Sapphire RX 7900 XT Pulse: Rasterizačná drvička RTX 4070 Ti

Záver

Zatiaľ čo pre niekoho môže byť v rámci svojej ceny najatraktívnejšia grafická karta RX 7900 XT, iný môže v tejto pozícii vidieť RTX 4070 Ti. A obaja majú pravdu, len sa teda nezhodujú na prioritách. Mimo ray-tracingovú grafiku je Radeon atakujúci či dokonca predbiehajúci RTX 4080 o triedu vyššie. To síce na úkor povedzme, horšej technologickej vyváženosti a i horšej energetickej efektivity, ale pokiaľ niekto silné stránky GeForce neocení…

Záver

Ak by sme mali iba dve premenné – rýchlosť rasterizácie pre hry a cenu, tak Radeon RX 7900 XT vo svojej cenovej kategórii nemá žiadnu konkurenciu. Tou je rýchlostne až výrazne drahšia GeForce RTX 4080, pri ktorej Nvidia vsadila na iné požiadavky zákazníkov. Ale k tomu, v čom Radeon na GeForce výrazne stráca, až neskôr. Okrem nastavení s uplatnením ray-tracingových jednotiek RX 7900 XT poráža RTX 4070 Ti, teda konkurenčnú grafickú kartu, o triedu. Rozdiel priemerného herného výkonu v prospech Radeonu (RX 7900 XT) je 15–19 %. Spodná hranica (15 %) sa týka rozlíšenia UHD/2160p, na ktoré tieto grafické karty rýhclostne obvykle stačia. Pokiaľ teda nepožadujete RT nastavenia a vysokorýchlostný monitor. RTX 4070 Ti je „slabšia“ možnosť aj v tituloch, ktoré sú lepšie optimalizované na GeForce (vrátane Controlu).

Jediná z 18 testovaných hier, kde má RTX 4070 Ti nad RX 7900 XT navrch, je DOOM Eternal. A aj to iba vo vysokom rozlíšení 2160p. V Assassin’s Creed: Valhalla a v Borderlands 3 je náskok RX 7900 XT až 26–27 %, v CS:GO až 40 %. Obvykle to takto priepastné nebýva a vo väčšine hier je manko RTX 4070 Ti pod 10 % (F1 2020, Forza Horizon 4, Mafia: DE, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider a podobne), ale často to ťahá skôr k porovnaniu s RTX 4080. Dokonca aj tá v hrách, ako sú Red Dead Redemption 2, CS:GO či FIFA v UHD ťahá za kratší koniec, ale v priemere je obvykle rýchlejšia, čo ilustrujú aj grafy súhrnného herného výkonu. V nich si ale všimnite jednu vec, a síce, že zatiaľ čo v 2160p RX 7900 XT s RTX 4080 prehráva o 7 %, tak v QHD/1440p sú výsledky už vyrovnanévo FHD/1080p sa Radeon prebíja do vedenia.

Ako je možné, že RTX 4080 rýchlejšia vo vysokých rozlíšeniach, kde je limitom iba GPU, ale vo FullHD sa poradie otáča a zrazu na RX 7900 XT nestačí napriek tomu, že  by limitácia CPU mala obidve karty zraziť maximálne na rovnakú úroveň? Grafické ovládače architektúr Nvidia Ampere a Ada Lovelace majú podľa rôznych pozorovaní väčšiu réžiu – „overhead“. To znamená, že na každú snímku v ovládačoch spotrebujú o trochu viac cyklov CPU ako ovládače grafických kariet AMD s architektúrami RDNA 2 a 3. Pokiaľ je hra limitovaná procesorom , tak môže nastať situácia, v ktorej Radeon môže dosiahnuť vyšších fps než GeForce, pretože počet cyklov CPU je konečný a ovládač AMD s týmto prídelom zvládne obslúžiť viac snímok než ovládač Nvidie. A to aj keď samotné GPU Nvidia potrebujú menej času CPU než GPU AMD (čo sa ukazuje v rozlíšení 2160p), pri limitácii procesorom sa to neprejaví – rozhodujúce je to, koľko snímok stihne za sekundu obslúžiť CPU. Toľko malá odbočka k tomu, prečo je v priereze všetkými hrami RX 7900 XT vo FHD rýchlejšia karta než RTX 4080, hoci v UHD to už neplatí.

Pre majiteľov vysokorýchlostných monitorov tak Radeon RX 7900 XT môže byť atraktívnejšia voľba než RTX 4080. Samozrejme stále za predpokladu, že sa nezohľadňuje herný výkon pre ray-tracingovú grafiku. Ten je u RX 7900 XT výrazne slabší aj v porovnaní s RTX 4070 Ti. Vyrovnané výsledky sú dosahované iba v Shadow of the Tomb Raider s pomerne malým podielom RT práce. Tam, kde je aplikácia ray tracingu komplexnejšia, je už RX 7900 XT oproti RTX 4070 Ti pomalší zhruba o 25–35 %. To tak v Controlev Cyberpunk 2077 či v Battlefield V. V pôvodnom Metre Exodus (netýka sa teda Enhanced Edition s mimoriadne náročným RT) je rozdiel menší, ale to z podobného dôvodu ako pri Shadow of the Tomb Raider – zase toľko ray-tracingového tam toho nie je.

Takže pokiaľ v hrách chcete ray tracing, atraktivita RX 7900 XT pomaly klesá, o to viac, keď vás pre Frame Generation zaujíma i DLSS 3, ktoré exkluzívne podporujú iba GeForce RTX 4000. Potom je tu v prospech Nvidie takisto GPU akcelerácia tensorovými jadrami v aplikačnom prostredí. RX 7900 XT pri 3D renderingu často zaostáva aj pri akcelerácii sharerami, v Blenderi pod OpenCL jej všetko trvá dlhší čas než RTX 4070 Ti s CUDA. Ale zase pôsobivé výsledky sú v aplikáciách Autodesku, kde RX 7900 XT vo väčšine prípadov nad GeForce (vrátane RTX 4080) dominuje.

Hoci existujú scenáre, pri ktorých sa RX 7900 XT oproti GeForce (RTX 4070 Ti a RTX 4080) vyznačuje atraktívnejším pomerom cena/výkon, ale celkový obrázok Radeon zhoršuje slabšia energetická efektivita. Nie výrazne, ale rozdiel nejakých 15 % tam na hranici maximálneho výkonu je. RX 7900 XT Pulse má spotrebu do 325 W, čo je o 5–10 % viac než v prípade MSI RTX 4080 16GB Suprim X. Na druhej strane, Sapphire frekvencie GPU šponuje pomerne vysoko. V hrách dosahuje aspoň 2500 MHz, v CS:GO dokonca až 2623 MHz. Nejaký priestor na ladenie (podvoltovaním a podtaktovaním) s cieľom zvýšenia efektivity tu teda je. Vzhľadom na pomerne vysokú spotrebu je RX 7900 XT vo vyhotovení Sapphire Pulse je v grafoch s meraniami hlučnosti niekde uprostred, to i čo sa týka cievok. Tie sú hlučnejšie, ale menej než u RTX 4080 16GB Suprim X.

Sapphire RX 7900 XT Pulse je veľmi solídna karta bez zjavných nedostatkov a navyše medzi takto výkonnými grafikami s pekným pomerom cena/výkon, bez uplatnenia RT atraktívnejším, než majú RTX 4070 Ti a RTX 4080 . Pokiaľ na ray tracingu vyložene nebazírujete a prežijete aj bez DLSS 3, tak je RX 7900 XT Pulse skvelá voľba. Obzvlášť do nižších rozlíšení v kombinácii s monitormi s veľmi vysokými obnovovacími frekvenciami obrazu.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Ďakujem za upozornenie, už je všetko v poriadku. Môžete sa vrátiť na veci, ktoré predtým chýbali. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *