Minirecenzie netradičných klávesíc a myši Logitech

Pro X a vymeniteľné spínače

Herné príslušenstvo nepatrí medzi problematiku, ktorou by sme sa na HWC zaoberali, ale novinky Logitechu sú natoľko pozoruhodné, že sme ich nemohli vynechať. A veruže nízkoprofilová mechanická klávesnica či mechanická klávesnica s používateľskou možnosťou výmeny spínačov by nemala újsť ani vašej pozornosti. Alebo možno vás bude viac zaujímať 15-tlačidlová bezdrôtová myš s ergonomickým úchopom?

Pro X a vymeniteľné spínače

Druhou klávesnicou, na ktorú sa pozrieme je vrcholový model Pro X, ktorý je v mojom obľúbenom TKL, alebo tenkeyless dizajne. Znamená to teda, že klávesnica nemá numerickú časť na pravej strane a je vďaka tomu kompaktnejšia.

   

Balenie ponúka bežný návod a reklamnú kartičku. Vrcholové modely klávesníc už dlhšiu dobu ponúkajú odnímateľný kábel v a ani tu tomu nie je inak. Okrem toho v balení nájdete aj plastový nástroj na vyberanie key caps aj samotných spínačov, na čo sa pozrieme neskôr.

Vďaka TKL dizajnu má klávesnica kompaktné rozmery. So šírkou 361 mm a výškou 153 mm sa hravo vojde aj na menší stôl. Hmotnosť 970 gramov zase zabezpečí, že sa klávesnica nebude hýbať ani pri intenzívnom hraní. Tomu sa budú snažiť zabrániť aj gumové podložky na spodnej strane. Na spodnej strane sa nachádzajú aj nožičky, ktoré ponúkajú dva stupne náklonu. Bočný pohľad nájdete nižšie.

   

Samozrejme nesmie chýbať podsvietenie každej jednej klávesy a niekoľko svetelných efektov. Výrobca podsvietenie označuje ako Lightsync a klávesnica má aj vstavanú pamäť na uloženie vášho profilu.

Pohľad zo zadu odhaľuje asi najväčší dizajnový nedostatok klávesnice, a to použitie lesklého plastu okolo celej základne. Lesklý čierny plast sa nielen rýchlo špiní ale aj veľmi ľahko poškriabe.

Konektor USB je staručký microUSB a kábel má špeciálne krídielka na lepšie uchytenie ku klávesnici. Je škoda, že výrobca ešte neprešiel na univerzálne USB-C. Možnosť odpojiť alebo vymeniť kábel však chválim. Jednak to oceníte pri upratovaní, stačí odpojiť kábel a môžete si utrieť stôl pod klávesnicou bez nutnosti liezť niekde pod stôl a celú klávesnicu odpájať od počítača. Druhou výhodou je tiež životnosť. Kábel sa môže zlomiť alebo inak poškodiť a pri väčšine klávesníc to znamená pohreb aj pre samotnú klávesnicu, ktorá by však mohla fungovať ďalšie roky. Tu jednoducho kábel vymeníte a Pro X používate aj naďalej.

Porovnanie s G815 je rozhodne zaujímavé, najmä čo sa týka hrúbky. Na fotografiách nižšie je jasne vidieť, aká je G815 tenká, respektíve Pro X hrubá. Rozdiel 34 vs. 22 mm podľa výrobcu neznie až tak zásadne, no v praxi sú tieto rozdiely viditeľnejšie. Základňa Pro X má od 20 – 25 mm a s klávesami tak naozaj má 34 mm. G815 má však základňu vo výške len 5 – 7 mm od podložky, čo je výrazný rozdiel oproti Pro X. Vrch klávesov potom naozaj končí v 22 mm ako udáva výrobca. Rozdiel v hrúbke základní je však markantný a pri porovnaní klávesníc je hneď viditeľný.

   

Spomínané nožičky umožňujú polohovať klávesnicu v dvoch úrovniach a to 4 alebo 8 stupňoch.

Azda najväčším rozdielom oproti G815 je možnosť vymeniť spínače a to doslova. Nielen, že dáte dole key cap, ale reálne môžete vybrať spínač a nahradiť ho iným typom.

Výrobca preto ponúka celé súpravy spínačov a to lineárne červené alebo hnedé s tichou hmatateľnou odozvou. Samozrejme k dispozícii sú aj modré, no kedže samotná klávesnica je nimi vybavená, súprava spínačov v modrej farbe by bola zbytočná.

   

Každá súprava má 92 spínačov a nástroj na ich vyberanie, ktorý je aj súčasťou samotného balenia klávesnice. Keby ste ho však náhodou stratili, k spínačom dostanete druhý.

Samotné spínače majú rovnakú základňu s dvojicou kovových kontaktov a výstupkom v strede. Ich vyberanie z tela klávesnice nie je nijako extra komplikované, no vybrať všetky vám nejakú chvíľu potrvá.

   

Samotné parametre spínačov sú veľmi podobné. Všetky vyžadujú silu 50 g pre aktiváciu. Modré a hnedé majú 3,7 mm dráha a 2 mm aktivačný bod, zatiaľ čo červené majú dlhšiu 4 mm dráhu ale kratší 1,9 mm aktivačný bod.

Aplikácia ponúka prakticky rovnaké možnosti ako pri G815.

Hodnotenie

Logitech Pro X ponúka veľmi zaujímavý koncept možnosti výmeny klávesov, aký som ešte nikde nevidel. Otázne ale je, či to má vôbec význam. Klávesnica samotná stojí 150 eur/4129 Kč a sada spínačov ďalších 50 eur/1389 Kč. V praxi si tiež neviem predstaviť bežného používateľa, ktorý si bude sám vymieňať všetky spínače na klávesnici, lebo zrazu dostal chuť na lineárne alebo klikacie. Rozumnejšie riešenie je kúpiť radšej jednu klávesnicu a keď vám spínače nevyhovujú, vrátiť ju a zobrať druhý kus a iným typom. Jedno využitie však reálne je a to v prípade, že sa vám spínač pokazí, na Pro X bude výmena naozaj jednoduchá, čo pri iných klávesniciach bude pravdepodobne znamenať koniec životnosti, hlavne ak pôjde o nejaké dôležité tlačidlo.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Logitech G915 TKL: najlepšia najmenšia klávesnica na trhu?

Nedávno sme vám priniesli test príslušenstva Logitech, v ktorom sme vám ukázali klávesnicu s označením G815. Existuje aj jej bezdrôtová verzia G915. Klávesnica sa mi páčila, no vyslovil som úvahu, že by stálo za to spraviť aj ako tenkeyless. A čuduj sa svete, Logitech prekvapil a po rovnakých žiadostiach od viacerých recenzentov a influencerov naozaj spravil G915 vo verzii TKL. Celý článok „Logitech G915 TKL: najlepšia najmenšia klávesnica na trhu?“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. G604 som skúsil, fajn ergonónia a všetko, akurát otrasné ťažké a šmykľavé koliesko, fakt otras. Tiež na látkovej podložke sa relatívne ťažko kĺzala, viním z toho netradičný tvar skejtov + váhu. Celkovo hlavne to koliesko ma frustrovalo a vrátil som ju. Škoda, lebo tú „klávesnicu“ na boku by som využil a ergonomicky bola fajn, predné štyri tlačidlá sa dali pohodlne obslúžiť ako na klasickej myške, zadné dve vystupujú výraznejšie z tela myšky von za úroveň zvyšných štyroch, takže som ich obsluhoval skôr kĺbom na palci, pričom nehrozil missclick na predných, práve preto, že zadné sú vyššie. IMO takúto ich obsluhu vývojári aj zamýšľali. Škoda toho kolieska, cez to som sa nepreniesol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *