Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

Datum vydání speciální edice Core 14. generace už je známo

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače.

Datum, kdy Core i9-14900KS vyjde, je už zřejmě stanoveno. Podle aktuálního úniku Intel plánuje vydání tohoto modelu přesně za týden – 14. 3. ve čtvrtek. Je to podle informací, zjištěných webem VideoCardz, pravděpodobně tedy pocházejí z okruhu evropských distributorů. Mělo by jít rovnou o datum fyzické dostupnosti a prodej začne asi v obvyklých 15:00 hodin.

Core i9-14900KS by asi už mohlo zůstat nejvýkonnějším procesorem, který se bude dát pořídit pro desky platformy LGA 1700. Existují sice informace, že Intel chystá ještě jeden refresh pro tento socket s čipy Bartlett Lake-S, ale je možné, že ten bude zamýšlený spíše pro levnější segmenty trhu a výkonem Core i9-14900KS nepřekoná (bude záležet na tom, zda půjde jen o obyčejný refresh, nebo se třeba potvrdí informace o verzi s 12 jádry P-Core).

8+16 jader, takty až 6,2 / 4,5 GHz

Core i9-14900KS bude mít jako i9-13900K a i9-14900K 24 jader a 32 vláken – osm jader P-Core, 16 jader E-Core. Základní takt jader P-Core bude 3,2 GHz, jejich all-core boostová frekvence bude 5,9 GHz a maximální frekvence dosažitelná u dvou z nich 6,2 GHz. Je možné, že po přechodu na modernější křemíkovou technologii u následujících CPU takty zase klesnou a bude trvat, než se na takovéto hodnoty zase dostaneme, takže toto CPU může zůstat rekordmanem (co do frekvence, ne nutně reálným výkonem) na delší dobu. U jader E-Core bude maximální takt 4,5 GHz (dosažitelný i pro všech 16 najednou). Tedy alespoň podle parametrů, které odhalil únik procesoru v databázi OCCT během února.

Tip: 6,2GHz Intel Core i9-14900KS potvrzeno, v OCCT dosáhlo 410 W

OCCT také ukazuje, že v tomto stress testu procesor s odemčenými limity spotřebovával až 410 W energie (při zatížení všech vláken, samozřejmě), ale standardní maximální turbo spotřeba bude asi nižší (u i9-14900K je to 253 W). Nicméně Intel ji oficiálně označuje jen za doporučenou a toleruje či možná i tiše podporuje, aby desky tyto limity zvyšovaly (zatímco u procesorů AMD jsou obdobné limity spotřeby PPT závazné a desky je dodržují).

Minimálně TDP ale bude vyšší než u Core i9-14900K – dle uniklých parametrů je stanoveno na 150 W. Toto ale není moc překvapivé, protože 150W TDP měly již modely Core i-12900KS a Core i9-13900KS v předchozích generacích.

Core i9-14900KS otestováno v OCCT (Autor: OCCT)

Cena není zatím oficiálně známá. Za model Core i9-13900KS předchozí generace chtěl Intel 699 $. To může být celkem pravděpodobně i cena za Core i9-14900KS. U nás by to momentálně vycházelo na 19 700 Kč / 776 eur.

Core i9-14900KS otestováno v OCCT: násobiče ukazující úrovně turbo boostu (Autor: OCCT)

Nebudou s takty a spotřebou problémy?

Bude zajímavé sledovat, jak se tomuto procesoru povede v kontextu nedávno medializovaných problémů nižších modelů Core i9-13900K a i9-14900K se stabilitou ve hrách, kdy u nich jsou hlášené chyby při dekompresi a kompilaci shaderů. Tato nestabilita má zřejmě návaznost na extrémní takty a vysoké spotřeby, což by zvlášť u Core i9-14900KS s odemčenými limity maximální turbo spotřeby mohlo udeřit ještě silněji.

Spekuluje se i o tom, zda hlášená nestabilita dokonce není symptom degradace těchto CPU při oněch vysokých taktech, spotřebách a teplotách, ale to je zatím jen hypotéza, která se doufejme nepotvrdí. Bylo by dost smutné, kdyby možná statisíce procesorů byly potichu likvidovány jen tím, že se na nich hrají hry.

Tip: Raptor Lake je nestabilní ve hrách. Příliš vysoké takty nebo PL2

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE

Včera jsme psali, že Intel bude v oblasti desktopových procesorů mít příští dva roky stále jen Arrow Lake s 8 velkými a 16 efektivními jádry, protože zrušil desktopovou verzi následující 1,8nm generace Panther Lake i refresh Arrow Lake, který měl alespoň výrazně přidat na počtu jader. Ovšem zdá se, že realita je složitější. Intel totiž paralelně bude udržovat při životě socket LGA 1700 a vydá pro něj úplně nové procesory. Celý článok „Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake

Brzo to bude půl roku, co vešly ve větší známost problémy procesorů Intel Core 13. a 14. generace s nestabilitou ve hrách, přinejmenším u 125W modelů s vyššími takty. Intel se k němu moc nevyjadřuje a stále ještě hledá hloubkovou příčinu. Ač se o problému neobjevuje moc nových zpráv, bohužel stále trvá a není vůbec vzácný. To teď doložilo šťourání youtubového kanálu Level1Techs, podle kterého mají problémy až desítky procent procesorů. Celý článok „Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není

Ještě než veletrh Computex strhl pozornost na nové procesory AMD, Intelu a Qualcommu, měli jsme tu jednu táhnoucí se kauzu: nestabilní procesory Intel Raptor Lake. Intel měl původně přinést nějaké veřejné vyjádření k této věci do konce května, což se však nestalo. Intel teď prozradil, že nalezl chybu, která může přispívat k nestabilitě, ale stále to není hlavní ani definitivní příčina a řešení problémů těchto CPU stále chybí. Celý článok „Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. procesor, čo sa ničí pri vyššej záťaži? no paráda, marketing by mohol vybehnúť s niečím ešte lepším – ďalšia generácia by bežala na 6,5 GHz ( v poznámke pod čiarou – pri jednom jadre a spotrebe trebárs 500 W)!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *