Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Alphacool Eiswolf 240 GPX Pro AMD Radeon VII M01

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou.

Alphacool teď začal pro Radeon VII nabízet svůj AIO vodní chladič Eiswolf 240 GPX Pro (přesné označení je „Alphacool Eiswolf 240 GPX Pro AMD Radeon VII M01“). Ten se vyrábí i pro další grafiky, ale tato verze by měla být speciálně uzpůsobená pro Radeon VII. Hlavní část chladiče se skládá z vodního bloku s pumpou propojeného s 240mm radiátorem o tloušťce 45 mm. Ten je převzatý z řady NexXxoS ST30 a osazené jsou na něm ventilátory Alphacool Eiswind 12 s maximálními otáčkami 1700 RPM.

Pumpa je ale navíc vsazena do masivního hliníkového pasivu s žebrováním, který pokrývá celý zbytek karty v tloušťce dvou slotů. Dosedá na komponenty PCB jako je napájecí kaskáda a musí proto být vyroben na míru pro určitou kartu. K tomuto pasivu je pak přidán také kovový backplate, který by s ním měl mít kontakt pro přenos tepla. Obojí je černě anodizované. Toto zapouzdření karty by mělo pomáhat chlazení, zároveň má ale samozřejmě estetickou funkci. Po nainstalování kartu zcela pokrývá jednoduché černé žebrování, což je docela svěží změna proti dnes obvyklému „Gamer“ designu.

Blok s pasivem, spodní část (bez backplate)

Blok je z mědi (spodek) a acetalu (vršek), přičemž zvenku je základna poniklovaná a měla by mít dostatečně velkou velikost, aby pokryla i paměti HBM. Pumpa je použitá Alphacool DC-LT a podle výrobce má dosahovat nízké hlučnosti. Měla by být v pouzdru izolována pro utlumení vibrací a zvuku motoru. Všechny vnitřní části okruhu (i radiátoru) vystavené kapalině mají být z mědi, případně z plastu, takže nehrozí problémy vzniklé přítomností více kovů v okruhu.

Radiátor s ventilátory Eiswind 12

Normálně se počítá s tím, že se chlazení použije v režimu all-in-one, tedy s uzavřeným okruhem (pumpa se zapojuje na třípinový konektor). Ovšem volitelně se hadice dají rozepnout a chladič se dá zapojit do custom vodního chlazení (jen je třeba dodržet použití měděných komponent). Hadice a fittingy jsou klasické G 1/4″ a pro dobrou kompatibilitu jsou podle výrobce stejné, jako u komponent pro custom okruhy. Tento GPU chladič se dá zapojit i s AIO chladičem procesoru Alphacool Eisbaer. Údajně nemá vadit, pokud má okruh, do kterého se Eiswolf napojí, silnější pumpu. Tento chladič tedy kombinuje výhody snadného používání AIO vodníka a rozšiřitelnosti a upravitelnosti custom chladičů.

Pohled ze strany s nasazeným backplate, jenž se dotýká hlavního pasivu pro přenos tepla. Z tohoto pohledu by po vložení karty byl slot PCIe nahoře a dívali bychom se na obrazové výstupy

Alphacool už má Eiswolf GPX-Pro AiO Radeon VII M01 ve svém internetovém obchodě, a to za cenu 189,95 €. V přepočtu na koruny by to vycházelo lehce pod 4900 Kč. Opět je to tedy poměrně velká investice. Nevíme bohužel, kdy přesně začnou tyto AIO být dostupné, momentálně je v obchodě uveden neznámý termín.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu. Celý článok „Chladíme Threadripper vzduchem i vodou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu. Celý článok „Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?

U radiátorů používaných ve vodním chlazení jsme si zvykli, že jejich profil kopíruje klasické ventilátory. A tudíž potřebuje docela dost prostoru na stěně skříně. Firma Alphacool teď na CES 2019 představila radiátory, které na to jdou o dost jinak – jsou hranolové a průřez, kterým prochází vzduch je hodně nízký. Jde o produkt určený pro nízké 1U servery, ale zajímavý by mohl být i v kompaktních počítačích. Celý článok „Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *