Intel Core i9-12900KS oficiálně vydán. V obchodech příští týden

Nový nejrychlejší procesor pro hráče

Příští měsíc nastane zajímavá doba pro highendové herní počítače. AMD má jak už víme vydat 20. 4. speciální CPU Ryzen 7 5800X3D s 96MB L3 cache („3D V-Cache“), které má právě ve hrách mít díky ní velmi vysoký výkon. Ale také Intel něco chystá: procesor Core i9-12900KS, který vyžene frekvenci nové architektury Alder Lake/Golden Cove na rekordních 5,5 GHz. A tento soutěžící se bude dát koupit už za pár dní. Už víme datum a také cenu.

Intel Core i9-12900KS oficiálně vydal v pondělí, ale objevily se opět zprávy, že někde se procsor již dostal nedopatřením ven dřív. Americký obchod Newegg ho sice nezačal prodávat předčasně, ale na chvíli ho vystavil v katalogu, a to za cenu 799 $. Chvíli se zdálo, že toto by mohla být jeho oficiální cena. Někdy se však částky změní na poslední chvíli před vypršením NDA a to se možná stalo teď.

Teď, když Intel (jen o pár dní později) Core i9-12900KS oficiálně oznámil/vydal, je jeho cena nakonec o necelou desetinu nižší, oficiálně je za 739 dolarů. U nás tato částka při dnešním kurzu a s 21% DPH (americké ceny jsou bez tzv. sales tax) dělá prakticky přesně 20 000 Kč (a pár bůrů navíc…), respektive 815 €.

Procesor Intel Core i9-12900KS předčasně ukázaný v katalogu Neweggu. Cena nakonec je lepší, než to ukazovalo (Zdroj: Newegg)

Intel sdělil parametry procesoru. Procesor má základní frekvenci velkých jader P-Core 3,4 GHz a malých jader E-Core 2,5 GHz, přičemž maximální jednojádrový boost je až 5,5 GHz při použití Enhanced Thermal Velocity Boostu. Maximální boost velkých jader pro jednovláknové úlohy bez Enhanced Thermal Velocity Boostu, tedy když máte procesor zahřátý nad 70 stupňů, má být 5,3 GHz. na preferovaných jádrech, pořád tedy bude rychlejší, než na i9-12900K. Mimo preferovaná jádra je 5,2 GHz.

All-core boost je zřejmě 5,2 GHz pro velká jádra (P-Core) a 4,0 GHz pro malá jádra (E-Core), nicméně to je něco, co Intel ve specifikacích neuvádí, tato informace pochází z dema procesoru, které Intel dříve ukazoval.

Maximální turbo spotřeba, tedy tzv. PL2, je 241 W. To je stejné jako u i9-12900K a je to docela překvapení. Před nedávnem se totiž objevil údaj o tom, že tento limit spotřeby byla zvýšen na 260 W. Je nicméně dobré dodat, že řada desek tyto limity vypíná, takže pak může maximální zátěžová spotřeba i9-12900KS asi být vyšší, než u i9-12900K.

Oficiální specifikace Intel Core i9-12900KS (Zdroj: Intel)

Nejrychlejší Alder Lake bude v obchodech za týden

Máme také datum, kdy se tento procesor má začít prodávat. Pondělní oficiální vydání totiž bylo papírové či předběžné, zatímco prodej začne až o týden později. Samotný začátek prodeje Core i9-12900KS s fyzickou dostupností v obchodech nastane 5. dubna/apríla. I tak ale Intel vynese svůj trumf dřív, než se podaří táhnout AMD s jeho zmíněným 5800X3D.

AMD to bude mít tím pádem těžší, protože v recenzích se už bude muset srovnávat ne s Core i9-12900K a případně Ryzenem 7 5800X nebo Ryzenem 9 5900X, ale už s novou a výkonnější speciální edicí od Intelu. Procesor od AMD by asi mohl proti i9-12900KS hrát druhé housle soudě podle ceny, která má být o dost nižší (449 $). Tím pádem by ale možná ani nemusel nutně vyhrát, aby byl pro hráče zajímavý.

Toto (reálné) vydání je možná mírně opožděné, protože Intel původně říkal, že Core i9-12900KS vyjde ještě v prvním kvartálu (tedy před koncem března). Ale zdržení je to asi jen o pár týdnů, takže nic, co by bylo podstatné.

Zdroje: Intel, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz •  
 •  
 •  
Flattr this!

Velký skok pro Xeony. Intel uvádí serverová CPU Saphire Rapids

Už je to přes rok, kdy Intel vydal procesory Alder Lake a v nich svou dosud nejpropracovanější a nejvýkonnější architekturu CPU – jádro Golden Cove. Teď po hodně dlouhém zpoždění (původně snad Intel chtěl vydání již v H1 2021) přichází velmi očekávaná serverová verze této architektury, Xeony Scalable 4. generace „Sapphire Rapids“. Přináší do serverových CPU od Intelu nejvíc novinek a pokroku za mnoho let, ale má silnou konkurenci. Celý článok „Velký skok pro Xeony. Intel uvádí serverová CPU Saphire Rapids“ »

 •  
 •  
 •  

Core i9-13900KS vydán: speciální Raptor Lake je první 6GHz CPU

Minulý týden Intel vydal téměř celou nabídku procesorů Core 13. generace „Raptor Lake“ (část je nicméně založená na čipech předchozí generace Alder Lake). Tento týden ale přichází ještě jedna novinka – speciální edice a vůbec nejvýkonnější procesor Raptor Lake pro desktopovou platformu LGA 1700: Core i9-13900KS. Momentálně by měl být nejrychlejším herním CPU a je i historickým milníkem: prvním CPU, které dosáhlo frekvence 6 GHz. Celý článok „Core i9-13900KS vydán: speciální Raptor Lake je první 6GHz CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core

Už jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *