Intel Core i9-12900KS oficiálně vydán. V obchodech příští týden

Nový nejrychlejší procesor pro hráče

Příští měsíc nastane zajímavá doba pro highendové herní počítače. AMD má jak už víme vydat 20. 4. speciální CPU Ryzen 7 5800X3D s 96MB L3 cache („3D V-Cache“), které má právě ve hrách mít díky ní velmi vysoký výkon. Ale také Intel něco chystá: procesor Core i9-12900KS, který vyžene frekvenci nové architektury Alder Lake/Golden Cove na rekordních 5,5 GHz. A tento soutěžící se bude dát koupit už za pár dní. Už víme datum a také cenu.

Intel Core i9-12900KS oficiálně vydal v pondělí, ale objevily se opět zprávy, že někde se procsor již dostal nedopatřením ven dřív. Americký obchod Newegg ho sice nezačal prodávat předčasně, ale na chvíli ho vystavil v katalogu, a to za cenu 799 $. Chvíli se zdálo, že toto by mohla být jeho oficiální cena. Někdy se však částky změní na poslední chvíli před vypršením NDA a to se možná stalo teď.

Teď, když Intel (jen o pár dní později) Core i9-12900KS oficiálně oznámil/vydal, je jeho cena nakonec o necelou desetinu nižší, oficiálně je za 739 dolarů. U nás tato částka při dnešním kurzu a s 21% DPH (americké ceny jsou bez tzv. sales tax) dělá prakticky přesně 20 000 Kč (a pár bůrů navíc…), respektive 815 €.

Procesor Intel Core i9-12900KS předčasně ukázaný v katalogu Neweggu. Cena nakonec je lepší, než to ukazovalo (Zdroj: Newegg)

Intel sdělil parametry procesoru. Procesor má základní frekvenci velkých jader P-Core 3,4 GHz a malých jader E-Core 2,5 GHz, přičemž maximální jednojádrový boost je až 5,5 GHz při použití Enhanced Thermal Velocity Boostu. Maximální boost velkých jader pro jednovláknové úlohy bez Enhanced Thermal Velocity Boostu, tedy když máte procesor zahřátý nad 70 stupňů, má být 5,3 GHz. na preferovaných jádrech, pořád tedy bude rychlejší, než na i9-12900K. Mimo preferovaná jádra je 5,2 GHz.

All-core boost je zřejmě 5,2 GHz pro velká jádra (P-Core) a 4,0 GHz pro malá jádra (E-Core), nicméně to je něco, co Intel ve specifikacích neuvádí, tato informace pochází z dema procesoru, které Intel dříve ukazoval.

Maximální turbo spotřeba, tedy tzv. PL2, je 241 W. To je stejné jako u i9-12900K a je to docela překvapení. Před nedávnem se totiž objevil údaj o tom, že tento limit spotřeby byla zvýšen na 260 W. Je nicméně dobré dodat, že řada desek tyto limity vypíná, takže pak může maximální zátěžová spotřeba i9-12900KS asi být vyšší, než u i9-12900K.

Oficiální specifikace Intel Core i9-12900KS (Zdroj: Intel)

Nejrychlejší Alder Lake bude v obchodech za týden

Máme také datum, kdy se tento procesor má začít prodávat. Pondělní oficiální vydání totiž bylo papírové či předběžné, zatímco prodej začne až o týden později. Samotný začátek prodeje Core i9-12900KS s fyzickou dostupností v obchodech nastane 5. dubna/apríla. I tak ale Intel vynese svůj trumf dřív, než se podaří táhnout AMD s jeho zmíněným 5800X3D.

AMD to bude mít tím pádem těžší, protože v recenzích se už bude muset srovnávat ne s Core i9-12900K a případně Ryzenem 7 5800X nebo Ryzenem 9 5900X, ale už s novou a výkonnější speciální edicí od Intelu. Procesor od AMD by asi mohl proti i9-12900KS hrát druhé housle soudě podle ceny, která má být o dost nižší (449 $). Tím pádem by ale možná ani nemusel nutně vyhrát, aby byl pro hráče zajímavý.

Toto (reálné) vydání je možná mírně opožděné, protože Intel původně říkal, že Core i9-12900KS vyjde ještě v prvním kvartálu (tedy před koncem března). Ale zdržení je to asi jen o pár týdnů, takže nic, co by bylo podstatné.

Zdroje: Intel, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake. Celý článok „Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?

Intel tento týden poskytl novinářům možnost podívat se do izraelské pobočky firmy na prezentaci výrobních procesů a procesorů. Zdá se, že z této návštěvy vzešly zajímavé poznatky o blížících se procesorech Raptor Lake, které mají vyjít příští měsíc. Firma oficiálně potvrdila, že tato generace nebyla původně plánovaná. Ale nebude „rychlovka“ jen v tomto ohledu. Raptor Lake dosáhne ještě vyšší frekvence, než jsme mysleli. Celý článok „Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400

Už nějakou dobu máme poměrně dobrou představu o specifikacích 125W modelů procesorů Raptor Lake, které Intel začne prodávat 20. října jako Core 13. generace pro desktop. Uniklé specifikace nebyly ovšem úplně kompletní. Teď však prosákl dokument, který vyjasňuje prakticky všechno – frekvence malých jader, podrobnosti všech druhů boostu a frekvencí pro různé počty jader. A prozrazuje už i parametry některých 65W a 35W modelů. Celý článok „Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *