MSI Forge 100M: Za málo peňazí veľa muziky

Exteriér pre oči

Do segmentu lacných skriniek nedávno prispel aj gigant z Taiwanu, MSI. Nový rad Forge ponúka zaujímavý vzhľad, preto som sa rozhodol preskúmať ju bližšie než len z videí na YouTube. A síce testovaný je model Forge 100M s cenou 55 €. Má šancu urobiť prievan a osviežiť ponuku skriniek v tejto kategórii? Čo všetko ponúka za prívetivú cenu nová herná skrinka si ukážeme v detailnejšej recenzii.

Základné parametre

Exteriér pre oči

Prvý dojem zo skrinky je neutrálny, i keď vzhľadom predného panela jemne vybočuje z priemeru low-endových skriniek. Balenie je taktiež klasické ako pri každej podobnej skrinke: škrutky, sťahovacie pásky na kabeláž a veľkou výhodou sú náhradné krytky rozširujúcich kariet, ktoré sa môžu hodiť.

Temperované sklo s hrúbkou 4 mm na ľavej strane je možné odobrať veľmi bezpečne vďaka schodíku pod ním, ktorý sklo drží pri demontáži na svojom mieste. Obvod otvoru na sklo je vystlaný mäkkou penou, čo znižuje možný prenos vibrácií. Skrutky pre sklo sú taktiež vystlané penou. Všetko do seba nádherné zapadá.

Pod sklom je plech, ktorý tvorí spodný tunel s decentnou kresbou série skriniek MAG, kam patrí aj testovaná skrinka Forge 100M.

Najväčší ťahák pre oko je určite predný panel so sitom a pôsobivými plastovými prvkami tvarovanými do ihlanu. Jednou z jeho výhod je aj ľahké čistenie od prachu a nečistôt, pretože sa dá plne odnímať od skrinky. Žiadne káble od tlačidiel a konektorov nebránia odobratiu panela. Určite nebudem sám, kto sa poteší, ak sa výrobcovia poberú touto cestou – umiestňovanie tlačidiel a konektorov mimo predného panela.

Ale aby som iba furt nechválil, tak má aj jeden nedostatok. Celý predný panel je skoro otvorený a potiahnutý plechovým sitom, ktoré nie je zrovna najúčinnejšie na zachytávanie drobného prachu. Aj keď niečo zachytí, cez ventilátory LED RGB toho i veľa prepustí dovnútra.

   

Spomínané tlačidla a konektory sú umiestnené na vrchnom paneli. Ku konektivite, aj keď sú osadené iba dva konektory USB nemám čo vytknúť, oba sú štandardu 3.2 gen 1. Samozrejmosťou sú dva vstupy 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón, tlačidlo pre reštart a zapnutie.

Nakoniec k ventilátorom LED RGB patrí aj tlačidlo na zmenu farby, poprípade k aktivácii rôznych prednastavených efektov či rýchle vypnutie osvetlenia dlhým podržaním tohto tlačidla.

Na vrchnom paneli je ďalšia plechová sieťka, ktorá má zabrániť vniknutiu prachu do skrinky. Po obvode je prichytená magnetmi. Celok do žľabu zapadá a lícuje ním veľmi presne a nehrozí, že by mohla sieťka pri prenášaní vypadnúť.

Možnosti stropu ponúkajú uchytenie 240 mm radiátorov vodného chladenia s nadštandardnou hrúbkou až do 55 mm alebo 2× 140mm ventilátory. A aj keď do stropu nenainštalujete nič, jeho otvorený dizajn by mal byť (aj naprieč tomu, že znižuje podtlak) prospešný lepšiemu chladeniu, keďže sa hore drží menej tepla. Na overovanie tejto hypotézy aj rozširujem metodiku testovania, v rámci ktorej už budem merať (a porovnávať) teplotu aj v tomto mieste, pod stropom.

Pravá bočnica je z bežného plechu SECC s hrúbkou 0,6 mm a nasádza sa štandardným spôsobom –nasunutím na kostru skrinky a zozadu sa dotiahne dvoma skrutkami.

Ku klasike sa hlási aj zadná strana skrinky s výstupom na zdroj, záslepkami rozširujúcich kariet a s výrezom na I/O panel základnej dosky. Skrutky z upevnenia rozširujúcich kariet sa dajú elegantne zakryť pomocou bočného krytu. Výduch pre 120mm ventilátor nie je treba nijako zvlášť predstavovať. Len poznamenám, že je štruktúra mriežky v tvare včelích plástov.

Celú skrinku držia vzpriamene štyri nožičky, na ktorých sa nachádzajú protišmykové podložky, šetrné aj k parketám. Horšiu výbavu dostal spodný panel, odkiaľ zdroj nasáva chladný vzduch. Použitý prachový filter má hrubé sito, pričom väčšina výrobcov pri low-endových skrinkách používa aspoň pod zdroj jemné (nylonové) prachové filtre. Zospodu v strede skrinky nájdete aj skrutky na demontáž koša na 3,5″ HDD.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. ja si nemozem pomoct ale vzdy ked vyda msi nejaku skrinku tak je to dizajnova katasrofa co sa tyka zovnajsku, keby si v tomto radsej zobrali priklad od silentiumpc / fractal / nztx.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *