Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Alphacool Eiswolf 240 GPX Pro AMD Radeon VII M01

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou.

Alphacool teď začal pro Radeon VII nabízet svůj AIO vodní chladič Eiswolf 240 GPX Pro (přesné označení je „Alphacool Eiswolf 240 GPX Pro AMD Radeon VII M01“). Ten se vyrábí i pro další grafiky, ale tato verze by měla být speciálně uzpůsobená pro Radeon VII. Hlavní část chladiče se skládá z vodního bloku s pumpou propojeného s 240mm radiátorem o tloušťce 45 mm. Ten je převzatý z řady NexXxoS ST30 a osazené jsou na něm ventilátory Alphacool Eiswind 12 s maximálními otáčkami 1700 RPM.

Pumpa je ale navíc vsazena do masivního hliníkového pasivu s žebrováním, který pokrývá celý zbytek karty v tloušťce dvou slotů. Dosedá na komponenty PCB jako je napájecí kaskáda a musí proto být vyroben na míru pro určitou kartu. K tomuto pasivu je pak přidán také kovový backplate, který by s ním měl mít kontakt pro přenos tepla. Obojí je černě anodizované. Toto zapouzdření karty by mělo pomáhat chlazení, zároveň má ale samozřejmě estetickou funkci. Po nainstalování kartu zcela pokrývá jednoduché černé žebrování, což je docela svěží změna proti dnes obvyklému „Gamer“ designu.

Blok s pasivem, spodní část (bez backplate)

Blok je z mědi (spodek) a acetalu (vršek), přičemž zvenku je základna poniklovaná a měla by mít dostatečně velkou velikost, aby pokryla i paměti HBM. Pumpa je použitá Alphacool DC-LT a podle výrobce má dosahovat nízké hlučnosti. Měla by být v pouzdru izolována pro utlumení vibrací a zvuku motoru. Všechny vnitřní části okruhu (i radiátoru) vystavené kapalině mají být z mědi, případně z plastu, takže nehrozí problémy vzniklé přítomností více kovů v okruhu.

Radiátor s ventilátory Eiswind 12

Normálně se počítá s tím, že se chlazení použije v režimu all-in-one, tedy s uzavřeným okruhem (pumpa se zapojuje na třípinový konektor). Ovšem volitelně se hadice dají rozepnout a chladič se dá zapojit do custom vodního chlazení (jen je třeba dodržet použití měděných komponent). Hadice a fittingy jsou klasické G 1/4″ a pro dobrou kompatibilitu jsou podle výrobce stejné, jako u komponent pro custom okruhy. Tento GPU chladič se dá zapojit i s AIO chladičem procesoru Alphacool Eisbaer. Údajně nemá vadit, pokud má okruh, do kterého se Eiswolf napojí, silnější pumpu. Tento chladič tedy kombinuje výhody snadného používání AIO vodníka a rozšiřitelnosti a upravitelnosti custom chladičů.

Pohled ze strany s nasazeným backplate, jenž se dotýká hlavního pasivu pro přenos tepla. Z tohoto pohledu by po vložení karty byl slot PCIe nahoře a dívali bychom se na obrazové výstupy

Alphacool už má Eiswolf GPX-Pro AiO Radeon VII M01 ve svém internetovém obchodě, a to za cenu 189,95 €. V přepočtu na koruny by to vycházelo lehce pod 4900 Kč. Opět je to tedy poměrně velká investice. Nevíme bohužel, kdy přesně začnou tyto AIO být dostupné, momentálně je v obchodě uveden neznámý termín.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *