AMD. Windows update je zlo a robí si čo chce.

     3. Súhlas (len poznámka, priemyselné základné dosky, niekdy ide o výšku dosky a rôzne konektory, ale od pradávna sa firmy snažia používať bežné veci a tie reálne priemyselné až v kritických častiach systému, vedia si spočítať čii je výhodnejšie vysoký príplatok, alebo výmena opotrebovaného lacného).

      Ku tomu NAS, drvivej väčšine stačí nejaký 2,5 alebo 3,5″ externý disk. 5TB 2,5″ disk, stačí na niekoľko záloh celého mobilu, nie je problém.
      S tým NAS, to je len teoreticky kábel navyše, pokiaľ sa dáva aj do siete. Ja som kábel odpojil z routeru a dal do sieťovky v PC. Ak by bolo treba zapojiť nas do siete, nie je problém zapnúť Wifi adaptér.
      Ale pre ten NAS, tam je dôvod kapacita a obrovská hlučnosť veľkých 10 platňových diskov, konkrétne mám Seagate X20 20TB. Tam hlavičku je počuť, potrebujú aj silný zdroj. Mňa prekvapilo, spotreba tých diskov v prospekte je do cca 10W. Všetko v pohode, kým ho nepripojíte na zdroj a nepočujete ako pomaly štartuje, ak sú 2 na jednej vetve, počítač sa vypína, zapína, dookola, preťažený 400W zdroj. Až v podrobnej špecifikácií som našiel údaj, pri štarte disk potrebuje špičkových 30W.

      Ten NAS, to je obyčajné staré PC so 6x SATA. 2,5gbit priama linka umožňuje z neho ťahať dáta rýchlosťou ako by bol disk priamo u mňa.
      Bežný člobvek, tomu stačí kúpiť 12-20TB externý disk, mať ho pripojený na USB port a podľa potreby ho zapnúť. Mne to prestalo stačiť, keď som potreboval také disky 2, počet nebol problém, ale hluk.
      Mám 12TB Western Digital externý, to je najhlučnejší disk aký som kedy mal. Duní celý stôl. Z toho disku som pokaždé ohučaný.

      Čo sa týka 2,5gbit routerov, stále net provideri majú v ponuke max. 1gbitové, úplne to stačí na celú domácnosť. Domov sa určite neoplatí pri dnešných cenách, priplácať za 2,5gbit. Aj 100MB/s v bežnom používaní sa málokedy využije.

      Ešte pre porovnanie, prechod zo 100mbit na 1000mbit je 10 vs 100MB za sekundu, 10 násobok. Prechod na 2,5gbit, je len 2,5 násobok. Vždy si spomeniem, keď kopírujem dáta z mobilu, stále len cez USB 2.0, i keď je to USB-C a ide to do 30MB/s.

      Aby som sa nesťažoval, ak niekto potrebuje sieťovku do PC, ak je príplatok za 2,5gbit oproti 1gbitovej primeraný, prečo nie. Ale doma, 100MB/s LANka je v priemere rýchlejšia ako 5TB 2,5″ externý disk. Kým rozdiel v cene routrov nebude do 10-20%, nemá význam na doma ani uvažovať o 2,5gbit.
      Práve kopírujem na nový disk dáta a zápis je 180MBs (cca po zaplnenej tretine), pritom sieťovka v pohode cez 250MBs. V bežnej rodine, málo pravdepodobný scenár. Osobne však niekomu, kto potrebuje veľké disky, odporúčam NAS zo starého PC a mať ho niekde, kde hluk nevadí. Mne prišlo lepšie, zmenšiť pracovné PC, mať ticho, ako prevádzkovať pri sebe 2-3 20TB disky. NAS samozrejme nemusí byť nosntop zapnutý. Stačí si prekopírovať potrebné dáta a vypnúť ho. To je jediné moje využitie pre 2,5gbit LAN, použitie miesto zabudovanej 1gbit karty mi stále významne šetrí čas.

      To bude asi aj dôvod, prečo stále nové modely dosiek majú 1gbit radič, prečo 2,5gbit routerov je minimum. Nikto nevie nájsť reálnu bežnú situáciu, kde by v domácnostiach nestačila gigabitová LAN sieť. Najkritickejšie miesto je wifi. Tam je update reálne cítiť, výmena gbit routera za iný gbit router len kvôli rýchlejšej wifi má význam. Sám som tak za posledné roky urobil niekoľkokrát.

      1. Jistě, tohle je o způsobu užití.
       Třeba já wifi neřeším vůbec, mám ji doma jen na mobil. U rodičů taky ne, protože přes wifi sice jede noťas, ale přenos dat (youtube, netflix) z jednoho zařízení zvládne i základní wifi.

       Měl jsem místo NASu PC na linuxu (core i3-3220T), ale zrušil jsem to. V počítačích doma mám v každém jeden
       3,5″ HDD Seagate IronWolf 5400 ot. 3TB respektive 4TB. Hluk to nedělá žádný nebo rozhodně ne takový, aby to bylo slyšet přes běžný provoz domácnosti.

       Data synchronizuju částečně do cloudu a částečně z PC do PC. Když se jednou za čas nashromáždí data, která se už běžně nepoužívají, ale chci je mít archivované a zabíraly by místo, připojím externí disk bez krabičky (rozuměj obyčejný SATA disk přes převodník USB3-SATA). Ty disky jsou prostě staré odložené disky různých kapacit a ukládám stejná data vždy na dva až tři HDD (podle důležitosti dat, většina je na dvou). Každý disk má své číslo a ke každému mám na PC textový soubor, kde je zapsáno, co se na disku nachází. Takže když pro něco potřebuju sáhnout, tak není nijak náročné to dohledat a připojit správný disk. Navíc jsou zálohy offline a skladné uložené ve skříni.

       Rozhodně bych ale netvrdil, že můj přístup je zajímavý pro někoho jiného. Já k němu došel proto, že přírůstek zálohy se mi rapidně zmenšil, když přišly služby typu Netflix a skončil jsem se stahováním filmů „bokem“, které jsem potom nemazal, ale nechával si je, kdybych se chtěl kouknout znovu. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *