Bude Lenovo vyrábět základní desky? Unikly fotky B460 modelu

Fotografie LGA 1151 a LGA 1200 desek Lenovo Legion mohou věštit vstup do retailového trhu

Výrobců základních desek v tomto století hodně ubylo, nabízí je okolo šesti firem, nepočítáme-li čistě čínské značky. Nová konkurence v tomto oboru by proto byla zajímavá. Teď se objevily zprávy, že by takovou posilou mohlo být Lenovo. To má zázemí díky výrobě OEM počítačů a nyní se na internetu objevily herní základní desky Legion, což je jeho hráčská značka. Ale jestli se budou prodávat samostatně, ještě není jisté.

Desky s brandingem Legion máme zachycené na fotkách, které se objevily v Číně a měla by na nich být jednak méně zajímavá deska s čipsetem řady 300 – ještě určená pro dojíždějící procesory Intel Coffee Lake/Coffee Lake Refresh – ale vedle toho také fungl nový model s čipsetem B460, což už je deska se socketem LGA 1200 pro novou generaci procesorů Comet Lake. Oboje jsou mATX desky se značně širokým PCB. Starší deska ho má dole useklé, takže vypadá nezvykle, mělo by ale jít pořád o mATX kompatibilní model.

Starší deska s jen dvěma sloty DIMM a jen jedním PCI Express 3.0 ×16, kterou na obrázku níže vidíte vpravo (pravděpodobně by to měla být ta pro LGA 1151), ještě vypadá hodně jako OEM záležitost. Je relativně holá,pasiv VRM nejspíš chybí a  chlazení se spoléhá se na radiální box chladič, ani čipset nemá pasiv. Všimněte si také relativně mála portů v prostoru zadního I/O panelu. U tohoto modelu bych nečekal, že se bude prodávat samostatně, jde nejspíš jen o desku určenou pro použití v hotových PC Lenovo – takovéto se samozřejmě montují do PC celá léta a podobné vlastní návrhy mají HP, Dell a tak podobně.

Desky Lenovo Legion (Zdroj: @WolStame/Weibo)

Ale zajímavé to začíná být u desky, která na na společné fotce vlevo. Ta už se totiž více blíží normální retailové desce pro herní PC a dalo by se věřit, že by ji Lenovo mohlo nabízet samostatně. Na napájecí kaskádě je hliníkový pasiv s poměrně utilitárním designem a také dva sloty pro M.2 SSD mají chladící kryty. A to vše je označeno logy Legion, což je onen na hráče zaměřený brand Lenova (něco jako ROG/TUF u Asusu, Aorus u Gigabyte atd., toto je holt dnes povinné).

Deska Lenovo Legion zřejmě už pro procesory Comet Lake do socketu LGA 1200 (Zdroj: @WolStame/Weibo)

Deska nebudí „očesaný“ OEM dojem, má pěkně čtyři sloty pro paměti DDR4 a všechny čtyři sloty PCIe 3.0, které formát mATX umožňuje (×16, ×1, ×1 a ×4). V rohu okolo audio čipu jsou také vidět elektrolytické kondenzátory pro lepší filtraci. Toto opět budí dojem, že by tato deska mohla být určena k prodeji koncovým zákazníkům. I když v takovém případě bychom u ní čekali ještě propriety jako je plastová krabice kryjící zadní porty a tak podobně. Také si můžete všimnout, že deska má krátký slot M.2 pro instalaci bezdrátového modulu. Tímto stylem se to obvykle dělá u OEM desek, i na retailových tento slot bývá, ale hned z výroby osazený s anténními konektory modulu rovnou vyvedenými na zadní panel.

Vedle desky je také vyfoceno zvláštní PCB, které vypadá jako rozbočovač ventilátorů nebo možná RGB podsvícení, což nebývá typicky prodáváno se základními deskami, ale v celém hotovém počítači by se uplatinlo.

Pořád tedy není jasné, že tyto fotky opravdu znamenají, že by Lenovo chtělo vyrábět a prodávat samostatné desky pro osobní počítače, byť by to bylo zajímavé. Více načančaný design s lepší výbavou slotů a chladiči u nové B460 desky může totiž mít i jednodušší alternativní vysvětlení. Totiž pokud Lenovo chce tuto desku montovat do počítačů s módní prosklenou bočnicí a osvětlením. To pak samozřejmě klade nároky na vzhled a obyčejná deska s OEM vzhledem se pro to moc nehodí. Chladiče, loga a hezčí design bez chybějících portů by mohl být motivován jen čistě tímto. Uvidíme, co se z tohoto vyklube po vydání platformy LGA 1200 (a případně nové generace Ryzenů, protože Lenovo by mohlo zkusit asi i desky pro AMD).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní

Asi byste čekali, že když se v džungli čínského počítačového průmyslu budou padělat procesory, nejspíš se budou tvářit jako procesor třeba od Intelu, zatímco uvnitř bude bůhví co. (Post)moderní doba je ale plná překvapení. Vypadá to, že nejnovějším disruptivním obchodním modelem je vzít procesory Intel a dělat, že to procesory Intel vůbec nejsou. Jaký to ale celé má mít smysl, asi ví jen autoři tohoto nápadu. Celý článok „Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek

Výber procesorov do nízkorozpočtových zostáv je čoraz slabší a nevýhodnejší – súčasné ceny Pentií pripomínajú zlý vtip. Človek ale môže byť rád, že v tomto segmente zostalo aspoň niečo dostupné. Core i3-1010x(F) sú momentálne ako jediné v dostatočnom počte a zatiaľ stále za rozumné peniaze. Škoda len, že AMD k nim nemá konkurenciu. Atraktívne je ale i porovnanie Core i3 Comet Lake s Core i5-10400(F). Možno zistíte, že sa vám oplatí ušetriť. Celý článok „Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek“ »

  •  
  •  
  •  

Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F

V segmente lacnejších procesorov Intel prakticky nemá priamu konkurenciu. Najnižšie Core i5 sú totiž výrazne lacnejšie než Ryzen 5 5600X, s ktorým AMD štartuje túto triedu. Preto atraktívnejšie ako porovnanie procesorov naprieč firmami je bratovražedný duel novej (11400F) so staršou (10400F) Core i5. To bolo i prianie jedného z našich čitateľov a teraz konečne prichádza k jeho plneniu. Celý článok „Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *