Ghetto AI GPU: Modnuté GeForce RTX 2080 Ti s 22 GB paměti

AI mánie přinesla zpět GeForce RTX 2080 Ti. Na eBay se prodávají s upgradovanou pamětí

Zajímavé na čínském hardwarovém trhu je, že tamní firmy se často nebojí kreativně recyklovat čipy. V jednu chvíli likvidovaly nové GeForce RTX 4090 na výrobu AI karet pro servery, což bylo spíš šílené, ale po zákazu jejich dovozu z USA se objevila zajímavá náhrada: komerční předělávka starých herních grafik na AI akcelerátory skrze upgradování jejich paměti na vyšší kapacity. Dokonce už nejde jen o záležitost Číny.

Paměti na grafikách se kdysi upgradovat daly, v devadesátých letech totiž leckdy byly čipy osazené v socketech. To ovšem bylo ještě před revolucí 3D akcelerátorů způsobenou 3Dfx Voodoo, po němž přišly všechny Nvidia Riva TNT, ATi Rage 128, GeForce, Radeony a tak dále. Jejich rychlejší paměti již byly osazovány napevno, takže upgrade se běžně nedá dělat už nějakých 25 let.

V poslední době se na YouTube ale objevila řada videí ukazujících modding grafik Nvidia na dvojnásobné kapacity paměti. V Číně se to, zdá se, začalo provádět profesionálně, ale takovéto karty se dají pořídit už i na západě přes eBay. Na tom se objevily nabídky karet GeForce RTX 2080 Ti modifikovaných na 22GB paměť, které jsou prodávány pro použití jako AI akcelerátorů za ceny někde okolo GeForce RTX 4070.

Prodejce na eBay účtuje za jednu upravenou kartu 499 $ nebo 449 $ za kus při koupi tří karet najednou. Je to ale samozřejmě s minimální zárukou (a tato GPU jsou již šest let stará). Podle prodejců lze na kartách provozovat Stable Diffusion, Llama2 i další AI modely a aplikace, ale údajně mají fungovat i s oficiálním ovladačem (bez nutnosti používat modifikované verze) ve hrách. Tam ale asi nebudou úplně konkurenceschopné novým kartám, které se za tuto cenu dají koupit (GeForce RTX 4070 po zlevnění, hodně blízko je už Radeon RX 7900 GRE).

GeForce RTX 2080 Ti upgradovaná na 22 GB na eBay (zdroj: eBay)

GeForce RTX 2080 Ti byla highendová herní grafika z roku 2018, používající 12nm GPU generace Turing (zajímavé je, že tehdy highend měl TDP 250 W). Tato architektura již má tensor jádra pro akceleraci umělé inteligence. Co je důležité v tomto případě: čip TU102 poskytuje 384bitovou sběrnici pro paměti GDDR6, takže v paměťové propustnosti není tak daleko od dnešních moderních GPU. GeForce RTX 2080 Ti měla sice zapnutých jen 352 bitů z šířky sběrnice, ale se 14,0GHz čipy GDDR6 dosahovala propustnosti 616 GB/s.

Upgrade paměti vyžaduje, aby z PCB byly odpájené existující čipy GDDR6 a byly nahrazené 2GB (16Gb) čipy, které ovšem musí být takového typu, který GPU rozpozná a umí s nimi pracovat. Tyto čipy pak výrobce upravených karet musí připájet, znovu zkompletovat kartu a poté to ideálně vše otestovat na stabilitu. Tyto konkrétní modifikované karty jsou opatřené chladiči typu blower, které se hodí k provozu více karet vedle sebe, včetně osazení do serveru.

GeForce RTX 2080 Ti upgradované na 22 GB na eBay (zdroj: eBay)

GeForce RTX 2080 Ti s pamětí upgradovanou na 22 GB mají podobnou kapacitu jako 24GB GeForce RTX 4090, byť výkon jejich tensor jader bude nižší. Ovšem pro práci s velkými AI modely, kde je kapacita paměti hlavní bariérou, může tato grafika být velmi užitečná, zvlášť když je GeForce RTX 4090 značně předražená (a do Číny se přestala vozit a i její náhrada GeForce RTX 4090D je stejně drahá).

Dokonce 44 GB paměti?

GeForce RTX 2080 Ti se již podařilo modifikovat dokonce i na kapacitu paměti 44 GB, což je ale mnohem těžší udělat. Tato konfigurace již vyžaduje 22 čipů a PCB s tzv. clamshell zapojením (a čipy po obou stranách). Modder Cat T, který toto provedl, musel použít PCB z mnohem dražší profesionální grafiky RTX 8000 a nahradit na něm GPU za čip z GeForce RTX 2080 Ti, což praktický smysl úplně nedává. Tato karta pak stejně fungovala jen pomocí modifikovaného grafického BIOSu a ovladačů.

Zdroj: VideoCardz, eBay

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. „jednu upravenou kartu 499 $ nebo 449 $ za tři kusy.“
    Tri kusy jsou levnejsi nez jeden ? Tenhle model prodeje zavedl Herbalife 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *