MSI RTX 4070 Ti Suprim X 12G: Náplasť na „príliš drahú 4080“

Záver

Po grafických kartách GeForce RTX 4080, ktorým pre vyššiu cenu veľa ľudí nevie prísť na chuť, Nvidia vydala podstatne lacnejšie GPU pre GeForce RTX 4070 Ti. Výkon oproti modelu RTX 4080 je síce citeľne slabší, ale percentuálne nie o toľko, o koľko je nižšia, približne dvojtretinová cena RTX 4070 Ti. V testoch sme rozobrali nereferenčné vyhotovenie MSI z najvyššieho radu Suprim X.

Záver

Herný výkon RTX 4070 Ti je približne 20 % (bez raytracingovej grafiky) až 25 % (s RT) pod RTX 4080. Tým je veľmi tesne nad top modelmi grafických kariet GeForce a Radeon z predošlej generácie. RTX 4070 Ti je oproti nim ale vždy úspornejšia a efektívnejšia voľba, hoci v porovnaní s RTX 4080 je efektivita nižšia.

Z pohľadu hrubého výkonu je RTX 4070 Ti nejakých 75–80 % z RTX 4080, ale pri spotrebe blízko 90 % (z RTX 4080). Je to i z dôvodu, že RTX 4070 Ti chýbajúce výpočtové jednotky čiastočne kompenzuje vyššími frekvenciami (s agresívnejším napájaním), čím „naháňa“ hlavne herný výkon. Ten je ale i tak na jednotku spotreby stále podstatne vyšší ako u RTX 3080 (+ cca 70 %) či RX 6900 XT (+ cca 50 %).

Na hranie je RTX 4070 Ti vhodná do rozlíšenia 1440p (obzvlášť k monitorom s veľmi vysokou obnovovacou frekvenciou obrazu) alebo do 2160p, kde je škrtenie CPU najnižšie. Až na svetlé výnimky (typu Cyperpunk 2077) herné fps pod 60 v drvivej väčšine hier na RTX 4070 Ti nepadajú ani v rozlíšení UHD s grafickými detailmi nastavenými na maximum. S ray-tracingom je to už „horšie“ a pre plynulý alebo plynulejší chod treba aplikovať DLSS. Napríklad hru Control tak (s DLSS na „performance“) vyškriabete z priemerných 34 na 103 fps, Cyperpunk 2077 zase z nehrateľných 18 na 73 fps. Hry s menej rozsiahlou RT grafikou, ako je trebárs aj Shadow of the Tomb Raider či Battlefield V, sú na RTX 4070 Ti svižné aj v natívnom rozlíšení UHD.

K zrýchleniu v hrách oproti RTX 3090 (Ti) dochádza v drvivej väčšine prípadov, ale existujú aj situácie, kde je možné pozorovať opačný trend. Medzi také patrí aj Total War Saga: Troy či paradoxne dokonca hardvérovo nenáročný Age of Empires II: DE. V tejto hre je nízka aj spotreba a zjavne tak nie sú poriadne vyťažené prostriedky GPU.

Značne nadpriemerný nárast herného výkonu napríklad oproti RTX 3080 je v DOOMe Eternal, až do 20 %. Než porovnanie so staršími grafickými kartami nás bude výhľadovo zaujímať to, ako RTX 4070 Ti, ale i RTX 4080 budú stať oproti konkurenčnému Radeonu RX 7900 XT.

Pre tých, čo grafickú kartu nekupujú na hranie: Výpočtový výkon dostupný pre 3D renderovanie je medzi RTX 4080 a RTX 3080. Od oboch je RTX 4070 Ti vzdialená zhruba 25–28 %, v jedom prípade (RTX 3080) do plusu, v druhom (RTX 4080) do mínusu. Pokiaľ vás zaujíma výkon v aplikáciách Autodesku (3Ds Max, Creo, Maya, …) alebo akcelerácia grafických editorov (Adobe Photoshop či Affinity Photo), máme otestované.

A teraz adresnejšie k testovanému vyhotoveniu RTX 4070 Ti – Suprim X. Dosahované frekvencie GPU sú v booste nadštandardne vysoké, 2840–2860 MHz čo sa lacnejších modelov tykať nebude.

Chladič je perfektný, teploty GPU ani pamätí do vysokých hodnôt nepúšťa a súčasne je aj pri maximálnom výkone je bez ohľadu na BIOS (Silent/Performance) mimoriadne tichý, jeden z najtichších v testoch. Je prakticky na úrovni tichej RTX 3050 Ventus 2X 8G OC s menej než polovičnou spotrebou. Zase to ale trochu kazia cievky, ktoré sú podstatne nepríjemnejšie ako aerodynamická zložka zvuku. Ich intenzita hluku je síce menšia ako u RTX 4080, ale stále sú hlasnejšie ako napríklad na RTX 3090 Gaming X Trio. Pritom technicky je celkom dobre možné urobiť výrazne tichšie cievky, ale zrejme je hlas ľudu v tejto veci príliš slabý, aby výrobcov nejakým spôsobom motivoval. Tak či onak je ale vyhotovenie grafickej karty MSI RTX 4070 Ti Suprim X je na špičkovej úrovni a veľa priestoru na to, aby iné nereferenčné varianty v niečom vynikali, nevytvára.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *