Otestované: Adaptér 12VHPWR u RTX 4080 Suprim X neroztopíte

Termálny test adaptéra 12VHPWR grafickej karty MSI RTX 4080 Suprim X

Téma „poddimenzovaných“ napájacích konektorov 12VHPWR pre GeForce RTX 4090 je v ostatnom období veľmi populárna. Úspornejších grafických kariet RTX 4080 sa ale tykať nebude. Pred kompletným rozborom modelu MSI – Suprim X – sme sa najprv zamerali na zahrievania jej 16-pinu a treba konštatovať, že všetko je v najlepšom poriadku, s veľkou teplotnou rezervou. Tu sa skrátka skupenstvo meniť nebude.

Nedávno sme upozorňovali na  to, že niektoré adaptéry 12VHPWR sa potenciálne môžu dostať na grafických kartách RTX 4090 do ťažkostí, ale v každom prípade sa jedná o nafúknutú bublinu. Isteže, zahrievanie môže byť vyššie ako u 6+2-pinov a eventuálne môžete dôjsť k ujme, ale i to po nevhodnej inštalácii.

Prechodový odpor by každopádne nižší byť mohol, s čím by sa znížilo aj zahrievanie kritických miest. O tom, že by to tak snáď u týchto konektorov (12VHPWR) byť mohlo, sme špekulovali už viac než pred dvoma rokmi, kedy väčšina súčasných popularizátorov horiacich konektorov nevedelo… no, radšej to nejdem rozvádzať a môžeme vás uistiť, že z RTX 4080 Suprim X vám nič na podlahu kvapkať nebude. Cez adaptér z 12VHPWR na tri 8-piny PCIe pri maximálnom výkone pretečie prúd okolo 25 A (300 W) a v skrinke s bežným systémových chladením povrchová teplota plastovej konštrukcie nepresiahla 50 °C.

Vnútri konektora budú hotspoty o trochu vyššie, ale stále sú veľmi ďaleko rizikových hodnôt, aj keď dutinky (protikus pinov na grafickej karte) sú očividne od Astronu, t.j. s menšou kontaktnou plochou, než majú „lepšie“ dutinky NTK. Tie sa pinov dotýkajú zo štyroch strán (namiesto dvoch, Astron) a sú tým pádom vhodnejšie pre grafické karty s vyšším odberom, ako sú typicky RTX 4090.

Adaptéru RTX 4080 Suprim X ale stačia aj Astrony, hoci predpokladáme, že budúca generácia grafických kariet po tejto mediálnej masáži bude namiesto jedného konektora 12VHPWR bude používať dva, aj keď to nebude vyložene nevyhnutné. Tak, ako dva 4+4-piny (spolu 16 pinov) netreba ani základným doskám, ale v záujme nižšieho zahrievania ich výrobcovia používajú už aj v strednej triede základných dosiek. To všetko je, samozrejme, plus a rozhodne sa prihovárame za to, aby bolo dva 16-piny aj na grafických kartách s relatívne nižšou spotrebou.

Teplom deformované konektory tejto generácie grafických kariet budú historicky ale krutá nálepka. MSI RTX 4080 Suprim X sa to ale týkať nebude a ak bude niekto túto tému zveličovať aj tu, tak vedzte, že sa chce trochu zviditeľniť (a zviesť sa na „trendovej“ vlne) alebo nevie, o čom píše/hovorí. Hhýbajúce vedomosti z elektrotechniky to ale neospravedlňujú. Vieme si predstaviť, že pri RTX 4080 bude „téma“ to, že adaptér nemá dutinky NTK, ale nepotrebuje ich.

Adaptér pre túto grafickú kartu je s ohľadom na jej požiadavky vhodný a povrchové zahrievanie je aj pri maximálnej záťaži bezpečné, ďaleko od „problémov“ aj v počítačoch so slabším systémovým chladením. Predsa len zahrievanie konektorov nie je tak závislé od prietoku v skrinke ako pasívy chladičov a MSI RTX 4080 Suprim X neublíži ani fungovanie v prostredí s vyššou teplotou okolia. Do toho je táto grafika navrhnutá naopak veľmi dobre, chladič má efektívny, ale to už je téma do kompletných testov tejto grafickej karty. Tie vydáme zajtra.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců

Opět přichází zprávy o roztavených 12pinových napájecích konektorech a poškozených grafikách GeForce – tentokrát jde o stovky případů s adaptéry CableMod – a s tím je tu zpět i debata o tom, zda je 12pin nebezpečný. Bohužel se většinou vede černobílými argumenty, které jsou dost mimo. Pokusíme se na takové omyly upozornit. Problematika je totiž o dost komplikovanější, než jaké pozice jsou v ní obvykle zastávané. Celý článok „Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců“ »

  •  
  •  
  •  

Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače

Aktuálně pro vás zpracováváme sérii testů zdrojů, z níž už jste mohli vidět jako první ilustraci termovizní snímky a měření teploty 12pinových (či chcete-li 12+4pinových) kabelů 12VHPWR. V tomto článku se podíváme na to, co vyrobené zdroje podle tohoto standardu nabízejí. Kvalitní zdroje z minulosti mohou sloužit dlouho v několika PC po sobě, kvůli čemu ve specifikaci ATX 3.0 tedy stojí za to, abyste přešli na tuto novinku? Celý článok „Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. OK Ľubo, to sa pri 300W karte dalo čakať, ale nemáš na otestovanie tú taviacu pec 4090, na koľko stupňov je vytočený ten kritický 16-pin? to by bolo zaujímavejšie…

    1. Zatiaľ nemám, ale bude. Nejaká RTX 4090 od Gigabyte (aký presne bude konštrukcia toho adaptéra, to neviem). Vodiče ale odtrhávať nebudú. 🙂 Keď spomeniem na tú škatuľu plnú poškodených procesorových pätíc LGA v servise Asusu, tak ma nakoniec i celkom prekvapuje, ako málo bolo reklamácií RTX 4090 kvôli tomu poškodenému 16-pinu.

      A znovu, neobhajujem to. Ten prierez by bolo skvelé, keby bol väčší (nielen u vodičov, ale i na kritických miestach za nimi), s dvoma tými 16-pinmi, pripájajúce sa ideálne ako konektory FRB, ale tieto tragické scenáre majú na svedomí ľudia, ktorí by mali prácu s hardvérom zveriť niekomu s väčším citom v rukách. Často sa spomína aj to, že sa tie konektory ťažko zasúvajú… jasné, keď to niekto rve zošikma. Pri troche precíznosti, resp. priamej inštalácii na zatlačenie až na doraz stačí výrazne menšia sila ako u 24-pinu základných dosiek (s dutinkami Astron určite, tie NTK asi môžu klásť o trošičku väčší odpor ako Astrony). Teda za predpokladu, že nemá ten konektor nejaké výraznejšie výrobné nepresnosti, čo zrejme nebude bežná prax.

      1. Je to tak. Svou roli v tom mohly jednoduše hrát obavy a nedostatek zkušeností, ty karty jsou drahé a lidi se báli dostatečně přitlačit při zasouvání konektoru. To ale nic nemění na tom, že mechanická odolnost nového 16-pinu je příliš malá, preferoval bych robustnější řešení.

        1. Nepamätám si z väčších „počítačových“ konektorov na taký, ktorý by sa zasúval hladšie ako adaptér 12VHPWR na RTX 4080 Suprim X. Je pravdepodobné, že s dutinkami NTK to ide až na doraz horšie, ale napriek tomu sa zase robia senzácie z ničoho.

          K tejto téme som sa nechcel vyjadrovať vôbec (pretože je to ďalšia z tém, ktorá tak trochu cielene rozdeľuje spoločnosť), týmto už ale teda fakt končím: Dva konektory namiesto jedného či poriadne dutinky s veľkou kontaktnou plochou samozrejme vhodné sú (ale súčasnú situáciu ani tie nedostávajú z nepoužiteľnej roviny do použiteľnej, ako sa podaktorí špecialisti na demagógiu tvária. Pokiaľ sa urobí všetko správne, tak sú veci vždy v poriadku aj so súčasnými adaptérmi a sú len horšie a lepšie, tak ako to je vždy pri všetkom), to sme rozoberali už v čase, keď to vôbec nebolo „trendy“. 🙂

      1. Ale hlúpejší. Testovať konektor s polovičným kontaktom pinov s dutinkami je ale ako skúšať skákať z lietadla bez padáku. Správať sa tak budú aj iné konektory. Prečo to neprezentujú tak, že ak sa inštalácia urobí správne, tak je vtedy všetko v poriadku? Dôvod bude asi ten, že by to nebol taký virál, ako keď je kladený silný dôraz na opačný postup. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *