ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen

Metodika testování

ASRock je už dlouho známý nabídkou kvalitních základních desek za rozumné peníze a jeho řada Steel Legend by měla opět tuto skutečnost potvrzovat. V řade Steel Legend jde najít dvě desky pro AMD (B450 a B450M) a jednu pro Intel (Z390). Dle marketingového hesla „Tough as Steel, True Legend“ by měly tyto desky nabídnout stabilitu i při OC procesoru a RAM a poskytnout legendární spolehlivost celého systému.

Metodika testování

Testování základních desek je vždy troch ošemetné. OC potenciál procesoru je často závislý na křemíkové loterii, u OC RAM platí to samé. Tato deska má čipovou sadu AMD B450, tedy podporuje přetaktování jak procesoru, tak RAM. Nejprve jsem testoval v továrním nastavení a poté v režimu OC. S taktováním RAM a CPU jsem se trošku trápil, ale nakonec se mi povedlo najít stabilních 3800 MHz u Ryzenu R5 1600 (za zapůjčení děkuji Tomáši Brestovanskému) a 3066 MHz u RAM. Dále jsem se samozřejmě zaměřil na stabilitu systému během benchmarků a orientačně i teplotu napájecí kaskády a teploty procesoru.

Použitý byl tedy Ryzen R5 1600, chlazený byl pomocí Be Quiet Dark Rock 4, a vzhledem k absenci iGPU jsem jej doplnil o Gigabyte GT 1030 2 GB GDDR5. Jako paměti jsem použil 2× 8 GB RAM, model Corsair Vengenace LPX 3200 MHz. Bohužel se mi nepovedla vyšší frekvence než 3066 MHz, ale to už je prostě ta zmíněná křemíková loterie. Operační systém i aplikace byly nainstalovány na Intel Optane 900P 280 GB, abych co nejvíce eliminoval případné úzké hrdlo pro benchmarky. Celá sestava byla umístěna na open air bench Streacom BC1 a napájena zdrojem Seasonic Prime Ultra 750 W Platinum.

Pro porovnání jsem tuto desku postavil proti nedávno recenzované desce ASRock B365 Phantom Gaming 4, osazenou procesorem Core i5-9400F (viz předchozí recenze), RAM jsem nastavil na 2666 MHz (limit čipsetu B365),zbytek sestavy zůstal pochopitelně stejný.

Také jsem do testů zahrnul pro zajímavost i desky ASRock X99 Taichi s procesorem Core i7- 5820K a ASRock Z390 Taichi Ultimate s procesorem Core i7-9700K. Je mi úplně jasné, že tyto desky s odpovídajícími procesory jsou z úplně jiné (vyšší) kategorie, ale uvádím je zde spíše jako zajímavé srovnání současného high-endu, bývalého high-endu a současného mainstreamu. U desky Z390 Taichi Ultimate jsem neměl problém s frekvencí RAM pomocí XMP na výrobcem udávaných 3200 MHz, ale u X99 Taichi mě paměti trochu zlobily. V továrním nastavení jsem je musel ponechat na 2133 MHz, ale v OC nastavení jsem dosáhl stabilních 3000 MHz. Nutno podotknout, že u desky X99 jsem využil čtyřkanálový řadič procesoru a osadil tedy čtyři moduly místo dvou, což mohlo být příčinou obtížnějšího přetaktování RAM.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Návod: Jak rozjet nové Ryzeny na starší základní desce B450

Chcete si pořídit nový procesor AMD Ryzen Matisse? A nechcete zbytečně utrácet velké peníze za nové základní desky s čipovou sadou X570? Nevadí, nové Ryzeny jde provozovat i na starších deskách. K tomu samozřejmě potřebujete provést aktualizaci BIOS. A ne každý má doma Ryzen z řady 1000 a 2000. Naštěstí existuje řada základních desek, které umí aktualizovat BIOS i bez procesoru. Na jednu takovou se zaměříme. Celý článok „Návod: Jak rozjet nové Ryzeny na starší základní desce B450“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Hned v úvodní tabulce dvojchyba – Patice AMD B450 Čipová sada Intel B365

  Jinak docela by mě zajímalo jaký může být cenový rozdíl mezi zvukovým čipem ALC892 a ALC1220. Osobně bych řekl, že rozdíl bude minimální a výrobci desek toho jen zneužívají a kvalitnější čip neosazují na běžné desky, aby přiměli lidi kupovat předražené rádoby herní desky. A co sem měl možnost si vyzkoušet, tak ten rozdíl v kvalitě těchto čipů je hodně velký.

  1. Nejde jen o zvukový čip jako takový, ale o celkové zpracování zvuku. Co jsem koukal na zahraniční recenze, tak zrovna tady je to jeden z těch lepších ALC892, právě díky těm Nichiconům a většině lidí to stačit bude. Jinak třeba já rozdíl mezi ALC892 a ALC1220 poznám, ale až s kvalitními sluchátky a ne vždy a všude. Nicméně proto mám v PC zvukovou kartu AE-5 a nespoléhám se na interní řešení základních desek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *