Recyklace v Číně: z CPU pro notebooky dělají upgrade pro LGA 1151

BGA procesory pro notebook předělané pro LGA 1151, navíc překračující hranice podporovaných platforem

V Číně existuje zajímavý byznys okolo recyklování starého hardwaru. Například Xeonů E5, pro které vyrábí nově hráčské desky, pak objevily vyřazené BGA mobilní procesory Intel konvertované na socketová CPU pro desktop. Začalo to s Haswelly, ale teď už jsou takto nabízené i nové čipy Comet Lake s šesti i osmi jádry. Je to o to zajímavější, že se tak dají upgradovat i desky řady B150/Z170/Z270, do nichž jdou oficiálně jen čtyřjádra.

Právě tím, že se s nimi dají upgradovat desky první verze platformy LGA 1151, do kterých můžete oficiálně dát maximálně Core i7-7700k, by tento experimentální čínský hardware mohl být dost zajímavý i pro některé z vás. Ovšem s těmito modifikovanými mobilními procesory můžete i v takové starší desce mít i osmijádro.

A někdy to snad dokonce mí jít (nějak) přetaktovat i na levnějších deskách bez „Z“ čipsetu (Z170/Z270/Z370/Z390). Počin je to tedy docela zajímavý, tyto bastlené procesory jsou vlastně i pořád poměrně aktuální možnost upgradu.

BGA procesory jdou na důchod do desktopu

Tyto konvertované procesory mají provedení speciálního adaptéru. Na jeho spodní straně jsou plošky kompatibilní se socketem LGA 1151 a na jeho horní straně je napájený mobilní procesor Intel v pouzdru BGA. Procesor nemá rozvaděč tepla, takže se chladí přímo. Je proto vhodné, a Prodejce na to upozorňuje, mít chladič, v jehož základně nejsou heatpipe s přímým kontaktem, které by seděly mimo plochu křemíku).

Mobilní procesor Intel Comet Lake-H konvertovaný pro socket LGA 1151

Výrobce místo rozvaděče tepla používá kovový držák, který se zdá se upevňuje třemi šrouby na desku do otvorů, v nichž je za běžných okolností namontován odklopný plechový kryt socketu. Ten při montáži tohoto zbastleného CPU proto asi musíte sejmout (v zájmu možnosti později desku dát do původního stavu bude dobrý nápad dobře si tuto součástku uschovat).

Instalace: je třeba nahradit plechový kryt socketu držákem, dodaným s modifikovaným CPU

Tato divočina je možná proto, že výkonnější notebooková CPU Intel řady „H“ jsou stejný křemík jako desktopové čipy a jejich infrastruktura je zdá se dostatečně podobná (čipset je také asi společný), aby se daly přes redukci provozovat v socketu. Zachován by tak měl být dvoukanálový řadič paměti DDR4 i řadič PCI Expressu 3.0 ×16 pro grafiku, které procesory řady H pro notebooky normálně poskytují.

Instalace: je třeba nahradit plechový kryt socketu držákem, dodaným s modifikovaným CPU

Zajímavé je, že zde zřejmě jde o procesory Comet Lake-H, ne o Coffee Lake-H, které byste na socketu LGA 1151 čekali. Desktopová verze Comet Lake-S totiž jde do nového socketu LGA 1200, kdežto tyto modifikace Comet Lake-H používají starší socket. Je ale pravděpodobné, že mezi platformami nejsou velké rozdíly a když už se používá redukce, mohlo by CPU běžet na starším i novějším socketu. A výběr LGA 1151 je motivován tím, že lze podchytit poptávku po upgradu starších PC.

I starší Coffee Lake-H, Kaby Lake-H a Skylake-H jsou zdá se nabízená v tomto provedení. Některé (ne-li dokonce i všechny?) asi jsou ES vzorky a ne sériově vyráběné modely, takže je to slušná divočina. Potenciální lákadlo je tu asi dvojí: jednak jsou to ty šestijádrové a osmijádrové modely, pokud by se vám je povedlo rozchodit v desce platformy LGA 1151v1 s čipsetem řady 100 nebo 200, kam byste jinak dostali maximální Core i7-7700K. Kromě toho by také tyto procesory mohly mít vyšší energetickou efektivitu, jelikož jsou původně určené do notebooků.

Mobilní procesor Intel Comet Lake-H konvertovaný pro socket LGA 1151

Nevýhoda: BIOS musí být modifikovaný

Na Aliexpresu se dá najít řada těchto procesorů, když zadáte „BGA to LGA 1151“ nebo „Modified laptop CPU to LGA 1151“. Z procesorů označených jako Comet Lake je to například šestijádro (s 12 vlákny) na základním taktu 2,4 GHz s maximálním boostem 4,3 GHz za 95 dolarů nebo až osmijádro s taktem 2,1 GHz a maximálním boostem 4,6 GHz za 223 dolarů (asi půjde o ES vzorek, což potvrzují i snímky CPU-Z). Tyto procesory by se ale zřejmě často měly dát přetaktovat, minimálně asi bude možné na desce zvýšit limit spotřeby, aby trvale běžely na svém all-core boostu. Jejich TDP by asi ve výchozím stavu mělo být 45 W.

Popis těchto nabídek je docela bohatý a lze v něm najít i tabulku kompatibility, podle níž by minimálně 6/8jádrové procesory Coffee Lake-H (tedy odpovídající 45W Core 8. a 9. generace pro notebooky) měly fungovat s nějakými výjimkami na deskách mnoha značek. A skutečně by touto oklikou mělo být možné dostat osmijádro do desky s čipsetem Z170 nebo Z270, kde už jste před lety možnost upgradu oplakali. Nejlepší kompatibilita bývá údajně na deskách Gigabyte.

Popis produktu ze stránek výrobce
Popis produktu ze stránek výrobce

Není to ale tak jednoduché, budete totiž potřebovat modifikovaný BIOS, což funguje tak, že kontaktujete prodejce s modelem vaší desky a on vám při koupi procesoru zašle upravený BIOS, který musíte nahrát. Nejspíš by také měl někdy být schopný vás varovat před nekompatibilním modelem. Dokonce v případě, že máte čip s BIOSem v socketu, uvádí, že může poslat přímo naflashovaný čip (což by se hodilo pokud byste k desce neměli jiné CPU).

Nevýhoda je samozřejmě, že podstupujete bezpečnostní riziko. Prodejce by vám teoreticky třeba mohl do BIOSu dostat nějaký backdoor, i když to asi nebude moc pravděpodobné.

Mobilní procesor Intel Comet Lake-H konvertovaný pro socket LGA 1151: spodní strana s kontakty připravená na osazení do socketu LGA 1151

Čína produkuje originální kousky

Čínská podnikavost v hledání způsobů, jak vydělat na různém vyřazovaném nebo i vyloženě recyklovaném hardwaru tedy zase vyprodukovala docela zajímavé plody. Někdy díky ní vzniknou docela užitečné věci, jindy zase dost bizarní, ale musím tedy říct, že svět PC hardwaru je díky těmto fenoménům hned zajímavější. Na existenci těchto konvertovaných Comet Lake jsem přišel, když jsem koncem ledna obhlížel desktopovou desku založenou na semicustom APU z Xboxu One (mimochodem o ní zásluhou jednoho čtenáře ještě asi uslyšíte).

A když jsem prohlížel nabídku těchto konvertovaných procesorů pro LGA 1151, tak na mě vybafl inzerát na toto – nově vyráběná deska pro použití 10 let starých Opteronů 6100 do socketu G34 – pro připomenutí, to byly dvojčipové 45nm procesory s až 12 jádry K10, taková anticipace Epyců/Threadripperů. Vedle těch by v ní ale měly fungovat i šestnáctijádra Opteron 6200 a Opteron 6300, které už mají architektury Bulldozer/Piledriver.

Nová „X89“ deska pro Opterony se socketem G34 z Číny

Podnikatelský záměr je zde takový, že na ebay a při likvidaci serverů lze získat docela dost starých serverových CPU, které jinak nemají využití. Někomu stálo za to pro ně vyrobit úplně novou desku, klobouk dolů (u Xeonů bych to čekal, ale u o dost méně rozšířených pozdních Opteronů moc ne…)

Docela se při tom člověk říká, co všechno by se takto dalo znovu používat. Například ARM procesory v dnešních telefonech jsou hodně výkoné a ještě navíc mají na pouzdru již osazené netriviální množství operační paměti, už často 4 a víc GB. Pokud by se daly znovu použít a oživit po softwarové stránce, mohly by se po smrti svých domovských mobilů určitě dál používat v SBC deskách, asi by mělo být možné z nich vyrábět i ne úplně hračkové levné notebooky/chromebooky…

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychází Intel SSD 670p: nová generace QLC (Update: ceny sníženy)

NVMe Intel SSD 660p byly první široce dostupné NVMe moduly s QLC NAND a také také SSD zdá se docela populární mezi zákazníky. Teď Intel vydává jejich vylepšenou verzi SSD 670p s třetí generací své QLC NAND o 144 vrstvách a také s novým řadičem. Díky tomu mají SSD 670p výrazně lepší výkon, i když to také vypadá, že aspoň nyní nejsou cenově až tak výhodné jako druhdy. Celý článok „Vychází Intel SSD 670p: nová generace QLC (Update: ceny sníženy)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Plné parametry Intel Core i7 a i9 Rocket Lake i s all-core boosty

Unikly zatím nejdetailnější specifikace procesorů Rocket Lake pro desktop, které Intel začne prodávat na konci tohoto měsíce. Máme kompletní parametry 125W, 65W i úsporných 35W modelů Core i7 a i9 s osmi jádry a už je to i včetně přesných frekvencí boostu pro různé počty vytížených jader. Vypadá to z nich, že zamčená Core i9 a trošku i7 by mohly být hodně slušná alternativa 125W verzí K a jednovláknový výkon bude hodně vysoko. Celý článok „Plné parametry Intel Core i7 a i9 Rocket Lake i s all-core boosty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2

Loni Intel vydal první samostatné grafiky Xe „DG1“, zatím ale byly dost skromné. Letos by ale už měl mít výkonnější GPU s architekturou Xe HPG pro hráče, která už podporují i ray tracing. Tyto karty by tedy měly být o dost zajímavější a z úniků na internetu už se rýsují parametry, které by měly mít. Půjde o 6nm čipy vyráběné u TSMC, s až 4096 shadery a 16 GB paměti GDDR6, Intel ale chystá i řadu dalších modelů. Celý článok „Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. je to nieco podobne ako ked sme kedysi davno robili upgrady na xeony s.771 do s.775-kovych dosiek, ale som rad ze urcita skupina ludi sa vie aj takto vynajst, kazdopadne UBU to stale isti 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *