Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Hodnotenie

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Hodnotenie

Ryzen 3. generácie je rozhodne krok vpred a AMD prinieslo na trh veľmi schopnú platfomu. Kým prvá a druhá generácia strácali na Intel zhruba 10–15 % výkonu predovšetkým v single-core testoch, tretia generácia toto manko úplne zmazala a v niektorých testoch dokonca Intel poráža. Na prácu sú nové Ryzeny bezpochyby lepšie ako čokoľvek Intel momentálne ponúka. S hrami je to trochu diskutabilné, nemali sme zatiaľ možnosť otestovať náš tradičný zoznam hier, no Far Cry 5 ukazuje, že Intel asi stále bude o pár percent lepší. Musím však otestovať viac hier, aby sme si spravili širší pohľad.

Prevádzkové vlastnosti nových procesorov AMD sú oveľa lepšie a predpokladáme, že je ešte priestor na zlepšenia pomocou nových BIOSov a ovládačov čipsetu. Launch Ryzen 3000 sa totiž nezaobišiel bez problémov a práve vysoká voltáž a zvláštne správanie taktov boli jedným z problémov, ktoré sme aj my zaregistrovali. Musíme dať AMD aj výrobcom dosiek trochu čas na optimalizáciu, nakoľko to vyzerá tak, že celý launch bol uponáhľaný a nie všetko sa podarilo do vydania odladiť.

Nová generácia procesorov AMD prináša na trh čerstvý vietor a ozajstného konkurenta a ani najväčší fanúšikovia Intelu už nemôžu povedať, že AMD nepredstavuje žiadnu konkurenciu. Za prelomový bod pokladáme predovšetkým dotiahnutie a prekonanie singe-core výkonu, nakoľko multi-core mala lepší prvá aj druhá generácia.

Novým procesorom Ryzen sa budeme venovať aj v ďalších článkoch, rozoberieme si architektúru, zmeny oproti predchádzajúcej generácii, pozrieme sa na pretaktovanie a testovať budeme aj viacero základných dosiek X570. No, máte sa skrátka na čo tešiť!


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Delid Athlonu 3000G: čip není 12nm, ale 14nm nativní dvoujádro

Delidování lowendového dvoujádrového procesoru asi normálně bude málokoho zajímat. Ovšem v případě Athlonu 3000G jsme zrovna doufali, že to někdo provede. Nebylo totiž moc jasné, co se uvnitř těchto APU vlastně nachází. Výrobci desek měli v záznamech, že je použité čtyřjádrové 12nm APU Picasso, ale AMD zase ve specifikacích tvrdí, že jde o 14nm čip. Odstranění rozvaděče zřejmě ukazuje, o co opravdu jde. Celý článok „Delid Athlonu 3000G: čip není 12nm, ale 14nm nativní dvoujádro“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD říká, proč Windows nepreferují nejlepší jádra Ryzenů 3000

Frekvence a systém boostování 7nm Ryzenů 3000, toť zřejmě nekončící téma. Jednou ze zvláštností (byť ne výhradní pro AMD) je, že nejvyšší frekvence na čipu zvládají jenom některá jádra a informaci o kvalitě jader teď ukazuje i HWiNFO. Nejnovější Windows 10 by měla tato jádra automaticky preferovat, ovšem podle pozorování se to často neděje. Fungování systému je totiž ještě o něco složitější, jak teď AMD vysvětlilo. Celý článok „AMD říká, proč Windows nepreferují nejlepší jádra Ryzenů 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi. Celý článok „Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

  1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *