Návod: Jak rozjet nové Ryzeny na starší základní desce B450

Tak, a pojďme flashovat

Chcete si pořídit nový procesor AMD Ryzen Matisse? A nechcete zbytečně utrácet velké peníze za nové základní desky s čipovou sadou X570? Nevadí, nové Ryzeny jde provozovat i na starších deskách. K tomu samozřejmě potřebujete provést aktualizaci BIOS. A ne každý má doma Ryzen z řady 1000 a 2000. Naštěstí existuje řada základních desek, které umí aktualizovat BIOS i bez procesoru. Na jednu takovou se zaměříme.

Krok 5

A nyní už se dostáváme k samotné desce. Desku si nejdříve položte na prostornou nevodivou plochu, ideálně se pro to hodí například krabice od základní desky, ve které jste si ji donesli domů, případně můžete desku nainstalovat do počítačové skříně, což ovšem není vždy úplně pohodlné. Základní desku jsem u sebe pro názornost nainstalovat na rám Streacom BC1.

  • Zapojte napájecí kabel od zdroje do 24-pinového konektoru označeného jako ATX_PWR1:

  • Dále zapojte 8-pinový EPS kabel do konektoru CPU_PWR1:

  • A nakonec zapojte samotný zdroj do elektrické sítě a zapněte jej:

Krok 6

Vsuňte USB disk s nahraným souborem msi.rom do zadního USB slotu na základní desce s označením BIOS Flashback+ (slot je na I/O krytu základní desky označen bílým rámečkem).

Krok 7

Nyní už přišel čas na samotnou aktualizaci BIOS. Pokud máte vše správně připraveno, můžete stisknout tlačítko BIOS Flashback+ na zadním panelu základní desky. Nemusíte použít zrovna šroubovák, ten jsem zde použil pouze pro názornost 🙂

Krok 8

Indikační dioda vedle tlačítka začne blikat a pokud má váš USB disk svojí diodu, pak i ta bude samozřejmě poblikávat. Je to známka probíhající aktualizace BIOS. V žádném případě nyní nevypínejte zdroj a neodpojujte žádné kabely! Mohli byste si tím základní desku nenávratně poškodit neúplnou aktualizací BIOS. Prostě v klidu počkejte, až diody doblikají a poté můžete vyjmout USB disk ze slotu a odpojit desku od napájení.

Krok 9

Nyní již můžete osadit nový procesor do patice desky. Zdvihněte páčku vedle patice do krajní polohy a jemně vložte procesor do patice. Zkontrolujte předtím ještě, zda indikační šipky na procesoru a na patici vzájemně sedí u sebe. Procesor by měl lehce vklouznout do patice, nikdy nepoužívejte násilí! Poté jen stačí procesor v patici zajistit sklopením páčky, než zacvakne pod zobáček po straně. Nainstalujte chladič na procesor dle manuálu od výrobce chladiče a zapojte jeho ventilátor do konektoru CPU_FAN1. Nakonec dokončete montáž ostatního hardware tak, aby šel pak PC spustit.

Pokud se někde stala chyba, tak se při spuštění PC rozsvítí indikační LED na panelu EZ Debug.

Krok 10

Ale pokud jste vše provedli správně, tak se po chvíli na monitoru objeví výzva s možností vstupu do BIOS (stiskněte klávesu F1) a zde byste měli najít informaci o nainstalovaném procesoru a verzi BIOS.

Děkuji vám, že jste dočetli návod až sem. Věřím, že vše proběhlo jak mělo a nyní máte ve svém počítači základní desku MSI B450 Tomahawk s plnou podporou nových procesorů Ryzen řady 3000.  Pro úplnost tedy ještě doplňuji avizovaný seznam základních desek, u kterých lze provést aktualizaci BIOSu bez přítomnosti procesoru a operační paměti.

Závěrem bych zde chtěl také poděkovat firmě CZC.cz za zapůjčení základní desky MSI B450 Tomahawk a procesoru Ryzen 5 3600.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock

Nejen Čína, už i Rusko kvůli špatným vztahům se západním světem chce mít svůj vlastní počítačový hadware a vlastní počítačový průmysl. Firma Philax tam teď má začít vyrábět domácí ruské monitory a desky pro procesory Ryzen. První už byla ukázána, ovšem úplně nezávisle vyrobená asi nebude, protože vypadá úplně přesně jako jedna B450 deska vyráběná ASRockem, jen z ní byla odstraněná jeho loga. Celý článok „V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock“ »

  •  
  •  
  •  

AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky. Celý článok „AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta“ »

  •  
  •  
  •  

ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen

ASRock je už dlouho známý nabídkou kvalitních základních desek za rozumné peníze a jeho řada Steel Legend by měla opět tuto skutečnost potvrzovat. V řade Steel Legend jde najít dvě desky pro AMD (B450 a B450M) a jednu pro Intel (Z390). Dle marketingového hesla „Tough as Steel, True Legend“ by měly tyto desky nabídnout stabilitu i při OC procesoru a RAM a poskytnout legendární spolehlivost celého systému. Celý článok „ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *