Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Hodnotenie

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Hodnotenie

Ryzen 3. generácie je rozhodne krok vpred a AMD prinieslo na trh veľmi schopnú platfomu. Kým prvá a druhá generácia strácali na Intel zhruba 10–15 % výkonu predovšetkým v single-core testoch, tretia generácia toto manko úplne zmazala a v niektorých testoch dokonca Intel poráža. Na prácu sú nové Ryzeny bezpochyby lepšie ako čokoľvek Intel momentálne ponúka. S hrami je to trochu diskutabilné, nemali sme zatiaľ možnosť otestovať náš tradičný zoznam hier, no Far Cry 5 ukazuje, že Intel asi stále bude o pár percent lepší. Musím však otestovať viac hier, aby sme si spravili širší pohľad.

Prevádzkové vlastnosti nových procesorov AMD sú oveľa lepšie a predpokladáme, že je ešte priestor na zlepšenia pomocou nových BIOSov a ovládačov čipsetu. Launch Ryzen 3000 sa totiž nezaobišiel bez problémov a práve vysoká voltáž a zvláštne správanie taktov boli jedným z problémov, ktoré sme aj my zaregistrovali. Musíme dať AMD aj výrobcom dosiek trochu čas na optimalizáciu, nakoľko to vyzerá tak, že celý launch bol uponáhľaný a nie všetko sa podarilo do vydania odladiť.

Nová generácia procesorov AMD prináša na trh čerstvý vietor a ozajstného konkurenta a ani najväčší fanúšikovia Intelu už nemôžu povedať, že AMD nepredstavuje žiadnu konkurenciu. Za prelomový bod pokladáme predovšetkým dotiahnutie a prekonanie singe-core výkonu, nakoľko multi-core mala lepší prvá aj druhá generácia.

Novým procesorom Ryzen sa budeme venovať aj v ďalších článkoch, rozoberieme si architektúru, zmeny oproti predchádzajúcej generácii, pozrieme sa na pretaktovanie a testovať budeme aj viacero základných dosiek X570. No, máte sa skrátka na čo tešiť!


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž

Mezi stížnostmi, které se objevily na nové procesory AMD Ryzen 3000, je chování mimo zátěž. Řadě uživatelů se nezdálo, že CPU mají v nečinnosti („idle“) vysoké frekvence a napětí jdoucí až k 1,5 V, jako by byly v turbu. AMD k tomuto problému teď vydalo vysvětlení a také řešení, které spočívá v úpravě chování frekvencí a boostu. Realizuje ho nový ovladač verze 1.07.29 a upravené schéma napájení pro Windows. Celý článok „Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání

U procesorů Ryzen panuje dřív nevídaná situace, kdy vyšší modely většinou nelze přetaktovat ani na úroveň jejich maximálního jednovláknového turba. Je to proto, že automatické řízení taktů a napětí dokáže být v jednovláknovém turbu velmi agresivní a CPU tím vlastně vyčerpává většinu OC potenciálu. Ovšem nejen to. U Ryzenů 3000 s tím zdá se zmizela i možnost podvoltování pro snížení spotřeby. I to je u Zenu 2 téměř nemožné. Celý článok „Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu

AMD nedávno představilo nové procesory na inovované architektuře Zen 2, založené na 7nm FinFET technologii. Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu než předchozí generace procesorů Zen+. Marketing je jedna věc, realita často věc druhá. Povedlo se tedy AMD konečně předstihnout Intel? Splnilo AMD své sliby a očekávání zákazníků? To vše se dozvíte v naší recenzi. Celý článok „Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

  1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *