Jedna z najrýchlejších, Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G

Záver

Dlho v databáze testov chýbali, ale teraz ich dopĺňame – výsledky GeForce RTX 4090. Pokiaľ ide o maximálny herný výkon, tak grafické karty s GPU AD102 nemajú konkurenciu, ale stojí to často i extrémnych 450 W. Taký chladič Gigabyte Windforce však aj takýto nápor zvláda s veľkou rezervou popri, a teraz si držte klobúky, nehlučných cievkach, niekde na úrovni RTX 3060 (Ti). Vážne.

Záver

GeForce RTX 4090 medzi ostatných grafickými kartami výrazne vyčnieva. Na v podstate bezkonkurenčnom postavení,  čo sa týka rýchlosti, v testoch nič nezmení ani neskoršie doplnenie Radeon RX 7900 XTX. Zrýchlenie v porovnaní s RTX 3090 je takmer 60-percentné a rozoberať RTX 4090 v súvislosti s iným rozlíšením ako UHD (2160p) nemá príliš význam. Aj preto budú všetky nasledujúce konštatovania vychádzať z fungovania v takomto prostredí, v rozlíšení 3840 × 2160 px. Pod 60 fps v priechode náročnou testovacou scénou nepadá ani Cyberpunk 2077 na vizuálnych nastaveniach „Ultra“ bez RT grafiky. S ray tracingom je chod pomalší, ale ako na jedinej grafickej karte je na ako-tak „hrateľnej“ úrovni.

Priemerná snímková frekvenia drvivej väčšiny testovaných hier je trojciferná, v prípade Shadow of the Tomb Raider aj s maximálnym nastavením RT grafiky, hoci jej podiel v tejto hre je pomerne malý. V Battlefield V je ray-tracingovej práce viac a fps zostáva stále vysoké (prepady fps sú od nekomfortnej zóny ďaleko). RTX 4090 skrátka predstavuje voľbu, po ktorej sa ani náročný hráč nechce nejaký čas zaoberať modernizáciou zostavy.

Špičkový a neohrozene najvyšší medzi hernými grafickými kartami je aj výpočtový výkon, obzvlášť s akceleráciou tensorových jadier (napríklad v Blenderi, ale aj v mnohých iných aplikáciách). Do profesionálneho prostredia za „hernú“ cenu má RTX 4090 dobré predispozície aj pre veľkú pamäť, 24 GB. To podobne ako RTX 3090 (Ti) alebo RX 7900 XTX. Oproti Radeon RDNA 3 je tu však výhoda podpory Nvidia CUDA (grafické karty AMD pod OpenCL rýchlostne často výrazne zaostávajú).

Daňou za elitnú rýchlosť je mimoriadne vysoká spotreba, ktorá sa pri vysokom zaťažení pohybuje v rozmedzí 400–450 W. S tým prirodzene súvisia vysoké nároky na chladenie, čo sa premieta jednak do nadštandardne veľkých rozmerov, jednak do vyššej hlučnosti. Tá sa u testovacej karty Gigabyte Gaming OC 24G drží ale v podstatne nižšej hladine, než to bolo u Aorus RTX 3080 Xtreme 10G. Koeficient hlučnosti na jednotku spotreby je pomerne priaznivý. Taká o 85 W úspornejšia RX 6900 XT s 360 mm vodníkom vo vrcholovom vyhotovení Sapphire (Toxic LE) dáva o sebe vedieť viac.

Ilúzie o tichej karte vám robiť nebudeme, k tej s nedostanete ani v režime s BIOSom „Silent“. S ním sme nezaznamenali výraznejšiu zmenu, ale vzhľadom k spotrebe je hlučnosť chladiča uspokojivá. Hlavne na pomery Gigabyte, ktorý je známy v záujme čo najdlhšej životnosti nastavovaním agresívnejšej regulácie so strmými krivkami otáčok. Tej sa nastavenia úplne nevyhli ani teraz, čo vidieť na relatívne nízkom zahrievaní (tak GPU ako i pamätí) – priestor na stíšenie ventilátorov tu rozhodne je.

Najväčším prekvapením je zvukový prejav cievok. Namiesto „najhlučnejších očakávaní“ sú cievky Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G tichšie ako u kariet z opačného výkonnostného spektra. To je v tejto triede pre náročných používateľov veľká motivácia. Najprv ku kúpe tohto modelu (Gigabyte Gaming OC 24G) a potom k manuálnemu ladeniu jeho ventilátorov. Ich chod sa ani nevyznačuje výraznými tónovými špičkami.

Za chladič a vlastne za celkové vyhotovenie karty (vrátane cievok na PCB) si Gigabyte rozhodne zaslúži pochvalu. A to ani nejde o top model, takže je tu na pomery grafických kariet RTX 4090 aj atraktívny pomer ceny k výkonu. Ten je z celkového pohľadu, samozrejme, slabší, ale tak to bolo a zrejme i bude u najvýkonnejších kariet vždy. V priaznivých podmienkach (to znamená pri poriadnom chladení) sú navyše u karty Gigabtye Gaming OC 24G špecifikované frekvencie GPU výrazne presahované. To aj pri prevádzke na hranici limitov spotreby. Aj vtedy je taktovacia frekvencia GPU aspoň +200 MHz oproti tomu, čo Gigabyte garantuje v rámci ooficiálnych parametrov.

Hoci sa s GeForce RTX 4090 spája aj veľmi vysoká spotreba, treba zdôrazniť, že naprieč generáciami (z Ampere na Ada Lovelace) je jej nárast percentuálne neúmerne nižší vysokému nárastu herného a výpočtového výkonu. Energetická efektivita stúpla o zhruba 50 %, pokiaľ RTX 4090 porovnávame s RTX 3090. Efektivita pri nízkej záťaži, ako je dekódovanie videa, prehliadanie webu či iba nenáročné vykresľovanie 2D obrazu, je porovnateľná. Výraznejší nárast RTX 4090 je iba popri viac-monitorových systémoch.

Takže kľúčové body: Cena pod 1900 eur, efektívny chladič, akusticky veľmi dobre zvládnuté cievky a nadčasový výkon v súčasnosti najrýchlejšieho GPU Nvidia GeForce. Za súbor výhodných vlastností udeľujeme grafickej karte Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G redakčné ocenenie „Top-noch“.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *