Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Asus RTX 4080S O16G Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu.

O grafických kartách Asus s chladičmi Noctua sme historicky písali už viackrát. Po prvých modelov RTX 3070RTX 3080 sa chladič Noctua objavil aj na RTX 4080 a príbeh bude mať pokračovanie.

Od RTX 4080 NE došlo k výraznejšej zmene pasívu, ktorý sa od pôvodného (na grafických kartách RTX 3000) mimo iné aj použitím výparníkovej komory. Tá sa zjavne osvedčila, tak ako celý pasív, a v nezmenenej podobe je teraz aj na Asus RTX 4080S Noctua Edition. Nová RTX 4080 Super je postavená na rovnakom jadre (AD103) ako RTX 4080 a rovnaké je i TDP (320 W), nároky na chladenie sú teda porovnateľné.

Asus RTX 4080S Noctua Edition používa dva 120-milimetrové ventilátory NF-A12x25 s 25 mm hrubým profilom a masívny radiátor, ktorého rebrá pretína osem heatpipe, z čoho tri majú 6 mm priemer a päť 8 mm. Základom grafickej karty je PCB z TUF  RTX 4080 Super.

Podľa dávnejšej komunikácie s Noctuy vyplávalo, že sa do určitej miery hľadí aj na cievky, ktoré sú výberové. Aký spôsobom sa k tejto veci pristupuje detaily nemáme. Pomerne jasné už ale je, čo sa na pôvodnej karte predávalo – chladič.

Oproti TUF RTX 4080/Super je pasív kratší a namiesto troch ventilátorov používa „iba“ dva, ale špičkové, čo vieme s úplnou istotou. O tom, že sa konštrukcia chladiča nijakým spôsobom nezmenila svedčí i fakt, že v správe k RTX 4080S NE Noctua odkazuje na výsledky testov RTX 4080 NE. Na základe škálovania všetkých hodnôt zahrievania aj hlučnosti je možné predpokladať, že spotreba naprieč týmito grafickými kartami (RTX 4080S NE a RTX 4080 NE) je takisto identická, respektíve sa líši iba v rámci veľmi malej tolerancie.

Pri nízkych rýchlostiach, keď sa RTX 4080 Super NE dostane na teplotnú úroveň TUF RTX 4080 Super, má byť grafická karta s chladičom Noctua tichšia o takmer 5 dBA. V kontexte s takýmito výsledkami Noctua hovorí o najtichšej možnosti vo svojej výkonnostnej triede. A to bez ohľadu na rýchlosť ventilátorov, pri rovnakom zahrievaní sa vždy sľubuje nižšia hlučnosť, k čomu Noctua má na svojom webe sériu grafov.

Na zmenu profilu regulácie má RTX 4080S NE dva BIOSy, medzi ktorými je možné prepínať. Prednastavený je ten tichší, s ktorým má GPU v booste dosahovať minimálne 2610 MHz. S BIOSom „OC“ je garantovaných o 30 MHz viac (2640 MHz).

S 310 mm dĺžky ide o relatívne kratšiu grafickú kartu, ale poriadne hrubú. Na výšku má až 87,5 mm, s ktorými presahuje štyri sloty. Asus hrúbku uvádza až na 4,3 slotu.

Dostupnosť Asus RTX 4080 Super O16G Noctua v obchodoch je ohlásená od 7. február. Cena bude výrazne nad MSRP, okolo 1700 eur, teda cez 42 tisíc korún českých.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče

V rámci recenzí grafik vycházejících teď v rámci „Super“ refreshe karet GeForce RTX 4000 jsme tu už měli kartu přímo v návrhu Nvidie, kartu MSI a ještě bude i Gigabyte. Nedostala se do toho karta od třetího velkého výrobce Asusu, tak se místo toho podíváme na modely, které tato značka bude nabízet od modelu GeForce RTX 4070 Ti Super. Je jich totiž docela dost, včetně modelů, které místo 16pinu mají speciální napájení BTF přes desku. Celý článok „GeForce RTX 4070 Ti Super od Asusu: 9 modelů, 3 různé chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Možno sa nepodaril urobiť chladič, ktorý by bol pre RTX 4090 podľa náročných kritérií Noctuy dostatočne tichý? Predsa len, ak sú tak akurát spokojní so stavom na RTX 4080(S) s 300 W, tak +150 W…

    1. Snažili sme sa o to už niekoľkokrát a vždy to stroskotalo na „prílišnej zložitosti“. Aby to fungovalo jednoducho, tak aj registrovaní používatelia by museli mať na edit také vysoké oprávnenia, že zároveň budú môcť zasahovať aj do redakčného systému, čo samozrejme, nemôže byť. Toto chceme oddeliť, ale príliš nám to nejde, ale snáď sa to raz podarí.

     Určite je to jednoduchá vec, len to treba, tak ako všetko vedieť. A viete, že mi všetko úsilie vynakladáme iným smerom než do webdizajnu. Úplne najnižšiu prioritu to ale nemá a verím, že skôr či neskôr tu ten edit fungovať bude. Minimálne zatiaľ je ale holt nevyhnutné pred zverejnením príspevku dlhšie popremýšľať, aby sa nevyžadovala jeho úprava. Viem, je to nepohodlné, ale je veľa veci, ktoré sú nad naše momentálne sily a toho je jedna z nich.

  2. jako majitel Noctua edice rtx 3070 se opovažuji tvrdit, že s Vaším názorem hodlám nesouhlasit 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *