Axagon EEM2-GTR: Dobre rebrované puzdro (USB-C) na SSD

Detaily Axagon EEM2-GTR

Používate externé SSD? Výhľadovo otestujeme niekoľko puzdier s podporou rozhrania NVMe. To s cieľom zistiť, ako ktoré riešenie formuje vlastnosti SSD, v rámci ktorých bude rýchlosť (SSD) vždy obmedzovaná pripojením cez USB (a niekedy možno i chladením?). Prvé takéto puzdro na externé SSD, ktorý podrobnejšie rozoberieme, je od Axagonu – 10-gigabitový model EEM2-GTR.

Detaily Axagon EEM2-GTR

Konštrukcie má vplyv na vlastnosti SSD aj pri externých puzdrách. Je tak zaujímavé sledovať, aké môžu byť rozdiely v rýchlosti, vplyvu chladenia na rýchlosť, či v spotrebe. Tieto informácie pri externých puzdrách SSD považujeme za pomerne vzácne, pohľadávajú sa ťažko, a pritom i užitočné. Teda, pokiaľ externé SSD považujete za príslušenstvo, ktoré stojí za pozornosť. Tí z vás, čo to tak majú, a takéto zariadenie im dáva zmysel a neobľubujú hotové riešenia, by mohol zaujímať aj nasledujúci rozbor puzdra Axagon EEM2-GTR.

S rozmermi 106,4 × 42,6 × 14,0 mm (dĺžka/šírka/hrúbka) pri hmotnosti 68 gramov možno puzdro Axagon EEM2-GTR zaradiť do „stredne veľkej“ kategórie. To však pri nadštandardne veľkej ploche hliníkového plášťa, ktorá je zo všetkých strán tvorená nízkymi rebrami s výškou približne 0,4 mm. Povrch je teda dobre členitý a táto skrinka pre SSD má základný predpoklad na „lepšie chladenie“ splnený. Relatívne menšie rozmery potom takéto puzdro predurčujú aj k pohodlnejšiemu noseniu napríklad vo vrecku nohavíc.

Komunikačné rozhranie je 10-gigabitové USB s konektorom typu C. V balení je iba jeden 20-centimetrový kábel s konektormi USB-C na obidvoch stranách. Pre konektory typu A musíte mať vlastný kábel. Pri nich si však dajte pozor, aby puzdro nebrzdili. K spomaľovaniu SSD bude dochádzať aj vtedy, keď puzdro pripojíte k portu USB s pomalším štandardnom, ako je 3.2 gen. 2.

Z hľadiska rozhrania sú podporované iba SSD NVMe (PCI Express) so zámkom typu M (s jednou zarážkou slotu M.2) alebo M+B ( s dvoma zarážkami). To znamená, že s SSD AHCI (SATA) nepochodíte. Tie sú ale okrajové a skoro sa k nim ani nedostanete. Každopádne je dobré vedieť, že podpora je iba pre SSD NVMe, dvojlinkové i štvorlinkové, vo fyzických rozmeroch 30, 42, 60 a 80 mm. S pamäťovými čipmi osadenými s jednej aj z obidvoch strán.  Paleta podporovaných formátov SSD M.2 je tu teda široká a pre správnu inštaláciu stačí len vhodne (t.j. zodpovedajú vybranému formátu) nainštalovať dištančný valček so závitom pre skrutku.

Inštalácia je mimoriadne jednoduchá. Na jednej z kratších strán odstránite dvojicu skrutiek, z koľajničiek puzdra vysuniete PCB, potom SSD z obidvoch strán obložíte teplovodivými vložkami a môžete ho zasunúť do slotu M.2. Na druhej strane sa SSD ešte do poloblukového výrezu na montáž nasunie dištančný valček. Ten sa upevňuje skrutkou zospodu PCB, s ktorým po tomto kroku môžete ísť naspäť do útrob puzdra.

Vzhľadom na rozmach rôznych beznástrojových systémov (napríklad i v rámci slotom M.2 na základných doskách) stojí za úvahu nutnosť potreby troch malých skrutiek, ktoré sa dajú pri troche nepozornosti ľahko odkotúľať a stratiť. Špeciálny skrutkovač doma hľadať nemusíte – na toto Axagon myslel a jeden malý (skrutkovač) dodáva v rámci príslušenstva.

 

Elegantnejšia by mohla byť aj demontáž, respektíve vyberanie SSD. Po jeho nainštalovaní majú teplovodivé podložky vyšší prítlak k telu puzdra, čo je z chladiacich dôvodov, samozrejme, dobre, ale zároveň to trochu komplikuje vysúvanie SSD z koľajničiek. To vplyvom vyššieho až vysokého trenia medzi puzdrom a podložkami, ktoré fungujú tak trochu lepidlo. S nejakou šnúrkou upevnenou o PCB by bola demontáž určite jednoduchšia. Nevieme však, koľko ľudí v rámci rovnakého puzdra mení viac SSD. Je možné, že prakticky nikto a zdokonaľovať systém demontáže tak nemá príliš opodstatnenie.

Na znak toho, že je puzdro pod prúdom, sa v jeho rozsvieti modrá LED. Takúto farbu má vždy, aj pokiaľ by nedošlo k inicializácii SSD. Takéto prípady s nerozpoznaním SSD v praxi asi ojedinele nastať môžu a Axagon vtedy odporúča aktualizovať firmvér SSD. Ešte predtým sa však uistite, že máte na SSD vytvorenú partíciu a písmeno diskovej jednotky.

Testovacia metodika

Základom pre všetky merania je CrystalDiskMark s veľkosťou knižnice 1 GB. Rýchlosť SSD testujeme v dvoch situáciách. Pred záťažou a potom, po 10-minútovej záťaži pre maximálne sekvenčné čítanie a zápis. Takýmto spôsobom sa odhalí, aký má na rýchlosť SSD Samsung 980 Pro (1 TB) vplyv chladiaci výkon externého puzdra. Hodnoty k rýchlostným meraniam sú pre dosiahnutie vyššej presnosti priemerom troch priechodov. Puzdrá sú pripojené cez rozširujúcu kartu USB (3.2 gen. 2×2) – Renkforce RF-4538236 s radičom ASMedia ASM3242. Testy prebiehajú na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi s procesorom Intel Core i9-13900K (a pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo – 2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) pod operačným systémom Microsoft Windows 10 (22H2).

Spotrebu meriame pomocou power metra PCIe vlastnej výroby, ktorý poznáte aj z testov grafických kariet. Ten je zapojený pred kartou PCIe (s radičom USB), ktorej odber je súčasťou výsledku. Spotrebu v záťaži meriame pre maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania i zápisu.

Zahrievanie sledujeme iba povrchové, na puzdre. Pri jeho vyhodnocovaní pozor, vyššia teplota nemusí automaticky znamenať horší výsledok (spomeňte na testy teplovodivých podložiek a zahrievanie sa pasívov…), ale ani lepší. Smerodajné z pohľadu chladenia by tu bolo zahrievanie SSD, nad tým však nemáme kontrolu. Testovacie SSD síce má svoje snímače, ale po pripojení (SSD) do puzdra sa k nim už základná doska nedostane. Robíme tak iba tepelné mapy IR snímaním (termokamerou Fluke Ti125), na základe ktorých možné aspoň vidieť, ako sa teplo šíri puzdrom a či vás ten nepopáli. Termovízia je pre stranu s rebrami puzdra alebo pre tú, ktorá je v kontakte s radičom SSD (pokiaľ puzdro rebrá nemá).

Puzdrá SSD sú pri testovaní umiestnené vždy v rovnakej polohe – pozdĺžne, vo voľnom priestore, kde na podložke stoja spodnou stranou. Prietok vzduchu v testovacej miestnosti je vždy porovnateľný, a to pri teplote v kontrolnom bode pohybujúcej sa v rozmedzí 21,0–21,3 °C.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanky Axagon. Poznáme najúspešnejších riešiteľov

Ročné úsilie je za vami. Mesiac čo mesiac ste dumali nad tým, aký produkt Axagon skrýva jeho (foto)detail zverejnený na dostupnej fotografii. Sme radi za naozaj hojnú účasť, hoci vyhodnotenie nebolo vôbec jednoduché. Úlohu nezohrávalo len to, či ste zodpovedali správne, ale v akom čase to bolo. Na stupienky víťazov sa dostali najrýchlejší, ktorí sa ani raz nepomýlili. Celý článok „Hádanky Axagon. Poznáme najúspešnejších riešiteľov“ »

  •  
  •  
  •  

Test Axagon ADE-25RC. Adaptér USB-C pre rýchlejší ethernet

Otestovali sme externý sieťový adaptér, ktorý má byť užitočný pre pripojenie starších alebo lacnejších stolových počítačov, notebookov k rýchlejším routerom či switchom. ADE-25RC, ako Axagon tento ethernetový adaptér označuje, sa pripája pomocou rozhrania USB-C a veľkostne sa zmestí akurát medzi prsty. Cestovné rozmery ho tak dobre predurčujú aj na použitie s mobilnými zariadeniami. Celý článok „Test Axagon ADE-25RC. Adaptér USB-C pre rýchlejší ethernet“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (12/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Blížime sa do finále, v ktorom bude treba správne vyriešiť poslednú, decembrovú hádanku. Po nej už konečne príde vyhodnotenie vášho snaženia za celý rok 2024 a zaslúžené odmeny. Celý článok „Hádanka Axagon (12/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. Vlastním tenhle kus nějaký pátek. Je jen k TV boxu, takže zaříznutý 1Gbit sítí/USB 3.0. S touhle rychlostí ani není co chladit. Ze všech těch, co jsou k dispozici je solidně obrněný, i čela jsou z kovu, nikde plasty.
    Fajn kandidát pro vyřazená m.2 ssd.

    1. Hmm… Spomínam si na hotové externé SSD Verbatim VX500, ktoré má polovičnú rýchlosť a výkon pri dlhodobo vysokej záťaži (t.j. na tých cca 520 MB/s) teda stabilne neudrží. Ale asi narážate na ten 1 Gb/s, resp. rýchlosť do cca 120 MB/s. Jasné, za takýchto podmienok bude spotreba výrazne nižšia a tým aj zahrievanie radiča SSD. 🙂

      1. Šlo spíš o tom, co s vyřazeným půl TB diskem. Omezení beru jako síť, transfer těch 110MB/s jede stabilně.

  2. Píšete, že pri vysúvaní sú problémy. A pri zasúvaní nie sú ?
    Tiež mi nie je jasné, že keď je to zasúvacie, ako poriadne priľnú teplo vodivé pásky na steny púzdra .

    1. Slovo „problémy“ je asi prísnejšie, ako by bolo vhodné. Oproti puzdrám, do ktorých vloží SSD zvrchu a zakrytuje panelom, je montáž i demontáž zložitejšia, ale za problematickú by som ju asi neoznačil. Viac stuha ide aj zasúvanie, ale aspoň na základe toho máte istotu toho dobrého kontaktu teplovodivej podložky z telom puzdra. Vysúvanie je ešte o trochu komplikovanejšie z dôvodu, že PCB s SSD prakticky nemáte za čo chytiť. Pri troche trpezlivosti to ale určite zvládnete aj bez klieští a tak, s tenšími prstami sa nejaký úchop nájde a ide to. Ale nejaká šnúrka, za ktorú by bolo možné potiahnuť, by asi dávala zmysel.

      1. Při rozebírání bych bral v potaz, jak dlouho byl box používán. Podložky vlivem času a tepla co do soudržnosti a schopnosti držet tvar degradují. Po delší době mohou více přilnout k povrchům a při pokusech o rozebrání se trhat. Sendvičová konstrukce je vždy lepší.

        1. Sendvičová konštrukcia… to je ten výraz, ktorý bude vhodný v ďalších testoch. 🙂

            1. Fakt rozumné riešenie… ale asi si to ošetrili rovno aj patentom… tipujem.
              (LianLi by to určite hneď opatentovalo)

              @ Ľubo
              Pozerám, že si zmenil farbu … Hádam je to na odlíšenie autora článku a nie vyjadrenie politického postoja 😀

              1. Sice postrádá nějaké sofistikovanější krytí konektoru před nečistotami, ale jinak je připojení i slušně kryté proti fyzickému poškození. Nakonec záslepku pro konektor lze sehnat docela dobře a klícka nabízí možnost ji uvázat. Cena by určitě šla srazit (např. s využitím protlačovaných profilů, které by pojmuly všechny důležité prvky už v základu, aby se minimalizovaly dodatečné úpravy), ale zase by to nevypadalo tak pěkně. Kolem a kolem to není špatná cena, zvlášť jestli mají patent, přemýšleli nad tím a vymysleli to opravdu pěkně. Chybí jen varianty s vyššími rychlostmi a Thunderboltem.

              2. — „Pozerám, že si zmenil farbu …“

                Áno, je to na odlíšenie autora článku. Premýšľam, ako dlho to takto máme, ale bude to už nejaký ten piatok. 🙂

                1. –„…bude to už nejaký ten piatok.“
                  Áno, konkrétne asi jeden, 😉 …
                  Ak som si správne všimol, tak prvý červený komentátor bol asi Ján a bolo to 22.7. vo vlákne o mravcoch 😀
                  Čí?

                  1. Bude sa to počítať už na roky, čo to takto máme. Musel si si toho len nevšimnúť. Červení mravci sú v tom nevinne. 🙂

                    1. Nj, „všímavosť“ je moje druhé meno 😀
                      Asi pred dvoma rokmi hovorím žene, keď som prišiel z roboty:
                      „Všimla si si, že máme kvety posadené pred domom?“
                      A ona na to, že sú tam už 2 týždne.
                      Minule som utekal, aby som stihol Ďurošku (pozn. lokálna sieť predajní s pečivom). Prídem späť s veľkou novinkou, že naša predajňa je už zrušená.
                      Ona na to, že hádam už aj pol roka.
                      😀 😀 😀
                      Tak, ale zase, Pavel je v komentároch pod svojím článkom nečervený

                    2. — „Tak, ale zase, Pavel je v komentároch pod svojím článkom nečervený“

                      Hmm, dobrý postreh. Je možné, že to bude mať nejaký súvis, že Pavlove články v redakčnom systéme vytváram ja (a na konci len zmením autora, zo seba na naňho). Autori, ktorí si články nahadzujú sami z vlasného účtu sú v komentároch zvýraznení červenou vždy. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *