Minirecenzie netradičných klávesíc a myši Logitech

G815 – tenká ako žiletka

Herné príslušenstvo nepatrí medzi problematiku, ktorou by sme sa na HWC zaoberali, ale novinky Logitechu sú natoľko pozoruhodné, že sme ich nemohli vynechať. A veruže nízkoprofilová mechanická klávesnica či mechanická klávesnica s používateľskou možnosťou výmeny spínačov by nemala újsť ani vašej pozornosti. Alebo možno vás bude viac zaujímať 15-tlačidlová bezdrôtová myš s ergonomickým úchopom?

G815 – tenká ako žiletka

Dlhé roky sme mechanické klávesnice vnímali ako veľké a nepraktické. Niektoré začali ponúkať dokonca podložky pod zápästia, aby sa vám pohodlnejšie písalo a hralo. Už na CES 2017 sa však prvýkrát objavila zahliadli tenká, nízkoprofilová mechanická klávesnica od Tesoro. Odvtedy sa začali na trhu postupne objavovať aj ďalšie nízkoprofilové mechanické klávesnice. Logitech na tento trend naskočil s modelmi G815 a G915, pričom prvá z nich sa k nám dostala na test. Rozdiel medzi G815 a G915 je v tom, že G915 je bezdrôtová a využíva pripojenie Lightspeed, zatiaľ čo G815 je klasická oldschool káblová.

   

Balenie obsahuje len samotnú klávesnicu, dokumentáciu a nálepku.

   

Pohľad zhora ukazuje, že ide o full size klávesnicu s radom makro klávesov na ľavom boku. Zospodu zase vidíte 5 gumových podložiek a takisto dvojicu nožičiek s polohovaním v dvoch úrovniach.

Hmotnosť klávesnice je vyše jedného kila, konkrétne 1012 gramov. Napriek tomu, že je tenká, neprehýba sa a pôsobí solídnym dojmom.

Pohľad zozadu dáva možnosť vidieť USB passthrough port, do ktorého môžete pripojiť rôzne príslušenstvo, či už ide o myš alebo pamäťový kľúč USB. Zároveň môžete vidieť, že kábel USB je napevno pripojený a nedá sa tak poľahky vymeniť. Zaujímavý je tiež veľký valček na ovládanie hlasitosti.

Bližší pohľad na nízkoprofilový spínač prezdrádza, že jeho koncepcia je úplne iná ako pri klasických „veľkých“ spínačoch. Key cap sa uchytáva dvomi výstupkami k spínaču a nie jedným výstupkom spínača k diere v key cap. Napriek tomu, že je koncepcia spínačov odlišná, aj tu sú k dispozícii klasické tri tipy a to hlučné, klikajúce – GL Clicky, tiché s haptickou odozvou – GL Tactile a herné lineárne GL Linear. Testovací kúsok bol vybavený GL Clicky a spínače sú naozaj hlučné sťa písací stroj. Zároveň je však klikanie veľmi príjemné a presne cítite, kedy ste tlačidlo aktivovali.

Nožičky je môžne pre dva rôune uhly sklonu klávesnice nastaviť neobvykle až v dvoch krokoch. Vďaka nízkemu profilu sa pohodlne používa a nie je potrebná žiadna podpora pod zápästia.

Pozrime sa na obslužnú aplikáciu G Hub, ktorá prináša nový dizajn aj veľa funkcií. Práve softvér bol nedávno ešte slabinou zariadení Logitech a nedržal krok s dobou, nakoľko bol zastaraný a používaný dlhé roky. Nutne tak potreboval novú verziu, ktorá teraz napravuje všetky chyby starej. Nastaviť si môžete podsvietenie Lightsync, funkcie jednotlivých klávesov marko, priadiť im rôzne akcie či znaky, prípadne aktivovať herný režim. Následne si vaše nastavenie uložíte do vnútornej pamäte klávesnice.

Hodnotenie

Logitech G815 je veľmi zaujímavá klávesnica, ktorá prináša kombináciu tenkého tela, na aké ste zvyknutí z membránových klávesníc a mechanických spínačov z herných klávesníc. Dalo by sa teda povedať, že spája to najlepšie z oboch svetov. Je až neuveriteľné, že je tenšia, než moja Logitech MX Keys, ktorá je membránová. G815 ponúka veľa zaujímavých funkcií a v praxi jej len ťažko niečo vyčítať. Oficiálna cena 200 eur/5460 Kč sa mi však zdá privysoká. Naštastie od uvedenia už stihla cena v obchodoch klesnúť a momentálne sa ceny pohybujú tesne pod 160 eur/1470 Kč. Osobne by som uvítal TKL verziu, po ktorej by som ihneď skočil ako po mojej ďalšej klávesnici.

Klávesnicu si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 155/€4269 Kč.
  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Logitech G915 TKL: najlepšia najmenšia klávesnica na trhu?

Nedávno sme vám priniesli test príslušenstva Logitech, v ktorom sme vám ukázali klávesnicu s označením G815. Existuje aj jej bezdrôtová verzia G915. Klávesnica sa mi páčila, no vyslovil som úvahu, že by stálo za to spraviť aj ako tenkeyless. A čuduj sa svete, Logitech prekvapil a po rovnakých žiadostiach od viacerých recenzentov a influencerov naozaj spravil G915 vo verzii TKL. Celý článok „Logitech G915 TKL: najlepšia najmenšia klávesnica na trhu?“ »

  •  
  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. G604 som skúsil, fajn ergonónia a všetko, akurát otrasné ťažké a šmykľavé koliesko, fakt otras. Tiež na látkovej podložke sa relatívne ťažko kĺzala, viním z toho netradičný tvar skejtov + váhu. Celkovo hlavne to koliesko ma frustrovalo a vrátil som ju. Škoda, lebo tú „klávesnicu“ na boku by som využil a ergonomicky bola fajn, predné štyri tlačidlá sa dali pohodlne obslúžiť ako na klasickej myške, zadné dve vystupujú výraznejšie z tela myšky von za úroveň zvyšných štyroch, takže som ich obsluhoval skôr kĺbom na palci, pričom nehrozil missclick na predných, práve preto, že zadné sú vyššie. IMO takúto ich obsluhu vývojári aj zamýšľali. Škoda toho kolieska, cez to som sa nepreniesol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *