Asus ROG Strix X570-E Gaming: Silné VRM i konektivita

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Rozhranie UEFI je typické pre Asus. Ak už ste v nedávnej dobe mali od nich nejakú základnú dosku, budete sa cítiť ako doma. Navigácia aj dizajn UEFI je totožný, pribudlo niekoľko nových, zaujímavých funkcií. UEFI v podaní Asus ponúka pokročilý Advanced a zjednodušený EZ Mode režim. V pokročilom nájdete prehľad hlavných údajov a Ai Tweaker na ovládanie taktovania procesora aj pamätí. Nechýba ani priečinok s pokročilými nastaveniami.

K dispozícii je aj monitorovanie teplôt vrátane možnosti ignorovať niektoré hodnoty. To sa hodí najmä v prípade, že používate AIO chladič a header CPU_fan ostane nepoužitý. Vtedy musí ignorovať jeho rýchlosť, ináč sa počítač nenabootuje. Spravovať môžete tiež poradie bootovania, fast boot a secure boot. Medzi nástrojmi nájdete Asus EZ Flash 3 na aktualizovanie BIOSu či Asus Secure Erase na zmazanie disku v prípade predaja počítača/disku.

   

   

   

Zjednodušený režim ponúka používateľom základný prehľad a všetky dôležité informácie. Viete si tu nastaviť XMP, skontrolovať zapojené disky a zmeniť ich prioritu bootovania. Q-Fan Control vám zase umožní prispôsobiť si otáčky ventilátorov pre všetky PWM konektory samostatne. EZ Tuning Wizard vás zase prevedie vytvorením diskovej konfigurácie RAID.

Ovládanie a navigácia v UEFI Asus patria medzi silné stránky. Veľmi sa mi páči tiež krátky prehľad zmien pred uložením. To je užitočná vec, ak sa snažíte odladiť pretaktovanie alebo aj akási poistka pred nechceným stlačením nejakého tlačidla.

   

   

Súčasťou BIOSu je aj EZ Tuning Wizard, ktorý dokáže pretaktovať CPU automaticky. Túto možnosť sme samozrejme vyskúšali a výsledky uvidíte v testoch v nasledujúcich kapitolách.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

  •  
  •  
  •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. celkom by sa hodilo rozpisat aj teploty chipsetu / otacky ventilatora ktory ho chladi v roznych kombinaciach alebo aspon popisat vplyv teploty na otacky ventilatora v roznych kombinaiach napr. pri vyuziti pcie4.0 nvme ssd a prace s nim, pri vyuziti pomalsieho ssd atp.

    1. Vďaka za tip, doplnil som teplotu čipsetu. V recenzii ASRock dosky uvediem aj otáčky ventilátora.

  2. Super deska. Práve na ní stavím kamarádovi jeho nové PC (3700X, RTX 2070 Super, EKWB vodník…). Plný souhlas se zápory, v této cenovce bych čekal už trojici M.2 NVMe slotů.

    1. Jde-li o fyzickou konektivitu, vynikne rozdíl o to více v konkurenci s X299. Příliš nerozumím tomu, co na X570 vidíte, že je kupujete namísto cenově lépe Ryzenu odpovídajících předchozích generací AM4. Gen4 PCI-E je argument spíše z těch slabších (benefit ještě dlouho bude při praktickém použití sotva měřitelný), asi bych rozuměl jistější kompatibilitě s budoucími generacemi Ryzenu s ohledem na rostoucí ambice AMD při cenotvorbě a segmentaci.

      1. Je to jednoduché. PC bude skoro 300 km daleko, takže volím co nejvíc fool-proof řešení. Po telefonu se troubleshooting provádí dost blbě a fakt nechci jezdit kvůli každé blbině za hranice. Takže X570 čipset, požadavek na rychlou WiFi, dostatek USB portů a zvolil jsem Asus kvůli jejich UEFI. Ano, mohl jsem vzít klidně B450 Tomahawk MAX, ale pak bych musel řešit externí DAC, externí WiFi apod. Tohle bylo nejjednodušší a nejčistší řešení, vzhledem k okolnostem.

        1. Rozumím, když X570 zvolí ten, kdo ji chce osedlat už do základu 3900 výš, ale jinak mi to hlava příliš nebere.

          1. Tohle je „vanity PC build“ i celý ten EKWB okruh je tam vcelku zbytečný. Jak 3700X, tak RTX 2070 Super jdou celkem v pohodě uchladit kvalitním vzduchovým chladičem. To samé deska, je to overkill, ale foolproof overkill…

            1. Subjektivně nepochopím, buď cenu a účel zohledňuju, nebo ne… A vodníka oproti vzduchovému chlazení do šuplíku foolproof? Spíš totálně divný…

              1. Vanity PC build – ten nevyžaduje pochopení a hledat u něj poměr výkon/cena je také marné 🙂

        2. Takhle drahá deska a WI-FI? (hlavně, ať moc nefouká) a kdo na tohle bude strkat APU? tak na co jsou tam teda dira/y k monitoru? a větrák na chipsetu?, který má taky chladit M.2?…..jen pár argumentú, proč ne!….pokud máte nějaký protiargument, rád si ho vyslechnu…třeba mě přesvědčí….mám trošku starší, ale taky drahou (tehdy) desku a tak jsem jinak pro, ale tohle je podle mě nesmysl…..jinak díky za recenzi této…..desky….kvituji, že byla naplněna litera.
          (Keď jej nebudú, něch sa pojebe…..copyright neznámý bača a Izer)
          BoMan

          1. Reagujete na nesprávného člověka, nejsem autorem recenze, tím je kolega Brestovanský, já jen okolojdoucím komentujícím 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *